Pojedynek perkusyjny 10- latków
Nikodem vs Nandi
Tutaj jest miejsce na twoją reklamę

Nie zwlekaj, dowiedz się więcej jak możesz wypromować swoją firmę

Szybkie konsultacje lekarskie, E-Zwolnienie lekarskie (L4 lub e-ZLA)

Chrońmy Pszczoły

Kiedy zabraknie pszczół, człowiekowi pozostaną cztery lata życia!

previous arrow
next arrow
Slider

Gdy u kogoś z naszej rodziny diagnozuje się przewlekłą chorobę, to trochę tak, jakby zawalił nam się świat. W związku z tym często nasze reakcje są nieodpowiednie – nie dają choremu wsparcia, a jedynie pogłębiają jego lęk. Co zatem zrobić, gdy u bliskiej nam osoby zostanie zdiagnozowane POChP? Przede wszystkim warto zapoznać się z ową dolegliwością i przyswoić wiedzę, która pomoże nam racjonalnie podejść do tematu. Drugą kwestią jest oczywiście wsparcie pacjenta – pozytywnie wpłynie ono na nastawienie pacjenta do walki z chorobą. Jeśli zatem szukasz informacji o Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc, dobrze trafiłeś! W tym artykule przedstawimy Ci podstawowe pojęcia z zakresu tej dolegliwości i wskażemy konkretne kroki do wsparcia bliskiej osoby.

Co to jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, jak sama nazwa wskazuje, jest dolegliwością o charakterze ciągłym. Co jednak oznacza tajemnicza „obturacja”, która zawiera się w nazwie omawianej przez nas choroby? Otóż obturacja jest terminem medycznym określającym zwężenie czegoś. W przypadku POChP mowa o zwężeniu dróg oddechowych, co negatywnie wpływa na przepływ powietrza do płuc. W związku z tym chory może odczuwać szereg przykrych dolegliwości, których dokładną listę znajdziesz poniżej.

Jak objawia się POChP u chorych?

Zacznijmy jednak od tego, że na początku POChP bardzo często nie daje żadnych znaków, które mogłyby wskazywać na obecność choroby w organizmie. Dopiero z czasem chory zaczyna odczuwać przeróżne dolegliwości, wśród których możemy wymienić na przykład:

  • Uporczywy kaszel o charakterze przewlekłym – mówi się, że w przypadku omawianej przez nas dolegliwości kaszel przyjmuje formę „sesji”, pojawiających się systematycznie o tych samych porach. Pacjent może odkrztuszać wydzielinę, na przykład, każdego poranka po przebudzeniu się.
  • Plwocina – a jeśli już o odkrztuszaniu mowa, warto nakreślić, czym jest plwocina i jaką rolę pełni w Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc. Otóż plwocina jest wydzieliną przypominającą flegmę, w której można znaleźć ślinę, resztki pokarmowe oraz komórki złuszczonego nabłonka. W późniejszych stadiach choroby w plwocinie często znajdują się także drobnoustroje chorobotwórcze oraz ropa i krew.
  • Częste duszności – w przypadku występowania tej konkretnej dolegliwości chory bardzo często odczuwa brak możliwości złapania pełnego oddechu. Żeby jednak mówić o objawie POChP, duszności muszą mieć charakter przewlekły.

Więcej na temat objawów POChP możesz przeczytać na oddychajmy.pl. Zachęcamy do rozwinięcia swojej wiedzy na dedykowanych portalach, które pomagają zrozumieć, czym właściwie jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc i w jaki sposób należy z nią walczyć.

Pierwszy krok po diagnozie – Zapewnij towarzystwo choremu

Nie ulega wątpliwości, że każda diagnoza, nawet ta, której się spodziewamy, jest prawdziwym szokiem dla chorego. Po przecież niby człowiek wiedział, że coś jest nie tak, ale łudził się, że badania nie wykażą niczego niepokojącego. Warto zatem pamiętać, że potwierdzenie każdej dolegliwości budzi w pacjencie lęk i strach, które, w tej sytuacji, są zupełnie normalne. Co zatem możesz zrobić dla chorego? Przede wszystkim nie zostawiaj go samego z diagnozą. Pozwól mu się wygadać i przedstaw mu solidne argumenty, dlaczego warto wziąć się w garść i zawalczyć z chorobą. Jeśli właśnie znajdujesz się w podobnej sytuacji, koniecznie odwiedź stronę https://oddychajmy.pl/pochp-a-bliscy/. To właśnie tam znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące wsparcia pacjenta w chorobie.

Kontroluj nałogi i wspieraj w walce

Starsza kobieta wspiera męża chorego na POChP

Czy bliska Ci osoba posiada jakieś szkodliwe nałogi, które mogą negatywnie odbijać się na jej zdrowiu? Jeśli chory nie może powstrzymać się od palenia, stresowa sytuacja z całą pewnością jeszcze bardziej podsyci jego chęć do sięgnięcia po papierosa. Nakłoń pacjenta do walki z chorobą! Udowodnij mu, że tytoń w znaczącym stopniu pogarsza jego zdrowie i katastrofalnie wpływa na stan jego płuc. Zapoznaj się również z ofertą poradni antynikotynowych, które w wielu przypadkach świadczą usługi zupełnie za darmo.

Nie okazuj zniecierpliwienia

Pamiętaj, że wszelkie choroby płuc wiążą się z obniżeniem tolerancji wysiłku. W miarę upływu czasu chory może tracić siły, a w konsekwencji nawet chęci, do wykonywania niektórych czynności. W takich sytuacjach okazuj mu cierpliwość i nie wymagaj cudów – pamiętaj, że pacjent zapewne bardzo chciałby móc bezproblemowo podnosić ciężary i wchodzić po schodach; niestety choroba skutecznie mu to uniemożliwia.

POChP – Jak wygląda leczenie?

POChP jest wprawdzie chorobą nieuleczalną, jednak warto podkreślić, że jej wczesne zdiagnozowanie umożliwia skuteczną walkę z objawami choroby. W praktyce oznacza to, że chory z całą pewnością nigdy nie wyzdrowieje, jednak wyeliminowanie szkodliwych czynników (np. papierosów) i wsparcie lekami może przywrócić mu komfort codziennego funkcjonowania. Czy zatem warto unikać rutynowych badań? Nie! Pamiętaj, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może zostać wykryta podczas standardowej spirometrii. W związku z powyższym: rób badania profilaktyczne i pilnuj, by robili je także Twoi bliscy. Dzięki temu unikniecie nieprzyjemnych niespodzianek, a potencjalna choroba zostanie w porę zdiagnozowana.

Zobacz również

Dieta
13/11/2020
Według danych badań prowadzonych przez archeologów, stosowanie produktów pszczelich przez Egipcjan miało miejsce już ...
Zdrowie
16/11/2020
Może wydawać się wręcz niewiarygodne, że w ogromnej dyni największą wartość posiadają jej małe pestki. A jednak - to ...
Zdrowy styl życia
28/04/2019
Zdrowie jest najważniejsze - zadbaj o nie! Zdrowy styl życia to nie tylko zdrowe jedzenie, dbanie o swój wygląd ...
Zdrowy styl życia
15/10/2019
Poniedziałkowy poranek... dzwoni budzik, wierzę, że zarówno jak i ja, ty także słyszysz jego dźwięk. Stoisz stopami ...
Akcesoria
15/09/2020
W codziennym życiu co raz większą uwagę zwracamy na ekologię i naturalność oraz wykluczenie nadmiaru środków ...
Akcesoria
19/01/2021
Nici chirurgiczne - ich rodzaje i zastosowanie Nici chirurgiczne to materiały, które są niezbędne w medycynie. Mimo ...
Zdrowie
29/08/2020
Urolog jest specjalistą zajmującym się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób związanych z układem ...
Przepisy
24/10/2020
Niegdyś często kupowane, odpowiednio gotowane i przyprawiane stanowiły przysmak na wielu polskich stołach. Obecnie, ...
Zdrowie
08/02/2021
Wiele kobiet zastanawia się co zrobić, żeby okres się szybciej skończył. Mamy XXI wiek, medycyna poszła do przodu, ...
Przepisy
02/05/2019
Chcesz zadbać o swoje zdrowie oraz zdrowo się odżywiać? Chcesz dostarczyć swojemu organizmowi istną bombę witaminową? ...
Dieta
29/10/2019
Masło klarowane a cholesterol to temat, nad którym niewątpliwie warto się pochylić. Gro osób już przekonało się do ...
Uroda i pielęgnacja ciała
03/11/2020
Krwiak pod paznokciem to wylew krwi spowodowany udeżeniem lub przygnieceniem palca. Najczęstszą przyczyną krwiaka ...