Tutaj jest miejsce na twoją reklamę

Nie zwlekaj, dowiedz się więcej jak możesz wypromować swoją firmę

Szybkie konsultacje lekarskie, E-Zwolnienie lekarskie (L4 lub e-ZLA)

Chrońmy Pszczoły

Kiedy zabraknie pszczół, człowiekowi pozostaną cztery lata życia!

previous arrow
next arrow
Slider

Trądzik jest powszechnie występującym schorzeniem dermatologicznym objawiającym się powstawaniem zmian skórnych, głównie na twarzy. Nawet kiedy ustąpi, może zostawić po sobie blizny i przebarwienia. Stanowi to spory problem natury estetycznej i może znacząco wpłynąć na samoocenę, zwłaszcza u młodych ludzi.

Czym jest trądzik

Skóra trądzikowa jest efektem zaburzonej pracy gruczołów łojowych, które produkują zbyt dużo sebum. W efekcie skóra twarzy, ale też pleców, szyi i okolic dekoltu może pokrywać się wypryskami.

Przyczyną tej dolegliwości może być działanie hormonów, niewłaściwa dieta i stres. Chociaż trądzik dotyka najczęściej nastolatków i młodych dorosłych, to może wystąpić w każdym wieku, nawet u seniorów.

Przyczyny powstawania blizn

Niewłaściwe leczenie trądziku skutkuje powstawaniem widocznych blizn. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku wyciskania lub rozdrapywania krost i zaskórników. Tworzące się przez to stany zapalne i zakażenia jeszcze bardziej pogarszają kondycję już i tak osłabionej skóry. Blizny po trądziku mają zwykle formę nieregularnych wgłębień na skórze. Wraz z wiekiem organizm traci zasoby kolagenu, co jeszcze mocniej uwidacznia blizny, a nawet je pogłębia.

Jak uniknąć blizn

W postępowaniu ze skórą trądzikową najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja. Zacznij leczyć trądzik, gdy tylko zauważysz pierwsze objawy. Szybka reakcja pozwoli ci ograniczyć stan zapalny i zniwelować jego skutki.

Zalecana jest uważna, dopasowana pielęgnacja. Stosuj preparaty takie jak kremy, maści i żele. Regularnie przemywaj twarz, aby na bieżąco pozbywać się zanieczyszczeń. Kiedy tylko masz możliwość, stosuj peelingi i maseczki odżywiające. Zadbana skóra łatwiej poradzi sobie z trądzikiem i będzie mniej narażona na jego następstwa.

Sposoby usuwania blizn po trądziku

Co jeżeli nie udało ci się uniknąć powstania blizn po trądziku? Poradzenie sobie z nimi jest możliwe, chociaż to długi i skomplikowany proces. Niektóre blizny mogą okazać się trwałe. Na szczęście dzięki intensywnemu rozwojowi technik dermatologicznych, usuwanie blizn po trądziku przynosi coraz lepsze efekty.

Za najbardziej zaawansowaną metodę uchodzi mikrodermabrazja, nazywana także mikropeelingiem. Zabieg polega na ścieraniu naskórka przy użyciu głowicy wyposażonej w drobinki diamentu. Dzięki temu skóra szybciej się odbudowuje, a blizny zasklepiają. Mikrodermabrazja zwykle przynosi widoczne efekty po około 6 zabiegach.

Bardzo popularna jest laseroterapia. Światło lasera, hamuje procesy bliznowacenia i pobudza odbudowę tkanek w skórze. Po zabiegu organizm produkuje więcej kolagenu, który przyspiesza gojenie.

Peelingi chemiczne

Pacjenci wybierają często stosowanie peelingów na bazie kwasów AHA i TCA. Złuszczenie naskórka właściwie dobranymi kwasami może pomóc w pozbyciu się blizn. Bardzo ważne jest, żeby tego typu zabiegi wykonywać w konsultacji ze specjalistą. Zastosowanie zbyt dużego stężenia kwasu może doprowadzić do groźnych poparzeń.

Nieestetyczne blizny to przykra pozostałość trądziku. Pielęgnacja skóry pozwoli ci ograniczyć ryzyko powstania trwałych zmian. Blizny po trądziku można usunąć stosując techniki takie jak mikrodermabrazja czy laseroterapia.

Podziel się z innymi

Zobacz również

Uroda i pielęgnacja ciała
22/06/2020
Peeling z kawy przepis dla każdego! Każda kobieta wie, że dobrze przygotowany peeling to podstawa pielęgnacji ciała. ...
Akcesoria
20/05/2019
Zakup sprzętu sportowego to zawsze jakaś inwestycja. Podejmujemy ją chętnie, wiedząc że wykładając pewną kwotę ...
Zioła
15/04/2020
Nawet jeśli bardzo dbasz o zdrowie oraz codzienną higienę u siebie i Twoich bliskich, możesz nie ustrzec się przed ...
Zdrowy styl życia
22/04/2020
Sushi? Co to jest? Nie trzeba nikomu tłumaczyć. Intuicyjnie każdy wie z czego jest sushi i skąd pochodzi. Jednak mało ...
Uroda i pielęgnacja ciała
12/09/2020
Atrakcyjne, zadbane stopy to upragniony widok zwłaszcza latem, gdy decydujemy się na odkryte obuwie. Zarówno jeżeli ...
Suplementy
01/10/2020
Co to są aminokwasy? Ile jest aminokwasów?Aminokwasy są to związki organiczne pochodzące od organizmów żywych. ...
Zdrowy styl życia
29/08/2019
Bulimia i anoreksja - czym są i jak sobie pomóc? To ciężkie przypadki zaburzeń odżywiania. Doprowadzają one do ...
Uroda i pielęgnacja ciała
28/12/2020
Trądzik to choroba skóry będąca jednym z najczęściej występujących problemów dermatologicznych. Chociaż w ...
Suplementy
27/11/2020
Nerki są odpowiedzialne za proces usuwania produktów przemiany materii z krwi i dbanie o prawidłową wartość stężenia ...
Zdrowie
05/11/2020
Dolegliwości jamy ustnej pojawiają się bardzo często, a zmian może być naprawdę sporo. Co więcej mają przeróżne ...
Uroda i pielęgnacja ciała
20/11/2020
Wbrew pozorom trądzik to zmora nie tylko wieku nastoletniego. Coraz częściej pojawia się on u osób, które czas ...
Dieta
19/11/2020
Dynia to warzywo posiadające wiele nasion, które są bardzo cennym źródłem witamin i składników mineralnych. Wiele ...