Woda z cytryną na refluks

Refluks żołądkowo-przełykowy, jest zaburzeniem spowodowanym chwilowym unoszeniem się treści żołądkowej do przełyku. Refluks żołądkowo-przełykowy może przekształcić się w prawdziwą chorobę, która charakteryzuje się uszkodzeniami ściany przełyku. Istnieją na szczęście sposoby na łagodzenie objawów refluksu i środki, które skutecznie zapobiegają powstawaniu refluksu.

Reklama

Objawy refluksu

Przełyk od żołądka oddziela zastawka, która otwiera się, gdy jedzenie wpada do żołądka. Jednak jeśli nie działa ona prawidłowo i się ona otwiera, powoduje przedostanie się kwaśnej treści żołądka do przełyku, co powoduje podrażnienie błony śluzowej przełyku. Jest to właśnie refluks. Objawami refluksu są:

  • cofanie gorzkiej treści żołądka do przełyku i jamy ustnej;
  • pieczenie w przełyku i brzuchu;
  • kwaśne odbijania;

Co powoduje refluks żołądkowo przełykowy

Choroba refluksowa przełyku może wystąpić zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. U dorosłych refluks może być spowodowany rozluźnieniem dolnego zwieracza przełyku.

Szanse na wystąpienie refluksu żołądkowo-przełykowego wzrastają, gdy pokarm pozostaje w żołądku dłużej, jest wolno trawiony.

Inną przyczyną refluksu żołądkowo-przełykowego jest kwasowość śliny. Naturalnie ślina ma pH obojętne (6-7) i neutralizuje kwaśny refluks z przełyku. Jeśli jej pH jest bardziej kwaśne, ta funkcja jest osłabiona.

Osoby otyłe i kobiety w ciąży są bardziej narażone na refluks żołądkowo-przełykowy, gdyż narządy wewnętrzne są nieco inaczej ułożone.

Palenie również jest czynnikiem ryzyka, zmienia pH śliny i przyczynia się do zakwaszenia żołądka i przełyku.

Spożywanie pokarmów takich jak np. kiszonki, ostre przyprawy, zbyt tłuste pokarmy mogą powodować uczucie zgagi.

Niektóre leki (kwas acetylosalicylowy, antydepresanty, narkotyki, niektóre środki uspokajające i leki na astmę) również mogą powodować zgagę.

Co pić na zgagę?

Ważne jest, aby wiedzieć, jakich napojów unikać, gdy cierpimy na refluks. Soki cytrusowe, alkohol, kawa i napoje gazowane są częstymi czynnikami wywołującymi zgagę.

Napoje, które neutralizują kwas żołądkowy, tym samym zapobiegają zgadze lub usuwają nieprzyjemne objawy to:

  • mleko niskotłuszczowe, mleko roślinne, takie jak sojowe, migdałowe;
  • woda — ma neutralne pH 7, łagodzi refluks;
  • rumianek wspomaga leczenie zgagi i uspokaja żołądek.

Woda z miodem na zgagę

Woda z miodem również łagodzi nieprzyjemne objawy. Miód na refluks żołądka działa korzystnie, ponieważ ma właściwości przeciwzapalne i pomaga zwalczać stany zapalne błony śluzowej żołądka. Woda z miodem łagodzi również podrażnienia w przełyku i neutralizuje kwas solny.

Reklama

Cytryna na zgagę — czy pomoże na refluks żołądkowo-przełykowy?

Nie ma badań potwierdzających twierdzenie, że woda z cytryną pomaga w refluksie. Jednak niektórzy twierdzą, że właśnie picie wody z cytryną pomaga zniwelować nieprzyjemne objawy. Wystarczy do szklanki wody wycisnąć 1-2 łyżki soku z cytryny. Jeśli napój okaże się za kwaśny, możesz zmniejszyć ilość dodanej cytryny. Woda z cytryną przed posiłkiem zapobiega powstawaniu refluksu. Cytryna może uszkadzać szkliwo zębów, dlatego możesz pić napój przez słonkę.

Czy cytryna szkodzi na wrzody żołądka?

Refluks żołądkowy jest częstym objawem przy wrzodach żołądka. W diecie na wrzody często zaleca się unikanie kwaśnych owoców, takich jak pomarańcze, cytryny, kwaśne jabłka, pomidory. Dzieje się tak, ponieważ kwas owocowy obniża pH żołądka i zwiększa jego kwasowość.

Z drugiej strony kwas owocowy poprawia trawienie i powoduje, że pokarm nie zalega w żołądku. Jednak we wrażliwych żołądkach kwasy te powodują większy ból i dyskomfort.

Niektóre owoce zawierają kwasy, które zwiększają kwasowość. Spośród kwasów zawartych w owocach, kwas cytrynowy ma największą kwasowość, ponieważ ma w swojej cząsteczce trzy grupy kwasowe, co powoduje, że cytryna jest najbardziej kwaśna z cytrusów.

Jednak woda z dodatkiem cytryny nie jest tak kwaśna, jak sam owoc i może przynieść ulgę w leczeniu zgagi. Woda z cytryną poprawia trawienie, a tym samym zmniejsza czas przebywania niestrawionego jedzenia w żołądku.

Woda z cytryną skutki uboczne w przypadku refluksu

Picie wody z cytryną podczas refluksu może powodować również skutki uboczne. Jeżeli woda jest zbyt kwaśna, może nasilać objawy refluksu.

Do możliwych skutków ubocznych zaliczamy:

  • nasilona zgaga;
  • wymioty;
  • niestrawność;
  • nudności;
  • zapalenie żołądka;
  • biegunka.

Cytrusy mogą także wspomagać wydzielanie kwasu solnego, co niekiedy prowadzi do zwiększania objętości kwasu w żołądku, a to zwiększa szansę na cofanie się go do przełyku.

Domowe sposoby na refluks żołądkowy

Istnieją również skuteczne domowe sposoby na refluks, które zapobiegają powstawaniu zgagi, a także łagodzą jej objawy, jeśli już zgaga się pojawiła. Oto niektóre z nich:

  • spożywaj mniejsze porcje;
  • żucie gumy stymuluje produkcję śliny, która wspomaga trawienie i łagodzi kwaśne środowisko w przełyku;
  • ocet jabłkowy wspomaga trawienie;
  • picie herbaty imbirowej łagodzi dolegliwości żołądkowe;
  • banany mogą łagodzić podrażnioną błonę śluzową przełyku;
  • unikaj napojów gazowanych.

Jeśli masz zgagę po wszystkim, co zjesz, należy skonsultować się z lekarzem, który zleci badania. Zgaga może być objawem niektórych chorób, np. cukrzyca, zapalenie żołądka, a także może być objawem przedzawałowym.

Nie leczony refluks może prowadzić do poważnych chorób, takich jak zwężenie przełyku (przełyk Barretta), trudności z przełykaniem, krwawienia z układu pokarmowego.

Reklama

Leczenie

Lekarz może nam przepisać leki zobojętniające kwas solny, inhibitory pompy protonowej. Większość z nich to leki dostępne bez recepty w każdej aptece.