Blizny po trądziku

Trądzik jest powszechnie występującym schorzeniem dermatologicznym objawiającym się powstawaniem zmian skórnych, głównie na twarzy. Nawet kiedy ustąpi, może zostawić po sobie blizny i przebarwienia. Stanowi to spory problem natury estetycznej i może znacząco wpłynąć na samoocenę, zwłaszcza u młodych ludzi.

Reklama

Czym jest trądzik

Skóra trądzikowa jest efektem zaburzonej pracy gruczołów łojowych, które produkują zbyt dużo sebum. W efekcie skóra twarzy, ale też pleców, szyi i okolic dekoltu może pokrywać się wypryskami.

Przyczyną tej dolegliwości może być działanie hormonów, niewłaściwa dieta i stres. Chociaż trądzik dotyka najczęściej nastolatków i młodych dorosłych, to może wystąpić w każdym wieku, nawet u seniorów.

Przyczyny powstawania blizn

Niewłaściwe leczenie trądziku skutkuje powstawaniem widocznych blizn. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku wyciskania lub rozdrapywania krost i zaskórników. Tworzące się przez to stany zapalne i zakażenia jeszcze bardziej pogarszają kondycję już i tak osłabionej skóry. Blizny po trądziku mają zwykle formę nieregularnych wgłębień na skórze. Wraz z wiekiem organizm traci zasoby kolagenu, co jeszcze mocniej uwidacznia blizny, a nawet je pogłębia.

Jak uniknąć blizn

W postępowaniu ze skórą trądzikową najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja. Zacznij leczyć trądzik, gdy tylko zauważysz pierwsze objawy. Szybka reakcja pozwoli ci ograniczyć stan zapalny i zniwelować jego skutki.

Zalecana jest uważna, dopasowana pielęgnacja. Stosuj preparaty takie jak kremy, maści i żele. Regularnie przemywaj twarz, aby na bieżąco pozbywać się zanieczyszczeń. Kiedy tylko masz możliwość, stosuj peelingi i maseczki odżywiające. Zadbana skóra łatwiej poradzi sobie z trądzikiem i będzie mniej narażona na jego następstwa.

Sposoby usuwania blizn po trądziku

Co jeżeli nie udało ci się uniknąć powstania blizn po trądziku? Poradzenie sobie z nimi jest możliwe, chociaż to długi i skomplikowany proces. Niektóre blizny mogą okazać się trwałe. Na szczęście dzięki intensywnemu rozwojowi technik dermatologicznych, usuwanie blizn po trądziku przynosi coraz lepsze efekty.

Za najbardziej zaawansowaną metodę uchodzi mikrodermabrazja, nazywana także mikropeelingiem. Zabieg polega na ścieraniu naskórka przy użyciu głowicy wyposażonej w drobinki diamentu. Dzięki temu skóra szybciej się odbudowuje, a blizny zasklepiają. Mikrodermabrazja zwykle przynosi widoczne efekty po około 6 zabiegach.

Reklama

Bardzo popularna jest laseroterapia. Światło lasera, hamuje procesy bliznowacenia i pobudza odbudowę tkanek w skórze. Po zabiegu organizm produkuje więcej kolagenu, który przyspiesza gojenie.

Peelingi chemiczne

Pacjenci wybierają często stosowanie peelingów na bazie kwasów AHA i TCA. Złuszczenie naskórka właściwie dobranymi kwasami może pomóc w pozbyciu się blizn. Bardzo ważne jest, żeby tego typu zabiegi wykonywać w konsultacji ze specjalistą. Zastosowanie zbyt dużego stężenia kwasu może doprowadzić do groźnych poparzeń.

Nieestetyczne blizny to przykra pozostałość trądziku. Pielęgnacja skóry pozwoli ci ograniczyć ryzyko powstania trwałych zmian. Blizny po trądziku można usunąć stosując techniki takie jak mikrodermabrazja czy laseroterapia.