Jak często należy zmieniać maseczki?

Wybuch pandemii spowodował, że rzeczywistość, do której byliśmy przyzwyczajeni, musiała diametralnie się zmienić. Pojawiające się coraz to nowsze obostrzenia i zasady, których należało przestrzegać, spowodowały ogrom zmian w życiu osobistym, jak i zawodowym niemalże każdego człowieka. Działania, które należało podjąć to nie tylko konieczność pozostania w domach, lecz także noszenie maseczek mających na celu zaprzestanie rozprzestrzeniania się śmiertelnego wirusa. Jak często należy zmieniać maseczki? Jest to pytanie, na które każdy powinien znać odpowiedź, bowiem od tego zależne jest Wasze zdrowie, jak i zdrowie Waszych bliskich.

Reklama

Jak traktować maseczki?

Koronawirus odmienił rzeczywistość każdego człowieka na ziemi. Uniknięcie choroby było możliwe tylko dzięki stosowaniu się do obostrzeń, a także używaniu maseczek ochronnych, które zasłaniają usta i nos. Należy jednak wiedzieć, jak powinno się ich używać i jak je traktować, aby spełniały się całkowicie w swojej roli. Wybierając maseczkę, zwróć uwagę na materiał, z którego jest wykonana. Te zrobione z materiałów syntetycznych nie są zalecane, bowiem przepływ powietrza jest zbyt mały. Rozmiar ma także znaczenie, ponieważ musi być ona dopasowana do Twojej twarzy tak, aby zasłaniała w pełni zarówno nos, jak i usta. Nie powinny zatem odstawać krawędzi maseczki, gdyż jest większe ryzyko zarażenia się koronawirusem.

Maseczki źródłem bakterii?

Choć maseczki mają pełnić funkcję ochronną zarówno dla Ciebie, jak i osób w Twoim otoczeniu, należy wiedzieć, iż mogą być także źródłem bakterii przyczyniających się do rozwoju różnego rodzaju chorób. Uniknięcie tego jest możliwe, jeśli wystarczająco dbasz oto, aby regularnie je zmieniać. Jeśli są wielokrotnego użytku, należy je regularnie dezynfekować. Warto pamiętać o tym, aby mieć przy sobie zapasowe, dzięki którym będziesz mógł je zmienić w dowolnym miejscu Twojego pobytu. Jak często należy zmieniać maseczki? Częstotliwość zmiany maseczki zależna jest od rodzaju materiału, z którego została ona wykonana, a także od wilgoci. Oznacza to, że jeśli poczujesz zwilgotnienie we wnętrzu swojej maski, powinieneś ją natychmiast wymienić na nową, suchą i bezpieczną dla Ciebie. Jeśli korzystasz z maseczek chirurgicznych, ich wymiana powinna odbywać się co 3 godziny. Odpowiadają za to filtry, które po tym czasie przestają pełnić swoje funkcje i zaczynają przepuszczać powietrze z zewnątrz, co wiąże się z ryzykiem zachorowania na Covid-19.

Reklama

Zmiana maseczki powinna odbywać się w sposób bezpieczny dla Ciebie. Co zatem powinieneś zrobić? Nie powinieneś dotykać przedniej części maseczki podczas jej zdejmowania, a nakładając kolejną, należy zrobić to tak, aby ominąć okolice oczu i nosa. Po wszystkim powinieneś dokładnie umyć ręce i zdezynfekować je płynem odkażającym.

Gdzie kupować maseczki ochronne?

Chcąc kupić maseczki ochronne, należy pamiętać o tym, iż powinny być one odpowiednio zrobione i nie każdy materiał zdaje się na to, aby pełnić funkcje ochronne, w szczególności przed Covid-19. Hurtownia odzieży medycznej jest miejscem, gdzie można zakupić w pełni bezpieczne i certyfikowane maseczki – jednorazowe, a także wielorazowe, do których dołączane są instrukcje obsługi i informacje na temat korzystania z nich. Maseczki ochronne można zakupić także w aptece lub różnego rodzaju sklepach spożywczych i przemysłowych. Zaleca się jednak korzystanie z profesjonalnych miejsc, które zajmują się handlem odzieżą i produktami medycznymi na co dzień. Dzięki temu masz gwarancję, iż są one w pełni bezpieczne, a także zostały przebadane przed wypuszczeniem ich na konsumencki rynek.

Maseczka ochronna jest jednym z narzędzi, które pomagają w walce z koronawirusem. Należy jednak pamiętać o tym, aby zmieniać ją regularnie. Noszenie jednej nie powinno przekroczyć trzech godzin, bowiem stają się one siedliskiem bakterii i różnego rodzaju wirusów. Jeśli jest to maseczka, która posiada odpowiednie filtry, wymieniać ją powinieneś zgodnie z instrukcją, którą znajdziesz na opakowaniu. Wybierając maseczkę, kieruj się zdrowym rozsądkiem i zwracaj uwagę na materiał, z którego jest zrobiona.