Tutaj jest miejsce na twoją reklamę

Nie zwlekaj, dowiedz się więcej jak możesz wypromować swoją firmę

Szybkie konsultacje lekarskie, E-Zwolnienie lekarskie (L4 lub e-ZLA)

Chrońmy Pszczoły

Kiedy zabraknie pszczół, człowiekowi pozostaną cztery lata życia!

previous arrow
next arrow
Slider

Każdy człowiek musi dostarczać swojemu organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych, aby zapewnić ciału właściwy rozwój. W przypadku osób uprawiających sport to zapotrzebowanie znacznie wzrasta. Podczas wysiłku następuje utrata wody, minerałów i elektrolitów. Zwykła dieta nie jest w stanie dostarczyć takiej ilości energii, żeby zregenerować organizm po intensywnym treningu. Znaczne zwiększenie ilości spożywanego jedzenia nie jest dobrym rozwiązaniem, posiłki osoby uprawiającej sport powinny być przecież lekkostrawne. Dlatego idealnym rozwiązaniem staje się suplementacja – przyjmowanie potrzebnej ilości składników odżywczych w łatwo przyswajalnej formie, np. w postaci białka w proszku czy odżywek glukozowych.

Suplementy i odżywki dla sportowców to ważny element decydujący o skuteczności treningu. Spożywanie właściwej ilości substancji odżywczych jest kluczowe dla osiągania zamierzonych wyników i przyśpieszenia regeneracji. Pozwala to także zminimalizować negatywne aspekty dużego wysiłku, takie jak zmęczenie, osłabienie wytrzymałości i podatność na kontuzje. Trzeba pamiętać, że kształt bilansu potrzebnych substancji jest uzależniony od intensywności i rodzaju treningu. Suplementacja dla osoby budującej masę mięśniową będzie różna od tej stosowanej przez biegacza. Przyjmowanie suplementów musi być dodatkiem dla zdrowej diety, nie może jej w pełni zastąpić. Bardzo ważne jest, żeby korzystać z suplementów pozyskiwanych wyłącznie z pewnych źródeł, od uznanych producentów.

Jakie suplementy diety dla sportowców są szczególnie polecane?

Białko w proszku

Białko jest podstawowym budulcem komórek. Organizm człowieka nie magazynuje białka, dlatego konieczne jest dostarczanie go w diecie. Zapotrzebowanie na białko u osób uprawiających sport znacznie wzrasta, jest ono potrzebne do regeneracji i przyśpieszania budowy masy mięśniowej. Białka dzielą się na pełno- i niepełnowartościowe, zależnie od ilości posiadanych przez nie aminokwasów egzogennych. Stosowanie suplementacji, w postaci np. koncentratu białka serwatkowego, pozwala dostarczyć organizmowi niezbędnych aminokwasów egzogennych.

Takie białko zawiera w sobie również izoleucynę, walinę i leucynę. To tak zwane aminokwasy rozgałęzione, niezwykle ważne w regeneracji mięśni i posiadające właściwości antykataboliczne. Suplementacja pełnowartościowego białka jest niezbędna dla sportowców na diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Produkty roślinne nie posiadają niektórych aminokwasów egzogennych, występujących wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Odżywki białkowe można stosować zarówno po treningu, jak i w ciągu dnia, spożywając je na przykład jako dodatek do śniadania.

Odżywki węglowodanowe dla sportowców

Węglowodany stanowią dla sportowca źródło energii. Organizm jest w stanie zmagazynować jedynie niewielką ich ilość, a zapas ten zaczyna się od razu wyczerpywać wraz z podjęciem wysiłku fizycznego. Dlatego należy uzupełniać węglowodany w czasie treningu i od razu po jego zakończeniu. Jest to możliwe na przykład poprzez stosowanie suplementów na bazie glukozy. To substancja węglowodanowa, która bardzo szybko przenika do krwi i w krótkim czasie dostarcza organizmowi potrzebnej dawki energii. Inne rozwiązanie to odżywki zawierające dwucukry, czyli maltozę i dekstrozę. Dzięki wysokiemu indeksowi glikemicznemu te substancje wkrótce po spożyciu wpływają na zwiększenie wydzielania insuliny odpowiedzialnej za transport glukozy do wnętrza komórek. Tego typu preparaty są szczególnie korzystne gdy stosuje się je tuż po zakończeniu treningu.

Suplementacja witamin dla osób aktywnych

Zajmując się tematem suplementacji, sportowcy nie mogą zapominać o przyjmowaniu właściwej ilości witamin. Witamina C działa jako antyutleniacz i poprawia wzrost komórek. Jako składnik przy tworzeniu kolagenu ma ważne działanie w zwiększaniu elastyczności stawów i zapobieganiu kontuzjom. Przyjmując witaminy z grupy B, poczujemy znacznie więcej energii, a poprzez ich korzystne działanie na układ nerwowy, wzrośnie nasza motywacja do treningu. Nie można także zapomnieć o płynącej z nich poprawie funkcjonowania układu krążenia i przeciwdziałaniu anemii.

Podziel się z innymi

Zobacz również

Produkty pszczele
30/10/2020
Miód to dar natury, który wytwarzają zapracowane pszczoły. Tak naprawdę to nie jest to pokarm przeznaczony dla ...
Zdrowy styl życia
15/10/2019
Poniedziałkowy poranek... dzwoni budzik, wierzę, że zarówno jak i ja, ty także słyszysz jego dźwięk. Stoisz stopami ...
Dieta
11/12/2020
Chcesz zmienić swój styl życia na zdrowszy? Z pomocą przyjdzie dietetyk Jakub Piotrowski! Przeprowadzi Cię przez ...
Uroda i pielęgnacja ciała
10/12/2020
Siniak, nazywany również krwiakiem, to podskórny wylew krwi będący wynikiem uszkodzenia naczyń krwionośnych. Skutkuje ...
Przepisy
02/05/2019
Chcesz zadbać o swoje zdrowie oraz zdrowo się odżywiać? Chcesz dostarczyć swojemu organizmowi istną bombę witaminową? ...
Zdrowie
05/12/2020
Wśród mężczyzn problem z prostatą jest bardzo powszechny, pomimo to jest to temat zaniedbywany. Odkładanie ...
Akcesoria
11/01/2021
W dzisiejszym świecie, wielu ludzi brakuje czasu nawet na podstawowe chodzenie po zakupy. Wszystko przez to, że jako ...
Uroda i pielęgnacja ciała
11/12/2020
Trądzik i pryszcze to częsty problem, z którym musimy się na co dzień zmagać. Niedoskonałości cery pojawiające się na ...
Zioła
07/01/2021
W aktualnych czasach, gdy w czasie choroby, jesteśmy faszerowani antybiotykami, a także innymi różnymi lekami, nikt ...
Zdrowie
12/09/2019
Jak pomóc osobie w depresji? Choroby i zaburzenia psychiczne staja się coraz poważniejszym problemem w dzisiejszych ...
Zdrowie
02/10/2020
Głód alkoholowy, zespół abstynencyjny, utrata kontroli, poczucie wstydu - wszystkie te objawy są znane osobom ...
Przepisy
11/04/2020
Odpowiednia dieta to podstawa zdrowia nas i całej naszej rodziny. Jednym z produktów spożywczych, które spożywamy ...