Dieta przed kolonoskopią

Kolonoskopia to bardzo cenne badanie, które pozwala na uzyskanie wielu bardzo istotnych informacji dotyczących jelita grubego. Lekarze kierują na to badanie osoby, u których podejrzewa się m.in. raka jelita grubego, aczkolwiek nie tylko wtedy. Skierowanie na kolonoskopię dostają także osoby, które skarżą się na bóle brzucha, czy innego rodzaju dolegliwości związane z jelitami. Warto jednak wiedzieć, że do tego badania trzeba odpowiednio się przygotować – podstawą jest odpowiednia dieta dzień przed kolonoskopią. Co jeść przed badaniem?

Reklama

Kolonoskopia – co to jest?

Kolonoskopia to nic innego jak jedno z badań diagnostycznych, które polega na badaniu dolnego odcinka przewodu pokarmowego. To badanie opiera się na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Odbywa się poprzez wprowadzenie przez odbyt specjalnego wziernika, który jest zakończony kamerą, a następnie przesłanie obrazu na zewnątrz. To doskonałe badanie, które umożliwia wykrycie wszelkich zmian jelita grubego.

Jednym z tych badań, którego wiele osób się boi, jest właśnie kolonoskopia. Przygotowanie do badania jest dość proste, jednak z czego wynika ten strach przed kolonoskopią? Głównym powodem jest to, że w Internecie można spotkać się z wieloma nieprawdziwymi informacjami mówiącym, że jest to bolesne badanie. Kolonoskopia jest bezbolesny badaniem – jedyne co to pacjent może odczuwać dyskomfort.

Skierowanie na kolonoskopię najczęściej otrzymują osoby, u których podejrzewa się raka jelita grubego, chorobę Leśniowskiego-Crohna, czy niedokrwistość z niedoboru żelaza. Jednak warto zaznaczyć, że wykonuje je się także w innych okolicznościach, gdyż jest to badanie, które pozwala na ocenę zmian we wrzodziejącym zapaleniu jelit. Oprócz tego jest to badanie przesiewowe wykonywane w kierunku polipów i wczesnego stadium raka.

Ile trwa kolonoskopia?

Kolonoskopia to badanie, które nie trwa zbyt długo – zazwyczaj nie przekracza 40 minut, aczkolwiek często zdarza się, że zajmuje jedynie 10 minut. Warto tutaj zaznaczyć, że jest to niekomfortowe badanie, jednak nie powinniśmy się stresować, jeśli podczas jego przeprowadzania będą wydobywały się gazy lub płyn, gdyż jest to całkowicie normalne.

Jak przygotować się do kolonoskopii?

Zanim udamy się na kolonoskopię, to musimy się odpowiednio przygotować. Każdego dnia nasze jelita są wypełnione treścią pokarmową, natomiast jej gęstość się zwiększa wraz z oddalaniem od żołądka. Wynika to z tego, że płyny znajdujące się w przewodzie pokarmowym są wchłaniane przez ścianki jelit. Taka treść jest przesuwana w kierunku okrężnicy i odbytnicy i dąży do opuszczenia przewodu pokarmowego. Wykonanie kolonoskopii w takich warunkach nie jest możliwe. Jak więc powinna wyglądać dieta przed kolonoskopią? Menu znajdziecie poniżej.

Co jeść przed kolonoskopią?

Co można jeść przed kolonoskopią? Przede wszystkim najważniejsza jest dieta lekkostrawna. Kolonoskopia może dojść do skutku tylko wtedy, gdy odpowiednio przygotujemy nasze narządy. Chodzi tutaj oczywiście o ich dokładne oczyszczenie z resztek pokarmowych, które najprawdopodobniej mogłyby wpłynąć na zaburzenie obrazu z endoskopu. W tym powinniśmy wdrożyć odpowiednią dietę, a także zastosować preparat przeczyszczający – choć należy skonsultować się z lekarzem.

Przygotowanie do kolonoskopii powinno rozpocząć się już 7 dni wcześniej. To czas, kiedy warto przerzucić się na dietę lekkostrawną, choć warto tutaj zaznaczyć, że nie musi być ona rygorystyczna. Warto już tydzień przed badaniem jeść mniejsze porcje jedzenia, dzięki czemu później będzie nam po prostu łatwiej. Osoby, które przyjmują żelazo, powinny to przerwać.

Czego nie jeść przed kolonoskopią?

Dieta przed kolonoskopią powinna wykluczać przyjmowanie wszystkich tych pokarmów, które zawierają pestki i ziarna. Z czego to wynika? Powodem jest to, że zarówno pestki, jak i ziarna mogą znajdować się w przewodzie pokarmowym ponad tydzień czasu, a co za tym idzie — mogą one utrudniać wykonanie kolonoskopii. 3 dni przed badaniem — mimo że możemy normalnie jeść — to powinniśmy zacząć wprowadzać już niektóre niezbędne ograniczenia. Na tym etapie — czyli 3 dni przed kolonoskopią — z diety należy usunąć surowe warzywa i owoce mające drobne pestki, przetwory z warzyw, pieczywa z ziarnami, buraki czerwone (wpływają one na kolor błony śluzowej jelita). Konieczna jest też rezygnacja z siemienia lnianego.

2 dni przed kolonoskopią należy przejść na dietę ubogoresztkową. Dieta półpłynna przed kolonoskopią to jeden z etapów, dzięki któremu możliwe jest wykonanie kolonoskopii. Jest to pewien rodzaj odżywiania, który charakteryzuje się małą ilością błonnika, czyli włókna, który odkłada się w przewodzie pokarmowym. Mimo że błonnik jest bardzo ważny w odżywaniu, to jednak przed badaniem należy z niego zrezygnować, aby oczyścić jelita. Dwa dni przed badaniem należy zrezygnować z tłustych mięs i wędlin, picia napojów gazowanych, sałatek warzywnych, jak i warto wykluczyć ciemne pieczywo. Idealną alternatywą dla ciemnego pieczywa jest białe pieczywo. Dieta dwa dni przed badaniem obejmuje tylko ograniczenie spożywanie wyżej wymienionych produktów – bardzo ważna jest rezygnacja z gazowanych napojów, aby kolonoskopia przebiegła poprawnie. Jak wygląda dieta jeden dzień przed kolonoskopią?

Reklama

Przykładowa dieta przed kolonoskopią

Dieta płynna przed kolonoskopią to właściwie ostatni etap diety przed badaniem. 1 dzień przed badaniem możemy zjeść lekkie śniadanie — lecz pamiętajmy, aby nie było w nim zbyt dużo błonnika. Najlepszym śniadaniem w dniu badania będzie kromka chleba posmarowana masłem. Jeśli chcemy, to możemy położyć na nią np. plasterek chudej wędliny. W godzinach południowych powinniśmy przejść na dietę płynną. Jeśli wystąpi głód, to możemy zjeść kisiel, natomiast na obiad najlepszy będzie czysty bulion. W dniu poprzedzającym badanie musimy także pamiętać, aby przyjmować leki przeczyszczające. Mimo że są one mdłe, to jednak jest to konieczny etap przygotowania do badania.

Jeśli w dniu kolonoskopii jesteśmy umówieni na badanie w godzinach popołudniowych, to przed badaniem możemy pić różnego rodzaju napoje, jednak należy wiedzieć, że trzeba tego zaprzestać około cztery godziny przed przystąpieniem do badania. Dozwolone, aczkolwiek jest ssanie landrynek, które zdaniem wielu osób są pomocne przed kolonoskopią. Możemy także pić wodę niegazowaną. Warto też wiedzieć, że na kolonoskopię możemy przyjść z wraz z osobą towarzyszącą, dzięki czemu na pewno będziemy mniej się stresowali.

Wiele osób również zadaje sobie pytanie, czy można pić kawę przed kolonoskopią. Zgodnie z zalecaniami do dwóch godzin przed planową godziną badania możemy wypić tyle napojów niegazowanych, ile chcemy – w tym również możemy wypić kawę. Choć jednak lekarz zazwyczaj poleca jedynie picie wody.

Co jeść po kolonoskopii?

Już po badaniu, czy dalej konieczna jest dieta? Kolonoskopia to badanie, które nie może się odbyć przed odpowiedniego przygotowania. Dieta po kolonoskopii to kwestia, nad którą zastanawia się wiele osób. Warto tutaj zaznaczyć, że po wykonanym badaniu warto jeszcze przez mniej więcej 2 godziny powstrzymywać się od jedzenia. Po upływie tego czasu możemy wrócić do normalnego odżywiania. Choć należy wiedzieć, że zaleca się dalsze stosowanie diety lekkostrawnej przez kilka dni. Powinniśmy skupić się na tym, aby nasze posiłki nie były duże, ale regularne. Taki sposób odżywiania ma doskonały wpływ na perystaltykę jelit, a oprócz tego przygotowuje organizm do cięższej pracy.

Reklama

W trakcie badania pacjent może odczuwać dyskomfort. Oprócz tego warto wiedzieć, że wielu z nich skarży się na przykre dolegliwości po wykonanym badaniu – m.in. bóle brzucha, czy wzdęcia. Jednak bez obaw – jest to całkowicie normalne. Aby złagodzić ból, możemy sięgnąć po leki rozkurczowe, które należy popić szklanką wody.

Warto wiedzieć, że czasami kolonoskopię wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Możliwe jest także znieczulenie miejscowe, choć należy tutaj zaznaczyć, że decyzje o znieczuleniu podejmuje lekarz, a te nie zawsze jest niezbędne. Znieczulenie wykonuje się jedynie w odpowiednio uzasadnionych przypadkach.