Tutaj jest miejsce na twoją reklamę

Nie zwlekaj, dowiedz się więcej jak możesz wypromować swoją firmę

Szybkie konsultacje lekarskie, E-Zwolnienie lekarskie (L4 lub e-ZLA)

Chrońmy Pszczoły

Kiedy zabraknie pszczół, człowiekowi pozostaną cztery lata życia!

previous arrow
next arrow
Slider

Przeszczep włosów jest coraz częściej wykonywanym zabiegiem. Problemy związane z łysieniem doskwierają coraz młodszym osobom. Jego zaletą jest uzyskanie długotrwałego efektu korekcji owłosienia. Ważną rolę odgrywa rehabilitacja po przeszczepie włosów, która wpływa na pomyślność zakończenia kuracji. Satysfakcjonujący efekt jest możliwy po stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji skóry głowy. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, w jaki sposób dbać o skórę głowy po przeszczepie włosów?

Jak wygląda zabieg?

Podczas zabiegu podawane jest znieczulenie miejscowe, dzięki czemu cała procedura jest bezbolesna dla pacjenta. Przeszczep włosów jest czasochłonny, najczęściej trwa około 5 godzin, dlatego pacjent powinien uzbroić się w cierpliwość. Wykonuje się mikro nacięcia w celu przygotowania otworów, w które wprowadza się mieszki włosowe. W zależności od wielkości łysiny, koloru oraz charakterystyki włosów wybiera się sposób rozmieszczenia mieszków na skórze głowy. Ostateczny efekt zabiegu jest widoczny po upływie około 6 miesięcy. Rehabilitacja po przeszczepie włosów sprowadza się do odpowiedniej pielęgnacji skóry głowy. Ważne jest stosowanie środków ostrożności, od których zależy czy przeszczepione włosy będą w dobrej kondycji i leczenie przyniesie zamierzony efekt. Klinika, w której zdecydujemy się dokonać przeszczepu włosów, powinna zadbać o przekazanie nam informacji dotyczących odpowiedniej rehabilitacji.

Przeciwskazania do przeszczepu włosów

Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny poddawać się zabiegowi. Innymi przeciwskazaniami do podjęcia leczenia są: łysienie plackowate, przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych, nowotwory, problemy z cukrzycą oraz nadciśnieniem. Wykonanie badań laboratoryjnych będzie konieczne. Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem. Powodzenie leczenia zależne jest przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta.

łysiejączy mężczyzna dotyka włosów

Przeszczep włosów – jakie mogą wystąpić objawy?

Po zabiegu pacjent może odczuwać ból głowy utrzymujący się przez kilka godzin. Nie ma przeciwwskazań do zażywania ogólnodostępnych preparatów przeciwbólowych na przykład na bazie paracetamolu. Pomocne mogą okazać się zimne okłady. Zaleca się odstawienie używek, takich jak alkohol oraz papierosy. Nikotyna zawarta w papierosach może powodować stwardnienie naczyń krwionośnych. Spożywanie mocnej kawy nie jest wskazane. Podczas snu trzeba zadbać o odpowiednie położenie głowy. Kąt 45 stopni zapewni głowie odpowiednie warunki. Wprowadzone mieszki włosowe, aby odpowiednio zatwierdzić się w skórze głowy, potrzebują czasu. Może zdarzyć się, że kilka dni po przeszczepie dochodzi do przejściowego wypadania włosów. Jest to naturalna reakcja organizmu, więc nie jest to powód do niepokoju.

Czego unikać po przeszczepie włosów?

Po przeszczepie włosów należy unikać uprawiania intensywnej aktywności fizycznej oraz zakładania na głowę kasków motocyklowych lub rowerowych. Praca fizyczna nie jest wskazana przez okres dwóch tygodni po zabiegu. Zaleca się zrezygnowanie z kąpieli w basenie oraz unikania ekspozycji na słońce. W okresie do 6 tygodni po zabiegu nie powinno korzystać się z sauny lub z solarium. Regenerację skóry głowy mogą utrudniać środki pielęgnacyjne do włosów, takie jak odżywki, żele do włosów, lakiery. Należy ograniczyć do minimum używania takich produktów lub zrezygnować z nich, przez okres co najmniej trzech tygodni. Wyjątkiem są preparaty, które zaleciła klinika, w której dokonywany był przeszczep włosów.

Jak dbać o skórę głowy po przeszczepie włosów?

Bezpośrednio po wykonaniu przeszczepu pacjent zakładany ma opatrunek. Wykonanie pierwszego mycia głowy zaleca się po upływie co najmniej 24 godzin po przeszczepie w celu oczyszczenia resztek po wykonaniu zabiegu, takich jak pozostałości krwi i osocza. Może się to różnić w zależności od wybranej metody, dlatego przede wszystkim należy kierować się wskazaniami lekarza, który przeprowadzał zabieg. Należy zwrócić szczególną ostrożność na rany po operacji – nie można ich dotykać.

Jak myć włosy po transplantacji

Najlepszym rozwiązaniem do mycia będzie używanie strumienia bieżącej wody. Po kilku dniach można zacząć korzystać z szamponu. Wybór szamponu powinien być pokierowany wartością pH. Dostępne na rynku produkty o wskaźniku pH 5,5 – 5,8 będą dobrym wyborem. Po upływie dwóch tygodni można zacząć wprowadzać delikatny masaż skóry głowy. Rezygnacja z używania suszarki jest jak najbardziej właściwa, gorący strumień powietrza może podrażnić skórę głowy. Do wycierania włosów najlepszy będzie ręcznik papierowy. Podczas rehabilitacji włosów po przeszczepie na skórze będą pojawiać się strupy, które powodują swędzenie. Drapanie strupów może skończyć się podrażnieniem, dlatego ważne jest, aby w miarę możliwości zaprzestać drapania się w tych okolicach. Warto zapytać specjalistę wykonującego zabieg o olejki, które są pomocne w przyspieszaniu odpadania strupów. W celu sprawdzenia, czy proces gojenia się zachodzi poprawnie pierwsza wizyta kontrolna, zazwyczaj jest po 14 dniach. Następne wizyty ustalane są z lekarzem prowadzącym.

Jedną z firmy wykonujących zabiegi przeszczepu włosów jest firma MD MEDMIX hair clinic, mająca siedzibę w Bielsku-Białej, dzięki której udało się zrealizowanie tego artykułu, za co bardzo dziękujemy. W ramach podziękowania zapraszamy wszystkich czytelników do zapoznania się z ich ofertą.

Podziel się z innymi

Zobacz również

Akcesoria
04/05/2019
Grill elektryczny czy patelnia grillowa - co sprawdzi się lepiej?Odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż każdy ma ...
Zdrowie
29/08/2020
Urolog jest specjalistą zajmującym się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób związanych z układem ...
Zdrowie
08/09/2020
Od kilku lat na Świecie panuje trend na wszystko co naturalne, wiele osób narzeka na syntetyczne antybiotyki, które ...
Uroda i pielęgnacja ciała
10/12/2020
Siniak, nazywany również krwiakiem, to podskórny wylew krwi będący wynikiem uszkodzenia naczyń krwionośnych. Skutkuje ...
Dieta
25/04/2019
Każdy z nas pragnie podobać się nie tylko sobie, ale także innym. Niestety nie wszyscy mogą pochwalić się szczupłą ...
Dieta
26/08/2020
Jeżeli właśnie zjedliście pyszny obiad i zastanawiacie się jaki poziom stężenia glukozy we krwi i jaki cukier po ...
Akcesoria
12/11/2020
Zakupy przez Internet są coraz popularniejsze wśród konsumentów w Polsce. Dzięki tego typu opcji możemy nie tylko ...
Zdrowie
09/09/2020
Zapewne wielu z Was hucznie świętowało własne urodziny, imieniny bądź podczas weekendu postanowiliście po prostu ...
Zabiegi
24/01/2021
Chirurgią plastyczną określa się nic innego, jak dziedzinę medycyny, która zajmuje się zarówno rekonstrukcją ...
Suplementy
01/06/2019
Wielu z nas używa przeglądarki internetowej aby uzyskać więcej informacji na temat odżywek białkowych i wybrać ...
Dieta
14/04/2019
Warzywa pomagają pozbyć się nadwagi. Warzywa mają mniejszą ilość kalorii, a co się z tym wiąże, pomagają w utrzymaniu ...
Przepisy
25/10/2020
Smaczny, chrupiący i świeży chlebek to wypiek, za którym przepada każdy z nas. Wiemy doskonale, że chleb ziołowy ...