Co jeść przed oddaniem krwi

Nie da się ukryć że krew jest niezbędna do ratowania życia. Bardzo często słyszymy w mediach apele lekarzy o to, aby ją oddawać. Osoby chcące dołączyć do grona osób, które praktykują honorowe oddawanie krwi, bardzo często mają milion różnych wątpliwości. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie najczęściej zadawane pytania dotyczące pobrania krwi i tym samym zachęcić naszych czytelników do ratowania życia! Krew jest niezwykle ważna – tym bardziej że zapasy krwi ciągle się zmniejszają. Dlatego warto regularnie oddawać krew. Jednak zanim do tego dojdzie, należy poznać zasady oddawania krwi. Przygotowanie do oddania krwi jest niezwykle ważne. Podejmując decyzję o oddaniu krwi, należy zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami i poznać warunki pobierania krwi.

Reklama

Co jeść przed oddaniem krwi?

Każda jednostka krwi jest niezwykle ważna, dlatego tak ważne jest dzielenie się krwią. Jednak wiele osób nie wie, jak przygotować się do oddania krwi. Przede wszystkim przed oddaniem krwi powinieneś zjeść lekki posiłek – może to być pieczywo, chuda wędlina, dżem, ser biały. Już nawet kilka dni przed oddaniem krwi warto wykluczyć lub przynajmniej ograniczyć tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Chodzi tu o mleko, orzeszki ziemne, masło, kiełbasę, czy jajka. Spożywanie dużej ilości takich tłustych produktów przed oddaniem krwi może być przyczyną braku kwalifikacji do grona dawców krwi.

Pamiętaj również o odpowiedniej ilości wody – 2 l płynów to podstawa, a najlepszym produktem jest woda mineralna. Zabronione jest także palenie papierosów i picie alkoholu 24 godziny przed oddaniem krwi. Nie bez znaczenia jest także to, aby być wypoczętym i mieć na sobie luźne ubrania. Zdaniem wielu osób powinniśmy również unikać nadmiernego wysiłku. W wielu punktach pobrań po pobraniu krwi dawca otrzymuje posiłek regeneracyjny – najczęściej są to czekolady. Ponadto warto pamiętać, aby w kolejnych dniach po pobraniu jeść regularne posiłki.

Co ile można oddawać krew?

Zapewne niejednokrotnie zastanawiałeś się, co ile można oddać krew. Według zaleceń nie powinno to być częściej niż co 8 tygodni, a więc dawcy krwi mogą oddawać krew średnio co dwa miesiące.

Ponadto warto wiedzieć, jak zostać dawcą krwi. Wiele osób chce pomóc innym, aczkolwiek, nie wie, jak oddać krew. Przede wszystkim należy znaleźć punkty oddawania krwi znajdujące się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania i wybrać punkt oddawania krwi znajdujący się najbliżej. W punkcie krwiodawstwa zostaniemy pokierowani i zostanie nam przedstawiona droga dawcy.

Jak zostać dawcą krwi

Przede wszystkim musimy znaleźć odpowiednie centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa dla naszego miejsca zamieszkania. Dokument tożsamości powinien zawierać wszystkie najważniejsze informacje, czyli imię, nazwisko i pesel. Po dotarciu do centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa zostaniemy zarejestrowani i otrzymamy specjalny numer, który zawsze będzie umieszczany na próbkach krwi. Po rejestracji powinniśmy otrzymać od centrum krwiodawstwa kwestionariusz, w którym będziemy musieli odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących naszego stanu zdrowia, aktualnie przebytych chorób, a także możliwych przewlekłych chorób, czy przyjmowanych leków. Bardzo ważne jest to, aby udzielić szczerych odpowiedzi na wszystkie pytania, gdyż jeśli skłamiemy, może to być niebezpieczna sytuacja dla przyszłego biorcy naszej krwi.

Po wypełnieniu kwestionariusza przychodzi czas na pobranie próbki krwi. Pierwsze oddanie krwi wiąże się z tym, że badania laboratoryjne będą obejmowały zarówno grupę krwi, jak i morfologię krwi z uwzględnieniem poziomu hemoglobiny. Natomiast jeśli oddajemy krem któryś z kolei, to podczas badań oceniania jest jedynie morfologia krwi wraz z poziomem hemoglobiny.

Po pobraniu krwi należy udać się na spotkanie z lekarzem, który dokona oceny – zarówno jeśli chodzi o wyniki próbki krwi, jak i kwestionariusza. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi również wywiad. To wszystkio będzie miało wpływ na ostateczną decyzję dotyczącą tego, czy możemy oddawać krew i zostać dawcą krwi. Jeśli okaże się, że możemy znaleźć się wśród dawców krwi, to pielęgniarka z centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa pobierze od nas krew. Pobieranie krwi trwa moment – zaledwie kilka minut. Mimo że czas pobierania krwi to zazwyczaj parę minut, to należy mieć na uwadze, że cała procedura umożliwiająca zostanie dawcą trwa trochę dłużej – nawet 2 godziny. Ponadto należy pamiętać, że podczas pobrania krwi pobiera się także próbki krwi, które bada się pod kątem różnych chorób zakaźnych. Po upływie kilku dni powinniśmy znów odwiedzić regionalne centrum krwiodawstwa w celu odebrania wyników badań.

Reklama

Jak często można oddawać krew?

Każdy z nas wie, że krew możemy oddawać kilka razy w roku. Według zaleceń mężczyźni mogą oddawać krew nawet 6 razy w roku, natomiast oddawanie krwi przez kobietę może odbywać się 4 razy w ciągu roku. Warto tutaj podkreślić, że przerwa pomiędzy oddawaniem krwi nie powinna być krótsza niż dwa miesiące. Oddanie krwi w przypadku osób ważących 50 kg lub więcej to jedna jednostka krwi. A więc odpowiadając na pytanie – ile krwi się oddaje: odpowiedź brzmi 450 ml pełnej krwi. Oprócz tego warto odpowiedzieć na często zadawane pytanie – ile jednostek krwi ma człowiek? Każdy organizm zawiera mniej więcej od 4 do 6 litrów krwi.

Kiedy nie można oddać krwi?

Warto tutaj podkreślić, że nie każdy z nas może oddawać krew, a to, czy zostaniemy zakwalifikowani do grona dawców, zależy od kilku czynników. Ma na to wpływ między innymi nasz stan zdrowia. Stan zdrowia jest najczęstszym powodem, dla którego nie możemy oddać krwi. Mimo że dzielenie się krwią to szczytny cel, to należy wiedzieć, że nie każda osoba może być dawcą. Kto nie może oddawać krwi? Przeciwwskazaniami do oddania krwi są przede wszystkim schorzenia układu krążenia, schorzenia układu nerwowego, choroby układu oddechowego, skłonności do patologicznych krwawień, schorzenia skóry, cukrzyca, schorzenia zakaźne, kiła, choroby układu immunologicznego, HIV, gąbczaste zwyrodnienie mózgu, czy schorzenia układu moczowo-płciowego i nerek. Ponadto warto wiedzieć, że także grypa lub przeziębienie uniemożliwia oddanie krwi.

Ile trwa oddawanie krwi?

Wiele osób zastanawia się, ile trwa pobieranie krwi. Niektórym osobom może się wydawać, że trwa to godziny, aczkolwiek samo pobranie krwi trwa jedynie około 5-8 minut, a więc nie trwa długo. Oprócz tego należy do tego doliczyć czas na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania oraz wywiad lekarski. Całkowity czas trwania to mniej więcej jedną lub dwie godziny.

Kto może oddać krew?

Zastanawiasz się od ilu lat można oddawać krew lub do jakiego wieku można oddawać krew? Są to dość często wyszukiwane pytania w Internecie. Odpowiadając na te pytania należy zaznaczyć, że wymagania nie są zbytnio skomplikowane. Przede wszystkim krew mogą oddawać osoby mające 18-65 lat ( i posiadające dowód osobisty czy też inny dokument tożsamości). Oprócz tego dawca krwi musi ważyć więcej niż 50 kg, nie chorował na żółtaczkę, zapozna się z informacjami przeznaczonymi dla krwiodawców i wypełni specjalny kwestionariusz. Istnieje jeszcze jedno przeciwwskazanie, które uniemożliwia pobranie krwi. Tatuaż, zabieg operacyjny czy przekłucie jakiejś części ciała w przeciągu 6 miesięcy jest przeciwwskazaniem do oddania krwi.

Jak się przygotować do oddania krwi?

Tak jak już wyżej wspomnieliśmy, przygotowanie do oddawania krwi należy rozpocząć już nawet kilka przed oddaniem krwi. Wiele osób zastanawia się, co zjeść przed oddaniem krwi. Warunki do oddania krwi mówią między innymi o tym, że powinniśmy zrezygnować z tłuszczy zwierzęcych – a więc wszelkiego rodzaju produkty takie jak orzeszki ziemne, czy kiełbasa nie powinny znaleźć się w naszym jadłospisie. Bardzo ważne jest również nawadnianie organizmu min. 2 l płynów – najlepszym produktem jest woda mineralna, a także zjedzenie lekkiego posiłku. Idealnym przykładem jest pieczywo, chuda szynka, dżem, ser biały czy warzywa. Oprócz tego 24 godziny przed oddaniem krwi nie powinniśmy palić papierosów i nie pić alkoholu.

Pobieranie krwi w pigułce – często zadawane pytania

Gdzie można oddać krew?

Możliwość oddania krwi dają punkty krwiodawstwa. Należy znaleźć punkt znajdujący się najbliżej naszego miejsca zamieszkania i udać się tam.

Co ile dni można oddawać krew?

Trzeba tutaj zaznaczyć, że krew oddaje się z przerwą dwumiesięczną – zawsze! Każdy z nas powinien praktykować dzielenie się krwią. Wymogi są naprawdę banalne – i większość z nas spełnia je wszystkie.

Czy musze być na czczo aby oddać krew?

Oddawanie krwi na czczo to jedna z informacji, z którą często możemy się zetknąć, aczkolwiek jest ona nieprawdziwa! W dniu pobrania oddania krwi powinniśmy zjeść lekki posiłek – np. pieczywo, dżem, chuda szynka, czy warzywa.

Reklama
Co jeść po oddaniu krwi?

Powinniśmy skupić się przede wszystkim na tym, aby nasze posiłki były regularne i bogate, aby uzupełnić wszelkie braki.

Czy zabroniona jest kawa przed oddaniem krwi?

Teoretycznie wszystkie używki są zabronione zarówno w dniu, jak i w dzień poprzedzający oddanie krwi. Dlatego powinniśmy zrezygnować z kawy, papierosów oraz alkoholu.

Oddawanie krwi a tatuaż – czy to jest jakieś przeciwwskazanie?

Osoby, które wykonały tatuaż w przeciągu pół roku, nie mogą oddawać krwi.