Tutaj jest miejsce na twoją reklamę

Nie zwlekaj, dowiedz się więcej jak możesz wypromować swoją firmę

Szybkie konsultacje lekarskie, E-Zwolnienie lekarskie (L4 lub e-ZLA)

Chrońmy Pszczoły

Kiedy zabraknie pszczół, człowiekowi pozostaną cztery lata życia!

previous arrow
next arrow
Slider

Wśród mężczyzn problem z prostatą jest bardzo powszechny, pomimo to jest to temat zaniedbywany. Odkładanie diagnostyki oraz leczenia może skutkować pogarszającym się stanem zdrowia. Problemy z oddawaniem moczu obniżają komfort i jakość życia mężczyzn. Istnieją naturalne metody, które są pomocne w zmniejszeniu dyskomfortu wynikającego z przerostu prostaty.

Co to jest prostata?

Prostata, inaczej gruczoł krokowy lub stercz znajduje się w organizmie każdego mężczyzny, wielkością przypomina orzech włoski. Jako element układu moczowo mężczyzny pełni funkcję odpowiedzialną za produkcję wydzieliny, która jest nośnikiem plemników. Wydzielina charakteryzuje się mętnym, białawym kolorem. Prostata otoczona jest mięśniami gładkimi, które kurczą się, gdy dochodzi do ejakulacji, czyli wytrysku nasienia. Gruczoł krokowy jest umiejscowiony pod pęcherzem moczowym, natomiast przez jego miąższ przechodzi cewka moczowa. Podczas powiększenia prostaty następuje mechaniczny ucisk cewki moczowej, co objawia się problemem z oddawaniem moczu. Według statystyk nowotwór prostaty jest jednym z najczęściej wykrywanych nowotworów u płci męskiej.

Przyczyny przerostu prostaty

Dokładne przyczyny problemów z prostatą nie zostały zbadane. Wiadomo jednak, że dieta bogata w nasycone tłuszcze, cholesterol oraz nieprawidłowa masa ciała, używki oraz siedzący tryb życia przyczyniają się do przerostu prostaty. Należy unikać produktów, które mają negatywy wpływ na nasz organizm, przede wszystkim należy ograniczyć spożywanie alkoholu i produktów odzwierzęcych. Ryzyko choroby wzrasta wraz z wiekiem. U mężczyzn około 45 roku następuje zmniejszenie produkcji testosteronu, który jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie gruczołu krokowego.
Mężczyzna rozmawia z lekarzem i rozpoczyna leczenie prostaty w wieku 45 lat

Przerost gruczołu krokowego – objawy

Łagodny przerost prostaty, pomimo tego, że nazwany jest “łagodnym” potrafi znacząco obniżyć komfort życia. Przede wszystkim wpływa na problemy przy oddawaniu moczu. Nieregularny przepływ moczu, któremu towarzyszy ból są głównymi objawami doskwierającymi przy przeroście prostaty. Dolegliwości związane z dolnymi drogami moczowymi są spowodowane uciskaniem powiększającej się prostaty na cewkę moczową. Wraz z rozpoczęciem oddawania moczu może pojawić się uczucie niecałkowitego opróżnienia. Objawy takie jak: znacząca strata masy ciała, ból kości oraz zmniejszony apetyt są sygnałem, że problem stał się bardziej zaawansowany i potrzebna jest wizyta u lekarza. Najczęściej jednak nowotwór prostaty rozwija się w sposób bezobjawowy. Panowie powyżej 45 roku życia powinni odwiedzać urologa co najmniej raz w roku. Jeśli w rodzinie wystąpiły przypadki schorzenia, należy udać się do specjalisty wcześniej. Zdiagnozowanie przerostu gruczołu krokowego we wczesnym stadium zwiększa szansę na uniknięcie leczenia w szpitalu i operacji. Istnieją naturalne sposoby, dzięki którym możemy pozbyć się dolegliwości podczas oddawania moczu.

Rysunek przedstawiający powiększenie pęcherza moczowego i prostaty w przypadku choroby

Domowe sposoby na prostatę – leczenie i dieta

Istotnym elementem w przypadku leczenia łagodnego rozrostu prostaty jest sposób odżywiania. Do swojej diety warto wprowadzić żurawinę, która znana jest ze swoich właściwości przeciwgrzybicznych i przeciwbakteryjnych. Owoc ten, dzięki zawartości taniny wspomaga leczenie infekcji dróg moczowych. Pomocny może również okazać się sok lub shake z żurawiny, dobrym pomysłem będzie dodanie go do herbaty. Ze względu na zawartość kwasu glutaminowego w diecie powinny znaleźć się produkty, takie jak orzechy, soczewica, nie można zapomnieć także o kukurydzy. Należy ograniczyć spożywanie nasyconych kwasów tłuszczowych i tłuszczów trans na korzyść tych nienasyconych. Ziarna lnu, szczególnie w postaci oleju lnianego lub zmielonych ziaren wzbogacają dietę o niezbędne kwasy tłuszczowe omega 3. Zadbaj o wypicie jednej łyżki oleju lnianego lub oleju z dyni dziennie, dzięki temu poprawisz także swój profil lipidowy.

Przerost prostaty – leczenie za pomocą ziół

pacjent uzystkuje informacje od lekarza jaki lek najlepiej działa na rozrost prostaty

Potencjał zawarty w roślinach jest ogromny. Od lat przemysł farmaceutyczny bazuje na ziołach. Korzystanie z pomocy ziół ma znaczenie przy wspomaganiu procesu leczenia prostaty. Myśląc o profilaktyce, wielu mężczyzn powinno rozważyć picie herbat ziołowych, w szczególności takich jak herbata z pokrzywy lub z palmy sabal. Witamina K, witaminy z grupy B oraz flawonoidy, zawarte w pokrzywie, wpływają pozytywnie na zapalenie pęcherza. Pokrzywa usprawnia także działanie układu immunologicznego. Palma sebal znana jest wśród mężczyzn ze względu na podnoszenie poziomu testosteronu. Dostępne w aptece zioła kosztują niewiele, a mogą znacząco wpłynąć na problemy z przerostem gruczołu krokowego.

Przerost prostaty – stosowanie rdestu ptasiego

Stosowanie rdestu ptasiego ma wpływ na zwiększenie częstości oddawania moczu oraz wspomaga usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii. Napar z rdestu ptasiego otrzymujemy z gotowania ziół przez 5-10 minut. Napój jest gotowy do spożycia po ostudzeniu. Warto wprowadzić picie tego naparu, także ze względu na jego działanie przeciwzapalne oraz przeciwutleniające. Rdest ptasi ma pozytywne działanie na poziom układu odpornościowego.

Wierzbownica drobnokwiatowa – leczenie skąpomoczu

W celu obniżenia poziomu występowania objawów przerośniętego stercza możesz skorzystać z zioła, jakim jest wierzbownica drobnokwiatowa. W jej przypadku stosowania możesz spodziewać się, że oddawanie moczu będzie sprawiało mniejszy ból. Wierzbownica drobnokwitowa wspomaga także leczenie stanu zapalnego. Herbatę można pić 1-2 razy dziennie.

Powiększony rozrost prostaty to jedna z niebezpiecznych chorób wieku starczego

Czy stosować nawłoć na prostatę?

Kolejnym z naturalnych sposobów na prostatę jest herbata z nawłoci. Nawłoć w formie suszonych ziół, zawiera składniki, które działają moczopędnie, przeciwzapalnie oraz przeciwzakrzepowo. Wartości lecznicze nawłoci wykorzystuje się w leczeniu prostaty. Wsparciem układu moczowego są roślinne suplementy, które znacznie wpływają na zmniejszenie objawów spowodowanych przerostem prostaty. Jeśli przyjmujemy inne leki, ważne jest, aby zachować szczególną ostrożność, ponieważ zioła często mogą wchodzić w niepożądane reakcje z przyjmowanymi lekami. Lekarz powinien wyrazić zgodę i zlecić badania krwi w celu uniknięcia wystąpienia skutków ubocznych.

Podziel się z innymi

Zobacz również

Uroda i pielęgnacja ciała
11/10/2020
Maść nagietkowa to znany już od czasów starożytnych uniwersalny środek leczniczy, stosowany przez medyków ...
Akcesoria
03/01/2021
Wiele osób stając przed koniecznością korzystania ze sprzętu rehabilitacyjnego, zastanawia się, co będzie dla nich ...
Akcesoria
20/05/2019
Zakup sprzętu sportowego to zawsze jakaś inwestycja. Podejmujemy ją chętnie, wiedząc że wykładając pewną kwotę ...
Przepisy
27/09/2019
Dlaczego powinniśmy uzupełniać elektrolity?Podczas wysiłku fizycznego w organizmie zachodzą naturalne procesy ...
Dieta
15/11/2020
Kolonoskopia to bardzo cenne badanie, które pozwala na uzyskanie wielu bardzo istotnych informacji dotyczących jelita ...
Przepisy
12/06/2020
Czy lubicie jeść muffinki? My nie wyobrażamy sobie bez nich wakacyjnych deserów. Najbardziej lubimy te z jagodami, ...
Dieta
26/08/2020
Jeżeli właśnie zjedliście pyszny obiad i zastanawiacie się jaki poziom stężenia glukozy we krwi i jaki cukier po ...
Przepisy
12/04/2019
Przepis na domowe batony proteinowe Ciasteczka proteinowe - kojarzą się ze słodyczami, które wszyscy tak bardzo ...
Uroda i pielęgnacja ciała
10/04/2020
Jak pozbyć się wody z organizmu przy pomocy ziół? Wiele osób boryka się z problemem, jakim jest nadmiar wody w ...
Zdrowie
02/11/2020
Padaczka alkoholowa to jedno z powikłań zespołu abstynencyjnego. Jest to choroba, która objawia się drgawkami. ...
Uroda i pielęgnacja ciała
10/09/2020
Odpowiednio dobrana pielęgnacja to jeden z najważniejszych elementów dążących do uzyskania zdrowej i zadbanej skóry ...
Zdrowie
16/11/2020
Może wydawać się wręcz niewiarygodne, że w ogromnej dyni największą wartość posiadają jej małe pestki. A jednak - to ...