Czego nie wolno robić przy rwie kulszowej

Każdy, komu zdarzyło się dostać ataku rwy kulszowej, wie, że to jedna z najgorszych dolegliwości bólowych, jakie mogą się nam przytrafić. Nagły, przeszywający ból promieniujący od dolnej części kręgosłupa aż na całą nogę, uniemożliwiający chodzenie i wykonywanie najprostszych czynności. Co wywołuje tę dolegliwość? Jak nie pogorszyć swojego stanu przy ucisku na nerw kulszowy i w jaki sposób można się z tego wyleczyć?

Reklama

Co to jest rwa kulszowa

Starsi ludzie często mówią o tak zwanym bólu czy ataku korzonków, ta dolegliwość to nic innego jak właśnie rwa kulszowa. Jej przyczyną jest ucisk na zakończenia korzeni nerwowych, zlokalizowanych w dolnym odcinku kręgosłupa. Wystarczy najmniejszy ślad ucisku na korzeń nerwu, żeby wywołać potężne dolegliwości bólowe obejmujące całość kończyny dolnej.

Ucisk na nerw kulszowy

Co sprawia, że może pojawić się ucisk na nerw? Najczęściej przyczyną jest dyskopatia, czyli przemieszczenie się krążka międzykręgowego, potocznie zwanego dyskiem, który znajduje się w niewielkiej odległości od korzeni nerwu kulszowego. To największy nerw zlokalizowany w ludzkim organizmie, to dlatego jakiekolwiek naruszenie go wywołuje ból w tak rozległym obszarze.

Ile trwa rwa kulszowa

Czas trwania rwy kulszowej jest bardzo indywidualny i zależy od skali nacisku na korzeń nerwowy. Bywa, że po kilku dniach sytuacja się unormuje. Kiedy indziej zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa są na tyle rozległe, że konieczna może być operacja neurochirurgiczna w sferze odcinka lędźwiowo-krzyżowego, która zlikwiduje ucisk korzenia nerwowego.

Objawy rwy kulszowej — gdzie boli

W przypadku rwy kulszowej ból zaczyna się w dolnej części pleców, żeby stamtąd przechodzić do pośladka i dalej wzdłuż całej kończyny dolnej. Bardzo często powstaje rwa kulszowa udowa, niejednokrotnie ból przechodzi dalej, wzdłuż łydki, aż do końca stopy.

Jak łatwo się domyśleć taki zakres objawów może niemal całkowicie pozbawić nas możliwości normalnego funkcjonowania. Osoby zmagające się z rwą kulszową często zmuszone są do pozostawania w jednej pozycji, bo każdy ruch powoduje wzmożenie nacisku na zakończenia korzonków nerwowych i pogłębianie bólu

Co to jest rwa kulszowa lewostronna

Zakończenia nerwowe znajdują się po obu stronach kanału kręgowego, dlatego ból przy rwie kulszowej może być prawo lub lewostronny. W bardzo wyjątkowych przypadkach dochodzi do naruszenia obu nerwów, wtedy uraz odczuwalny jest w prawej i lewej kończynie.

Przyczyny rwy kulszowej

Rwa kulszowa pojawia się niespodziewanie, ale bywa, że często zbliżamy się w jej kierunku, nawet o tym nie wiedząc. Niezdrowy tryb życia, brak ruchu, praca w nienaturalnej pozycji bez robienia przerw mogą deformować nasz kręgosłup i wywoływać rozmaite zaburzenia odcinka lędźwiowego. Niejednokrotnie nerw kulszowy zostaje naruszony w wyniku gwałtownego ruchu. Niefortunne schylenie się, podniesienie ciężkiego przedmiotu bez ugięcia kolan, czy kontuzja w czasie uprawiania sportu mogą sprawić, że krąg poruszy się i naciśnie na korzenie nerwowe.

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa dokonują się też naturalnie, wraz z wiekiem, zwłaszcza jeżeli dodatkowo cierpimy na niedobory wapnia. Dlatego seniorzy powinni być szczególnie czujni, unikać sytuacji, które mogą skończyć się atakiem rwy kulszowej i starać się jak najlepiej dbać o swoją kondycję oraz zdrowie pleców.

Rwa kulszowa leczenie

Leczenie rwy kulszowej uzależnione jest od stopnia nasilenia objawów. W przypadku gdy mamy do czynienia jedynie ze znośnym bólem, który znacząco zmniejsza się jeżeli ułożymy się w pozycji leżącej, to znak, że najpewniej wystarczy kilka dni odpoczynku w łóżku, żeby wrócić do pełni sprawności.

Inaczej wygląda sytuacja jeżeli ból jest na tyle silny, że nie możemy go znieść, a żadna pozycja nie jest w stanie przynieść ulgi. Wtedy stosuje się leki przeciwbólowe, które ukoją dolegliwości w najcięższych dniach, po których do leczenia może zostać włączona fizykoterapia czy masaże u fizjoterapeuty.

Reklama

Jak wyleczyć rwę kulszową

Zwracaj uwagę czy oprócz bólu w dolnej części pleców i nodze, nie pojawiły się również niestandardowe objawy. Mogą to być na przykład zaburzenia czucia, niedowład czy problemy przy oddawaniu moczu. Jeżeli cierpisz na takie dolegliwości, może to być znak, że ucisk na nerwy jest znacznie bardziej poważny i wymagający interwencji neurochirurgicznej.

Rwa kulszowa domowe sposoby

Przy lekkiej rwie kulszowej leczenie możemy z powodzeniem prowadzić w domu. Odpoczynek, zimne kompresy na bolące miejsca czy proste ćwiczenia mogą dać ulgę i pomóc w pozbyciu się bólu. Bardzo ważne jest znalezienie takiej pozycji, w której ból ustaje, w ten sposób odciążymy naruszony nerw.

Maść na rwę kulszową

Często wykorzystywaną metodą leczenia dolegliwości wynikających z rwy kulszowej jest stosowanie maści. Takie specyfiki działają jak leki przeciwzapalne i potrafią znacząco obniżyć ból mięśni wywołany uszkodzeniem korzeni nerwowych.

Jak długo leczy się rwę kulszową

U większości pacjentów dolegliwości związane z rwą kulszową trwają nie dłużej niż dwa miesiące. Bardzo wiele zależy od tego jak mocny był ucisk na nerw i w jaki sposób przebiega rekonwalescencja po urazie. Niezadbanie o należytą dawkę odpoczynku, zbyt szybki powrót do ciężkiego wysiłku fizycznego, może wydłużyć czas występowania rwy kulszowej.

Leczenie rwy kulszowej

Żeby skutecznie walczyć z dolegliwościami kręgosłupa, należy zwracać uwagę na zdrowy styl życia i odpowiednią dawkę ćwiczeń i ruchu. W leczeniu rwy kulszowej bardzo zalecane jest stosowanie metod i terapii fizjoterapeutycznych. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jakie działanie ma masaż sportowy, który może okazać się doskonałym sposobem na powrót do formy po ataku rwy kulszowej. Masaż odciąży nasz kręgosłup i bolące mięśnie.

Rwa kulszowa — do jakiego lekarza się udać

Jeżeli czujemy, że mamy do czynienia z czymś więcej niż tylko zwykłym bólem korzonków, pojawiają się dodatkowe objawy jak zaburzenia czucia albo bóle głowy, niezbędna jest jak najszybsza wizyta u lekarza.

W niektórych przypadkach zmiany w obrębie kręgosłupa są na tyle rozległe, że wymaga przeprowadzić operację neurochirurgiczną, która wyeliminuje przyczyny bólu. Lekarz przeprowadzi badanie rezonansem magnetycznym, żeby upewnić się, jaka jest skala nieprawidłowości w układzie nerwowym. Ważne, żeby nie zwlekać z podjęciem działania, brak odpowiedniej reakcji może doprowadzać do narastania dolegliwości neurologicznych.

Czego nie wolno robić przy rwie kulszowej

Zmagając się z objawami wywołanymi przez atak rwy kulszowej, należy bezwzględnie pamiętać o tym, żeby nie nadwerężać naszego kręgosłupa. Jakiekolwiek nadmierne obciążenie powoduje narastanie ucisku na nerw kulszowy i związany z tym ból. Staraj się nie spędzać dużo czasu w pozycji siedzącej, unikaj zakładania nogi na nogę i noszenia plecaka na jednym ramieniu.

Bardzo istotne jest unikanie pozycji, która wywołuje jakikolwiek ból czy dyskomfort. Staraj się jak najmniej schylać i podnosić ciężkich przedmiotów. Wykonuj ćwiczenia wzmacniające kręgosłup, dopasowane do twojego stanu zdrowia. Rwa kulszowa udowa może być leczona z użyciem masaży i rozciągania.

Rwa kulszowa leżeć czy chodzić

Bóle wywołane atakiem rwy kulszowej mogą się objawiać indywidualnie i różnić u poszczególnych pacjentów. Niektórzy odczuwają go w okolicy uda, inni w dolnych częściach nogi, a bywa, że ból skupia się wyłącznie w plecach. Dlatego to czy mając rwę kulszową, powinniśmy leżeć, czy chodzić, zależy od tego jak nam jest lepiej i która pozycja przynosi ulgę.

Reklama

Kiedy zwyrodnienia kręgosłupa dokonują ucisku na nerw kulszowy, od razu czujemy ból. Dolegliwości z tym związane odczuwamy w plecach i na całej długości kończyny dolnej, od okolicy uda aż po koniec stopy. Odpoczynek, ćwiczenia i rehabilitacja to konieczne i najlepsze metody na pozbycie się skutków rwy kulszowej. W przypadku poważnego uszkodzenia nerwu lekarz może zdecydować się na przeprowadzenie operacji neurochirurgicznej.