Chrońmy Pszczoły

Kiedy zabraknie pszczół, człowiekowi pozostaną cztery lata życia!

Tutaj jest miejsce na twoją reklamę

Nie zwlekaj, dowiedz się więcej jak możesz wypromować swoją firmę

previous arrow
next arrow
Slider

Krwiak pod paznokciem to wylew krwi spowodowany udeżeniem lub przygnieceniem palca. Najczęstszą przyczyną krwiaka jest uszkodzenie naczyń krwionośnych, które znajdują się pod paznokciem. Krwiak podpaznokciowy to niegroźna dolegliwość, która zazwyczaj samoistnie znika i nie wymaga interwencji lekarza. Rzadko kiedy konieczne jest jakiekolwiek leczenie. Warto jednak wiedzieć, że czasem jest to groźny objaw czerniaka, dlatego sprawdź, kiedy niezbędna jest wizyta u specjalisty.

Jak długo wchłania się krwiak podpaznokciowy?

Krwiaki o niewielkich rozmiarach zazwyczaj nie są groźne. Jedyne co to należy poczekać, aż krwiaki ulegną resorpcji. Czas wchłonięcia się krwiaka pod paznokciem zależy między innymi od jego wielkości. Jeśli chodzi o krwiaki podskórne (np. krwiak na nodze), to zazwyczaj znikają one po kilku tygodniach, natomiast inaczej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o krwiaki pod paznokciami. Krwiak podpaznokciowy zniknie dopiero wtedy, kiedy paznokieć odrośnie, a więc trwa to nawet na pół roku – w przypadku krwiaka blisko obłączka.

Jednak czasem mamy do czynienia z krwiakiem o dużych rozmiarach. W takim przypadku konieczne jest usunięcie krwi, a czasem nawet usunięcie paznokcia. Nie możemy tego zignorować, gdyż bardzo częstym powikłaniem jest zakażenie. Pozbycie się krwiaka pod paznokciem polega na przebiciu płytki paznokciowej, a następnie delikatnym wyciśnięciu krwi. Warto jednak zaznaczyć, że jest to zabieg, który nie zawsze przynosi oczekiwane efekty – czasem niezbędne jest usunięcie płytki paznokciowej. Warto jednak zaznaczyć, że usunięcie płytki na szczęście rzadko jest ostatecznością.

Siniak pod paznokciem

Bardzo ważne jest to, że siniaka pod paznokciem łatwo pomylić z czerniakiem paznokcia. Czerniak to jeden z tych nowotworów, który cechuje się agresywnym przebiegiem, jak i także złymi rokowaniami, dlatego tak ważne jest, aby nie ignorować żadnych krwiaków. Jest to nowotwór, który objawia się między innymi zmianami barwnikowymi, dlatego czerniak należy do trudno wykrywalnych chorób. Wiele osób po zauważeniu krwiaka paznokciowego uważa, że to nic groźnego i po prostu to ignoruje. A to duży błąd! Gdyż może to być czerniak paznokcia, który bardzo szybko się rozwija i atakuje inne organy – przede wszystkim płuca. W przypadku czerniaka paznokcia rokowania nie są optymistyczne ponieważ w ciągu 5 lat od wykrycia choroby nawet połowa pacjentów umiera, na czerniaka paznokcia.

Dlatego, jeśli zauważymy, że mamy czarny paznokieć, to nie możemy tego ignorować. Zwłaszcza jeśli zauważymy krwiak na palcu wskazującym, paluchu, czy kciuku. Każda taka zmiana, która nie powstała na skutek stłuczenia czy uderzenia powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Tylko w taki sposób możemy wykryć wczesne stadium czerniaka i zyskać duże szanse na wyleczenie.

Krew pod paznokciem

Krwiak pod paznokciem u ręki jest dość widoczny, gdyż wtedy paznokieć ma kolor brązowy lub czarny. Najczęściej jest to po prostu podpłytkowy wylew krwi, lecz warto wiedzieć, że oprócz tego paznokieć może ulec zniekształceniu, pofałdowaniu, czy mogą pojawić się bruzdy. Wielkość krwiaka podpaznokciowego zależy przede wszystkim od rodzaju uderzenia na paznokieć. W przypadku dużych krwiaków bardzo często występuje także silny ból. Warto tutaj zaznaczyć, że niekiedy bywa tak, że uraz jest tak duży, że płytka paznokciowa oddziela się częściowo lub w całości od łożyska i samoczynnie usuwa się uszkodzony paznokieć, natomiast na jego miejscu wyrasta nowy paznokieć. Zapewne zastanawiasz się, ile czasu odrasta paznokieć. Przede wszystkim zależy to od tego, czy jest to paznokieć dłoni czy stopy. Oczywiście znacznie szybciej odrastają paznokcie na dłoniach.

Krwiak pod paznokciem

Siniak na paznokciu to po prostu krwiak – inaczej wylew krwi – który powstaje w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych, które znajdują się pod płytką paznokciową. Pod paznokciem znajduje się siatka naczyń krwionośnych, która na skutek jej przerwania, zmienia zabarwienie paznokcia. Do powstania siniaka pod paznokciem nie potrzeba wiele. Może do tego dojść podczas wykonywania zwykłych codziennych prac domowych – wystarczy, że uderzymy się w coś twardego. Z częstymi krwiakami zmagają się zwłaszcza osoby, które fizycznie pracują.

Maść na krwiak pod paznokciem

Bardzo dobrym pomysłem w przypadku siniaka podpaznokciowego jest sięgnięcie po specjalną maść, której zadaniem jest przyspieszenie wchłaniania się zmiany. Dzięki niej możemy szybko pozbyć się niezbyt estetycznej zmiany, a ponadto zminimalizować dolegliwości bólowe. Maść na krwiaki zawiera różne składniki, które działają łagodząco i kojąco. To najlepszy wybór dla osób, które nie chcą odczuwać bólu na skutek uderzenia, ale także chcą pozbyć się nieestetycznej zmiany.

Krwiak pod paznokciem domowe sposoby

Leczenie siniaka pod paznokciem nie zawsze jest konieczne. W przypadku niewielkich urazów nie musimy praktycznie nic robić – wystarczy jedynie czekać, aż krwiak sam zniknie. Możemy jednak skorzystać ze skutecznych sposobów na stłuczony paznokieć. Domowe sposoby na krwiaka podpaznokciowego to przede wszystkim okłady z octu jabłkowego, który stymuluje krążenie krwi. Innym rozwiązaniem jest okład z tymianku, czy lodowe kompresy, które dodatkowo łagodzą ból.

Zapobieganie krwiakom pod paznokciami

Podstawa to przede wszystkim ochrona palców dłoni i nóg przed zbyt dużym i długim uciskiem. Jeśli chodzi o palce u stóp, to należy wybierać odpowiednie obuwie – zdecydowanie nie powinno być ono zbyt ciasto. Natomiast jeśli chodzi o palce dłoni, to nie ma innej rady niż po prostu zwykła ostrożność. Oprócz tego osoby najbardziej narażone na krwiaki – czyli przede wszystkim osoby pracujące fizyczne – muszą mieć specjalne obuwie ochronne, które minimalizują ryzyko powstania siniaków pod paznokciami. Jeśli martwi Cię wygląd siniaka pod paznokciem, udaj się do podologa, który oceni stan Twojej płytki i podejmie decyzje dotyczące dalszego leczenia.

Podziel się z innymi

Zobacz również

Uroda i pielęgnacja ciała
24 września 2019
Strój do ćwiczeń, wygodne buty, ręcznik i butelka wody mineralnej to absolutne minimum, jakie należy zabrać ze sobą ...
Szkodliwe substancje
22 czerwca 2019
Dwutlenek siarki w żywności (znany jako SO2, E220) to bardzo kontrowersyjny temat. Jest konserwantem spożywczym, ale ...
Dieta
4 lipca 2019
Jak wiadomo, wszyscy kochamy słodkości! Cukier wydaje się być nieodłącznym elementem wypieków, słodyczy i napojów. ...
Zdrowie
8 maja 2020
Polip szyjki macicy utworzony jest z komórek nabłonka oraz tkanek, które wyściełają jamę i kanał szyjki macicy. ...
Uroda i pielęgnacja ciała
24 października 2020
Wągry - czyli zaskórniki - powstają przede wszystkim na twarzy. Najczęściej znajdują się na nosie, brodzie i czole, ...
Suplementy
19 września 2020
Odwiedzając pobliski park w którym znajduje się wiele kwiatów i kwitnących drzew czy krzewów możemy zaobserwować ...
Akcesoria
12 listopada 2020
Zakupy przez Internet są coraz popularniejsze wśród konsumentów w Polsce. Dzięki tego typu opcji możemy nie tylko ...
Dieta
19 czerwca 2019
Dieta i zdrowe odżywianie to kwestie, które stały się bardzo popularne dla nas wszystkich. W obecnych czasach ...
Akcesoria
1 listopada 2020
Wszywka alkoholowa Kraków – to coraz częściej wyszukiwanie w sieci hasło. Głównym powodem tego stanu rzeczy jest chęć ...
Przepisy
3 kwietnia 2020
Prowansja to region na południu Francji, jest ojczyzną lawendy i ziół prowansalskich znanych na całym świecie. Na ...
Szkodliwe substancje
10 listopada 2020
Coraz częściej słyszymy o wodzie utlenionej, jej właściwości doceniane stają się przez lekarzy, stomatologów oraz ...
Zdrowie
29 sierpnia 2020
Urolog jest specjalistą zajmującym się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób związanych z układem ...