Jak przygotować się do usg jamy brzusznej

USG to powszechne badanie obrazowe stosowane w diagnostyce wielu chorób. Wykonywane jest za pomocą ultrasonografu. Dzięki badaniu USG lekarzowi może dostać dokładny obraz stanu narządów wewnętrznych. Badanie możliwe jest dzięki falom dźwiękowym o dużej częstotliwości. Za pomocą głowicy obraz pokazywany jest na ekranie monitora. Obraz tworzy się poprzez odbicie fal od narządów i struktur wewnętrznych. Pokazuje budowę, ruch narządów oraz płynącą w nich krew. Najczęściej badanie usg stosuje się u kobiet ciężarnych, aby zobaczyć rozwój płodu. Jednak usg jamy brzusznej jest wykorzystywane także do badania nerek, wątroby, trzustki, śledziony, tarczycy, jajników, jąder, gruczołu krokowego, piersi. Badanie jest szybkie, bezinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne.

Reklama

Badanie usg brzucha – wskazania

USG jamy brzusznej to badanie obrazujące, które wykonuje się, w celu sprawdzenia głównych narządów wewnętrznych. Lekarz może zlecić wykonanie usg jamy brzucha, jeżeli podejrzewa takie schorzenia jak m.in.:

  • Zakrzep,
  • powiększenie narządu (nerki, wątroby, śledziony),
  • obecność płynu w jamie brzusznej,
  • przepuklinę,
  • kamienie żółciowe,
  • nerkowe,
  • torbiele na nerce,
  • zapalenie trzustki,
  • wątroby,
  • marskość wątroby,
  • niedrożność jelit,
  • nowotwory i guzy,
  • zapalenie wyrostka robaczkowego.

USG jamy brzusznej może również być pomocnym badaniem podczas niektórych zabiegów, np. biopsji, odprowadzeniu płynu z ropnia lub torbieli. USG to badanie często zlecane przez lekarzy różnych specjalizacji. Obraz z ekranu można łatwo nagrać na płytę lub pendrive. Istnieją również bardzo dokładne kolorowe USG dające obraz 4D, często wykorzystywane do poznania wyglądu dziecka.

Często usg jamy brzusznej wykonuje się również w celu monitorowania już wcześniej wykrytych chorób, a także w celu kontroli postępów leczenia

USG jamy brzusznej przygotowanie

Badanie to najczęściej wykonuje się w pozycji leżącej. Lekarz smaruje skórę specjalistycznym żelem. W ten sposób głowica przyrządu do usg łatwo przylega do ciała, eliminując przy okazji pęcherzyki powietrza. Substancja jest neutralna dla skóry i łatwo zmywa się wodą z mydłem. Głowica kamery jest przesuwana po skórze i uzyskuje się obrazy narządów – są one widoczne na wyświetlaczu monitora. Aby badanie przebiegło prawidłowo, należy się do niego odpowiednio przygotować.

Dzień przed badaniem

Zastosuj lekkostrawną dietę. Nie jedz surowych warzyw, owoców oraz ciemnego chleba. Możesz zażyć 2-3 tabletki Espumisanu, w celu rozbicia nadmiernych pęcherzyków powietrza w jelitach oraz pozbyciu się gazów, które pomogą być przeszkodą w badaniu. Kupisz go bez recepty w aptece.

6 godzin przed badaniem

  • Staraj się nic nie jeść;
  • nie pij herbaty, kawy i innych napojów (szczególnie gazowanych). Możesz jedynie wypić parę szklanek (2-4) mineralnej wody niegazowanej;
  • ogranicz palenie
  • nie żuj gumy.

2 godziny przed badaniem

W tym czasie musisz zadbać o odpowiednie nawodnienie i napełnienie pęcherza. W tym celu wypij 1-4 szklanki wody niegazowanej i nie oddawaj moczu aż do przeprowadzenia badania. Jednak staraj się, aby pęcherz nie był zbyt napełniony (optymalne wypełnienie to około połowy objętości — dlatego nie przesadzaj z piciem). W czasie badania USG jamy brzusznej lekarz może poprosić cię o opróżnienie pęcherza. Postaraj się także w tym czasie już nie palić papierosów.

Czy pić wodę przed usg jamy brzusznej?

Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, należy przed usg jamy brzusznej wypić kilka szklanek niegazowanej wody. Jest to szczególnie ważne podczas badania układu moczowego. Lekarz może zlecić takie badanie, gdy mamy problem z oddawaniem moczu (skąpomocz, częstomocz, ból przy jego oddawaniu, krew w moczu). Na badanie układu moczowego należy przyjść z pełnym wypełnieniem pęcherza moczowego, z uczuciem parcia na mocz. Wówczas można ocenić nie tylko pęcherz, ale także narządy miednicy małej. Z reguły, takie badanie powtarzane jest po oddaniu moczu, w celu oceny zalegania moczu w pęcherzu. Badanie jamy brzusznej należy wykonać przy pełnym pęcherzu, dlatego, że wówczas lepiej można zobaczyć inne struktury brzucha. Należy pamiętać, aby wyłącznie pić wodę niegazowaną, ponieważ gazy spowodują, że niektóre narządy mogą być mało widoczne, a badanie trzeba będzie powtórzyć.

Dieta przed usg brzucha

Przed przystąpieniem do badania usg jamy brzusznej warto wiedzieć, że parę dni przed badaniem należy zachować dietę. Warto wówczas nie jeść pokarmów ciężkostrawnych i skłonnych do tworzenia gazów. Aby odpowiednio przygotować się do badania, kilka dni przed badaniem pacjenci powinni wykluczyć z diety surowe warzywa i owoce, a także ciemne pieczywo. Można dużo pić, jednak najlepiej czystą wodę niegazowaną.

Reklama

Co jeść przed usg jamy brzusznej?

Przed przystąpieniem do badania usg jamy brzusznej mnie powinniśmy spożywać również fasoli, bobu, kapusty. Mają one działanie „rozdymające”, a zalegające gazy mogą utrudnić prawidłowe wykonanie badania jamy brzusznej. Usg powinno się przeprowadzać na czczo, więc cztery godziny przed badaniem powinniśmy całkowicie wyeliminować pokarmy. W dniu poprzedzającym badanie zjedzmy lekkostrawną kolację nawet trochę później niż zwykle, aby rano móc udać się na usg bez jedzenia. Kolacja to powinien by nasz ostatni posiłek przed badaniem. Wyjątkiem może być konieczność przyjmowania stałych leków, które należy przyjmować z posiłkiem. Wtedy zjedz jedną kromkę bez niczego z białego pieczywa. W dniu badania nie powinniśmy także żuć gumy, gdyż to także może prowadzić do zapowietrzenia przewodu pokarmowego. Bezwzględnie unikajmy napojów gazowanych.

Przygotowanie do badania usg jamy brzusznej

Jak widzisz, istotna jest wiedza o tym, jak prawidłowo przygotować się do badania okolicy brzusznej. Usg jamy brzucha wykonuje się w celu profilaktyki, diagnozy poważnych chorób, dlatego warto wiedzieć, jak to badanie dobrze przeprowadzić. Nie jest to skomplikowane i możesz się z pewnością dobrze przygotować. W trakcie badania należy słuchać poleceń osoby wykonującej badanie. Po badaniu można zapytać taką osobę o wstępne wyniki badania. Osoba taka przygotuje również dokładny opis badania dla lekarza.