Domowy żel antybakteryjny

W okresie wzmożonych zachorowań i infekcji prawidłowa higiena jest niezwykle ważna. Regularne i dokładne mycie rąk to absolutne minimum, ale gdy nie mamy dostępu do bieżącej wody, warto uzbroić się w płyn lub żel dezynfekujący, który pozbędzie się bakterii. Oprócz produktów dostępnych w sklepach, bez trudu możesz samodzielnie zrobić żel antybakteryjny lub płyn dezynfekujący, który będzie równie skuteczny.

Reklama

Żel antybakteryjny a płyn dezynfekujący

Żele antybakteryjne to produkty bardziej kosmetyczne do codziennego stosowania, jak żel antybakteryjny do rąk czy higieny intymnej. Zwykle oprócz alkoholi zawierają substancje nawilżające i pielęgnacyjne, a także zapachowe.

Płyn dezynfekujący to z kolei profesjonalny produkt biobójczy, którego skuteczność potwierdzana jest laboratoryjnie. Pod względem składu jest prostszy – to mieszanka wody i substancji z grupy alkoholi, czasami chloru lub wodorotlenku wodoru, rzadziej z dodatkiem gliceryny.

Jak zrobić płyn do dezynfekcji ze spirytusu

Domowy płyn do dezynfekcji musi zawierać przede wszystkim alkohol. Aby płyn był skuteczny i działał bakteriobójczo, musisz zrobić go na bazie alkoholu etylowego o wysokim stężeniu – powyżej 70%. Substancje o niższej zawartości etanolu nie spełnią swojego zadania.

Przepis na płyn do dezynfekcji ze spirytusem

W domu możemy przygotować w czystym i wyparzonym pojemniku nasz własny preparat. Należy do niego wlać 83 ml spirytusu, 11 ml wody destylowanej lub przegotowanej i 4 ml wody utlenionej. Opcjonalnie możesz dodać także 10 kropel gliceryny. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i przelej do wygodnego i szczelnego pojemnika. Uważaj na proporcje – zbyt stężony płyn dezynfekujący spowoduje poparzenia skóry.

Płyn do dezynfekcji – kiedy i jak używać?

Samodzielnie przygotowany płyn dezynfekujący możesz wykorzystać do odkażania rąk, a także innych powierzchni, takich jak podłogi, blaty czy armatura. Przy regularnym stosowaniu płynu dezynfekującego do rąk, następnie pamiętaj o ich odpowiednim nawilżaniu. Każdorazowo używaj maksymalnie 5 ml płynu i dokładnie rozprowadź go na dłoniach aż do całkowitego wyschnięcia.

Jak zrobić żel antybakteryjny z aloesem

Aby przygotować prosty domowy żel antybakteryjny do rąk, nie potrzeba wielu składników — wystarczy w odpowiednich proporcjach połączyć aloes i alkohol. Aloes ma działanie nawilżające i pomaga chronić skórę. Najlepiej użyć wyciągu aloesowego z dużą zawartość aloesu, minimum 90%. Bez trudu kupisz taki produkt w dowolnej drogerii lub aptece.

Najważniejszym składnikiem każdego płynu antybakteryjnego, a także płynu do dezynfekcji, jest oczywiście alkohol. Miarą jego skuteczności jest stężenie zawartego w nim etanolu, 70% i więcej. Dobrym wyborem będzie użycie silnego alkoholu etylowego, jak spirytus rektyfikowany lub salicylowy, ewentualnie izopropylowego.

Przepis na żel antybakteryjny z aloesem

Przygotowanie domowego żelu antybakteryjnego jest niezwykle proste. Weź alkohol izopropylowy i żel aloesowy. Składniki należy dokładnie wymieszać w sterylnym naczyniu w odpowiednich proporcjach 4:1, np. 85 ml alkoholu i 15 ml żelu aloesowego. Jeśli masz taką możliwość, możesz użyć świeżego, zmiksowanego miąższu z aloesu, ale wcześniej umyj i wyparz liście. Jeśli chcesz zrobić żel dezynfekujący w większych ilościach, zadbaj o zachowanie proporcji. Tak przygotowana mieszanka to doskonały żel antybakteryjny do rąk, ale kilka składników może wzmocnić jego nawilżające działanie.

Jak zrobić żel antybakteryjny ze spirytusu

Zamiast izopropylowego możesz użyć destylatu roztworu alkoholu etylowego o stężeniu 96%, tzw. spirytusu rektyfikowanego. Odpowiednim wyborem będzie także spirytus salicylowy. Wymieszaj wybrany spirytus i żel z aloesu w stosunku 4:1. Proporcje są ważne, ponieważ zbyt duże stężenie alkoholu w żelu antybakteryjnym może spowodować poparzenia skóry.

Reklama

Żel antybakteryjny do rąk przepis

Domowy antybakteryjny żel do rąk również zawiera alkohol i żel aloesowy, jednak w tym przypadku skład wzbogacony jest o substancje zapachowe i nawilżające. Alkohole silnie przesuszają skórę, dlatego przy regularnym stosowaniu żelu to szczególnie ważne, by zadbać o ochronę dłoni.

Aby zrobić żel dezynfekujący, który będzie skuteczny i usunie drobnoustroje, ale też ochroni skórę dłoni, do podstawowego przepisu na domowy żel antybakteryjny z aloesem i spirytusem dodaj około 10 kropli gliceryny.

Jeśli chcesz zniwelować ostry i nieprzyjemny zapach alkoholowy, użyj naturalnego olejku z drzewa herbacianego, sprawdzi się również olejek z pomarańczy, olejek z lawendy czy cedru. Każdy z nich ma właściwości antyseptyczne, więc 10-12 kropel dodatkowo zwiększy skuteczność naszego domowego żelu antybakteryjnego.

Właściwe użycie i przechowywanie domowego żelu antybakteryjnego

Gotowy płyn antybakteryjny lub dezynfekujący przelej do poręcznego pojemnika z wygodnym dozownikiem. Zadbaj o to, by pojemnik był zawsze szczelnie zamknięty. W przeciwnym razie alkohol szybko wywietrzeje, a płyn straci swoje właściwości.

Domowy żel antybakteryjny możesz stosować do codziennej ochrony i pielęgnacji, ale warto pamiętać, że nie jest to zastępstwo dla mycia rąk. Nie używaj go też, jeśli Twoja skóra jest poraniona i popękana. Żel nie wymaga spłukiwania. Wystarczy nałożyć niewielka ilość preparatu na dłonie i wetrzeć. Przed każdym użyciem należy wstrząsnąć pojemnikiem.

Żel antybakteryjny bez alkoholu

Żel dezynfekujący z alkoholem nie jest odpowiedni dla skóry bardzo wrażliwej, więc lepszym wyborem będzie bezalkoholowy żel do rąk. Podstawą jego składu jest nawilżający żel aloesowy i wybrane olejki eteryczne o właściwościach antyseptycznych. Aby zrobić domowy żel antybakteryjny do rąk bez alkoholu, weź ok. 30 ml żelu z aloesu i dodaj po 10-15 kropli wybranych olejków eterycznych. Antybakteryjne właściwości mają, np.: olejek z drzewa herbacianego, lawendowy, cynamonowy czy goździkowy. Dobrym wyborem jest także olejek z witaminą E.

Płyn antybakteryjny przepis

Alternatywą dla żelu antybakteryjnego będzie płyn, który zamiast żelu aloesowego ma w składzie dowolny hydrolat, czyli wodę roślinną. Tego typu produkty mają właściwości nawilżające oraz tonizujące i pomagają przywrócić naturalne pH skórze, niwelując szkodliwe działanie alkoholu.

Aby zrobić 100 ml płynu antybakteryjnego, wymieszaj składniki w stosunku 6:4, czyli 60 ml spirytusu z 40 ml dowolnego hydrolatu. Dodatkowo możesz dodać do mieszanki glicerynę. Całość przelej do poręcznej buteleczki.

Reklama

Jak samemu zrobić żel intymny

Powszechnie stosowanym wariantem żelu antybakteryjnego jest żel do higieny intymnej, który musi być bardziej delikatny niż płyn do rąk, by nie podrażnić wrażliwych partii ciała. Domowy preparat o działaniu łagodzącym i nawilżającym możesz przygotować z 50 ml wyciągu z aloesu, połowy łyżeczki sody oczyszczonej i 200 ml przegotowanej wody. Aby żel miał silniejsze właściwości antyseptyczne, dodaj 20 kropli olejku z drzewa herbacianego czy lawendowego.