Jak długo wchłania się krwiak pod paznokciem

Krwiak pod paznokciem to wylew krwi spowodowany udeżeniem lub przygnieceniem palca. Najczęstszą przyczyną krwiaka jest uszkodzenie naczyń krwionośnych, które znajdują się pod paznokciem. Krwiak podpaznokciowy to niegroźna dolegliwość, która zazwyczaj samoistnie znika i nie wymaga interwencji lekarza. Rzadko kiedy konieczne jest jakiekolwiek leczenie. Warto jednak wiedzieć, że czasem jest to groźny objaw czerniaka, dlatego sprawdź, kiedy niezbędna jest wizyta u specjalisty.

Reklama

Jak długo wchłania się krwiak podpaznokciowy?

Krwiaki o niewielkich rozmiarach zazwyczaj nie są groźne. Jedyne co to należy poczekać, aż krwiaki ulegną resorpcji. Czas wchłonięcia się krwiaka pod paznokciem zależy między innymi od jego wielkości. Jeśli chodzi o krwiaki podskórne (np. krwiak na nodze), to zazwyczaj znikają one po kilku tygodniach, natomiast inaczej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o krwiaki pod paznokciami. Krwiak podpaznokciowy zniknie dopiero wtedy, kiedy paznokieć odrośnie, a więc trwa to nawet na pół roku – w przypadku krwiaka blisko obłączka.

Jednak czasem mamy do czynienia z krwiakiem o dużych rozmiarach. W takim przypadku konieczne jest usunięcie krwi, a czasem nawet usunięcie paznokcia. Nie możemy tego zignorować, gdyż bardzo częstym powikłaniem jest zakażenie. Pozbycie się krwiaka pod paznokciem polega na przebiciu płytki paznokciowej, a następnie delikatnym wyciśnięciu krwi. Warto jednak zaznaczyć, że jest to zabieg, który nie zawsze przynosi oczekiwane efekty – czasem niezbędne jest usunięcie płytki paznokciowej. Warto jednak zaznaczyć, że usunięcie płytki na szczęście rzadko jest ostatecznością.

Siniak pod paznokciem

Bardzo ważne jest to, że siniaka pod paznokciem łatwo pomylić z czerniakiem paznokcia. Czerniak to jeden z tych nowotworów, który cechuje się agresywnym przebiegiem, jak i także złymi rokowaniami, dlatego tak ważne jest, aby nie ignorować żadnych krwiaków. Jest to nowotwór, który objawia się między innymi zmianami barwnikowymi, dlatego czerniak należy do trudno wykrywalnych chorób. Wiele osób po zauważeniu krwiaka paznokciowego uważa, że to nic groźnego i po prostu to ignoruje. A to duży błąd! Gdyż może to być czerniak paznokcia, który bardzo szybko się rozwija i atakuje inne organy – przede wszystkim płuca. W przypadku czerniaka paznokcia rokowania nie są optymistyczne ponieważ w ciągu 5 lat od wykrycia choroby nawet połowa pacjentów umiera, na czerniaka paznokcia.

Dlatego, jeśli zauważymy, że mamy czarny paznokieć, to nie możemy tego ignorować. Zwłaszcza jeśli zauważymy krwiak na palcu wskazującym, paluchu, czy kciuku. Każda taka zmiana, która nie powstała na skutek stłuczenia czy uderzenia powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Tylko w taki sposób możemy wykryć wczesne stadium czerniaka i zyskać duże szanse na wyleczenie.

Reklama

Krew pod paznokciem

Krwiak pod paznokciem u ręki jest dość widoczny, gdyż wtedy paznokieć ma kolor brązowy lub czarny. Najczęściej jest to po prostu podpłytkowy wylew krwi, lecz warto wiedzieć, że oprócz tego paznokieć może ulec zniekształceniu, pofałdowaniu, czy mogą pojawić się bruzdy. Wielkość krwiaka podpaznokciowego zależy przede wszystkim od rodzaju uderzenia na paznokieć. W przypadku dużych krwiaków bardzo często występuje także silny ból. Warto tutaj zaznaczyć, że niekiedy bywa tak, że uraz jest tak duży, że płytka paznokciowa oddziela się częściowo lub w całości od łożyska i samoczynnie usuwa się uszkodzony paznokieć, natomiast na jego miejscu wyrasta nowy paznokieć. Zapewne zastanawiasz się, ile czasu odrasta paznokieć. Przede wszystkim zależy to od tego, czy jest to paznokieć dłoni czy stopy. Oczywiście znacznie szybciej odrastają paznokcie na dłoniach.

Krwiak pod paznokciem

Siniak na paznokciu to po prostu krwiak – inaczej wylew krwi – który powstaje w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych, które znajdują się pod płytką paznokciową. Pod paznokciem znajduje się siatka naczyń krwionośnych, która na skutek jej przerwania, zmienia zabarwienie paznokcia. Do powstania siniaka pod paznokciem nie potrzeba wiele. Może do tego dojść podczas wykonywania zwykłych codziennych prac domowych – wystarczy, że uderzymy się w coś twardego. Z częstymi krwiakami zmagają się zwłaszcza osoby, które fizycznie pracują.

Maść na krwiak pod paznokciem

Bardzo dobrym pomysłem w przypadku siniaka podpaznokciowego jest sięgnięcie po specjalną maść, której zadaniem jest przyspieszenie wchłaniania się zmiany. Dzięki niej możemy szybko pozbyć się niezbyt estetycznej zmiany, a ponadto zminimalizować dolegliwości bólowe. Maść na krwiaki zawiera różne składniki, które działają łagodząco i kojąco. To najlepszy wybór dla osób, które nie chcą odczuwać bólu na skutek uderzenia, ale także chcą pozbyć się nieestetycznej zmiany.

Krwiak pod paznokciem domowe sposoby

Leczenie siniaka pod paznokciem nie zawsze jest konieczne. W przypadku niewielkich urazów nie musimy praktycznie nic robić – wystarczy jedynie czekać, aż krwiak sam zniknie. Możemy jednak skorzystać ze skutecznych sposobów na stłuczony paznokieć. Domowe sposoby na krwiaka podpaznokciowego to przede wszystkim okłady z octu jabłkowego, który stymuluje krążenie krwi. Innym rozwiązaniem jest okład z tymianku, czy lodowe kompresy, które dodatkowo łagodzą ból.

Zapobieganie krwiakom pod paznokciami

Podstawa to przede wszystkim ochrona palców dłoni i nóg przed zbyt dużym i długim uciskiem. Jeśli chodzi o palce u stóp, to należy wybierać odpowiednie obuwie – zdecydowanie nie powinno być ono zbyt ciasto. Natomiast jeśli chodzi o palce dłoni, to nie ma innej rady niż po prostu zwykła ostrożność. Oprócz tego osoby najbardziej narażone na krwiaki — czyli przede wszystkim osoby pracujące fizyczne — muszą mieć specjalne obuwie ochronne, które minimalizują ryzyko powstania siniaków pod paznokciami. Jeśli martwi Cię wygląd siniaka pod paznokciem, udaj się do podologa, który oceni stan Twojej płytki i podejmie decyzje dotyczące dalszego leczenia.