Tutaj jest miejsce na twoją reklamę

Nie zwlekaj, dowiedz się więcej jak możesz wypromować swoją firmę

Szybkie konsultacje lekarskie, E-Zwolnienie lekarskie (L4 lub e-ZLA)

Chrońmy Pszczoły

Kiedy zabraknie pszczół, człowiekowi pozostaną cztery lata życia!

previous arrow
next arrow
Slider

Demineralizacja szkliwa stanowi poważny problem w dzisiejszych czasach. Przebarwienia na zębach głównie wynikają z prowadzania nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Mogą pojawiać się plamy na zębach w kolorze żółtym, brązowym, ale także szarym lub innym niż nasz ząb odcieniu bieli. Przebarwienie szkliwa zębów sprawia, że rzadziej się uśmiechamy, bo wstydzimy się wyglądu naszego uzębienia. Obecnie dostępne są zabiegi wybielające w gabinecie stomatologicznym oraz preparaty, które można kupić w aptece i wykonać usuwanie przebarwień na zębach samodzielnie.

Odwapnienie na zębach – co oznacza?

Sytuacja, w której dochodzi do demineralizacji szkliwa to odwapnienie zębów. Odczuwanie nadwrażliwości zębów występuje w momencie, gdy szkliwo nie pełni już swoich funkcji ochronnych. Powodem, dlaczego się tak dzieje, jest długotrwała ekspozycja na cukry oraz kwasy. Ból podczas spożywania ciepłych i zimnych posiłków spowodowany jest tym, że pod szkliwem znajduje się tkanka stworzona z rurek prowadzących do zakończeń nerwowych. Na powierzchni można zauważyć białe plamy na zębach, które są początkiem choroby próchnicowej. Przebarwienia na zębach mogą się pojawić u dzieci i u dorosłych. Najczęściej pierwszym etapem leczenia jest stosowanie preparatów wzmacniających szkliwo. Najbardziej narażone na przebarwienia na zębach są osoby mające aparat ortodontyczny oraz posiadające protezę. Zauważalna nadwrażliwość jest sygnałem alarmującym, który powinien skłonić nas do konsultacji z lekarzem. Odpowiednio wcześnie wykryte przebarwienia szkliwa są możliwie do zatrzymania przy zachowaniu odpowiedniej higieny zęba.

Przebarwienia zębów – przyczyny

Gromadząca się płytka nazębna jest główną przyczyną przebarwień zębów. Znajdujące się w środku jamy ustnej bakterie produkują kwasy, które są przyczyną utraty składników mineralnych ze szkliwa, czyli demineralizacji. Okolicą, w której najczęściej występuje problem, jest miejsce zalegania płytki bakteryjnej. Szyjka zęba, przestrzenie międzyzębowe są najczęstszymi miejscami powstania przebarwień. Niewłaściwa higiena jamy ustnej jest jedną z przyczyn, dlaczego dochodzi do przebarwienia zębów.

Uśmiechający się mężczyzna, który ma żółty kolor szkliwa zębów z powodu palenia papierosów

Dokładne mycie oraz nitkowanie zębów likwiduje płytkę bakteryjną. W wyniku nieprawidłowego czyszczenia zębów bakterie rozwijają się, powodując problemy w jamie ustnej. Problem może także stanowić używanie niewłaściwej szczoteczki, która jest za twarda. U kobiety w ciąży zalegająca płytka nazębna jest związana z obrzękami dziąseł i niedokładną higieną jamy ustnej. Na przebarwienia są także narażone osoby, które mają plomby starego typu (amalgamatowe). Wraz z wiekiem kolor naszych zębów zmienia się na bardziej żółty. Jest to naturalny proces i nie powinniśmy się jego obawiać. Niedoczynność tarczycy oraz refluks jelitowo-żołądkowy są czynnikami, które często zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się przebarwień.

Objawy przebarwień na zębach

W miejscu występowania nadmiernej płytki bakteryjnej dochodzi do przebarwienia zębów. Pozostawione na długo plamki wskutek kontaktu z barwnikami znajdującymi się w jedzeniu i piciu, mogą zmieniać barwę. W ten sposób białe plamki zmieniają się na ciemne plamki na zębach. W przypadku zębów mlecznych sprawdza się ta sama reguła. Przebarwienia zębów mogą prowadzić do powstania ubytków. Osłabiona struktura zębów, pozostawiony kamień nazębny będą powodować stany zapalne w jamie ustnej, dlatego należy pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym. Zęby w skrajnych przypadkach będą musiały być leczone kanałowo z odbudową protetyczną.

Fluoroza – co to jest?

Szkliwo zębów, a nawet kości i ścięgna mogą być narażone na fluorozę. Powodem powstania choroby jest zbyt duża ilość dostarczanego w jedzeniu i piciu fluoru. Najlżejszą postacią choroby są widoczne plamki kredowe na zębach. Białe plamki na zębach powodują nadżerki szkliwa, co wpływa na zwiększenie kruchości oraz twardości powierzchni zęba. Nieleczona fluoroza, jest jedną z przyczyn, która może prowadzić do uszkodzenia nerwów znajdujących się w okolicy miejsca dotkniętego chorobą. Aby zapobiec rozwojowi fluorozy, należy unikać rejonów o wysokim stężeniu fluoru, nie spożywać wody z dodatkiem fluoru oraz uważać na pasty do zębów, które w swoim składzie zawierają fluor.

Jak usunąć przebarwienia na zębach?

Pierwszą rzeczą, od której powinno się zacząć usuwanie przebarwień na zębach, to zadbanie o naukę wykonywania odpowiedniej higieny jamy ustnej. Właściwe szczotkowanie zębów i nitkowanie usunie płytkę bakteryjną, która jest przyczyną przebarwień zębów. Kolejnym etapem jest leczenie zębów za pomocą nieinwazyjnej metody

Lekarz dentysta usuwa przebarwienia na zębach u kobiety, które powstały na skutek złego szczotkowania
Użycie preparatu o wysokim stężeniu fluoru 1000 – 22600 ppm rozpocznie proces remineralizacji, który spowoduje zwiększenie twardości zębów. Taki zabieg wykonuje się w gabinecie stomatologicznym. Przebarwienia zębów zostaną usunięte gdy zostanie zatrzymany proces próchnicowy. Kolejną metodą jest infiltracja próchnicy, która polega na poddaniu białych plam płynną żywicą, a następnie dokonywane jest naświetlenie plam za pomocą lampy polimeryzacyjnej. Dzięki zastosowaniu tej metody kolor zębów jest wyrównany, pozbywamy się kamienia nazębnego i białych plamek, poza tym nie jest to zabieg bolesny. Zabiegów nie powinno się robić częściej niż raz do roku.

Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe są najlepszą opcją w przypadku, gdy przebarwienia są znacznych rozmiarów oraz gdy zabieg wybielania zębów nie przyniósł efektów. Wykonywane na zamówienie licówki przykleja się do przedniej części zębów. Licówki powstają z cienkich warstw ceramicznych. Ząb przed zabiegiem musi być odpowiednio przygotowany. W celu zlikwidowania niedoskonałości wykonuje się szlifowanie powierzchni zębów. Końcowym efektem są naturalnie wyglądające zęby, które nie są narażone na powstawania przebarwień.

Domowe wybielanie zębów

Najczęściej wybielanie zębów wykonuje specjalista w gabinecie. Możesz też wykonać wybielanie w domowych warunkach. Należy pamiętać, że efekty zabiegu u dentysty utrzymują się znacznie dłużej. W aptece i drogerii dostępne są zestawy wybielających preparatów, które można stosować samodzielnie w domu. Ważne jest jednak, aby skonsultować się stomatologa co do doboru metody wybielania zębów oraz czasu trawienia. Wybierając produkty dostępne bez recepty, takie jak na przykład wybielająca pasta do zębów będzie trzeba poczekać na efekty znacznie dłużej. Wybielające substancje pomagają pozbyć się przebarwień, rozjaśnić barwy zębów. Jednymi z najpopularniejszych produktów są paski wybielające. Jednym z negatywnych aspektów wykonywania domowego wybielania zębów jest ryzyko poparzenia dziąseł oraz jamy ustnej w wyniku użycia za dużej ilości nadtlenku wodoru. Przed usunięciem przebarwień należy wyleczyć wszystkie zęby oraz dziąsła i uzupełnić ubytki.

Wpływ papierosów na stan jamy ustnej

W utrzymywaniu higieny jamy ustnej nie pomaga palenie papierosów. Nie od dziś wiadomo, że palenie negatywnie wpływa na zdrowie, stan skóry oraz zębów. Cechą zębów palaczy jest ich żółtawy kolor. Zewnętrzne powierzchnie zębów przykryte są ciemnym nalotem, szczególnie w okolicy dziąseł. Toksyczne substancje, które dostają się do organizmu przy paleniu papierosów, osiadają na zębach, powodując ich odbarwienie się. Narażone na odbarwienia są także wypełnienia zębów, o czym warto pamiętać.

Dieta a plamy na zębach

Kwasy zawarte w jedzeniu są odpowiedzialne za niszczenie białego koloru naszych zębów. Głównie owoce, warzywa zawierają sporą ilość kwasów, które nie przyczyniają się do utrzymania śnieżnobiałego uśmiechu. Porowate, osłabione szkliwo jest podane na działanie barwników znajdujących się w pożywieniu. Do produktów cechujących się najintensywniejszym wpływem na kolor zębów są kawa, herbata. Owoce jagodowe, takie jak wiśnie, jagody, borówki również wpływają na powstawanie przebarwień. Należy unikać także żelków, słodyczy oraz napojów gazowanych. Dbając o śnieżnobiały uśmiech, warto usunąć z diety czerwone wino.

Na górze zęby koloru żółtego, które powoduje kawa, herbata, papierosy. Na dole zdrowe, białe zęby

Leki powodują przebarwienia zębów

Do kolejnych czynników powodujących żółte zmiany na zębach zaliczamy leki. Największy wpływ na kolor zęba mają antybiotyki, zwłaszcza te z grupy tetracyklin. Żółty lub brązowy kolor w okolicy dziąseł spowodowany jest silnie oddziałującymi lekami.

Zobacz również

Akcesoria
26/11/2020
Kontrolowanie stanu swojego zdrowia to podstawa, obowiązek każdego z nas. Jeśli na bieżąco wszystko monitorujemy, ...
Produkty pszczele
09/01/2021
Każdy z nas zna przynajmniej jeden pszczeli produkt, a większość zapytana o niego powie - miód. Oprócz znanego nam ...
Suplementy
03/10/2020
Czym jest dopamina Dopamina jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym szczególnie za motywację, koncentrację oraz ...
Dieta
23/03/2021
Sposób odżywiania ma bezpośredni wpływ na wiele aspektów naszego życia. Dlaczego powinniśmy się tym przejmować? Jak ...
Akcesoria
02/02/2021
Zastanawiasz się, czy w łóżku nie kończysz za szybko? Twoja partnerka wydaje się nie być do końca usatysfakcjonowana? ...
Dieta
27/09/2019
Sałatka dietetyczna - sposobem na zdrowie i odrobinę kulinarnej rozkoszyZdrowy styl życia stał się ostatnio pożądany ...
Zabiegi
10/04/2019
O tym, jak ogromne znacznie dla zdrowia i formy ma masaż sportowy, wie każdy, kto nieco aktywniej spędza wolny czas. ...
Dieta
23/04/2019
Zielona herbata znana też jako zielona herbata na odchudzanie jest uprawiana i pozyskiwana od tysięcy lat ze względu ...
Dieta
13/11/2020
Według danych badań prowadzonych przez archeologów, stosowanie produktów pszczelich przez Egipcjan miało miejsce już ...
Dieta
08/11/2020
Przynajmniej raz w roku każdy z nas powinien wybrać się do lekarza aby wykonać badanie krwi. Najczęściej podczas tego ...
Dieta
24/11/2020
Mimo że w ciele człowieka znajduje się bardzo dużo wody, to trzeba jednak wiedzieć, że jej nadmiar nie jest zdrowy. ...
Przepisy
17/04/2020
Każdy z nas ma własne, dobre i sprawdzone sposoby na spędzanie wolnego czasu. Być może lubimy gotować lub wręcz ...