Ktoś bliski zachorował na POChP? – Sprawdź, jak pomóc!

Gdy u kogoś z naszej rodziny diagnozuje się przewlekłą chorobę, to trochę tak, jakby zawalił nam się świat. W związku z tym często nasze reakcje są nieodpowiednie – nie dają choremu wsparcia, a jedynie pogłębiają jego lęk. Co zatem zrobić, gdy u bliskiej nam osoby zostanie zdiagnozowane POChP? Przede wszystkim warto zapoznać się z ową dolegliwością i przyswoić wiedzę, która pomoże nam racjonalnie podejść do tematu. Drugą kwestią jest oczywiście wsparcie pacjenta – pozytywnie wpłynie ono na nastawienie pacjenta do walki z chorobą. Jeśli zatem szukasz informacji o Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc, dobrze trafiłeś! W tym artykule przedstawimy Ci podstawowe pojęcia z zakresu tej dolegliwości i wskażemy konkretne kroki do wsparcia bliskiej osoby.

Reklama

Co to jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, jak sama nazwa wskazuje, jest dolegliwością o charakterze ciągłym. Co jednak oznacza tajemnicza „obturacja”, która zawiera się w nazwie omawianej przez nas choroby? Otóż obturacja jest terminem medycznym określającym zwężenie czegoś. W przypadku POChP mowa o zwężeniu dróg oddechowych, co negatywnie wpływa na przepływ powietrza do płuc. W związku z tym chory może odczuwać szereg przykrych dolegliwości, których dokładną listę znajdziesz poniżej.

Jak objawia się POChP u chorych?

Zacznijmy jednak od tego, że na początku POChP bardzo często nie daje żadnych znaków, które mogłyby wskazywać na obecność choroby w organizmie. Dopiero z czasem chory zaczyna odczuwać przeróżne dolegliwości, wśród których możemy wymienić na przykład:

  • Uporczywy kaszel o charakterze przewlekłym – mówi się, że w przypadku omawianej przez nas dolegliwości kaszel przyjmuje formę „sesji”, pojawiających się systematycznie o tych samych porach. Pacjent może odkrztuszać wydzielinę, na przykład, każdego poranka po przebudzeniu się.
  • Plwocina – a jeśli już o odkrztuszaniu mowa, warto nakreślić, czym jest plwocina i jaką rolę pełni w Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc. Otóż plwocina jest wydzieliną przypominającą flegmę, w której można znaleźć ślinę, resztki pokarmowe oraz komórki złuszczonego nabłonka. W późniejszych stadiach choroby w plwocinie często znajdują się także drobnoustroje chorobotwórcze oraz ropa i krew.
  • Częste duszności – w przypadku występowania tej konkretnej dolegliwości chory bardzo często odczuwa brak możliwości złapania pełnego oddechu. Żeby jednak mówić o objawie POChP, duszności muszą mieć charakter przewlekły.

Więcej na temat objawów POChP możesz przeczytać na oddychajmy.pl. Zachęcamy do rozwinięcia swojej wiedzy na dedykowanych portalach, które pomagają zrozumieć, czym właściwie jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc i w jaki sposób należy z nią walczyć.

Pierwszy krok po diagnozie – Zapewnij towarzystwo choremu

Nie ulega wątpliwości, że każda diagnoza, nawet ta, której się spodziewamy, jest prawdziwym szokiem dla chorego. Po przecież niby człowiek wiedział, że coś jest nie tak, ale łudził się, że badania nie wykażą niczego niepokojącego. Warto zatem pamiętać, że potwierdzenie każdej dolegliwości budzi w pacjencie lęk i strach, które, w tej sytuacji, są zupełnie normalne. Co zatem możesz zrobić dla chorego? Przede wszystkim nie zostawiaj go samego z diagnozą. Pozwól mu się wygadać i przedstaw mu solidne argumenty, dlaczego warto wziąć się w garść i zawalczyć z chorobą. Jeśli właśnie znajdujesz się w podobnej sytuacji, koniecznie odwiedź stronę https://oddychajmy.pl/pochp-a-bliscy/. To właśnie tam znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące wsparcia pacjenta w chorobie.

Kontroluj nałogi i wspieraj w walce

Starsza kobieta wspiera męża chorego na POChP

Czy bliska Ci osoba posiada jakieś szkodliwe nałogi, które mogą negatywnie odbijać się na jej zdrowiu? Jeśli chory nie może powstrzymać się od palenia, stresowa sytuacja z całą pewnością jeszcze bardziej podsyci jego chęć do sięgnięcia po papierosa. Nakłoń pacjenta do walki z chorobą! Udowodnij mu, że tytoń w znaczącym stopniu pogarsza jego zdrowie i katastrofalnie wpływa na stan jego płuc. Zapoznaj się również z ofertą poradni antynikotynowych, które w wielu przypadkach świadczą usługi zupełnie za darmo.

Reklama

Nie okazuj zniecierpliwienia

Pamiętaj, że wszelkie choroby płuc wiążą się z obniżeniem tolerancji wysiłku. W miarę upływu czasu chory może tracić siły, a w konsekwencji nawet chęci, do wykonywania niektórych czynności. W takich sytuacjach okazuj mu cierpliwość i nie wymagaj cudów – pamiętaj, że pacjent zapewne bardzo chciałby móc bezproblemowo podnosić ciężary i wchodzić po schodach; niestety choroba skutecznie mu to uniemożliwia.

POChP – Jak wygląda leczenie?

POChP jest wprawdzie chorobą nieuleczalną, jednak warto podkreślić, że jej wczesne zdiagnozowanie umożliwia skuteczną walkę z objawami choroby. W praktyce oznacza to, że chory z całą pewnością nigdy nie wyzdrowieje, jednak wyeliminowanie szkodliwych czynników (np. papierosów) i wsparcie lekami może przywrócić mu komfort codziennego funkcjonowania. Czy zatem warto unikać rutynowych badań? Nie! Pamiętaj, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może zostać wykryta podczas standardowej spirometrii. W związku z powyższym: rób badania profilaktyczne i pilnuj, by robili je także Twoi bliscy. Dzięki temu unikniecie nieprzyjemnych niespodzianek, a potencjalna choroba zostanie w porę zdiagnozowana.