Suplementy diety dla sportowców

Każdy człowiek musi dostarczać swojemu organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych, aby zapewnić ciału właściwy rozwój. W przypadku osób uprawiających sport to zapotrzebowanie znacznie wzrasta. Podczas wysiłku następuje utrata wody, minerałów i elektrolitów. Zwykła dieta nie jest w stanie dostarczyć takiej ilości energii, żeby zregenerować organizm po intensywnym treningu. Znaczne zwiększenie ilości spożywanego jedzenia nie jest dobrym rozwiązaniem, posiłki osoby uprawiającej sport powinny być przecież lekkostrawne. Dlatego idealnym rozwiązaniem staje się suplementacja – przyjmowanie potrzebnej ilości składników odżywczych w łatwo przyswajalnej formie, np. w postaci białka w proszku czy odżywek glukozowych.

Reklama

Suplementy i odżywki dla sportowców to ważny element decydujący o skuteczności treningu. Spożywanie właściwej ilości substancji odżywczych jest kluczowe dla osiągania zamierzonych wyników i przyśpieszenia regeneracji. Pozwala to także zminimalizować negatywne aspekty dużego wysiłku, takie jak zmęczenie, osłabienie wytrzymałości i podatność na kontuzje. Trzeba pamiętać, że kształt bilansu potrzebnych substancji jest uzależniony od intensywności i rodzaju treningu. Suplementacja dla osoby budującej masę mięśniową będzie różna od tej stosowanej przez biegacza. Przyjmowanie suplementów musi być dodatkiem dla zdrowej diety, nie może jej w pełni zastąpić. Bardzo ważne jest, żeby korzystać z suplementów pozyskiwanych wyłącznie z pewnych źródeł, od uznanych producentów.

Jakie suplementy diety dla sportowców są szczególnie polecane?

Białko w proszku

Białko jest podstawowym budulcem komórek. Organizm człowieka nie magazynuje białka, dlatego konieczne jest dostarczanie go w diecie. Zapotrzebowanie na białko u osób uprawiających sport znacznie wzrasta, jest ono potrzebne do regeneracji i przyśpieszania budowy masy mięśniowej. Białka dzielą się na pełno- i niepełnowartościowe, zależnie od ilości posiadanych przez nie aminokwasów egzogennych. Stosowanie suplementacji, w postaci np. koncentratu białka serwatkowego, pozwala dostarczyć organizmowi niezbędnych aminokwasów egzogennych.

Takie białko zawiera w sobie również izoleucynę, walinę i leucynę. To tak zwane aminokwasy rozgałęzione, niezwykle ważne w regeneracji mięśni i posiadające właściwości antykataboliczne. Suplementacja pełnowartościowego białka jest niezbędna dla sportowców na diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Produkty roślinne nie posiadają niektórych aminokwasów egzogennych, występujących wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Odżywki białkowe można stosować zarówno po treningu, jak i w ciągu dnia, spożywając je na przykład jako dodatek do śniadania.

Odżywki węglowodanowe dla sportowców

Węglowodany stanowią dla sportowca źródło energii. Organizm jest w stanie zmagazynować jedynie niewielką ich ilość, a zapas ten zaczyna się od razu wyczerpywać wraz z podjęciem wysiłku fizycznego. Dlatego należy uzupełniać węglowodany w czasie treningu i od razu po jego zakończeniu. Jest to możliwe na przykład poprzez stosowanie suplementów na bazie glukozy. To substancja węglowodanowa, która bardzo szybko przenika do krwi i w krótkim czasie dostarcza organizmowi potrzebnej dawki energii. Inne rozwiązanie to odżywki zawierające dwucukry, czyli maltozę i dekstrozę. Dzięki wysokiemu indeksowi glikemicznemu te substancje wkrótce po spożyciu wpływają na zwiększenie wydzielania insuliny odpowiedzialnej za transport glukozy do wnętrza komórek. Tego typu preparaty są szczególnie korzystne gdy stosuje się je tuż po zakończeniu treningu.

Reklama

Suplementacja witamin dla osób aktywnych

Zajmując się tematem suplementacji, sportowcy nie mogą zapominać o przyjmowaniu właściwej ilości witamin. Witamina C działa jako antyutleniacz i poprawia wzrost komórek. Jako składnik przy tworzeniu kolagenu ma ważne działanie w zwiększaniu elastyczności stawów i zapobieganiu kontuzjom. Przyjmując witaminy z grupy B, poczujemy znacznie więcej energii, a poprzez ich korzystne działanie na układ nerwowy, wzrośnie nasza motywacja do treningu. Nie można także zapomnieć o płynącej z nich poprawie funkcjonowania układu krążenia i przeciwdziałaniu anemii.