Jak przyspieszyć koniec okresu

Wiele kobiet zastanawia się co zrobić, żeby okres się szybciej skończył. Mamy XXI wiek, medycyna poszła do przodu, ale niestety, nie wynaleziono tabletek o takim działaniu. Nie świadczy to jednak, że kobiety muszą być skazane na dolegliwości towarzyszące w czasie okresu. Skoro tutaj jesteś, to znaczy, że zastanawiasz się nad tym, jak przyśpieszyć koniec okresu lub przesunąć wystąpienie miesiączki. Może to wynikać z różnych powodów – być może Twoja miesiączka jest zbyt długa lub wypada w terminie, w którym wybierasz się na urlop, a jak wiadomo – okres dość mocno przeszkadza.

Reklama

Krwawienie miesiączkowe potrafi być bardzo uciążliwe dla nie jednej kobiety, w szczególności jeśli okres trwa 7 dni, a krwawienie jest intensywne i obfite. Dużo kobiet podczas okresu boryka się z innymi uciążliwymi problemami jak migreny, bóle kręgosłupa i brzucha oraz osłabienia organizmu. Ból, spowodowany jest intensywnym wydzielaniem hormonu, który prowadzi do skurczu macicy i wyższego poziomu estrogenów w powiązaniu do progesteronu, który utrzymuje się najczęściej dobę, czyli do 48 godzin. Powoduje to, że kobiety szukają sposobów jak przyśpieszyć koniec okresu.

Jak przyspieszyć miesiączkę?

Wpisując takie hasło w wyszukiwarkę, na pewno wyświetli Ci się wiele sposobów na przyspieszenie miesiączki, aczkolwiek musisz wiedzieć, że nie są one zalecane przez lekarzy. Jednym z najpopularniejszych sposobów na wywołanie miesiączki jest duża ilość aktywności fizycznej. Wiele kobiet zaleca już tydzień przed spodziewaną miesiączką rozpoczęcie intensywnych ćwiczeń, aby przyspieszenie okresu było skuteczne. Kolejnym równie popularnym sposobem na to, jak przyspieszyć okres, jest gorąca kąpiel w wannie, aczkolwiek nie zaleca się, aby temperatura wody była wysoka. Poleca się używanie termoforu w okolicy podbrzusza, bądź stosunku seksualnego w tym celu. Również możemy sobie pomóc, pijąc lampkę czerwonego wina, ale trzeba pamiętać, aby nie przekraczać zalecanej dawki oraz upewnić się, że nie jesteś w ciąży.

Co zrobić, żeby przyspieszyć okres?

Inną odpowiedzią na pytanie, jak przyśpieszyć okres, są duże dawki witaminy C w formie tabletek bądź kropli. Mimo że branie dużych dawek witaminy C nie powinno nam zaszkodzić, to jednak ma to niewielki wpływ na przyspieszenie terminu okresu. Chcesz poznać inne proste domowe sposoby na to, jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby to także między innymi przyjmowanie tabletek przeciwkrwotocznych, picie naparu z malwy, a także spożywanie krwawnika pospolitego jako tabletki – suplementy diety. To zupełnie normalne, że okres może się spóźniać jeden dzień – a nawet kilka dni. Istnieje mnóstwo przyczyn, które są odpowiedzialne za opóźnienie okresu. Jednak musisz wiedzieć, że jedną z nich jest ciąża. Jeśli więc masz podejrzenie ciąży, to udaj się jak najszybciej do lekarza.

Reklama

Jak skrócić miesiączkę?

Skrócenie okresu na własną rękę jest dość ciężkie – żeby nie powiedzieć, że jest to całkowicie niemożliwe. Jeśli chcemy spróbować skrócić czas trwania okresu, to warto wypróbować sposoby na to, jak przyspieszyć okres o tydzień, które znajdują się powyżej. Właściwie temat skracania okresu wygląda podobnie, jak przyspieszenie okresu. W Internecie możemy znaleźć wiele sposobów na to, co zrobić, żeby okres się szybciej skończył lub co zrobić, żeby nie mieć okresu, aczkolwiek niestety większość z nich okazuje się być nieskuteczna.

Jak zatrzymać okres w trakcie

Nierzadkim pytaniem jest także to, jak zahamować krwawienie w trakcie. Wiele kobiet przekonuje, że na zatrzymanie cyklu miesiączkowego ma wpływ spożywanie alkoholu. Aczkolwiek nie ma żadnych dowodów na to -jeśli jednak tak się dzieje, to jedynie na chwilę. Mimo że istnieje wiele domowych metod na to, jak przesunąć miesiączkę, to jednak większość z nich po prostu nie działa. Okres to krwawienie, które następuje w skutek złuszczania się błony śluzowej macicy, wskutek czego dochodzi do jej oczyszczenia. To proces, na który nie możemy w żaden sposób wpłynąć.

Mimo że w Internecie oferowane są tabletki wywołujące okres i inne leki, które mają być odpowiedzią na to, jak przyspieszyć okres. Aspiryna to jeden z tych łatwo dostępnych leków, które ponoć mają wpływ na wywołanie krwawienia czy też skrócenie okresu, aczkolwiek to kolejny nieskuteczny sposób. Nie szukaj więc dalej odpowiedzi na to, jak przyspieszyć koniec okres lub czy istnieją jakieś metody na skrócenie okresu, gdyż nie ma żadnych suplementów ani leków, które mogłyby w tym pomóc. Jedynym rozwiązaniem są tabletki antykoncepcyjne, które możemy stosować, jednak zanim podejmiemy decyzję o stosowaniu takiej antykoncepcji, to musimy skonsultować się z lekarzem. Należy pamiętać, że leki antykoncepcyjne muszą być odpowiednio dobrane, gdyż jeśli będzie inaczej, to mogą wyrządzić nam krzywdę. Zobacz poniżej, jakie mogą być przyczyny zbyt długiego krwawienia w czasie menstruacji.

Reklama

Przesunięcie okresu

Kobieta biorąca tabletki antykoncepcyjne na przyśpieszenie okresu.

Przesunięcie okresu, jest prostsze jeśli kobieta zażywa już antykoncepcyjne tabletki hormonalne. Idąc schematem, leki zażywa się przez 21 dni, 7 dni przerwy. Aby przesunąć miesiączkę, wystarczy nie robić przerwy i zacząć następne opakowanie. W ten o to sposób bezpiecznie przesuniemy okres nawet o trzy miesiące. Według przeprowadzonych badań w Ameryce nie wpłynie to niekorzystnie na nasze zdrowie, płodność i nie wywoła to skutków ubocznych. Aczkolwiek, w polskich aptekach można zakupić leki hormonalne, bardzo popularne w USA, które zażywa się przez 91 dni bez przerwy. Powodują, że kobieta zamiast 12 miesiączek w ciągu roku ma 4. Opakowanie ma 84 różowe tabletki, każda zawiera:

  • dwa hormony żeńskie: lewonorgestrel i etynyloestradiol – nie wielkie ilości,
  • 7 białych tabletek, które zawierają etynyloestradiol.

Te leki dostępne są tylko na receptę. Przeciwskazania:

  • zawał serca, udar,
  • zakrzepy krwi,
  • choroba wieńcowa,
  • cukrzyca,
  • wysokie ciśnienie tętnicze,
  • choroba wątroby,
  • zapalenie trzustki,
  • rak piersi bądź innych narządów,
  • produkty ziołowe zawierające dziurawiec.

Co zrobić, gdy okres trwa za długo?

Prawidłowy cykl miesiączkowy trwa około 28 dni. Jednak kilkudniowe różnice nie powinny być powodem do niepokoju. Natomiast sam okres trwa około 3-6 dni. Nie popadajmy w panikę, jeśli nasz okres jednorazowo skończył się szybciej. Jeśli miesiączki trwają dłużej, a do tego są bardzo obfite, to powinno nas to skłonić do wizyty u ginekologa.

Należy wiedzieć, że podczas krwawienia menstruacyjnego każda kobieta traci około 20-100 ml krwi. Jeśli tracimy znacznie więcej krwi, miesiączka trwa więcej niż 8 dni, to są to sygnały, że czas na wizytę u specjalisty. Co ciekawe – zbyt długie krwawienie to problem, z których zgłasza się nawet 30% pacjentek. Istnieje kilka przyczyn zbyt długiego okresu. Należy wiedzieć, że najczęstszą przyczyną są zmiany organiczne. Mowa tutaj o mięśniakach, które znajdują się pod śluzówką, polipach endometrium, stanach zapalnych, nowotworach, a także przerostach błony śluzowej macicy. Innym powodem długiej miesiączki mogą być choroby ogólnoustrojowe, zaburzenia hormonalne, czy zażywanie niektórych leków. Zmagasz się z obfitym okresem? Zobacz poniżej odpowiedzi na pytanie, jak zmniejszyć krwawienie w czasie menstruacji.

Co zrobić, żeby okres był mniej obfity?

Istnieje kilka metod pomocy, aby okres był mniej obfity. Możemy skorzystać z pomocy hormonalnej – w takiej przypadku niezbędna będzie wizyta u ginekologa. Wiele kobiet bardzo cierpi podczas miesiączki – spora część z nich nie jest w stanie normalnie funkcjonować, dlatego warto uwolnić się od nieprzyjemnych objawów i udać się do specjalisty, aby poznać wszystkie możliwe formy pomocy. Podczas wizyty zapewne zostanie dobrana odpowiednia forma leczenia – najczęściej są to tabletki doustne, czasem plastry, pierścienie, czy hormonalne wkładki domaciczne. Decydując się na takie leczenie, nie będziemy musieli zmagać się z okresem – będzie występować jedynie krwawienie z odstawienia leków.

Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda krwawienie z odstawienia leków. Jest ono znacznie mniej obfite niż normalny okres, a co ciekawe: czasem nawet w ogóle nie występuje. Kobiety, które znajdują się w okresie menopauzalnym, powinny zdecydować się na terapię hormonalną, gdyż jest to najskuteczniejsze rozwiązanie. Jednak mimo to niektóre kobiety nie decydują się na takie leczenie. W takim wypadku możemy przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne i antyfibrynolityczne. Zadaniem tych pierwszych jest złagodzenie bólu, natomiast tych drugim hamowanie krwawienia. Czasem jednak obfite miesiączki są spowodowane chorobą. W takiej sytuacji niezbędne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jeśli okaże się, że mamy problem z tarczycą, to będziemy musieli udać się na wizytę do endokrynologa.

Czego nie powinnaś robić podczas okresu

Istnieje także kilka prostych zasad, których powinny się trzymać kobiety zmagające się z obitymi krwawieniami. Mowa tutaj o ograniczeniu przyjmowania środków przeciwbólowych zawierających kwas acetylosalicylowy, co wynika z tego, że obniża krzepliwość krwi. Zalecane jest także unikanie zbyt dużego wysiłku fizycznego, picie alkoholu, coli oraz kawy. Bardzo popularnym sposobem na złagodzenie bólu jest ogrzewanie podbrzusza – unikaj tego, jeśli nie chcesz jeszcze bardziej zwiększyć krwawienia.