Pojedynek perkusyjny 10- latków
Nikodem vs Nandi
Tutaj jest miejsce na twoją reklamę

Nie zwlekaj, dowiedz się więcej jak możesz wypromować swoją firmę

Szybkie konsultacje lekarskie, E-Zwolnienie lekarskie (L4 lub e-ZLA)

Chrońmy Pszczoły

Kiedy zabraknie pszczół, człowiekowi pozostaną cztery lata życia!

previous arrow
next arrow
Slider

W codziennym życiu co raz większą uwagę zwracamy na ekologię i naturalność oraz wykluczenie nadmiaru środków chemicznych używanych w naszych gospodarstwach domowych. Mamy z nimi do czynienia praktycznie wszędzie, nie tylko w środkach czystości do sprzątania domu, ale również jedzeniu, nawozach czy nawet produktach używanych do zabawy przez dzieci. Jeżeli podobnie jak my chcecie zmniejszyć ilość chemii w waszych ogrodach i doczekać się ekologicznych zbiorów, warto postawić na produkcję naturalnych nawozów, które dostarczą naszym roślinom wszystkich niezbędnych substancji do ich prawidłowego rozwoju. Jakie naturalne nawozy możecie stworzyć z wykorzystując resztki jedzenia ze swojego stołu? Ekologiczne, naturalne nawozy dzielimy na kompost oraz poplon jako nawóz z resztek zielonych roślin.

Kompost czyli eko nawóz

Najprostszym sposobem na rozpoczęcie produkcji naturalnego nawozu jest wydzielenie miejsca w ogrodzie na tzw. kompostownik. Będzie on produkował bogatą w składniki odżywcze ziemię kompostową.

Wytwarzanie obornika jest dla nas kompletnie bezpłatne, ponieważ będzie on wytwarzany z odpadków z naszego pożywienia. Taki nawóz może zawierać popiół ze spalanego przez nas zimą drewna w kominku, zielone części roślin powstające przy pielęgnacji ogrodu, obierki po warzywach, lekko podgniłe zioła, a nawet liście pokrzywy czy chwastów rosnącej w pobliżu kompostownika jak również domu.

dłonie wypełnione ekologicznym nawozem z kompostu

Idealne miejsce na kompostownik – warunki przechowywania

Jedyny koszt jaki czeka nas produkując naturalny nawóz to budowa kompostownika, który możemy wykonać samodzielnie z desek na wyznaczonym przez nas kawałku ziemi w ogrodzie lub kupując gotowy w sklepie ogrodniczym. Najlepsze miejsce na kompostownik powinno być zacienione i osłonięte od silnego wiatru; nie może być to jednak miejsce wilgotne ani na terenie podmokłym (bagiennym), bo będzie to powodowało gnicie nawozu. Kompostownika nie możemy postawić również na ubitej, twardej glebie, która uniemożliwi przedostanie się do pryzmy kompostowej dżdżownic i mikroorganizmów przyczyniających się do rozkładania resztek i wytwarzania próchnicy kompostowej.

Wytwarzanie kompostu w pryzmie kompostowej

Polega to na produkcji naturalnego nawozu z roślin i odpadków, które leżą jako stos. Na dnie takiej pryzmy warto ułożyć grubsze gałęzie albo pędy i posypać je ziemią lub dojrzałym już kompostem. Kolejne warstwy takiego stosu należy też przesypywać ziemią z dodatkiem dolomitu lub kredy, w celu zobojętnienia kwaśnego odczynu powstałego przy produkcji ziemi kompostowej. Pamiętajcie, żeby nie ubijać stosu odpadków i roślin; dzięki temu będą wtedy szybciej ulegały rozkładowi przez zapewniony stale dostęp tlenu. Jeżeli chcecie przyspieszyć wytwarzanie ziemi kompostowej, możecie dodać do pryzmy kompostowej szczepionkę bakteryjną, którą znajdziecie w sklepach ogrodniczych.

drewniany kompostnik wypełniony ogrodowymi odpadkami

Termokompostowniki

Jeżeli nie macie dużego ogrodu, a stawiacie na bogaty w składniki odżywcze naturalny nawóz to w mniejszym ogrodzie zamiast typowej pryzmy kompostowej możecie umieścić termokompostownik. Jest to pojemnik o ścianach z tworzywa sztucznego, w którym proces rozkładu odpadków następuje w około dwa miesiące pod wpływem wyższej temperatury wytwarzanej wewnątrz pojemnika. Jest on zaopatrzony w drzwiczki, którymi dołem wybierany jest gotowy kompostownik, a od góry dokładane są resztki odpadowe.

Właściwości kompostu

Gotowy kompost ma wysokie właściwości próchniczne, które są wysoce cenione przez pasjonatów ogrodnictwa. Nawóz powinniśmy stosować przed wysiewem bądź sadzeniem roślin, wymieszany z przekopaną ziemią w dawce 30-70 kg na ok. 10m2. Po rozsypaniu nie należy kompostu ponownie przekopywać, wystarczy go jedynie przegrabić, aby zadziałały zawarte w nim składniki próchnicze w górnych warstwach gleby. Gotowy kompost świetnie sprawdza się jako nawóz do uprawy takich roślin jak ogórki, rzodkiewka, szpinak czy sałata. Idealna będzie uprawa ziół na tego typu kompoście.

Poplon jako zielony nawóz

Jeżeli chociaż raz wysiejecie poplon w swoim ogrodzie, gwarantujemy, że nie będziecie umieli z niego zrezygnować. Co to jest poplon? Są to wysiewane po zbiorze warzyw, rośliny zielne wzbogacające glebę głównie w azot. Warzywnik, który wydał już plon jest pozbawiony niemal całkowicie substancji mineralnych. Poplon ma za zadanie wzbogacić glebę w azot i substancje odżywcze, które mają wzbogacić strukturę gleby na przyszły sezon. Rośliny zielne przetwarzają związki mineralne w taki sposób, aby były one łatwiej dostępne dla warzyw w przyszłym roku. Warunkiem uzyskania takiego efektu jest przekopanie gleby z zielonym nawozem późną jesienią.

Zalety stosowania poplonu:

  • hamuje wzrost chwastów,
  • zapobiega wypłukiwaniu z gleby składników odżywczych,
  • zapobiega erozji gleby,
  • niektóre gatunki roślin stosowane na poplon zdobią nasz ogród jesienią,
  • nawozy zielone bezpośrednio rozluźniają strukturę gleby, spulchniając ją i czynią w niej próchnicę.
nasiona wykielkowały z naturalnego nawozu

Które rośliny wysiewamy jako poplon

Na poplon wybieramy gatunki szybko rosnące. Najbardziej popularną grupę stanowią rośliny motylkowe jak łubin niebieski i żółty, groch pastewny (peluszka), wyka, bobik, facelia błękitna czy seradela. Czasem jako zielony nawóz stosowane są też rzepak lub gorczyca. Jednak rośliny te mają pewną wadę, którą jest wrażliwość na te same choroby, co rośliny kapustne, dlatego takiego poplonu nie możemy sadzić w miejscu, w którym planujemy posadzić kapustę, brukselkę, brokuł lub kalafior. Aby uzyskać ciekawe kompozycje roślin na poplon możesz mieszać ze sobą ich nasiona przed wysiewem.

Kiedy należy wysiać poplon?

Na wysianie poplonu wskazane są dwa terminy. Pierwszy na poplon letni, który siejemy w sierpniu i przekopujemy go późną jesienią. Drugi podczas, którego siejemy późną jesienią poplon ozimy i przekopujemy go wiosną razem z podłożem.

Przekopanie poplonu powinno nastąpić zanim rośliny zakwitną i wydadzą nasiona, w przeciwnym wypadku będą one pobierały składniki odżywcze konieczne do wydania nasion.

kosiarka wypełniona trawą z której robi się nawóz

Nawóz ze ściętej trawy

Dobrym sposobem, aby wykorzystać resztki po zabiegach pielęgnacyjnych w naszym ogrodzie jest wykorzystanie ściętej trawy do obłożenia rabat kwiatowych lub grządek warzyw. Ściętą trawę wyjętą bezpośrednio z pojemnika kosiarki, możesz rozsypać w miejscach wymagających bezpośredniego nawożenia. Można ją też lekko wkopać w ziemię wokół roślin, co pozwoli na dłuższe utrzymanie wokół nich wilgoci, a wolno gnijące części trawy będą dostarczać roślinom bogactwa składników mineralnych.

Nawóz z pokrzywy

Nawóz z pokrzywy możemy stosować pod rośliny ozdobne oraz warzywa. Nawożenie tego typu, naturanym nawozem szczególnie lubią go pomidory i ogórki. Na nawóz z pokrzywy zbieramy młode rośliny, które jeszcze nie zdążyły zakwitnąć. Następnie rozdrabniamy je i umieszczamy w plastikowym pojemniku. Kolejno zalewamy wodą w proporcji 1 kg świeżej pokrzywy na 10 litrów wody. Taki nawóz odstawiamy w zacienione miejsce na około dwa tygodnie, raz dziennie mieszamy go. Pojemnik z nawozem nie powinien być zakryty, możemy go przysłonić siatką albo gazą. Powstała mikstura przez 2 tygodnie będzie fermentować i pienić się. Gotowy nawóz stosujemy w rozcieńczeniu 1:10, ponieważ stężony może uszkadzać rośliny.

Zobacz również

Dieta
14/02/2021
Wzrost popularności aktywnego trybu życia sprawia, że coraz więcej osób dostrzega korzyści płynące z odpowiedniego ...
Dieta
27/09/2019
Sałatka dietetyczna - sposobem na zdrowie i odrobinę kulinarnej rozkoszyZdrowy styl życia stał się ostatnio pożądany ...
Zabiegi
28/06/2020
Bambus w kulturze Dalekiego Wschodu symbolizuje długowieczność, siłę, odporność i szczęście. Staje się coraz bardziej ...
Suplementy
15/07/2020
Jakie suplementy warto stosować na redukcjiChcąc zrzucić kilka lub kilkanaście kilogramów musisz zacząć od dobrze ...
Uroda i pielęgnacja ciała
04/07/2019
Trądzik - u niektórych osób występuje jedynie w okresie dojrzewania, w związku z rozwojem organizmu i burzą hormonów. ...
Akcesoria
12/11/2020
Zakupy przez Internet są coraz popularniejsze wśród konsumentów w Polsce. Dzięki tego typu opcji możemy nie tylko ...
Uroda i pielęgnacja ciała
04/12/2020
Dyskomfort podczas chodzenia to jeden z objawów wrośniętej płytki paznokcia w skórę. Brak odpowiedniej pielęgnacji ...
Zdrowy styl życia
06/10/2020
Spanie z psemCzy spanie z psem jest dobrym pomysłem? Szacuje się, że w Polsce jest około 6 do 8 milionów psów, a ...
Zdrowie
27/02/2021
Tłuszczaki są to niezłośliwe nowotwory niepowodujące bólu i powstające z tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj nie zagrażają ...
Zdrowie
26/04/2020
Ciało człowieka jest niesamowitym współgrającym organizmem, składającym się u dorosłego człowieka z mięśni, kości ...
Zdrowy styl życia
28/04/2019
Zdrowie jest najważniejsze - zadbaj o nie! Zdrowy styl życia to nie tylko zdrowe jedzenie, dbanie o swój wygląd ...
Dieta
20/06/2019
Jakie niezdrowe składniki zawierają chipsy? Jakie chipsy są najzdrowsze? Jak wybrać alternatywę dla chipsów? W tym ...