Ostroga piętowa – co to jest? Objawy, leczenie i profilaktyka

Wiele osób zmaga się z bólami stóp, nie do końca zdając sobie sprawę, czym spowodowane są ich dolegliwości i jak można je leczyć. Jedną z takich przypadłości jest ostroga piętowa. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam charakterystykę tej dolegliwości, możliwości leczenia, a także samą profilaktykę.

Reklama

Ostroga piętowa – co to jest i jak powstaje?

Ostroga piętowa jest to zmiana zwyrodnieniowa. Najczęściej jest ona wynikiem długotrwałego stanu zapalnego w obrębie rozcięgna podeszwowego. Warto w tym przypadku wiedzieć, że rola rozcięgna jest bardzo istotna, gdyż łączy ono guza kości piętowej z nasadą palców stopy. Jest to elastyczna struktura zbudowana z tkanki łącznej, która napina się i rozluźnia podczas chodzenia.

fizykoterapia ostrogi piętowej

W ten sposób stopa podczas stawiania każdego kroku jest sprężysta, a sam łuk sklepienia podłużnego nie spłaszcza się. Ostroga najczęściej pojawia się w okolicy guza piętowego kości piętowej, czyli tam, gdzie leży przyczep rozcięgna podeszwowego. Tworzy ona nienaturalną narośl kostną. Warto poznać mechanizm jej powstawania.

Otóż jeżeli dojdzie do stanu zapalnego w okolicy przyczepu rozcięgna i ten stan zapalny nie będzie leczony, to w tym miejscu powstanie nadprogramowa tkanka kostna. To właśnie ostroga piętowa. Uważa się, że mikrozwapnienia, które powstają w miejscach uszkodzenia pojedynczych włókien, rozcięgna przekształcają się właśnie w ostrogę. Zatem dzieje się to na skutek odkładania się złogów wapnia dookoła przyczepu guza piętowego. Należy zdawać sobie sprawę, że nie jest to jednak przyczyna choroby, ale objaw.

Objawy i diagnoza

Objawy ostrogi piętowej są dosyć charakterystyczne, jednak bardzo często bagatelizowane. Najczęściej pojawiają się uporczywe dolegliwości bólowe, które odczuwane są w okolicach pięty. Jednak odczuwanie bólu, a także sytuacje, w których się pojawia, ulegają zmianie. Na samym początku ból pojawia się tylko w momencie dużego wysiłku.

Może pojawić się również przy unoszeniu palców stóp, jednak wraz z postępowaniem choroby, dolegliwości przyjmują charakter ciągły, a nawet spoczynkowy, czyli występuje nawet wtedy, gdy się nie ruszamy. Najczęściej można ból można zlokalizować w centralnej części pięty. Może być zarówno punktowy, jak i pulsujący. Bywa, że promieniuje na całą powierzchnię pięty.

Pacjenci opisują ból jako piekący, a nawet palący. Ból może być na tyle uciążliwy, że pacjent może mieć problemy z chodzeniem czy nawet zakładaniem butów. W takim przypadku absolutnie nie można bagatelizować tej dolegliwości i co gorsza wypracowywać nowego stylu chodzenia, gdyż może to doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych także w kręgosłupie.

Jak wygląda ostroga piętowa?

Według lekarzy tylko 50% ostróg w piętach widocznych jest na zdjęciach RTG, a 20% osób, które posiadają ostrogę nie zdawało sobie sprawy z jej posiadania. Jak wygląda ostroga piętowa – można zobaczyć na zdjęciu RTG pod tym adresem. Haczyk widoczny na zdjęciu RTG wskazuje, że mamy do czynienia z ostrogą piętową. Wykonuje się także USG, by dobrze zlokalizować zmianę.

Reklama

Leczenie ostrogi piętowej

 Noszenie szpilek jest niewskazane w profilaktyce ostrogi piętowej

Jeszcze do niedawna leczenie ostrogi piętowej opierało się na operacji, jednak takie działanie wcale nie sprawiało, że dolegliwości mijały, a wręcz nasilały się, a to dlatego, że podczas operacji usuwano także unikalną tkankę tłuszczową, która amortyzuje wstrząsy. Obecnie uważa, że, że najbardziej skuteczna jest fizjoterapia, która łączy w sobie fizykoterapię i ćwiczenia kinezyterapeutyczne.

Stosuje się tutaj falę uderzeniową, która daje najlepsze efekty, choć sam zabieg może być nieco bolesny. Stosuje się także fonoforezę, czyli ultradźwięki o dużym natężeniu. Krioterapia, czyli leczenie zimnem także przynosi dobre efekty, podobnie jak magnetoterapia czy jonoforeza. Można także stosować specjalne wkładki ortopedyczne.

Choć najlepsze efekty jednak przynosi połączenie fizjoterapii z kuracją farmakologiczną. Można stosować iniekcję miejscową w postaci zastrzyków sterydowych. Ale można też podać pacjentowi niesterydowe doustne leki przeciwzapalne. Jednak przy dużym natężeniu bólu leki sterydowe są konieczne.

Profilaktyka

Leczenie ostrogi piętowej często jest bardzo trudne, czasochłonne i nie zawsze przynosi należyte efekty, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Niewątpliwie bardzo ważne jest noszenie wygodnego obuwia, które powinno być dobrze dopasowane, ale i wyprofilowane. Zaś sama podeszwa powinna być miękka i stabilna. Na pewno należy unikać chodzenia w szpilkach, gdyż nadwyrężają one rozcięgno podeszwowe.

Niezbędne jest też utrzymanie odpowiedniej masy ciała, gdyż przy nadwadze występują duże obciążenia właśnie na pięty, a to sprzyja stanom zapalnym. Także osoby bardzo aktywne wbrew pozorom narażone są na ostrogi piętowe, a to dlatego, że ich stopy ulegają dużym obciążeniom. Zatem, aby zminimalizować ryzyko powstania tej choroby, należy pamiętać o dobrym treningu i rozciąganiu się.

Artykuł powstał na podstawie informacji z PolecanyOrtopeda.pl – konsultacje ortopedyczne – prywatnie Warszawa.