Rdestowiec japoński właściwości

Rdestowiec japoński (Polygonum cuspidatum, Reynoutria japonica) znany jest również pod nazwami: rdestówka japońska, rdest ptasi czy rdest ojczysty. To gatunek inwazyjny rośliny z rodziny rdestowatych. Z początku spotykany był jedynie w południowej Azji — w Tajwanie, Japonii, północnych Chinach czy Korei. W związku z prozdrowotnymi właściwościami znalazł on zastosowanie w tradycyjnej medycynie japońskiej. Dzięki swojej ekspansywności obecnie można ją spotkać niemal w całej Europie, włączając w to Polskę.

Reklama

Rdestowiec japoński właściwości

Charakterystyka rośliny rdestowiec japoński jest bardzo obszerna — a wszystko ze względu na jego obszerne cenne właściwości. Po pierwsze, jest to duża wieloletnia bylina, która przypomina krzew sięgający nawet do 3 metrów wzwyż. Rdest japoński ma łodygi, które wyglądem przypominają pędy bambusa. Co więcej, roślina ta wyróżnia się jasnozielonymi liśćmi, które mają od 5 do 15 centymetrów długości. Surowcem zielarskim rdestowca jest jego kłącze oraz korzenie. Stosuje się także ziele, którego właściwości prozdrowotne nie są tak obszerne. Zbiory rdestu mają miejsce wczesną wiosną albo późną jesienią. Po zebraniu surowiec leczniczy polygonum cuspidatum jest suszony w temperaturze około 50 stopni Celsjusza — pozwala to zachować jego cenne składniki. Tak przygotowana roślina wykorzystywana jest w produkcji suplementów diety.

Rdest japoński to źródło cennych biopierwiastków, takich jak: żelazo, cynk, mangan, selen oraz miedź. Stosowany jest w zielarstwie jako środek hamujący rozwój bakterii oraz grzybów chorobotwórczych. Wykazuje właściwości detoksykacyjne, przeciwzapalne, regulujące miesiączki przyspieszające regenerację tkanek oraz zwalczają wolne rodniki. Stosowany jest również w cukrzycy, chorobach autoimmunologicznych, przypadkach alergii czy w przypadku boreliozy. Rdestowiec japoński zawiera również fitosterole, flawonoidy, garbniki czy kumarynowce.

Jednak najcenniejszym elementem ziela rdestu japońskiego, który określany jest jako składnik działający zbawiennie, to resweratrol. To mocny przeciwutleniacz, wykazujący także działanie przeciwdrobnoustrojowe. Można go spotkać także w wonie oraz w skórkach winogron.

Działanie rdestu japońskiego

Ziele rdestowca oraz suplementy zawierające ekstrakt z tej rośliny wykazują działanie:

  • Regenerujące,
  • detoksykujące,
  • neuroprotekcyjne,
  • przeciwutleniające,
  • przeciwdrobnoustrojowe,
  • przeciwzapalne,
  • odchudzające,
  • redukujące poziom cholesterolu,
  • stymulujące poziom glukozy,
  • normalizujące poziom hormonów.

Zastosowanie rdestowca japońskiego

Rdestowiec japoński to roślina o bardzo szerokim zastosowaniu w ziołolecznictwie. Dzięki wielu aktywnym związkom może wspomóc walkę z różnymi chorobami. To właśnie on wspomaga hamowanie procesów autoagresji immunologicznej, rozszerza naczynia krwionośne oraz układ odpornościowy człowieka. Jego stosowanie pozytywnie wpływa na cały organizm.

Rdest japoński na boreliozę

Niejednokrotnie można spotkać się z tezą, iż rdest japoński to doskonały sposób na wspomaganie w leczeniu boreliozy. Jednak nie ma jednoznacznych wyników badań, które dowodziłyby, iż rdestowiec faktycznie wspierał walkę z tą chorobą. Profilaktyczne działanie ziela związane jest z zawartością w nim związków z grupy polifenoli. Według niektórych naukowców substancje te wykazują działanie przeciwbólowe, mogą więc wspierać osoby cierpiące na boreliozę w zmaganiu się z bólem. Warto jednak pamiętać, iż rdest japoński, podobnie jak inne rośliny wykazuje pozytywne działanie na organizm. Powinien być wykorzystywany jedynie wspomagająco w leczeniu, gdyż skuteczność jego działania nie jest równa efektywności leków.

Rdestowiec ostrokończysty zwalczanie wolnych rodników

Obecne w rdestowcu związki aktywne charakteryzujące się silnym działaniem antyoksydacyjnym. Najważniejszą substancją o tych właściwościach jest resweratrol, który redukuje aktywność wolnych rodników. To związki, które przez wywołanie stresu antyoksydacyjnego doprowadzają do starzenia komórek oraz do degradacji ich DNA.

Rdest na łojotokowe zapalenie skóry

Wykorzystywany zewnętrznie rdestowiec ostrokończysty posiada właściwości lecznicze, redukuje łojotokowe zapalenie skóry, owrzodzenia oraz trądzik. Co więcej, wspiera stany zapalne i gojenie się ran.

Reklama

Rdest a redukcja tkanki tłuszczowej

Rdestowiec japoński wspiera także przemianę materii, czyli proces odchudzania. W związku z tym, że uczestniczy w przemianach glukozy i lipidów w organizmie, wspomaga metabolizm oraz redukcję nadmiernej tkanki tłuszczowej.

Ochrona układu krwionośnego i serca

Rdest ostrokończysty redukuje nadmierną ilość cholesterolu, zapobiega tworzeniu się skrzepów, rozszerza naczynia krwionośne oraz zmniejsza ciśnienie krwi.

Ziele rdestowca a układ moczowy i płciowy

Zastosowanie naparów z rdestu ostrokończystego wspiera leczenie dolegliwości układu płciowego i moczowego — przerostu gruczołu krokowego, stanów zapalnych, menopauzy i bolesnych miesiączek.

Rdestowiec japoński- dawkowanie

Rekomenduje się, aby preparaty z rdestowca przyjmować każdego dnia przez czas czterech tygodni, a kolejno odstawić na dwa tygodnie. Po przerwie można ponownie stosować to ziele. W zależności od rodzaju rdest można wykorzystać w następujący sposób:

  • Herbata (kłącze rdestowca cięte) – przy takim użyciu należy 2 płaskie łyżki kłączy umieścić w garnku i zalać 400 ml wody. Kolejnym krokiem jest doprowadzenie do wrzenia i gotowanie przez około 15 minut pod przykryciem. Następnie trzeba odstawić na pół godziny i przecedzić. Innym sposobem jest zalanie kłączy wrzącą wodą, przykrycie i odstawienie na 40 minut. Warto wiedzieć, iż pierwsza wersja jest tą mocniejszą. Zaleca się wypijać taki napar 4 razy dziennie po pół szklanki.
  • Proszek — pół łyżeczki rdestowca w proszku należy zalać małą ilością gorącej wody. Kolejno wystarczy już tylko wymieszać i pozostawić do ostudzenia. Taki roztwór jest gotowy do wypicia. Najlepiej przyjmować go 1-3 razy każdego dnia.
  • Nalewka — kłącze rośliny można również zalać alkoholem 40-50% w stosunku 1:5. Kolejno macerować przez okres 10 dni. Nalewka rdestowcowa powinna być spożywana 2-3 razy dziennie w porcji 5 ml (około jednej łyżeczki).
  • Wino — kłącza rdestowca można również zalać winem półwytrawnym czerwonym lub białym w proporcji 1:5. Podobnie jak przypadku nalewki, niezbędne jest macerowanie trunku. Tym razem jest to okres 7 dni. Zalecane spożycie to 1-2 razy dziennie po 15 ml wina. Najlepiej stosować przez okres dwóch tygodni, 2-3 razy na kwartał.

Rdest ptasi skutki uboczne

Rdest japoński nie jest przeznaczony dla osób zmagających się z niedoborem enzymów trawiennych, ponieważ wiązki taninowe, które zawiera to ziele, hamują enzymy: lipazy (trawiącej tłuszcze), amylazy (trawiącej skrobię) oraz trypsyny (trawiącej białka). Właściwości rdestowca japońskiego wykazują również estrogenny wpływ na organizm. Sprawia to, że może negatywnie oddziaływać na zmniejszenie syntezy męskich hormonów w przypadku długotrwałego stosowania. Wyciągi z rdestu ptasiego nie mogą być wykorzystywane w leczeniu nowotworów hormonozależnych. Ponadto nie jest on przeznaczony do stosowania przez kobiety w ciąży, karmiące oraz osoby zażywające preparaty rozrzedzające krew. W przypadku planowanego zabiegu chirurgicznego należy odstawić rdestowca minimum 10 dni przed. Przedawkowanie może przyczynić się do wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak biegunki, wymioty czy bóle brzucha.

Reklama

Rdest japoński cena

Cena woreczka suszonego rdestu japońskiego o wadze 200 g oscyluje w granicach 20 – 30 złotych. Suplementy diety, które zawierają ekstrakt z rdestu japońskiego, kosztują mniej więcej 30 złotych za 120 kapsułek.