E-recepta – recepta dostępna z Twojego domu

E-recepta w swojej formie przewyższa tradycyjne recepty. Wypisywana jest przez lekarza, zarówno w placówce medycznej jak po konsultacji telefonicznej. Otrzymujesz ją na swoim internetowym koncie pacjenta.

Reklama

E-recepta – jak jest wystawiana?

Wystawieniem e-recepty zajmują się wykwalifikowani lekarze. Jest to dokument, który otrzymujesz po tym jak zostanie przeprowadzona konsultacja lekarska. E-recepty wystawiane są w formie elektronicznej. 

Na początku przeprowadzana jest konsultacja lekarska, podczas której zostanie dokonana analiza choroby, wywiad i ewentualne zlecenia na badania. Po niej następuje wystawienie e-recepty. Chory otrzymuje wiadomość sms lub mail z kodem QR oraz kodem recepty. Z nim udaje się do apteki. Tam zostaną zweryfikowane dane oraz wprowadzony kod do systemu i na koniec nastąpi sprzedanie leku.

Tradycyjna recepta została zastąpiona przez e-recepty w 2020 roku w celu ujednolicenia systemu lekarskiego w całej Unii Europejskiej. Jednak na prośbę pacjenta może zostać wykonany wydruk. Wraz z e-receptą pojawiły się liczne udogodnienia również dla lekarza, ponieważ skraca to czas wykonywanych czynności. Obecne recepty nie zawierają jednego leku, a mogą mieć ich nawet do pięciu na jednym dokumencie. Każdą e-receptę możesz zobaczyć na swoim koncie internetowym. Dzięki temu masz do nich dostęp w każdej chwili. Na jej podstawie zostanie, wydany lek. E-recepta zostanie przyjęta w dowolnej aptece. 

Jak wygląda e-konsultacja?

E-konsultacje z lekarzem odbywają się drogą telefoniczną. Żeby uzyskać dostęp do konsultacji, należy uzupełnić formularz medyczny, załączyć ewentualne dokumenty w postaci np. wyników badan oraz opłacić usługę. Wówczas lekarz skontaktuje się z Tobą. Możesz być pewny całkowitego profesjonalizmu tego typu konsultacji medycznej. Do pacjenta podchodzi się indywidualnie, a jego choroba jest w pełni prześledzona.

Dopiero po e-konsultacji z lekarzem zostaną przepisane leki. Konkretny lek jest zawsze zalecany do konkretnej choroby. Konsultacja lekarska (zarówno w placówce jak i telefoniczna) służy do przeprowadzenia wywiadu medycznego w celu zdiagnozowania, stwierdzenia potencjalnych przeciwwskazań, aż wreszcie uzyskania recepty na potrzebne leki. 

Reklama

Twoje internetowe konto pacjenta

Internetowe konto to nie tylko miejsce, gdzie lekarz wystawia dla Ciebie e-receptę. W nim mamy wgląd do całej historii naszych chorób: ich przebiegu oraz przyjmowanych przez nas leków. Dzięki temu pacjent na bieżąco może prześledzić swoje leczenie. Wprowadzenie kont pacjenta usunęło ryzyko zgubienia recepty w wersji papierowej. 

Jest to też świetne rozwiązanie dla rodziców dzieci do lat 18. Mogą w każdej chwili mieć dostęp do historii leczenia.

Poprzez konto możemy zmienić lekarza prowadzącego, odebrać skierowania na badanie, zweryfikować zwolnienie lekarskie oraz mamy dostęp do wszelkich informacji dotyczących leków. W trakcie pandemii na koncie pacjenta pojawiają się informacje o kwarantannie jak i Unijnym Certyfikacie COVID.

Zalogować możemy się przez hasło, profil zaufany lub bank. 

Recepta online

Recepty online nie różnią się w niczym od e-recepty poza tym, że są wystawiane przez Internet. W takim wypadku konsultacja lekarska odbywa się przez telefon. Tutaj również obowiązkowa jest weryfikacja stanu zdrowia, przez przeglądniecie historii medycznej oraz przeprowadzenie wywiadu. Jeżeli zauważone są jakiekolwiek nieprawidłowości, przez które lekarz ma wątpliwości co do leku może odmówić wystawienia recepty i zlecić dodatkowe specjalistyczne badania.

Recepty online są szczególnie przydatne kiedy pacjent cierpi na choroby przewlekłe. W takich przypadkach leki przyjmowane są ciągle, więc konieczne jest przepisywanie kolejnych recept. Można to zrobić poprzez konsultację telefoniczną. Jeżeli nie masz zaleconych badań kontrolnych, nie musisz wstawiać się osobiście w gabinecie lekarskim. Zdalna konsultacja lekarska wystarczy, aby otrzymać przedłużenie. W ten sposób można też przedłużyć antykoncepcję hormonalną.

Wystawienie e-recepty przez Internet pozwoli Ci na uniknięcie stania w kolejkach.

Tabletka dzień po na e-receptę

W przypadku stosowania tabletki dzień po bardzo ważnym czynnikiem w skuteczności jest to, jak szybko ją przyjmiemy. E-recepty są świetnym rozwiązaniem, dzięki któremu unikniemy późniejszych terminów wizyt lub czekania w dużych kolejkach w przychodniach. Teraz wystarczy umówić się na konsultację telefoniczną. Lekarz po przeprowadzonym wywiadzie medycznym dokona oceny stanu zdrowia i wypisze nam e-receptę na tabletkę. Zrealizować e-receptę możesz w każdej aptece.

Reklama

Tabletkę dzień po zastosowujesz kiedy nie zabezpieczysz się podczas stosunku, dojdzie do pęknięcia prezerwatywy lub nie jesteś pewna skuteczności zastosowania innych środków antykoncepcyjnych (np. w przypadku pominięcia tabletki hormonalnej). Pamiętaj jednak, że jak większość leków ma skutki uboczne, dlatego nie należy stosować jej wedle uznania. Profesjonalna konsultacja lekarska służy Twojemu bezpieczeństwu i ochronie zdrowia.