Urolog – do kogo skierować się z problemami urologicznymi?

Urolog jest specjalistą zajmującym się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób związanych z układem moczowo-płciowym dorosłych mężczyzn i kobiet oraz dzieci. Diagnozuje i leczy wrodzone i nabyte wady prącia, schorzenia jąder i prostaty, choroby nerek i pęcherza moczowego. Jego specjalnością są zwłaszcza schorzenia męskich narządów płciowych. Urolog dziecięcy mający kontakt z młodymi pacjentami powinien posiadać specjalne predyspozycje, dużo taktu i cierpliwości. Dla wielu osób wizyta w gabinecie urologicznym może być wstydliwa, bo dotyczy intymnych obszarów ciała. Warto jednak skorzystać z porady specjalisty, bo sprawna i wczesna interwencja urologa może zahamować rozwój choroby a wielu przypadkach uchroni pacjenta przed interwencją chirurgiczną.

Reklama

Kiedy udać się do urologa?

Każde zauważone zaburzenie w funkcjonowaniu narządów układu moczowo-płciowego powinno wskazaniem, że należy odwiedzić urologa. Najczęstsze objawy sygnalizujące konieczność konsultacji urologicznej to: 

  • nawracające infekcje dróg moczowych i narządów płciowych,
  • utrzymujące się parcie na mocz,
  • ból podczas oddawania moczu,
  • nietrzymanie moczu,
  • zmiana barwy moczu,
  • zbyt częste lub zbyt rzadkie oddawanie moczu,
  • ból w obrębie podbrzusza,
  • dolnej części pleców lub jąder,
  • świąd pieczenie w okolicy cewki moczowej,
  • wady rozwojowe układu moczowego.

Mężczyźni powinni skonsultować z urologiem zmiany wielkości i bóle jąder, obrzęki i zaczerwienienia penisa. O zaburzeniach w funkcjonowaniu nerek świadczyć tez mogą obrzęki, opuchlizny pojawiające się na nogach, nadgarstkach i powiekach.

Jakie schorzenia leczy i diagnozuje urolog?

Urolog leczy schorzenia układu moczowo-płciowego takie jak: zakażenia i stany zapalne dróg moczowych i narządów płciowych, krwiomocz, białkomocz, skąpomocz, wady moczowodu i pęcherza moczowego, schorzenia narządów płciowych, łagodny przerost prostaty, zaburzenia erekcji, kamicę układu moczowego. Urolog onkolog specjalizuje się w diagnozowaniu nowotworów występujących w układzie moczowo-płciowym. Wizyta u urologa zaczyna się od wywiadu lekarskiego. Następnie urolog bada obszar podbrzusza, okolice kręgosłupa lędźwiowego, krocza i cewki moczowej. Badanie u kobiet i mężczyzn przebiega nieco inaczej ze względu na fakt, że narządy płciowe kobiet nie są jednocześnie częścią układu moczowego jak u mężczyzn. Badanie prostaty odbywa się per rectum, czyli przez odbyt. W badaniach dodatkowych wykorzystuje się narzędzia diagnostyki obrazowe jak: urografia, ultrasonografia, zdjęcia przeglądowe jamy brzusznej a w razie potrzeby badania inwazyjne jak cystoskopia czy badania urodynamiczne.

Reklama

Gdzie znaleźć urologa we Wrocławiu?

Urolog to specjalista od bardzo delikatnych części ciała więc pacjent ma prawo oczekiwać specjalnych kompetencji zapewniających wysoki standard opieki lekarskiej. Kompetencje kadry medycznej i wyposażenie placówki medycznej w odpowiedniej jakości, nowoczesny sprzęt medyczny powinny zagwarantować odpowiednią jakość świadczonych usług medycznych. We Wrocławiu powyższe warunki spełniają z pewnością gabinety w Centrach Medycznych należących do Grupy Scanmed S.A. We Wrocławiu Gabinety Urologiczne przyjmują pacjentów przy ulicy Parkowej 45 i Krasińskiego 9 – zobacz: Urolog Wrocław