Regeneracja wątroby dieta

Regeneracja wątroby - dieta

Niezdrowy styl życia i nieprawidłowe odżywianie mogą doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Marskość czy otłuszczenie tego narządu będą miały zgubny wpływ na kondycję całego organizmu i mogą doprowadzić do tragedii. Należy wtedy jak najszybciej podjąć odpowiednie działania. Przyswojenie właściwych nawyków żywieniowych i stosowanie się do zaleceń lekarza pozwoli na stopniowe oczyszczanie wątroby. Kluczowe jest ograniczenie spożycia tłustych potraw, produktów przetworzonych i alkoholu.

Reklama

Rola i znaczenie wątroby

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu nie byłoby możliwe bez udziału wątroby. Ten narząd bierze udział w najbardziej istotnych procesach, jakie zachodzą w ciele człowieka. Oczyszcza, wydziela niezbędne substancje, a dzięki połączeniom z innymi narządami wspiera ich pracę. Stan serca, żołądka i nerek w dużej mierze zależy od kondycji wątroby.

Naturalny filtr

Wątroba znajduje się po prawej stronie pod dolnym żebrem

Na przestrzeni życia wprowadzamy do swojego ciała ogromną ilość szkodliwych substancji. Toksyny zawarte w alkoholu i papierosach, substancje chemiczne wchodzące w skład leków, konserwanty z żywności. Organizm nie mógłby przyswoić takiej ilości groźnych produktów. Na ratunek przychodzi wątroba. To naturalny filtr, który zbiera w sobie wszystkie niepowołane treści.

Wątroba jest nie tylko filtrem. Neutralizuje wszystko to, co nie powinno się znaleźć w organizmie. Oczyszcza go z toksyn i produkuje żółć odpowiedzialną za przekształcanie tłuszczów. Dzięki temu organizm trawi alkohol i niezdrowe produkty.

Wątroba jest magazynem organizmu

Spożywane przez nas węglowodany są przerabiane na glukozę, która jest podstawowym paliwem energetycznym. Wątroba przechowuje zapasy tego cukru. Badania wykazały, że tak samo dzieje się z białkiem, witaminami i substancjami odżywczymi. Oczyszczanie wątroby jest niezbędne do podtrzymania sprawności tej funkcji.

Wątroba zależy od diety

Wpływ tego narządu na twoje zdrowie jest nie do przecenienia. Bez dobrego funkcjonowania wątroby, ciało nie potrafi sobie poradzić z codziennymi wyzwaniami. Niewłaściwymi wyborami możesz przyczynić się do uszkodzenia swojej wątroby. Wszystko zapisane jest w diecie.

Każdy organ ma swoją wytrzymałość, wymaga dbania i regeneracji. Jeżeli spożywane produkty dostarczą wątrobie zbyt wiele toksyn i niezdrowych treści, ten naturalny filtr często przestaje w pełni działać. W najbardziej radykalnych sytuacjach następuje zakłócenie pracy wątroby, które może doprowadzić do śmierci. Czego w takim razie należy się pozbyć z diety, żeby uniknąć choroby wątroby?

Reklama

Tłuszcze wpływają na pracę wątroby

W ciągu dnia zjadasz bardzo wiele tłustych potraw. Niestety tłuszcze stanowią element bardzo wielu posiłków. Chociaż powszechnie wiadomo, że spożywanie tłuszczu jest szkodliwe, wszyscy to robimy, bo takie jedzenie po prostu lepiej nam smakuje. Jednak mimo niewątpliwych walorów smakowych tłusta dieta jest zabójcza dla organizmu. Oczyszczanie wątroby należy zacząć od zmniejszenia ilości tłuszczu w diecie.

Chociaż przeciętna wątroba wydziela każdego dnia ponad litr żółci odpowiedzialnej za przetwarzanie tłuszczy, w niektórych przypadkach to może nie wystarczyć. Masło, smażone mięso, wędliny to za wiele do przetworzenia. Duża ilość takich produktów najpierw spowalnia pracę wątroby, a potem doprowadza do jej otłuszczenia. Organ najczęściej daje objawy w postaci bólu, zmęczenia, problemów z trawieniem. Otłuszczona wątroba nie tylko szkodzi sama w sobie, ale może doprowadzić do wielu groźnych chorób. Dieta wątrobowa,ma charakter oczyszczający i podjęcie próby, żeby zregenerować wątrobę, może przed tym uchronić.

Czy alkohol niszczy wątrobę?

Powszechnie znane jest szkodliwe działanie alkoholu na ciało człowieka. Podnosi ciśnienie krwi, obciąża serce, szkodliwie wpływa na układ nerwowy. Swoje prawdziwe niszczycielskie działanie ujawnia w starciu z wątrobą. Wątroba pełni funkcję filtra, który oddziela i neutralizuje szkodliwe treści dostarczane do całego organizmu. Szczególnie ciężkie zadanie ma w przypadku usuwania związków toksyn z alkoholu. Jeżeli spożywasz napoje alkoholowe regularnie, zdolność do niwelowania ich wpływu zostanie znacząco ograniczona.

Stadium chorobowe wątroby od lewej: zdrowa, otłuszczona, zwłóknienie, marskość

Marskość wątroby

Wątroba poddana regularnemu działaniu alkoholu zacznie się otłuszczać. Będzie to jednak inny proces niż w przypadku trawienia za dużej ilości mięs. Alkohol nie tylko znacząco utrudnia normalną regenerację narządu. W przypadku trwałego nadużywania wystawiasz wątrobę na jedną z najdotkliwszych chorób – marskość.

Marskość to trwałe i nieodwracalne uszkodzenie wątroby. W przebiegu tego schorzenia miejsce zdrowych komórek wątroby zajmują zwłókniałe struktury, guzki. Oczyszczanie ciała z toksyn staje się utrudnione. Komórki nie są w stanie się odbudować, naturalna regeneracja wątroby staje się niemożliwa. Należy wówczas bezwzględnie odstawić alkohol.

Inne czynniki szkodzące wątrobie

Na stan tego kluczowego organu wpływ ma jeszcze kilka innych czynników. Regenerację utrudnia spożywanie produktów wysoko przetworzonych, zawierających dużą ilość konserwantów i cholesterolu. Dodatkowo mocno szkodliwie oddziałuje kofeina i nikotyna. Dlatego w celu zachowania zdrowia należy stanowczo unikać kawy i papierosów. Leki, zwłaszcza przeciwbólowe mają również bardzo niekorzystne działanie poprzez wydzielanie trudnych do zneutralizowania chemicznych substancji.

Reklama

Kiedy potrzebne jest oczyszczanie wątroby

Rozumiesz już zapewne, z jak ważnym narządem masz do czynienia. Możesz się zastanawiać czy potrzebna jest ci regeneracja wątroby. W jaki sposób możesz rozpoznać czy masz sprawnie funkcjonującą wątrobę?

Mężczyzna cierpiący na ból wątroby z powodu zaburzeń jej funkcjonowania

Niepokojące objawy są łatwo rozpoznawalne, należą do nich:

  • ból i kłucie w boku – rosnąca wątroba zaczyna napierać na jelita i żołądek,
  • wolna przemiana materii, nadwaga,
  • zaparcia, biegunki, wzdęcia,
  • wahania nastrojów,
  • pojawianie się znamion na skórze,
  • nieprzyjemny oddech, gorycz w ustach,
  • wysokie ciśnienie krwi.

Jeżeli odczuwasz te dolegliwości, porozmawiaj na ten temat z lekarzem, który przekaże ci potrzebne informacje. Konieczne może się okazać zrobienie badań, które wykażą, czy komórki wątroby pracują prawidłowo. Lekarz pomoże ci też ustalić jadłospis i wybrać odpowiednią dietę wątrobową.

Regeneracja wątroby

Możliwe, że po konsultacji z lekarzem będziesz zmuszony do zmiany nawyków żywieniowych. Regenerację wątroby należy zacząć od wyeliminowania wszystkich szkodliwych produktów. Miejsce przetworzonych potraw, powinny zająć świeże warzywa, owoce i dania lekkostrawne.

Warto zwracać uwagę nie tylko na to co jeść, ale i w jaki sposób to robić. Nie można jeść szybko, ciężko. Należy spożywać uważnie, powoli, żeby trawienie mogło toczyć się w naturalnym tempie. Istnieją liczne porady na temat tego, w jaki sposób należy stosować dietę pozwalająca na regenerację wątroby, tak żeby jej efekty były jak najbardziej skuteczne. Sprawdź je i zastosuj u siebie.

Jak szybko zregenerować wątrobę i jej ulżyć

Od prawidłowego odżywiania zależy praca najważniejszych narządów w organizmie. Co jeść, żeby przysłużyć się wątrobie?

Świeże, zielone warzywa i owoce powinny stanowić podstawowy element diety przy regeneracji wątroby. Ponadto, ważne jest, żeby były źródłem witamin B2, C i E. Jakie produkty są szczególnie polecane:

  • buraki,
  • cytrusy,
  • marchew,
  • pomidory,
  • ziemniaki.

Codzienne menu powinno być uzupełnione o nasiona słonecznika, kiełki, ryż, dobre pieczywo. Warto spożywać ciecierzycę, orzechy, roślinne otręby. Regeneracja może być wspierana przez suplementy i zioła. Za najpopularniejsze uchodzą wyciągi z ostropestu plamistego i babką płesznik. Swoim działaniem zioła obniżają poziom toksycznych związków i wspierają oczyszczającą funkcję wątroby. Tabletki z ostropestem będą dobrym dodatkiem do diety wątrobowej.

Dieta oczyszczająca – jak przygotowywać posiłki

Regeneracja wątroby powinna opierać się wyeliminowaniu smażonych, długo gotowanych potraw. Podstawą powinny być:

  • posiłki gotowane na parze,
  • duszone,
  • pieczone.

Dane metody mają na celu przygotowanie lekkostrawnych posiłków, które ułatwią pracę wątroby i wpłyną na jej regenerację.

Reklama

Polecane produkty w diecie

Chcąc jeszcze bardziej poprawić funkcjonowanie narządów wewnętrznych, powinniśmy zwrócić uwagę na przyjmowanie odpowiedniej ilości następujących składników:

  • ryby, które zawierają kwasy omega, służą pomocą w regeneracji wątroby,
  • oleje roślinne, margaryny, będące zamiennikami tłustego masła,
  • chude sery, twarogi,
  • jasne pieczywo, łatwe w trawieniu.

Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Najlepiej pić około dwóch litrów wody dziennie. Natomiast, świeżo wyciśniętą mieszankę soku owocowego pomaga przy oczyszczaniu wątroby i dostarcza właściwą dawkę witamin.

Ostropest plamisty wspomaga pracę wątroby

Ostropest plamisty jest ziołem, które wspomaga regenerację i pracę wątroby

W procesie oczyszczania warto skorzystać z pomocy ziół. Ostropest plamisty to roślina korzystnie wpływająca na stan wątroby. Leki roślinne na jego bazie zazwyczaj przyspieszają produkcję żółci, szybciej odbudowują komórki wątrobowe i zapobiegają zbieraniu się kolagenu. Sok z ostropestu poprawia apetyt, działa przeciwmiażdżycowo i przeciwzapalnie. Jeśli szukasz więcej informacji na ten temat, to zapraszamy do przeczytania artykułu pt. zioła na wątrobę i trzustkę.

Zadbaj o regenerację wątroby

Informacje na temat znaczenia wątroby jasno wskazują, jak ważny jest to narząd. Bez niego nie bylibyśmy w stanie przetrwać. Dbanie o zdrowie wymaga odpowiedniej diety. Pamiętaj, że oczyszczanie wątroby wymaga zmiany nawyków żywieniowych i stylu życia.