Piwo bezalkoholowe czy izotonik

W czasie spotkań w gronie przyjaciół wzrasta ochota na wypicie drinka czy też piwa bezalkoholowego. Podczas takich spotkań wiele osób zastanawia się co wybrać, izotonik czy piwo bezalkoholowe? Osoby, które dbają o swoją dietę, zdrowie i regularnie uprawiają sport często całkowicie rezygnują z picia alkoholu, i wszelkich używek. Odstawienie alkoholu pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz przyspiesza proces odchudzania, gdyż piwo bądź inny alkohol znacząco spowalnia przemianę materii. Wiele młodych osób chętnie sięga po izotoniki, które doskonale nawadniają organizm po wysiłku fizycznym i dostarczają wielu witamin. Tego typu napoje dostępne są w wielu smakach, dzięki czemu każdy bez problemu znajdzie odpowiedni dla siebie produkt. Kolejnym napojem nad którym warto się zastanowić jest piwo bezalkoholowe. W tym artykule postaramy się przedstawić informacje na temat różnic pomiędzy piwami bezalkoholowymi a a napojami izotonicznymi.

Reklama

Nawadnianie organizmu poprzez napoje izotoniczne

Są to płyny szczególnie polecane dla sportowców, ich celem jest zachowanie równowagi wodno-elektrolitowej, czyli dostarczeniu organizmowi składników takich jak: sodu, magnezu, wapnia oraz potasu. Jest to nadzwyczaj ważne podczas intensywnego treningu fizycznego, kiedy wraz z potem tracimy niezbędne do życia elektrolity oraz wodę. Napoje izotoniczne zawierają również witaminy oraz składniki mineralne i w przeciwieństwie do napojów energetycznych posiadają niewielką zawartość cukru. Napój ten jest szczególnie ważny dla naszego zdrowia i do regeneracji mięśni po treningu.

Napoje izotoniczne zalecane są przy uprawianiu sportów takich jak:

  • biegi na długich dystansach,
  • kolarstwo,
  • turystyka górska.

Napoje izotoniczne dzielimy na:

Hipertoniczne – zawierające w składzie większe stężenie cukru i elektrolitów niż stężenie płynów w organizmie, dlatego w celu wyrównania stężeń płyn z komórki przenika na zewnątrz. Osmolalność to stężenie cząsteczek rozpuszczonych w płynie. Za napoje osmotyczne w Unii Europejskiej uważa się płyny o stężeniu większym niż 330 mOsm/kg H2O.Dzięki nim jesteśmy w stanie w krótkim czasie uzupełnienić energię.

Napoje hipertoniczne posiadają :

  • 9 – 10% cukru (45-50 g w 500 ml napoju),
  • 1 – 1,5 g jonów sodowych w 1 litrze napoju,
  • 180 – 200 kcal w 500 ml.

Hipertoniki spotykane w codziennym życiu to: soki i nektary owocowe, likiery, syropy, kolorowe drinki bezalkoholowe, gazowane płyny słodzone jak oranżada, cola, kompoty owocowe dosładzane.

Ciśnienie osmotyczne (osmolalność) płynów fizjologicznych wynosi 300 mOsm/kg H2O.

Hipotoniczne – posiadają mniejszą zawartość cukrów i elektrolitów niż płyny ustrojowe. Są przez to szybko wchłaniane i dobrze gaszą pragnienie.

Ilość osmolalności hipotonicznych jest mniejsza od 270 mOsm/kg H2O. Roztwory hipotoniczne służą do nawadniania organizmu i uzupełniania wody wydalanej z moczem i kałem.

Napoje hipotoniczne posiadają:

  • 0 – 20 g węglowodanów w 500 ml najczęściej w postaci sacharozy, glukozy lub fruktozy,
  • 80 kcal w 500 ml.

Hipotoniki napotykane w codziennym życiu to: rozcieńczone soki owocowe i warzywne, herbaty ziołowe niesłodzone, woda źródlana i mineralna, gorzka kawa bez mleka, herbata bez cukru.

Piwa bezalkoholowe właściwości

Jest to rodzaj piw czyli napoju alkoholowego, w którym zawartość alkoholu nie może przekroczyć 0,5% całkowitej objętości. Proces produkcji piwa bezalkoholowego przebiega w bardzo podobny sposób do tradycyjnego. Różnica jednak polega na tym że w pewnym momencie jest przerywany proces fermentacji, co nie dopuszcza do wytworzenia alkoholu. Wciąż pozwala to na zachowanie odpowiedniego smaku i aromatu, które posiada piwo z alkoholem. Napój ten jest przeznaczony dla kobiet w ciąży i karmiących, kierowców, sportowców oraz osób na diecie.

Reklama

Piwo bezalkoholowe posiada małą kaloryczność ponieważ pozbawione jest alkoholu. Część piw pszenicznych bezalkoholowych ma status napoju izotonicznego. Piwo takie bogate jest w polifenole, witaminy z grupy B i mikroelementy.

Rodzaj piwa bezalkoholowego, na które powinniśmy zwrócić uwagę to izotoniczne piwo Birell. Zachowuje ono wszystkie właściwości sensoryczne piwa tradycyjnego, takie jak bukiet smakowy, piana i tekstura przy minimalnej zawartości alkoholu. Piwo bezalkoholowe Birell zawiera osmolalność na poziomie 281-312 mOsm/kg, a jego wartość energetyczna to 26-27 kcal na 100 ml piwa.

Rodzaje piw bezalkoholowych Birell

W 2018 roku Carlsberg wprowadził na rynek nową markę bezalkoholowego piwa Birell w dwóch odmianach: Lager oraz Belgian Wit. Dla osób prowadzących aktywny tryb życia jak i sportowców, jest to idealna propozycja. Mają one właściwości izotoniczne, co czyni je doskonałą propozycją napoju orzeźwiającego, który nawadnia organizm po wysiłku fizycznym.

Piwo bezalkoholowe Birell dzielimy na:

  • Piwa Lager -orzeźwiające piwo bezalkoholowe o właściwościach izotonicznych, kolor piwa jest jasny i przejrzysty, piana delikatna, z drobnymi bąbelkami, wyczuwalne są dominujące nuty słodowe z żółtymi owocami.
  • Piwa Belgian Wit -piwo bezalkoholowe, pasteryzowane, zawiera alkoholu do 0,5%, kolor ma mglisty i jasnożółty, piana kremowa, biała; aromat: intensywny, owocowy charakter z dominującymi nutami owoców egzotycznych oraz wyczuwalną skórką cytryny i kolendrą.

Nowa marka Carlsberg Polska jest idealną propozycją dla każdego, kto wyznaje zasadę zdrowego stylu życia i chce korzystać z aktywnego spędzania wolnego czasu. Wybór, które piwo wybrać czy Lager czy Belgian Wit pozostawiamy wam. Nas przekonują obie propozycje, które doskonale gaszą pragnienie i nawadniają organizm.

Co wybrać do nawodnienia organizmu?

Piwo może źle wpływać na jakość snu ze względu na zawarty w nim gaz który może podrażniać jelita i często powodować nieprzyjemne wzdęcia. Dla osób z problemami jelitowymi z pewnością lepszym wyborem będzie izotonik niż piwo. Izotoniki dostępne są między innymi w marketach, dyskontach, na stacjach benzynowych oraz w wielu barach. Koszt takiego napoju jest niski, za butelkę o pojemności 500 ml należy zapłacić zazwyczaj około trzech złotych. Poszukując najlepszy izotonik, warto przed zakupem dokładnie sprawdzić co zawiera, jego skład i kaloryczność. Napoje różnych firm mogą znacząco różnić się składem i zawartością witamin. Kupując napój bogaty w elektrolity zwróćmy uwagę na producenta. Warto wybierać renomowane firmy ze względu na wysoką jakość produtku. Od pewnego czasu na rynku dostępne są izotoniki witaminowe dla najmłodszych. Zawierają one cenne witaminy i składniki mineralne. To doskonały wybór na trening, zajęcia sportowe bądź wycieczkę. Tego typu napoje świetnie sprawdzają się jako elektrolity w czasie grypy żołądkowej, gdyż szybko nawadniają organizm i dostarczają sód, magnez jak również potas. Ergonomiczne opakowanie sprawia, że napój można zabrać ze sobą do pracy, w podróż bądź na zajęcia na siłowni.

Reklama

Izotonik czy bezalkoholowe piwo a dieta?

Jeśli wciąż zastanawiacie się co wybrać bezalkoholowe piwo czy napój izotoniczny to zastanówcie się, które walory smakowe bardziej was przekonują. Oba trunki posiadają podobne właściwości, piwo o charakterze izotonicznym na pewno ma niepowtarzalny smak i aromat. Jednak wciąż posiada niewielką zawartość alkoholu lub jest jego pozbawiony. Dobre piwo bezalkoholowe tak jak izotonik nie przeszkodzi nam w pozbyciu się zbędnych kalorii podczas diety jeśli będziemy spożywać niewielkie ilości, ponieważ posiada niską wartość energetyczną. Na przykład piw bezalkoholowych obecnie na rynku znajdziemy wiele. Koncerny piwowarkie strają się zaspokoić potrzeby konsumentów, produkując coraz to nowsze smaki.

Zachęcamy do przeczytania artykułu pt. Domowy napój izotoniczny. Dowiesz się, dlaczego powinno się uzupełniać elektrolity oraz w jaki sposób samemu wykonać smaczny i tani izotonik.