Kosmetyki dla osób z trądzikiem

Wbrew pozorom trądzik to zmora nie tylko wieku nastoletniego. Coraz częściej pojawia się on u osób, które czas dojrzewania mają już dawno za sobą. Bez względu na to, w jakim wieku on wystąpi, zawsze jest problemem. Walka z nim jest nierówna, a pielęgnacja skóry trądzikowej niełatwa. Stosować do niej trzeba specjalne kosmetyki, które nie zaostrzą stanów zapalnych, a wręcz odwrotnie – złagodzą je oraz wspomogą proces leczenia. Jakie powinny być kosmetyki dla osób z trądzikiem?

Reklama

Kosmetyki do cery trądzikowej

Pielęgnacja cery z trądzikiem pospolitym przede wszystkim polega na dogłębnym oczyszczaniu. Zabieg ten należy wykonywać rano i wieczorem z pomocą specjalnych preparatów. W kosmetyczce osób, które walczą z trądzikiem, powinny znaleźć się takie preparaty jak żel lub mydło do mycia twarzy, tonik o właściwościach antybakteryjnych oraz krem nawilżający.

Przy cerze trądzikowej najlepiej sięgać po produkty, które opatrzone są etykietą dermokosmetyki. Jest to gwarancją, że składy preparatów pielęgnujących będą oparte o naturalne substancje, a także pozbawione alkoholi. Substancje i dodatki chemiczne mogą bowiem prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry i reakcji alergicznej. Dermokosmetyki mogą też pochwalić się właściwościami bakteriobójczymi, bakteriostatycznymi, odtykającymi pory i pomagającymi usunąć nadmiar sebum.

Jakie składniki powinny mieć kosmetyki do cery trądzikowej?

Kosmetyki do cery problematycznej, łojotokowej czy z trądzikiem muszą spełniać wiele zadań. To, dlatego ich składy powinny obfitować w szeroką gamę substancji aktywnych. Ich działanie nie może ograniczać się tylko do zwalczania bakterii. Równie ważne jest matowanie, ograniczanie łojotoku czy nawilżanie, regenerowanie, ściąganie skóry. Jeśli szuka się skutecznych kosmetyków do cery trądzikowej najlepiej zwrócić uwagę na preparaty zawierające takie substancje jak kwas mlekowy, glikolowy, migdałowy, salicylowy, retinoidy, nadtlenek benzoilu, siarka, kamfora, NNKT, kaolin, propolis, olejki eteryczne. Wszystkie te substancje skutecznie pomogą w walce z wypryskami, łagodzą, regenerują, pozwalają unikać stanów zapalnych.

Inaczej na skórę działa natomiast parafina, gliceryna, oleje roślinne czy lanolina. Te składniki należy omijać szerokim łukiem. Zamiast nawilżać cerę będą ją natłuszczać, pozostawiając na niej tłusty film. Do tego bardzo łatwo będą przyczepiać się resztki brudu i bakterie, nasilają stany zapalne. Dodatkowo substancje te wysuszają skórę, a także zapychają pory i gruczoły łojotokowe.

Reklama

Składy kosmetyków do pielęgnacji cery trądzikowej są bardzo ważne. Należy je dokładnie przestudiować, zanim preparat zaaplikuje się na twarzy. Źle dobrany przyniesie więcej szkody niż pożytku. Stąd też wielu dermatologów radzi, aby w przy trądziku nie sięgać po zwykłe preparaty pielęgnujące z drogerii, a po dermokosmetki, czyli te z pogranicza kosmetyków i lekarstw. Dziś bez problemu można kupić je i w aptece i w dobrych sklepach z kosmetykami. Ich składy są dostosowane do potrzeb skóry, zawierają substancje biologiczne mające podobne działanie co leki, a dodatkowo są testowane przez specjalne badania dermatologiczne.