Shiatsu w tłumaczeniu znaczy ucisk palcami, często nazywany Zen Shiatsu bądź japońskim masażem. Tak samo jak akupresura polega na pobudzeniu punktów aktywnych biologicznie. Ucisk punktów ciała wykonywany jest za pośrednictwem palców, dłoni, kciuków czy łokci.
Masaż shiatsu wywodzi się ze starożytnej techniki masażu – Anma – polegająca na uciskaniu i pocieraniu. Terapia narodziła się również w Chinach, jednakże w XVI wieku jej dalszy rozwój odbywał się przede wszystkim w Japonii. Terapeuci Anma, na początku XX wieku do tradycyjnej terapii i założenia funkcjonowania ciała rozpoczęli wdrażać pewne elementy manipulacji, ćwiczeń fizycznych, ćwiczeń z oddechem i medytacji – tak powstał japoński masaż shiatsu.
ReklamaJapoński masaż shiatsu – filozofia
Według klasycznej filozofii i medycyny chińskiej człowiek jest maleńkim wszechświatem. Miejsce człowieka w przyrodzie jak i siły występujące we wszechświecie i nim rządzące są tematem różnych i odwiecznych badań. Jakiekolwiek procesy bądź zmiany zachodzące w kosmosie, oznacza to, że oddziałują na ciało człowieka. Wynikiem tego oddziaływania jest powstanie tzw. energii wewnętrznej. Zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu mogą wywołać choroby, a nawet śmierć. Granica pomiędzy chorobą a zdrowiem jest indywidualna i płynna. W zależności od cech takich jak płeć, wiek, waga oraz warunki zewnętrzne takie jak pora dnia bądź roku. Następnie, powrót do zdrowia to przywrócenie harmonii w czynnościach narządów, organizm broni się sam, aczkolwiek często potrzebuje pomocy. Chińscy medycy uważali, że każdy człowiek rodzi się ze specjalną siłą, którą dziś identyfikujemy z wolą życia. Według nich miała powstawać ona w rdzeniu kręgowym, a koncentrować się w mózgu.
Masaż shiatsu – Energia QI, YIN I YANG
Ciało człowieka posiada silny i nierozrywalny związek z naturą. Każdy człowiek ma wrodzony zasób energii Qi. Ten, który posiada jej więcej, cechuje się aktywnością, lepszym zdrowiem i samopoczuciem, szybciej regeneruje siły. Qi jest niewidzialną energią, krążącą siłą życiową w naszym ciele. Krążenie energii ma charakter ciągły i odbywa się poprzez ustalone kanały zwane meridianami, doprowadzając i odżywiając wszystkie narządy i tkanki w naszym ciele. Cykl krążenia Qi trwa 24 h, zaczynając od serca i powraca do serca. Energia nie może swobodnie przepływać, jeśli jakikolwiek z meridianów nie jest drożny, spowodować to może określone choroby.
Energia Qi występuje w dwóch formach Yin & Yang, są to przeciwstawne bieguny, które nie istniałyby samodzielnie. Najważniejsza jest zachowana równowaga między nimi, ze względu na wpływ na pracę narządów i zdolności do samoregulacji.
- Yin to pierwiastek żeński – księzyc, noc, ziemia, ciemność, słabość woda, sen, smutek, spokój i inne.
- Yang to pierwiastek męski – ogień, dzień, ciepło, ruch, siła, niebo, aktywność, radość, szybkość i inne.
Istotą terapii w medycynie chińskiej jest udrożnianie przepływu energii Qi w organizmie, tak aby przepływała niezakłócona. Dlatego w tym celu stosowane są techniki pobudzania spustów punktowych na przebiegu meridianów.
Masaż shiatsu – Meridiany i punkty akupunkturowe
Meridiany to szlaki przepływu energii Yin & Yang, zwane również kanałami energetycznymi bądź południkami. Kanały te łączą wnętrze ludzkiego organizmu ze skórą, czyli jego powierzchnią. W taki oto sposób określone punkty znajdujące się na powierzchni ciała połączone są z określonymi narządami wewnętrznymi. Nazywamy je także akupunkturowymi bądź aktywnymi biologicznie. Te aktywne biologicznie, to miejsca na ciele o szczególnych właściwościach. Ich pobudzenie przez ucisk lub nakłucie (to rodzaj zabiegu zwany akupunkturą) jest podstawą leczniczego oddziaływania na organizm.
ReklamaWystępuje 12 meridianów głównych i 8 dodatkowych, główne biorą swoją nazwę od narządów, z którymi się łączą i na nie działają. Meridiany główne są symetryczne, przebiegają po prawej jak i po lewej stronie ciała, na każdym z nich znajduje się od 9 do 67 punktów. Mają również dwie części: zewnętrzną i wewnętrzną. Zewnętrzna biegnie po powierzchni ciała, a wewnętrzna do odpowiadających im narządów. Na przebiegu meridianów leży ich 670 wzdłuż spustów punktowych, oprócz nich wyróżnia się dodatkowych 800. Te punkty znajdują się na skórze człowieka od urodzenia i mają taką samą lokalizację u wszystkich osób. Według informacji wiemy, że ich wielkość u zdrowych ludzi waha się od 2 do 5 mm, natomiast w czasie choroby mogą powiększyć się nawet do 10 mm.
Meridiany główne:
- Płuc P (z łac. pulmones P)
- Jelita grubego JG (z łac. intestinum crassum IC)
- Żołądka Ż (z łac. gaster)
- Śledziony-trzustki ST (z łac. lien-pancreas LP)
- Serca S (z łac. cor C)
- Jelita cienkiego JC (z łac. intestinum tenue IT)
- Pęcherza moczowego PM (z łac. vesica urinaria VU)
- Nerki N (z łac. ren R)
- Osierdzia O (z łac. pericardium PC)
- Potrójnego ogrzewacza PO (SJ – od nazwy chińskiej, brak łacińskiej)
- Pęcherzyka żółciowego Ż (z łac. vesica fellea VF)
- Wątroby W (z łac. hepar H)
Masaż Shiatsu – na czym polega?
Podczas zabiegu masażu shiatsu osoba masowana może pozostać w ubraniu. Pacjent w trakcie terapii najczęściej leży w wygodnej pozycji na macie. Masażysta pracuje nad jego ciałem na poziomie głębokim i powierzchownym, dzięki temu wyzwala w nim odczucia relaksujące, odprężające, często nazywane „przyjemnym bólem”. Masażysta wykonuje ucisk dłońmi, palcami a najczęściej kciukami na konkretne punkty, które powinny wywołać efekt relaksacyjny. Terapeuta używa ciężaru swojego ciała, a nie siły rąk, przez co nie odczuwa wielkiego zmęczenia. Niektóre osoby zaraz po masażu mają lepsze samopoczucie, wpływa to również na zmniejszenie napięcia z pleców, karku, ramion, barku, bądź innych części ciała. Zaś inne osoby, tak do 24h czują się gorzej, spowodowane jest to uruchomieniem procesu wydalania toksyn oraz odblokowany zostaje przepływ energii Qi. Towarzyszące symptomy takie jak bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia pracy jelit bądź objawy grypopodobne. Po czasie początkowego pogorszenia samopoczucia następuje jego poprawa.
Podstawowy zabieg shiatsu ma pewne stałe elementy, które należy stosować. Na początku stosuje się techniki polegające na uciskaniu ciała całą powierzchnią dłoni, następnie rozciąganie mięśni i ruchy rotacyjne kończyn, w celu rozluźnienia stawów. Kończąc zabieg, pacjent powinien odpocząć parę minut, leżąc na macie.
ReklamaZalety masażu shiatsu
Masaż shiatsu pomaga poprawić ogólny stan zdrowia poprzez uwolnienie od stresu, relaksuje, działa uspokajająco na układ nerwowy, stymuluje krążenie krwi i limfy, wzmacnia system układu odpornościowego organizmu. Shiatsu poprawia koncentrację i sprawność pracy mózgu. Pomaga przezwyciężyć dolegliwości związane z bólem kręgosłupa, głowy. Masaż shiatsu korzystnie działa przy zaburzeniach trawiennych, leczeniu bezsenności i zmniejsza napięcia, spowodowane stresem i negatywnymi emocjami. Technika przywraca energię i równowagę.
Kiedy jest zalecany japoński masaż shiatsu?
Masaż shiatsu polecany jest osobą zmagającym się z różnymi dolegliwościami, aczkolwiek zalecany jest również korzystanie w celu profilaktycznym. Technika ta jest polecana osobom w czasie menopauzy, bądź stanu przedmiesiączkowego niwelując ból i poczucie zmęczenia. Osoby, które cierpią na depresję, polecany jest ze względu na regulację układu nerwowego, układu hormonalnego i krążenia. Co więcej, za pomocą masażu shiatsu łagodzimy ból np. migrenowy, napięcie mięśni szyi, pleców bądź stóp. Zalecany jest przy dolegliwościach trawiennych np. przy zaparciach. Warto wiedzieć, że sprawdzi się u osób, które chcą pozbyć się toksyn z organizmu, ponieważ masaż shiatsu stymuluje detoksykację.
Przeciwwskazania do wykonywania masażu shiatsu:
- choroby skóry, otwarte rany,
- miażdżyca i nadciśnienie
- nie należy wykonywać masażu po chemioterapii, operacji czy radioterapii,
- osteoporoza,
- choroby wirusowe i bakteryjne,
- żylaki,
- w czasie ciąży,
- miesiączka,
- hemofilia,
- choroba nowotworowa.
Pomimo że masaż shiatsu, jest zabiegiem, który bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie, nie każdy powinien się decydować na niego. Przeciwwskazania nie powinny być bagatelizowane, dlatego w razie obaw warto skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać niezbędne informacje na korzystanie z masażu shiatsu. Możesz nie uzyskać zgody od lekarza na taki rodzaj masażu ze względu na swój stan zdrowia, w tym przypadku lekarz może doradzić alternatywne masaże takie jak masaż gorącymi kamieniami, masaż bambusem.
Należy pamiętać, że przed masażem shiatsu trzeba podać wszystkie informacje dotyczące stanu waszego zdrowia. Terapeuta ma prawo odmówić wykonania masażu w przypadku ustalenia, że może zaszkodzić zdrowiu.