Zapalenie błony śluzowej żołądka leczenie naturalne

Zapalenie błony śluzowej żołądka, czyli inaczej nieżyt żołądka to choroba. Występuje ona przede wszystkim u osób nadużywających alkohol, a także u tych, którzy długotrwale przyjmują leki. Istnieje wiele przyczyn zapalenia żołądka, lecz najczęstszą jest infekcja Helicobacter Pylori. Czasem bywa tak, że choroba przebiega bezobjawowo, jednak najczęściej występują takie objawy jak ból w nadbrzuszu, wymioty, wzdęcia, czy biegunka. Jeśli podejrzewamy, że możemy cierpieć na nieżyt żołądka, to należy jak najszybciej udać się do lekarza. Dzięki specjalistycznemu leczeniu i odpowiedniej diecie uchronimy się przed wieloma niebezpiecznymi powikłaniami.

Reklama

Zapalenie żołądka i dwunastnicy – ile trwa leczenie?

Leczenie zapalenia żołądka i dwunastnicy polega na usunięciu jego przyczyny. Obejmuje ono przyjmowanie leków z grupy inhibitorów pompy protonowej. Czas leczenia jest uzależniony od kilku czynników – praktycznie rzecz biorąc: w każdym przypadku jest on zupełnie innym.

To, jak długo będzie trwało zapalenie żołądka, jest zależne między innymi od przyczyny, jak i możliwości jej usunięcia. Jednak warto zaznaczyć, że objawy nieżytu żołądka powinny dość szybko ustąpić. Jeśli tak się nie dzieje, to znak, że powinniśmy udać się do lekarza, który podejmie decyzje o dalszym leczeniu. Warto tutaj zaznaczyć, że w leczeniu zapalenia błony śluzowej żołądka bardzo ważna jest dieta. Jednak mimo tego jest to choroba, która może trwać nawet kilka lat – więc nie powinniśmy zwlekać z wizytą u specjalisty.

Jak odbudować śluzówkę żołądka?

Zapalenie żołądka możemy spróbować samodzielnie wyleczyć w domowych warunkach – pod warunkiem, że nie występuje krwawienie z przewodu pokarmowego. Jeśli występuje u nas ten objaw zapalenia błony śluzowej żołądka, to nie ma co czekać, powinniśmy jak najszybciej udać się na wizytę lekarską. Natomiast jeśli stan zapalny błony śluzowej żołądka przebiega dość łagodnie, to możemy wypróbować domowe sposoby leczenia. Domowe sposoby w przypadku choroby żołądka prezentują się następująco.

Stan zapalny żołądka najlepiej spróbować wyleczyć ziołami uprawianymi w domu. Można powiedzieć, że zioła na zapalenie żołądka to jedna z najpopularniejszych metod leczenia nieżytu żołądka. Jest to choroba, którą możemy łatwo pokonać – wystarczy pić ciepłe napary. Wystarczy, że sięgniemy po napar z rumianku, nagietka i lawendy. To idealne połączenie, które pomaga leczyć podrażniony żołądek, co wynika z tego, że mają one właściwości przeciwzapalne i działanie przeciwskurczowe. Innym sposobem na odbudowę śluzówki żołądka jest częste przyjmowanie płynów. W tej chorobie szczególnie ważny jest odpoczynek, jak i przyjmowanie dużych ilości płynów, dzięki czemu nasz organizm dostaje duże ilości siły do walki z chorobą.

Osoby mające zapalenie błony śluzowej żołądka muszą pamiętać również o stosowaniu lekkostrawnej diety. Wykluczone są dania zwierające duże ilości tłuszczu zwierzęcego. Aby wyeliminować dolegliwości związane z nieżytem żołądka, powinniśmy przestawić się na kilka dni na soki owocowe, rozdrobnione warzywa, jak i różnego rodzaju produkty z dużą ilością błonnika. Nie możemy zapominać również o przyjmowaniu dużych dawek witaminy C, gdyż to właśnie ona ma wpływ na rozprzestrzenianie się wirusa w organizmie. Ponadto w tym czasie powinniśmy przyjmować też inne witaminy.

Reklama

Jeśli jednak nie zauważymy zmniejszenia objawów zapalenia żołądka, to powinniśmy udać się do lekarza – najprawdopodobniej konieczna będzie inna forma leczenia – np. w formie leków. Ponadto zapewne specjalista zleci także wykonanie podstawowych badań – m.in. badanie krwi.

Zapalenie żołądka- co jeść?

Odpowiednia dieta jest najważniejsza przy zapaleniu układu pokarmowego. Przede wszystkim powinna się opierać na gotowanych produktach – nie powinniśmy sięgać po smażone, tłuste, ostre i zbyt gorące dania. Oprócz tego przynajmniej na kilka dni należy wyeliminować napoje gazowe. Nie bez znaczenia jest także czas spożywania posiłków – najlepiej jeść niewielkie porcje średnio co 2-3 godziny i nie zapominać o nawadnianiu – powinniśmy pić odpowiednią ilość wody. Poza tym w celu wyleczenia stanu zapalnego powinniśmy zrezygnować z używek (papierosy, alkohol, kawa).

Jeśli zmagamy się z ciężką postacią zapalenia żołądka, to powinniśmy zdecydować się na kilkudniową głodówkę – nie zapominając o tym o piciu odpowiedniej ilości wody. Po upływie kilku dni powinniśmy jeść przede wszystkim mięso cielęce i drobiowe, kasze, sucharki i gotowane warzywa, a następnie przechodzić do kolejnych produktów. Wiele osób decyduje się również na stosowanie ziół (takich jak rumianek, mięta, czy nagietek), które znacząco zmniejszają objawy zapalenia żołądka.

Jak zregenerować błonę śluzową żołądka?

Jedną z chorób, podczas której często pojawia się ból, jest nieżyt żołądka. To choroba żołądka, którą możemy łatwo i szybko wyleczyć – wystarczy, że będziemy się trzymać kilku podstawowych zasad. Najważniejsza jest lekkostrawna dieta, która ułatwia pracę jelit. Jak dieta wpływa na nieżyt żołądka? Leczenie domowe obejmuje przede wszystkim dostarczanie organizmowi wszelkich niezbędnych substancji wraz z ograniczeniem tych substancji, które powodują większe wydzielanie soku żołądkowego (sok żołądkowy to jeden z soków trawiennych). Oprócz tego zabronione jest spożywanie smażonych dań.

Reklama

Co jeść przy zapaleniu żołądka?

Aby wyleczyć nieżyt żołądkowy, musimy skupić się przede wszystkim na odpowiedniej diecie. Trzeba tutaj zaznaczyć, że bardzo wiele osób cierpi na zapalenie żołądka. Objawy zapalenia błony śluzowej żołądka są dość charakterystyczne – występują bóle brzucha, wymioty, nudności i wiele innych podobnych objawów. Należałoby jednak wiedzieć, że możemy łatwo wyleczyć tę chorobę. Wystarczy, że będziemy stosować zasady lekkostrawnej diety.

Nadżerka żołądka to choroba, w której należy zrezygnować z pieczywa żytniego i graham – powinniśmy przerzucić się na pieczywo pszenne. Dozwolone jest stosowanie masła, lecz również nie należy przesadzać z jego ilością. Do pieczywa najlepiej wybrać wędlinę drobiową lub chudy ser twarogowy. Oprócz tego zgodnie z zasadami lekkostrawnej diety – nie powinniśmy jeść parówek (mających małą zawartość mięsa), kaszanki, salcesonu, pasztetów, smażonych ziemniaków, czy frytek.

Co na zapalenie żołądka?

Chyba każdy z nas przynajmniej raz cierpiał na zapalenie żołądka. Leczenie domowe tej choroby jest dość proste. Wystarczy, że zadbamy o swój organizm i będziemy przyjmować odpowiednie leki (choć to nie zawsze jest konieczne). Aby błona śluzowa żołądka została odbudowana, wystarczy trzymać się lekkostrawnej diety, ograniczyć używki mowa tutaj o alkoholu, papierosach i kawie. Warto stosować (zgodnie z zaleceniami lekarza) leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego, czy też leki tworzące na powierzchni błony śluzowej warstwę ochronną.