Wszystko, co powinieneś wiedzieć o laserowym usuwaniu tatuażu

Bardzo łatwo zaliczyć tatuażową wpadkę. W końcu nie ma w tym nic dziwnego, że gusta się zmieniają, a widok wzoru, który wydawał nam się atrakcyjny kilka lat temu, teraz może być dla nas nie do zniesienia. Na szczęście założenie, że tatuaże muszą być na całe życie, powoli się dezaktualizuje, a na rynku pojawia się wiele klinik, które chętnie i skutecznie pomogą nam się pozbyć niechcianego dzieła.

Reklama

Na czym polega usuwanie tatuażu?

Usuwanie tatuażu to bezpieczny i nieinwazyjny zabieg. Laser za pomocą wiązki światła wnika w głąb skóry i prowadzi do niszczenia barwnika, który się tam znajduje. Barwnik rozbija się wówczas na mniejsze cząsteczki, a następnie jest wchłaniany przez organizm. Laser jest to niezwykle precyzyjne urządzenie, za którego sprawą możemy oddziaływać wyłącznie na konkretne partie ciała pokryte tatuażem, w taki sposób, aby nie uszkodzić okolicznych tkanek. Dzięki temu, po zabiegu nie tworzą nam się nieestetyczne blizny, a skóra pozostaje gładka.

Czy zabieg jest bolesny?

Wokół usuwania tatuażu zdążyło narodzić się wiele mitów, jakoby zabieg ten miał być bardzo nieprzyjemny i bolesny. Fakty są natomiast takie, że podczas jego wykonywania możemy odczuwać pieczenie skóry, jednak nie będzie to bardzo intensywne uczucie. Co najważniejsze, w trosce o komfort stosuje się różne metody mające na celu złagodzić nieprzyjemne doznania. Mogą to być chłodzące żele, nakładki lub strumień zimnego powietrza. W niektórych przypadkach, zwłaszcza jeżeli jesteśmy bardzo wrażliwi na bodźce bólowe, można zastosować znieczulenie miejscowe. Dlatego nie powinniśmy obawiać się samego zabiegu oraz bólu z nim związanego, ponieważ będzie on naprawdę niewielki.

Ile sesji będzie niezbędnych?

Co prawda już po pierwszej sesji możemy zobaczyć niewielkie efekty, jednak usuwanie tatuażu będzie trwało co najmniej kilka powtórzeń. Ta ilość dobierana jest indywidualnie, ponieważ na tempo pozbywania się niechcianego dzieła, ma wpływ naprawdę wiele czynników. Warto wiedzieć, że najszybciej ze skóry pozbędziemy się tatuaży zrobionych czarnym tuszem. Im jaśniejszy kolor, tym trudniej będzie go usunąć z naszego ciała, ponieważ słabiej kontrastuje one ze skórą. Bardzo duży wpływ będzie także miała nasza indywidualna reakcja skóry. Każdy organizm jest bowiem inny i może w różny sposób zareagować w starciu z technologią tego typu. Niemniej powinnyśmy przygotować się na około 4–6 sesji, które wykonywane będą w odstępie miesiąca lub dwóch.

Ile kosztuje laserowe usuwanie tatuażu?

Każda klinika oferująca laserowe usuwanie tatuażu ustala indywidualny cennik. Na koszt takiego zabiegu może mieć wpływ naprawdę wiele czynników, od kolorystyki naszego wzoru, do jego wielkości. Cena jednego zabiegu wykonanego na niewielkim czarnym tatuażu to koszt minimum 200 złotych. Na usunięcie kolorowych barwników będziemy musieli natomiast przeznaczyć od 500 złotych wzwyż. Jeżeli natomiast jesteśmy posiadaczami dzieła naprawdę sporych rozmiarów, to cena jednej sesji może sięgać rzędu nawet kilku tysięcy złotych.

Czy istnieją przeciwwskazania do usunięcia tatuażu?

Niestety, nie każdy z nas będzie mógł sobie pozwolić na pozbycie się niechcianej pamiątki z ciała. Istnieją bowiem czynniki, które kategorycznie wykluczają możliwość poddania się takiemu zabiegowi. Jeżeli zatem w okolicach naszego tatuażu zauważamy infekcję skórną, najpierw musimy zadbać o to, aby całkowicie ją wyleczyć, a dopiero później możemy poddać się zabiegowi. Jeżeli na stałe przyjmujemy leki fotouczulające, to również jest czynnik, który z takiego zabiegu nas dyskwalifikuje. Choroby tkanki łącznej czy częste powstawanie bliznowców na naszej skórze to powody, przez które nie będziemy mogli podjąć się usunięcia tatuażu. Warto także pamiętać, że na zabieg nie można przychodzić opalonym, ponieważ może to spowolnić efekty. Zaleca się co najmniej na dwa tygodnie przez planowaną sesją unikać słońca i opalania.

Reklama

Czy należy spodziewać się skutków ubocznych?

Tak jak przy każdym zabiegu przeprowadzonym na skórze, laserowe usuwanie tatuażu może powodować pewne skutki uboczne. Warto jednak wiedzieć, że nawet jeżeli je odczujemy, to prawdopodobnie ustąpią one po stosunkowo krótkim czasie, a większość nieprzyjemnych efektów może zniknąć w przeciągu zaledwie kilku godzin od wykonania zabiegu. Co zatem zaliczamy do najczęstszych skutków ubocznych? Przede wszystkim będzie to rumień lub obrzęk w miejscu wykonywania sesji. Na skórze mogą tworzyć się także małe strupki, grudki, rumienie, możemy także odczuwać niewielkie oparzenie skóry.

Jak zadbać o skórę po zabiegu?

O skórę po sesji usunięcia tatuażu powinniśmy szczególnie zadbać, aby nie narazić jej na czynniki, które mogą przyczynić się do spowolnienia efektów. Przede wszystkim przez co najmniej miesiąc powinniśmy stosować krem z wysokim filtrem (minimum 30 SPF). Kąpiele w wannie, pływanie w basenach, a także korzystanie z sauny czy solarium to również rzeczy, o których na najbliższe tygodnie musimy niestety zapomnieć. Warto także stosować kosmetyki o naturalnym składzie. Obowiązkowo musimy także pamiętać o specjalnym kremie łagodzącym podrażnienia. Specjaliści zalecają stosowanie go co najmniej przez kilka dni po przeprowadzonym zabiegu. Jeżeli zadbamy o skórę w ten sposób, to z pewnością się nam to opłaci i już niedługo będziemy mogli zapomnieć o niechcianym tatuażu.