Domowe sposoby na przebarwienia po trądziku

Kobieta z posmarowanym prawym policzkiem usuwa przebarwienia po trądziku

Trądzik to choroba skóry będąca jednym z najczęściej występujących problemów dermatologicznych. Chociaż w zdecydowanej większości występuje u nastolatków, to może się pojawić w dowolnym momencie życia, u dorosłych, a nawet u ludzi starszych. Kiedy w końcu uda się go zwalczyć, możemy napotkać nowy problem – blizny i przebarwienia po trądziku, będące efektem stanów zapalnych.

Całe szczęście istnieją metody pozwalające na leczenie pozostałości trądziku, niektóre z nich możemy zrealizować sami bez konieczności wizyty u dermatologa. Domowe rozwiązania na przebarwienia są bardzo często skuteczne, a przy tym pozwalają oszczędzić czas i pieniądze.

Reklama

Trądzik to nie koniec

Kobieta cierpiąca na problemy skóry w postaci trądziku

Kiedy pod wpływem zmian hormonalnych gruczoły łojowe, wchodzące w skład naszego największego organu – skóry, zostają nadmiernie pobudzone do pracy, mamy do czynienia z łojotokiem. W efekcie nasza cera zostaje zaatakowana przez rozmaite zaskórniki i krostki, które na co dzień nazywamy pryszczami albo wągrami. Skóra poddana działaniu trądziku staje się szczególnie podatna na uszkodzenia. Dlatego tak ważne jest dbanie o nią. Można to robić, stosując specjalne kosmetyki dla osób z trądzikiem. Pozwoli to ograniczyć ryzyko następstw wywołanych przez tę chorobę skóry, takich jak przebarwienia po trądziku. Od właściwej pielęgnacji cery zależy czy uda się uniknąć danych problemów skórnych.

Cera trądzikowa jest wrażliwa

Skóra twarzy w czasie występowania trądziku jest znacznie mocniej wystawiona na działanie danych czynników wewnętrznych i zewnętrznych, mogących prowadzić do jej uszkodzenia. Pojawiające się na cerze pryszcze są często przez nas wyciskane. Zdecydowanie nie powinniśmy tego robić. Prowadzi to do powstawania stanów zapalnych, które stają się źródłem przebarwień. Tym bardziej nie powinniśmy drapać skóry w czasie trądziku. Grozi nam wtedy nie tylko stan zapalny. Uszkadzamy bowiem naskórek, skazując się na powstawanie blizn.

Najważniejszym sposobem zapobiegania długotrwałym skutkom trądziku jest zminimalizowanie czasu jego trwania. Im dłużej zmiany trądzikowe wpływają na zdrowie naszej skóry, tym bardziej obniżana jest jej wytrzymałość. Trądzik trzeba wyleczyć jak najszybciej. W tym celu można spróbować leczenia dermatologicznego, albo walki z trądzikiem naturalnymi sposobami.

Reklama

Jak powstają przebarwienia?

Widoczne plamy po trądziku na skórze twarzy to spory problem natury estetycznej. Co jest ich przyczyną? Przebarwienia spowodowane są zaburzonym wydzielaniem barwnika – melaniny, odpowiedzialnego za właściwą pigmentację skóry. Jedną z przyczyn powstawania przebarwień jest wystawianie osłabionej w wyniku trądziku skóry, na słońce. Promienie UV szkodliwie działają na pozbawioną ochrony cerę. Warto chronić skórę stosując kremy z silnymi filtrami i stanowczo unikać wizyt w solarium. Podczas występowania trądziku należy stosować odpowiednie, właściwie dobrane kosmetyki, najlepiej takie, które w minimalnym stopniu podrażniają skórę. Dzięki temu jesteśmy w stanie bezpośrednio przeciwdziałać powstawaniu przebarwień po trądziku.

Jak pozbyć się przebarwień po trądziku?

Policzek osoby, która chce pozbyć się przebarwień po trądziku

Kiedy mierzymy się z przebarwieniami, zależy nam, żeby jak najszybciej uporać się z tym problemem. Zmęczeni zmaganiami z trądzikiem, chcielibyśmy wreszcie móc pozbyć się konieczności ciągłego zastanawiania się nad tym jak następnego dnia będzie wyglądać nasza twarz. Zmiany skórne negatywnie wpływają na wygląd. To może prowadzić do powstawania kompleksów i obniżenia samooceny. Szczególnie u osób w wieku dojrzewania.

Warto poznać możliwości pozwalające zlikwidować przebarwienia po trądziku. Jedną z nich jest laseroterapia. Leczenie przebarwień w ten sposób jest skuteczne, ale jednocześnie bardzo drogie. Laser spala martwe komórki i usuwa przebarwienia potrądzikowe. Efekt usuwania widać już po pierwszym razie, ale najlepiej jest wykonać kilka takich zabiegów.Innym sposobem walki z przebarwieniami jest zastosowanie kuracji kwasem trójchlorooctowym. Kwas zastosowany na skórę skutecznie usuwa wszelkie niedoskonałości na jej powierzchni. Kluczowe jest wybranie właściwego stężenia kwasu, tak aby efekty nie były zbyt silne, dlatego zabieg powinien być przeprowadzany wyłącznie przez specjalistę. Kiedy na powierzchnię skóry stosujemy kwasy, dochodzi do złuszczenia się naskórka, a następnie jego odbudowy już bez przebarwień po trądziku.

Na przebarwienia po trądziku – domowe sposoby

Przebarwienia po trądziku możemy starać się usunąć, stosując domowe sposoby. W przypadku kiedy zależy nam na czasie, bądź nie mamy pieniędzy na drogie kuracje medyczne, warto sięgnąć do sposobów leczenia dostępnych dla każdego. Zagłębiając się w temat znajdziesz wiele informacji na temat tego jak usunąć przebarwienia po trądziku. Okazuje się bowiem, że przebarwienia po trądziku można usuwać za pomocą łatwo dostępnych produktów. Wystarczy kilka składników, żeby sporządzić tonik, peeling czy maseczkę, których celem będzie usunięcie skutków trądziku. Przebarwienia staną się mniej widoczne jeżeli zastosujemy rozjaśniające zabiegi wykorzystujące naturalne właściwości cytryny albo ogórka.

Reklama

Sposoby na przebarwienia

Starając się zwalczyć dręczące nas czerwone przebarwienia na twarzy, korzystaj z rozjaśniających właściwości zawartych w treści soku z cytryny. Ten owoc jest bardzo często stosowany gdy konieczne jest usuwanie skutków trądziku. Cytryna nie tylko rozjaśnia skórę twarzy, ale także odżywia i regeneruje jej komórki. Ponadto sok z cytryny jest bogaty w witaminy A i C, przez co ma działanie wygładzające.

Uśmiechnięta kobieta stosuje domowe sposoby na przebarwienia po trądziku

Pielęgnacja twarzy z zastosowaniem cytryny jest bardzo prosta. Wystarczy wycisnąć z niej sok, który wacikiem należy nakładać na przebarwienia. Pamiętaj, żeby robić to delikatnie i nie za często – efektem nadmiernego stosowania cytrynowego soku może być przesuszenie skóry.

Jakie jeszcze domowe sposoby na przebarwienia należy stosować, żeby usunąć plamy na skórze? Potrądzikowe przebarwienia i blizny możemy leczyć, stosując tonik z ogórka. Żeby to zrobić, wystarczy dodać sok ze startego ogórka do odrobiny wody. Domowy kosmetyk nakładany na twarz, w miejscu przebarwienia pozwoli ją rozjaśnić i wesprzeć w regeneracji.

Kolejną z metod jest zrobienie maseczki ze startego ogórka, a następnie nakładanie jej na twarz. Po kwadransie możemy ją zmyć. Taka maseczka oprócz działa rozjaśniającego, wpływa na m. in. nawilżenie i odświeżenie cery.

Inne domowe sposoby na blizny i plamy

Kobieta za pomocą wacika i soku z cytryny skutecznie pozbywa się przebarwień po trądziku

Podobnie jak cytryna i ogórek, również pomidor może nam pomóc pozbyć się blizn i przebarwień powstałych w wyniku chorób skóry. Plastry pomidora powinny pomóc w danych sytuacjach z problemami powstałymi po trądziku. Dane produkty to cenni partnerzy, jeżeli skorzystamy z nich w celach radzenia sobie ze zmianami skóry.

W przypadku kiedy chcemy usunąć przebarwienia po trądziku, domowe sposoby znajdują skuteczność w najczęściej prostych i łatwo dostępnych składnikach. Są nimi na przykład olejek różany, albo olej lniany. Dane produkty są bogate w treści odżywcze, zawarta jest w nich witamina A. Nakładając raz po raz niewielkie ilości olejku na twarz, masz możliwość przyspieszenia regeneracji zmęczonej skóry twarzy i czym prędzej usunąć przebarwienia.

Pielęgnacja skóry twarzy

Przyczyny przebarwień po trądziku to powstające na skórze stany zapalne oraz wystawianie cery na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (pamiętaj, żeby stosować krem z filtrem). Problemy potrądzikowe najczęściej biorą się z niewłaściwych sposobów, jakimi większość ludzi próbuje radzić sobie z pryszczami wywołanymi przez schorzenie skóry. Wiele kobiet decyduje się na przykrywanie powstających przebarwień pudrami i podkładami, czyniąc je podatnymi i wywołując powstawanie nowych, podobnych zmian.

Jeśli męczą cię przebarwienia po trądziku, domowe sposoby ich wyleczenia bardzo często okazują się skuteczne. Kiedy problem okazuje się poważniejszy, szukaj porady u dermatologa, pytając go o zgodę na stosowanie leków i terapii skutecznych w usuwaniu przebarwień.