Ile kalorii ma miód

Miód to naturalny produkt, który dostaliśmy od matki natury. Ma on wiele cennych właściwości — to właśnie dzięki niemu m.in. nasze rany szybciej się goją. Jednak to nie wszystko, co zawdzięczamy temu produktowi. Pomaga w leczeniu wrzodów żołądka, leczy choroby wątroby, łagodzi biegunki, jak i obniża ciśnienie tętnicze. Wiele osób się zastanawia, ile kalorii ma miód. Jest to produkt, który ma 20% mniej kcal niż cukier. Miód dostarcza zarówno puste kalorie, jak i cenne wartości odżywcze, do których zaliczamy witaminy, składniki mineralne, a także substancje czynne. Jak widzimy — zawiera niezwykle cenne substancje. Co jeszcze warto wiedzieć o miodzie? Zobacz!

Reklama

Co znajdziemy w miodzie?

Miód pszczeli to produkt, na który składają się przede wszystkim węglowodany występujące w postaci cukrów prostych, witaminy A, C i K, duże ilości witamin z grupy B, enzymy, jak i również ponad trzydzieści składników mineralnych, do których zaliczamy magnez, żelazo, mangan oraz kobalt. Oprócz tego miód zawiera olejki eteryczne, bioflawonoidy i inne substancje mające właściwości bakteriobójcze. W 100 gramach miodu znajduje się 324 kalorii, 79,5 gramów węglowodanów, a także mniej więcej 0,3 grama białka.

Miody to są niezwykle cenne produkty, które wpływają na złagodzenie różnych dolegliwości i chorób. Udowodniono, że miód dość znacząco łagodzi ból gardła, jak i kaszel. Przeprowadzono badanie, które opublikowano w Archives of Pediatric and Adolescent Medicine. Badanie udowodniło, że warto podawać dzieciom powyżej jednego roku życia łyżeczkę miodu chwilę przed snem, gdyż miód łagodzi zarówno kaszel, jak i drapanie w gardle.

Warto również podkreślić, że miód jest naturalnym produktem zawierającym wiele cukrów redukujących. Mowa tu głównie o glukozie i fruktozie, dlatego jest to doskonały produkt, który wykorzystuje się w leczeniu cukrzycy. Osoby zmagające się z cukrzycą powinny sięgnąć po miód zwłaszcza wtedy, gdy odczuwają spadek cukru we krwi ze względu na to, że wtedy trzeba działać szybko. Miód to produkt, który powoduje zwiększenie glukozy we krwi w bardzo krótkim czasie, więc to najlepszy wybór w takich sytuacjach.

Ciekawe jest również to, że miód ma właściwości, które wpływają na powstawanie próchnicy — konkretniej mówiąc: hamują jej powstawanie. Wszelkie właściwości zawarte znajdujące się w miodzie wpływają na to, że ten produkt bardzo łatwo i szybko przenika przez skórę, a co za tym idzie — dostarcza jej substancje energetyczne i glukozę. Kiedyś bardzo popularne było smarowanie ran miodem, co wynika z tego, że miód znacząco przyspiesza oczyszczanie ran. Ponadto ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, więc zdecydowanie jest to produkt warty polecenia.

Właściwości miodu

Ile kalorii ma miód? 

Wśród naturalnych produktów najcenniejszym jest właśnie miód. Kalorie miodu są zależne przede wszystkim od rodzaju miodu. Najbardziej popularny jest rzepakowy miod. Kcal miodu rzepakowego wynoszą około 340 kcal w 100 g. Natomiast jeśli chodzi o miód gryczany, to zawiera on 340 kcal w 100 g. Innym rodzajem jest spadziowy miód. Kcal miodu spadziowego to 340 kcal w 100 g. Wśród miodów wyróżniamy także miód faceliowy (324 kcal w 100g) oraz miód manuka (334 kcal w 100g). Interesującą kwestią jest również to, ile kalorii zawiera łyżka miodu. Kcal łyżeczki miodu to około 40 kalorii.

Ile kalorii ma łyżka miodu?

Bardzo wiele osób zastanawia się, ile kalorii ma łyżeczka miodu. Można wręcz powiedzieć, że fraza „łyżeczka miodu kcal” jest jedną z najczęściej wyszukiwanych! Jedna łyżka miodu waży około 12 gramów — a to jest mniej więcej 40 kcal. Oczywiście musimy pamięć, że miody to wysokokaloryczne produkty, więc nie powinniśmy przesadzać z ich ilością, ale taką ilość miodu możemy bardzo szybko spalić — wystarczy kilkuminutowa jazda na rowerze, czy intensywny spacer.

Czy miód tuczy?

Wiele osób często zadaje sobie pytanie, czy miód jest kaloryczny bardziej niż cukier? Dość łatwo odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wiemy, że jedna łyżeczka cukru waży mniej więcej 5 gramów, natomiast jedna łyżeczka miodu waży 12 gramów. Można by stwierdzić w tym momencie, że miód jest bardziej kaloryczny. Jednak nie do końca tak jest, gdyż to właśnie cukier bardziej, co wynika z tego, że 5 gramów cukru zawiera 20,3 kalorie, a 12 gramów miodu to 39 kcal. Jak widzimy — miód ma mniej kalorii niż cukier. Zdecydowanie kaloryczność miodu to nie jest coś, czym powinniśmy się przejmować — tym bardziej że kalorie nie są aż tak istotne. Miód możemy dodać zarówno do potraw, jak i napojów, aby na przykład poprawić ich smak. Zazwyczaj wystarczy zaledwie kilka kropli, aby stworzyć potrawę o niezwykłym aromacie i smaku!

Reklama

Warto tutaj podkreślić, że jedzenie miodu w niewielkich ilością, nie spowoduje, że nagle zobaczymy większe cyferki na wadze. Miód jest produktem mającym znacznie niższy indeks glikemiczny niż cukier. Jesteście ciekawi, ile kcal ma miód? Dla porównania 100 g miodu pszczelego posiada tyle samo kalorii, co 142 truskawki, 1 mały kawałek pizzy, 4 łyżki oliwy z oliwek. Jest to produkt, który możemy, a zarazem powinniśmy spożywać każdego dnia. Zaleca się, aby jeść od 40 do 100 gramów dziennie — w zależności od tego, czy lubimy smak miodu oraz od naszej wagi. Dzieci w wieku 3-18 lat powinny jeść maksymalnie 50 g produktu dziennie. Natomiast w przypadku dzieci poniżej 1 roku życia zaleca się max. 7,5 g miodu. Sprawdź, czy naturalny miód należy do produktów, które są kaloryczne.

Czy można przedawkować miód?

Warto rozwiać także wszelkie wątpliwości dotyczące tego, czy jest w ogóle możliwość przedawkowania miodu. Praktycznie rzecz biorąc — jest to prawie niemożliwe. Miód jest niezwykle słodkim produktem, a co za tym idzie — jest mdły, więc bardzo trudno zjeść zbyt dużą ilość miodu. Jednak powinniśmy mieć na uwadze, że miód składa się między innymi z dwóch cukrów prostych — glukozy i fruktozy, a zbyt wysoki poziom tego pierwszego może mieć negatywny wpływ na naczynia krwionośne. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że wystarczy jedynie kilka minut po zjedzeniu miodu, aby nasz mózg otrzymał informację dotyczącą zaspokojenia potrzeby słodkiego. Dla porównania — cukier dociera do mózgu z opóźnieniem nawet kilkudziesięciu minut.