Dyskomfort podczas chodzenia to jeden z objawów wrośniętej płytki paznokcia w skórę. Brak odpowiedniej pielęgnacji może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wrastanie paznokci najczęściej występuje u palców stóp i jest spowodowane nieprawidłowym torem rośnięcia płytki paznokcia. W tym artykule poznasz metody, które pomogą zapobiec temu schorzeniu oraz sposoby domowe pozwalające w zacisznych warunkach poradzić sobie z tą dolegliwością.
ReklamaWrastające paznokcie – przyczyny
Do wrastania paznokci dochodzi podczas rośnięcia paznokcia w niewłaściwym torze, wskutek czego dochodzi do wrośnięcia płytki paznokcia pod skórę. Paznokieć dużego palca u stopy charakteryzuje się najtwardszą płytką paznokcia i to właśnie z nim problemy dotyczące wrastających paznokci są kojarzone. Niewłaściwe obcinanie paznokcia – zbytne przycinanie jego brzegów lub zbyt krótkie ucinanie płytki paznokcia należy do najczęstszej przyczyny powstania problemów z paznokciem. Z odpowiednio uciętymi paznokciami nie powinno dojść do nieprawidłowości płytki paznokciowej. Złe wycinanie skórek jest również często spotykaną przyczyną powodująca uszkodzenia wokół skóry paznokcia. Wraz z noszeniem za małego, ciasnego i niedopasowanego obuwia, na przykład noszenia butów na wysokim obcasie wzrasta ryzyko wrastania paznokcia.
Genetyczne czynniki m.in. długie palce stóp, szeroka płytka paznokcia, halluksy, płaskostopie oraz niepoprawna biomechanika stopy mogą mieć wpływ na nieprawidłowy wzrost paznokcia. Szczególnie narażone są osoby aktywne, u których stopa w bucie intensywnie pracuje. Podczas uprawiania sportu związanego z kopaniem piłki, paznokcie są podatne na uszkodzenia mechaniczne, co może prowadzić do tego, że część paznokcia lub jego całość ulegnie złamaniu, lub deformacji.
Wrastający paznokieć, który pozostaje niewyleczony przez długi czas, może prowadzić do infekcji. Problem z rozwijającą się infekcją może przerodzić się w zapalenie tkanki łącznej. Rozprzestrzeniającemu się stanowi zupełnemu sprzyja wysoka temperatura oraz wilgoć. Jest to idealne środowisko do rozwoju wszelkiego rodzaju grzybów i bakterii wokół paznokci.
Wrastający paznokieć – objawy
Głównym objawem jest przede wszystkim ból spowodowany tym, że wrastający paznokieć znajduje się pod skórą i powoduje dyskomfort podczas chodzenia. Wokół problematycznego paznokcia może pojawić się zaczerwienienie oraz opuchlizna. Jeśli dojdzie do przebicia skóry, może dojść do krwawienia. Naciek zapalny lub pojawienie się ropy wokół palca jest objawem zanokcicy, czyli choroby wywołanej zakażeniem bakteryjnym. Dodatkowo może pojawić się pulsujący ból w miejscu wrastających paznokci.
ReklamaJak obcinać paznokcie?
Prawidłowym sposobem obcinania paznokci jest obcinanie „na prosto”, czyli zgodnie z naturalnym kształtem. Nieprawidłowe obcinanie „na okrągło” oraz zbyt krótko obcięte paznokcie może być przyczyną problemu z wrastającymi paznokciami. Pliczek sprawdzi się do piłowania brzegów paznokcia, dzięki temu unikniemy uszkodzeń wolnego brzegu paznokcia. Prawidłowo wykonany manicure lub pedicure zapobiegnie łamliwości, kruchości i rozwarstwianiu się paznokci. Dobrym rozwiązaniem będzie umówienie wizyty w salonie kosmetycznym w celu skorzystania z profesjonalnej usługi. W przypadku twardych paznokci, przed rozpoczęciem zabiegu, należy namoczyć stopy w ciepłej wodzie lub w płynie zmiękczającym. Wrastający paznokieć zmięknie po nałożeniu preparatu, co usprawni zabieg obcięcia twardego i zgrubiałego paznokcia. W aptece można dostać płyny zmiękczające wraz z pipetą, która ułatwia aplikację preparatu.
Domowe sposoby na wrastające paznokcie
Stosowanie domowych sposobów jest wskazane, kiedy nie doszło jeszcze do powstania stanu zapalnego wokół paznokcia. W przypadku zaawansowanego stadium problemu, z wrastającym paznokciem, należy zasięgnąć porady lekarza zajmującego się diagnostyką i leczeniem chorób stóp, czyli należy udać się do podologa. Skrajne przypadki będą wymagały interwencji w gabinecie chirurga. Leczenie może okazać się długotrwałe i kosztowne, dlatego warto w porę zastosować domowe sposoby na wrastający paznokieć i zapobiec rozwinięciu się zakażenia. Przeczytaj i sprawdź poniższe rady dotyczące domowych zabiegów, dzięki którym unikniesz niepotrzebnych wydatków i straty pieniędzy.
Oliwka + olejek na wrastający paznokieć
Korzystne działanie mają domowe zabiegi z połączenia oliwy i olejków eterycznych. To połączenie stanowi idealny środek przeciwzapalny dla stóp i sprawdza się w przypadkach leczenia niezaawansowanej dolegliwości związanej z wrastającym paznokciem. Oliwa z oliwek wraz z olejkiem lawendowym ma działanie przeciwbakteryjne. Możesz wykorzystać esencjonalny olejek z cytryny, który pomieszany z oliwą tworzy tonik przeciwzapalny.
ReklamaKąpiele stóp z dodatkiem octu jabłkowego
Antysceptyczne właściwości octu jabłkowego sprawdzą się jako dodatek do kąpieli dla stóp. W gorącej wodzie z dodatkiem octu jabłkowego należy moczyć stopy przez 15 minut. Do przygotowanej miski z gorącą wodą zaleca się wlewanie 3 łyżek octu jabłkowego. Wrastające paznokcie pod wpływem kwaśnego odczynu octu zostaną zabezpieczone przed rozwojem grzybów.
Woda i sól na wrastające paznokcie
Sól sprawdza się nie tylko w kuchni. Kąpiel z solą, najlepiej morską może wyleczyć drobną infekcję. Gorąca woda pozwala zmiękczyć skórę wokół paznokcia, a dodatek soli pomoże zredukować obrzęk i zwalczyć ewentualny stan zapalny. Dobrym rozwiązaniem będzie również szare mydło. W przypadku wrastającego paznokcia zabieg zaleca się powtarzać co najmniej raz dziennie. Moczenie stóp w wodzie z płatkami mydlanymi przyniesie ulgę naszym stopom. Przygotowujemy miskę ciepłej wody, następnie dodajemy dwie łyżki płatków mydlanych i trzymamy stopy do momentu ostygnięcia wody, czyli około 20 minut.
Jakie buty wybrać przy wrastających paznokciach
Domowe sposoby pomogą uporać się z łagodnymi dolegliwościami związanymi z wrastającymi paznokciami, dodatkowo zaleca się, aby w trakcie całego procesu gojenia się palca spróbować jak najczęściej chodzić na boso. Gdy jednak nie jest to możliwe, warto wybierać wyłącznie wygodne typy butów, które posiadają szerokie noski. Ciasne i niewygodne obuwie schowaj do szafy. Nie zapominajmy o bardzo ważnym regularnym zmienianiu skarpet nawet po kilka razy na dobę, co z pewnością pomoże zapobiec ponownemu wystąpieniu wrastającego paznokcia.
ReklamaInne sposoby na wrastające paznokcie
Jeśli domowe sposoby nie pomogły, przyda się wizyta w aptece i rozmowa ze specjalistą. Warto zapytać farmaceutę o maść na wrastające paznokcie oraz płyn do dezynfekcji. Specjalista może również polecić klamry, które mają za zadanie nadanie paznokciowi odpowiedniego kierunku rośnięcia. Klamry nie należą do przyjemnych metod korygowania wrastającego paznokcia, lecz są bardzo skuteczne. W gabinecie lekarza można dokonać tamponady, czyli umieszczenia w wale paznokciowym opatrunku. Korzystanie z tego zabiegu jest dobrym sposobem, aby raz na zawsze uporać się z problemem. Opatrunkiem może być nasączony płynem odkażającym wacik lub gaza.
Zrezygnowanie w butów kiedy tylko to możliwe wydaje się być dobrym rozwiązaniem podczas zmagania się z wrastającym paznokciem u stopy. Jeśli jednak chodzenie boso nie jest możliwe, trzeba pamiętać o częstej zmianie skarpet oraz wybieraniu butów z szerokim przodem, które zapewnią przestrzeń palcom.