Nadczynność tarczycy objawy psychiczne

Nadczynność tarczycy spowodowana jest nadczynnością gruczołu tarczowego. Jeśli masz nadczynność tarczycy, twoje ciało będzie miało wiele więcej objawów niż tylko te związane z tarczycą. Możesz doświadczyć również objawów psychicznych, takich jak depresja, halucynacje, czy wahania nastroju. Objawy nadczynności tarczycy mogą być często podobne do objawów innych chorób, takich jak choroba dwubiegunowa lub schizofrenia. Jeśli doświadczasz któregoś z tych objawów psychiatrycznych, ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby mógł on wykluczyć inne warunki i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Więcej na temat pierwszych objawów chorej tarczycy przeczytasz w artykule: Pierwsze objawy tarczycy.

Reklama

Zaburzenia psychiczne a nadczynności tarczycy

Choroby tarczycy jest zwykle spowodowana chorobą Gravesa, zaburzeniem autoimmunologicznym, które wpływa na gruczoł tarczowy. Stan ten powoduje, że organizm wytwarza przeciwciała, które zakłócają sposób, w jaki ciało wykorzystuje T4. Stan ten jest mniej powszechny niż niedoczynność tarczycy, ale często jest traktowany bardziej agresywnie ze względu na poważne powikłania.

Nadczynność tarczycy jest spowodowana stanem, w którym tarczyca produkuje zbyt dużo hormonu T4. Objawy obejmują utratę lub wzrost masy ciała, kołatanie serca, zawroty głowy, pocenie się, nerwowość, drżenie rąk i stóp, bezsenność, zmęczenie i osłabienie mięśni, wypadanie włosów czy obniżenie libido. Może również powodować objawy podobne do lęku, takie jak zwiększone tętno, pocenie się i uczucie bycia na krawędzi.

Zaburzenia psychiczne dzieli się na kilka kategorii. Do najczęstszych należą zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe, zaburzenia psychotyczne i zaburzenia poznawcze/upośledzenie pamięci. Objawy zaburzeń psychicznych mogą obejmować depresję, halucynacje, podwójne widzenie lub urojenia (przekonania, które nie mają oparcia w rzeczywistości).

Objawy nadczynności tarczycy mogą obejmować:

  • Pobudzenie psychoruchowe: Uczucie niepokoju i lęku, które powoduje ruch ciała i umysłu w sposób niekontrolowany.
  • Upośledzenie pamięci: Problemy z pamięcią mogą wystąpić, gdy mózg nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu z krwi z powodu szybkiego rytmu serca (tachykardia).

Jak odróżnić nerwicę od tarczycy

Objawy psychiczne niedoczynności tarczycy mogą być wyzwaniem do zdiagnozowania. Objawy są podobne do innych warunków, takich jak lęk i depresja.

Główną różnicą między nadczynnością tarczycy a nerwicą jest obecność objawów fizycznych. Jeśli masz nadczynność tarczycową, możesz mieć szybkie bicie serca, pocenie się, nietolerancję cieplną i utratę wagi. Możesz również mieć spuchnięte gruczoły na szyi lub pod pachami. Jeśli nie masz żadnych fizycznych oznak nadczynności tarczycy, to Twoje objawy mogą być spowodowane lękiem lub inną chorobą psychiczną.

Jeśli doświadczasz tych objawów, od razu zgłoś się do lekarza, aby mógł pomóc ustalić, co dzieje się z Twoim ciałem i umysłem.

Długotrwałe obniżenie nastroju

Długotrwałe obniżenie nastroju (depresja) jest częstym objawem w chorób tarczycy. Depresja może być przejściowa lub długotrwała i może utrudniać osobie zdolność do normalnego funkcjonowania. Ważne jest, aby pamiętać, że uczucia depresji mogą nie być związane z objawami ze strony tarczycy, dlatego warto o tym porozmawiać z lekarzem i psychologiem.

Czy hormony tarczycy wpływają na samopoczucie?

Tarczyca produkuje dwa główne hormony, T3 i T4. Przysadka mózgowa uwalnia hormon TSH, aby pobudzić tarczycę do produkcji tych hormonów. Kiedy przysadka mózgowa nie uwalnia wystarczającej ilości TSH lub nie komunikuje się z tarczycą, może to prowadzić do niskiego poziomu hormonu tarczycy. Może to powodować zmieniony nastrój, a także inne objawy związane z funkcją umysłową, takie jak zaburzenia pamięci i problemy z uwagą. Choroby tarczycy wpływają również na szereg innych objawów fizycznych, takich jak przyrost masy ciała i nadmierna senność.

Hashimoto objawy psychiczne

Choroba Hashimoto to zaburzenie autoimmunologiczne, w którym organizm atakuje własną tarczycę. Jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy (niski poziom hormonów tarczycy). Hashimoto może powodować szeroki zakres znaków i objawów, w tym zmęczenie, przyrost masy ciała, osłabienie mięśni i ból, depresja, utrata pamięci, zwiększony apetyt i inne objawy mgły mózgowej.

Niektóre osoby z Hashimoto mają również objawy związane z ich układem nerwowym. Mogą one obejmować:

  • Pobudzenie psychoruchowe (niepokój),
  • zaburzenia pamięci (zapominanie),
  • drżenie rąk lub stóp,
  • zaburzenia afektywne (wahania nastroju lub depresja),
  • dysfunkcja układu nerwowego (problemy psychiczne).
Reklama

Niedoczynność tarczycy objawy psychiczne

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca wytwarza małe ilości hormonu tarczycy. Oznaki i objawy niedoczynności tarczycy mogą oscylować od łagodnych do ciężkich. Mogą być subtelne i rozwijać się powoli w czasie lub mogą być nagłe i wystąpić po urazie, lub infekcji.

Niedoczynność tarczycy występuje częściej u starszych dorosłych, ale może rozwinąć się w każdym momencie życia. Przysadka mózgowa, organ wielkości grochu znajdujący się u podstawy mózgu, produkuje TSH. Hormon ten pomaga kontrolować, ile hormonów tarczycy wytwarza Twój organizm, sygnalizując tarczycy uwalnianie hormonów do krwiobiegu). Jeśli poziom TSH jest zbyt wysoki, może powodować objawy niedoczynności tarczycy.

Objawy psychiczne niedoczynności tarczycy

Pobudzenie psychoruchowe: Oznacza uczucie niepokoju i trudności z siedzeniem w miejscu. Możesz się wiercić lub czuć, że musisz coś robić cały czas, nawet jeśli nie masz nic do zrobienia.

Upośledzenie pamięci: Osoby z niedoczynnością tarczycy często mają problemy z koncentracją i zapamiętywaniem rzeczy. Może to wpływać na ich zdolność do pracy lub chodzenia do szkoły.

Niedoczynność tarczycy — zachowanie

Najczęstsze efekty behawioralne choroby tarczycy to senność, depresja i drażliwość. Objawy często naśladują te z klinicznej depresji, ale nie są zagrożeniem dla życia, jak w przypadku niektórych innych zaburzeń. Senność, zmęczenie i brak energii jest powszechne w przypadku niedoczynności tarczycy. Osoba może również doświadczyć utraty pamięci, słabej koncentracji, zmniejszonej motywacji i nietolerancji na niskie temperatury z powodu słabego krążenia. Jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto, w której tarczyca wchłania białko szybciej, niż je produkuje z powodu reakcji autoimmunologicznej w organizmie, która atakuje samą tarczycę.

Niedoczynność tarczycy — złość

Kiedy masz niedobór hormonów tarczycy, Twój nastrój może się zmienić. Możesz stać się drażliwy, nerwowy lub przygnębiony i możesz czuć się zmęczony, lub powolny. Jednym z pierwszych objawów chorej tarczycy jest właśnie uczucie złości i rozdrażnienia, co wpływa na relacje z bliskimi, a także pracę. Jeżeli czujesz się rozdrażniony bez większego powodu, warto zbadać tarczycę, aby zacząć odpowiednie leczenie.

Reklama

Przewlekłe zmęczenie przy niedoczynności tarczycy

Jeśli masz niedoczynność tarczycy, możesz odczuwać ogólne zmęczenie. Możesz również doświadczyć innych objawów, takich jak skurcze, suchość skóry, ból stawów i depresja. Ważne jest, abyś wiedział, że nie wszyscy ludzie, którzy mają niedoczynność tarczycy, doświadczają wszystkich objawów lub mają je w tym samym czasie w takim samym nasileniu. Skrajne zmęczenie jest często związane z chorobami tarczycy i bardzo wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Dlatego, jeśli zmagasz się z napadami zmęczenia, senności w ciągu dnia, bez wyraźnej przyczyny, warto sprawdzić poziom hormonów.