Rwa kulszowa udowa

Mężczyzna odczuwa dolegliwości w postaci bólu mięśni nogi

Utrudniający życie ból w odcinku lędźwiowym, który promieniuje do przedniej części uda, pośladów oraz łydki jest związany ze schorzeniem nazywanym rwa kulszowa udowa. Rozwijający się stan zapalny lub zmiany degeneracyjne w obrębie kręgosłupa są jej przyczyną. Zaniechanie terapii może przynieść problemy z deficytem czuciowo-ruchowym i znacząco pogorszyć jakość życia. W jaki sposób zapobiegać powstaniu rwy udowej kulszowej? Jakie są sposoby na leczenie rwy udowej? Poznaj przyczyny, objawy, leczenie w rwie udowej.

Reklama

Rwa udowa przyczyny, objawy

Objawami jest przede wszystkim ból, który może być rwący, zdarza się także, że występujący ból ma charakter palący lub neuropatyczny. Nasilenie bólu może być odczuwalne podczas odruchów bezwarunkowych, takich jak kichanie i kaszel, może występować także podczas śmiechu. Wykonywanie codziennych czynności, takich jak poruszanie się, siedzenie lub leżenie może przynosić ukojenie, lub dodatkowy ból. Zdarza się, że wiele osób, których dotyczy rwa udowa, mają problemy z zaburzeniami czucia, przykurczami mięśni, dochodzi do drętwienia oraz mrowienia. Ból z powodu rwy kulszowej jest najczęściej jednostronny, rzadko zdarzają się obustronne boleści. W skład nerwu udowego wchodzą włókna korzeni nerwowych, które w wyniku drażnienia objawiają się bólem w okolicy lędźwiowej. Nasilająca się rwa udowa jest wynikiem zaawansowanego stopnia drażnienia nerwów odpowiedzialnych za czucie w przedniej części uda, wewnętrznej części łydki oraz kostki przyśrodkowej.

Przepuklina jądra miażdżystego

Ból przedniej powierzchni uda jest częstym objawem rwy kulszowej

Uciskanie i wywoływanie chemicznego zapalenia korzeni nerwowych kręgosłupa są wynikiem objawów, jakie daje dyskopatia kręgosłupa. Najczęściej w wyniku przepukliny jądra miażdżystego dysku występuje drażnienie włókien nerwowych. Sygnały bólowe, powstające w rynku wybrzuszenia się włóknistego pierścienia lub wypadnięcia dysku, są pierwszymi z objawów choroby dysku. W wyniku uszkodzeń korzeni nerwowych dochodzi do zaburzeń czucia, może wystąpić także niedowład lub ograniczenie sprawności kończyny dolnej. Zazwyczaj uszkodzeniu ulega odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

Objawy rwy udowej – uszkodzony nerw udowy

Objaw Mackiewicza, czyli odczuwanie bólu w obrębie uda, jest charakterystyczny we rwie udowej. Podczas zgięcia kończyny dolnej w stawie kolanowym w pozycji leżącej dochodzi do powstania boleści, jest to jednoznaczną przesłanką dla lekarzy do stwierdzenia rwy. U pacjenta, dotkniętego chorobą, występuje także promieniujący ból przebiegający za kolano przy podnoszeniu wyprostowanych kończyn dolnych w pozycji leżącej. Objaw ten został nazwany objawem Lasègue’a. Towarzyszący ból sprawia, że osoba chora ma problemy z poruszaniem się, niewygodne mogą być również niektóre pozycje. Nieleczone schorzenie może przerodzić się w trwałe wady postawy i problemy z motoryką ruchu.

Reklama

Przyczyny uszkodzenia nerwu udowego

Największy nerw splotu lędźwiowego, czyli nerw udowy jest złożony z włókien pochodzących z nerwów odchodzących z rdzenia kręgowego L2, L3, L4. Czynnikami sprzyjającymi uszkodzeniu nerwu udowego są: cukrzyca, uszkodzenia wynikające z źle założonego cewnika w tętnicy udowej, krwawienie występujące zaotrzewnowo, problemy z miednicą, w tym złamanie miednicy, napromieniowanie miednicy lub guz w miednicy.

Przyczyny rwy udowej wynikające ze stylu życia

Siedzący tryb życia sprawia, że mięśnie nie są odpowiednio często aktywizowane. Wśród czynników najbardziej wpływających negatywnie na choroby związane z kręgosłupem są niska aktywność fizyczna oraz nadwaga. Ćwiczenia, które są wykonywane w sposób nieprawidłowy, mogą również negatywnie wpłynąć na sprawność organizmu i często są przyczyną zmian zwyrodnieniowych. Zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie powodują zwężanie otworów międzykręgowych, co powoduje zbyt mało miejsca dla przebiegających tam korzonków nerwowych. Uszkodzić krążek międzykręgowy można w wyniku podnoszenia ciężkich przedmiotów. Słabe mięśnie brzucha oraz pleców nie są w stanie zabezpieczyć kręgosłupa podczas wysiłku.

Dobrym rozwiązaniem będzie nauka odpowiedniej techniki wykonywania ćwiczenia pod okiem specjalisty, na przykład fizjoterapeuty. Innymi przyczynami schorzenia mogą być rozwijające się stany zapalne, które mogą być spowodowane stosowaniem złej diety. Warto zwrócić uwagę czy nasz sposób odżywiania dostarcza nam niezbędnych składników mineralnych, wapnia i witamin. Narażenie odcinka lędźwiowego na przewianie może skutkować powstaniem przykurczu mięśni przykręgosłupowych.

Jak się leczy rwę udową?

Rwa udowa i stopień jej zaawansowania zależy od objawów, na które skarży się pacjent. W pierwszej kolejności należy się udać do specjalisty. Lekarze, którzy zajmują się problemami bólowymi, które powoduje rwa udowa to: lekarz rehabilitacji medycznej, neurolog, ortopeda i neurochirurg. Na samym początku leczenia lekarz zleca zrobienie rezonansu magnetycznego. Zdjęcie z rezonansu magnetycznego pozwala zobaczyć stopień zaawansowania rwy udowej. Wykonanie zdjęcia ułatwia dokonanie wyboru leczenia. Dodatkowo za poleceniem lekarza wykonuje się EMG, czyli elektromiografię i badanie sprawdzające przewodnictwo nerwowe. Zwykle przy nienasilonych objawach bólowych wystarczy przyjmowanie odpowiednich leków przeciwzapalnych, ćwiczenia wykonywane w domu oraz rehabilitacja pod okiem specjalisty. W przypadku zaawansowanej rwy udowej proces leczenia jest bardziej skomplikowany. Dolegliwości przeważnie utrzymują się przez 3 – 12 tygodni. Rwa udowa zaawansowanego stopnia może trwać miesiącami lub latami. W najtrudniejszych przypadkach wykonuje się leczenie operacyjne.

Reklama

Jak farmakologicznie leczyć rwę udową?

Leczenie w ostrej fazie rwy kulszowej i udowej sprowadza się do zmniejszenia stanu zapalnego, dlatego często korzysta się z niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zaburzenia w ciężkich przypadkach leczone są sterydami. W celu przyniesienia ulgi w bólu osobom podaje się leki, które mają za zadanie rozluźnić mięśnie. Zazwyczaj domięśniowe zastrzyki mają krótkie działanie i jest to ich największa wada. Osoby, które mają terapię sterydową, powinny każdego dnia zmniejszać ilość przyjmowanego leku. Bóle o charakterze przewlekłym mogą być znacznie osłabione w wyniku podania preparatów zmniejszających pobudliwość nerwów.

Rwa udowa – jak zmniejszyć dolegliwości?

Fizjoterapeutka przeprowadza masaż mięśnia czworogłowego uda u mężczyzny, który ma zaburzenia czucia

Należy z lekarzem prowadzącym uzgodnić dawkowanie leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Ulgę może przynosić odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń, który uwzględnia pozycje uśmierzające ból, na przykład przyciągnięcie kolan do brzucha. Dobrze dobrana rehabilitacja przynosi szybko widoczną poprawę w leczeniu. W przypadku pacjentów bardzo wrażliwych na ból stosuje się zastrzyki nadtwardówkowe, które pomagają szybciej wrócić do zdrowia. Zaletą tego typu zastrzyków jest precyzyjne wprowadzenie leku dokładnie w miejsce ucisku korzenia nerwowego. Dodatkowo można stosować zabiegi akupunktury.

Metody aktywizowania mięśni pacjenta

Fizjoterapeuci zalecają ćwiczenia zachowawcze oraz terapię manualną. W celu osłabienia rwy udowej stosuje się rozciąganie przykurczów, które występują u niektórych osób i mogą znacząco wpłynąć na poprawę życia. Istotne znaczenie w przywróceniu prawidłowej równowagi siły mięśniowej mają neuromobilizacje oraz metody aktywności McKenzie. Rehabilitacja pozwoli na przeciwdziałanie rozwijającym się patologiom we wzorcu ruchowym. Należy pamiętać, że ważny wpływ ma autoterapia, czyli systematyczne wykonywanie ćwiczeń w domu.

Fizjoterapia na Leszczynach jest to centrum rehabilitacji, które oferuje szereg usług rehabilitacyjnych. W celu uzyskania pełnej oferty zapraszamy na ich stronę internetową Fizjoterapia Bielsko-Biała.