Jakie owoce można jeść przy kamicy żółciowej

Najczęstszym powodem pojawienia się schorzenia, jakim jest przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego, jest kamica żółciowa. Jej rozwój jest powiązany z wiekiem i płcią, chociaż równie istotnym czynnikiem jest nieodpowiednia dieta. Plan żywieniowy jest jednocześnie, obok zabiegów chirurgicznych i leków, ważny dla skuteczności leczenia kamienicy żółciowej. W takim jadłospisie należy wykluczyć cukry, tłuszcze zwierzęce oraz produkty wzdymające, jak na przykład nasiona roślin strączkowych.

Reklama

Objawy przy kamicy żółciowej

Kamienie powstałe w drogach żółciowych i pęcherzyku stanowią przyczynę zapalenia tych części organizmu, w efekcie zamknięcia przewodu pęcherzykowatego. Często kończy się to wystąpieniem silnych objawów kolki żółciowej, takich jak: silne wzdęcia, wymioty, zatrzymanie stolca i gazów. Niekiedy choroba rozwija się bezobjawowo i nie jest konieczne wprowadzanie dużych ograniczeń żywieniowych. Czasem jednak jej przebieg staje się ostry i bardzo upośledza funkcjonowanie chorego. Może to stanowić podstawę do decyzji o przeprowadzeniu zabiegu wycięcia woreczka żółciowego.

Kamica żółciowa — objawy ataku

Choroba ta, wzmaga przede wszystkim spożywanie potraw smażonych, tłustych i ciężkostrawnych. Wówczas następuje obkurczenie się pęcherzyka żółciowego, czego efektem jest wydzielenie żółci do dwunastnicy. Powstałe kamienie zatykają ujście pęcherzyka, co przyczynia się do podwyższenia w nim ciśnienia. W związku z tym najczęściej występującym i głównym objawem jest tzw. kolka żółciowa. Towarzyszą jej mocne i nieprzyjemne dolegliwości bólowe w okolicach żeber. Symptom ten potrafi trwać bardzo długo — nawet do kilku godzin. Co więcej, mogą jej towarzyszyć zgaga i nudności.

Kamica żółciowa — dieta

W kamicy żółciowej trzeba przede wszystkim skupić się na niskotłuszczowym i lekkostrawnym planie żywieniowym — szczególnie bezpośrednio po operacji oraz w okresie zaostrzenia się symptomów. Różne rekomendacje mogą wynikać z etapu lub fazy, na jakiej jest pacjent. Zaraz po operacji restrykcje są większe, a po upływie czasu można poszerzyć dietę inne produkty.

Najistotniejsze na każdym etapie jest ograniczenie tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. Zalecane są tłuszcze roślinne (np. olej rzepakowy, lniany, oliwa z oliwek). W tym celu z diety należy wyeliminować takie produkty jak smalec, bardzo tłuste mięsa i wędliny, boczek, śmietanę powyżej 18%, tłuste sosy zabielane zasmażką i śmietanką, tłuste wędliny oraz żółte sery. Rekomendowane są natomiast produkty niskotłuszczowe. Zalicza się do nich: chude, takie jak chude produkty mleczne, drób bez skóry, chude ryby, wołowina i chuda cielęcina. W leczeniu kamicy żółciowej konieczne jest również ograniczenie spożycia potraw smażonych na rzecz gotowanych tradycyjnie, na parze, duszonych i pieczonych w folii. Jest to sposób na wyeliminowanie dodatku tłuszczu z naszej diety.

Reklama

Kolejną sprawą jest błonnik pokarmowy. Tu istotne jest spożywanie odpowiedniej ilości warzyw i owoców, jak i produktów zbożowych bogatych w ten składnik, które pochodzą z pełnego przemiału. W kamicy żółciowej należy ograniczyć żółtka jaj oraz produkty wzdymające, takie jak nasiona roślin strączkowych, cebula, kalafior, pory czy kapusta.

Jakie owoce można jeść przy kamicy żółciowej

W przypadku kamicy żółciowej jadłospis powinien być bogaty m.in. w błonnik pokarmowy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, jak i również w świeże warzywa i owoce. W tej przypadłości zalecane jest picie soków owocowo-warzywnych, owocowych — zielonych koktajli. Jeśli są one surowe, warto zadbać o prawidłowe ich rozcieńczenie. Spośród wszystkich owocowych grup produktów należy wybierać kiwi, melony, śliwki, jagody, winogrona bez pestek, cytrusy, morele, brzoskwinie i banany. Szczególnie rekomendowane są przeciery owocowe oraz gotowane owoce, najlepiej, aby były one bez skórki. Pieczone jabłka w tym aspekcie uważane są za doskonałą przekąskę. Można także sięgać po różnego rodzaju kisiele owocowe, kompoty z przetartymi owocami oraz galaretki owocowe.

Choć wymienione wyżej owoce i sposoby ich przetworzenia nie należą do ulubionych smakołyków, to z pewnością pomogą każdej osobie zmagającej się z kamicą żółciową.

Zakazane owoce przy kamicy żółciowej

Osoby, które zmagają się z kamicą żółciową, powinny ograniczyć spożycie do maksymalnego minimum, a nawet odstawi zupełnie z planu żywieniowego takie owoce, jak:

  • Wiśnie,
  • czereśnie,
  • porzeczki,
  • agrest.

Niezalecane są także owoce surowe, niedojrzałe lub marynowane.

Reklama