Czy wybielanie zębów laserem jest bezpieczne?

Wybielanie zębów laserem to obecnie jedna z najpopularniejszych metod na poprawę wyglądu zębów. Dzięki niej możemy cieszyć się białym uśmiechem wolnym od przebarwień. Jest to metoda wybielania, którą przeprowadza się w gabinecie dentystycznym, jednak wielu pacjentów zastanawia się, czy laser jest całkowicie bezpieczny?

Reklama

Na czym polega laserowe wybielanie zębów?

Jeszcze przed samym zabiegiem dentysta musi ocenić stan naszych zębów podczas wizyty diagnostycznej. Podczas niej stomatolog stwierdzi, czy nie mamy ubytków, próchnicy i wszelkich innych stanów, które najpierw trzeba wyleczyć. Jeszcze przed wybieleniem zębów trzeba też wykonać skaling, polerowanie i piaskowanie. Tak przygotowane zęby są gotowe na zabieg wybielania.

Sam zabieg wybielania zębów laserem jest bardzo prosty i trwa 30-60 minut. Najpierw stomatolog nakłada na dziąsła ochronny żel, który będzie chronił je przed działaniem środka wybielającego. Następnie żel utwardza się przy pomocy lampy UV. Teraz zęby są już gotowe na nałożenie preparatu wybielającego, którego głównym składnikiem jest nadtlenek wodoru. Następnie żel naświetla się za pomocą niebieskiego światła wydzielanego przez lampę LED albo specjalny laser. Właśnie w tym momencie nadtlenek wodoru się rozpada i wnika w szkliwo, co skutkuje wybieleniem zębów.

Czy naświetlanie laserem jest bezpieczne?

Ponieważ metoda została stworzona przez stomatologów, a lampy wykorzystywane do wybielania posiadają potrzebne certyfikaty, to ta metoda jest całkowicie bezpieczna. Szkliwo zębów nie jest w żaden sposób osłabiane, a wrażliwe dziąsła są chronione specjalnym żelem. Jeżeli chcemy być pewni, że nasze laserowe wybielanie zębów będzie bezpieczne, skorzystajmy z usług profesjonalnego gabinetu, jak np. Dental Fraternity.

Alternatywa dla lasera – wybielanie zębów metodą nakładkową

Jeżeli pomimo zapewnień stomatologów wybielanie zębów przy pomocy lasera nas nie przekonuje, nie ma problemu – możemy skorzystać z innej metody. Dzięki nakładkom możemy przeprowadzić wybielanie samodzielnie w zaciszu naszego domu. Wcześniej musimy udać się do gabinetu stomatologa, który zrobi odlew naszych łuków zębowych. Następnie stworzone nakładki dostaniemy do użytku domowego wraz z odpowiednim żelem wybielającym. Musimy je nosić przez określoną ilość godzin przez 2 tygodnie – po tym czasie powinniśmy zobaczyć białe zęby. Wiele osób wybiera właśnie tę metodę ze względu na brak wykorzystania lasera, ale też cenę.

Ile kosztuje wybielanie zębów?

Wszystko zależy oczywiście od metody, którą wybraliśmy. Wśród metod wybielania zębów przy pomocy lasera cena może się różnić w zależności od użytej lampy. Koszt wybielenia jednego zęba może wahać się od 150 do 200 złotych, a całego łuku od 1500 do 2500 złotych. W przypadku wybielania zębów martwych cena może się różnić.

W przypadku metody nakładkowej koszt będzie niższy od wybielania zębów laserowo. Zazwyczaj koszt 14-dniowej terapii waha się od 500 do 1000 złotych.

Reklama

Którą metodę wybrać?

Ponieważ obydwie metody są skuteczne i dają efekt wybielonych zębów, to wszystko zależy od tego, czy chcemy zdecydować się na wybielanie zębów u dentysty, czy zrobić to samemu w domu. Pierwsza metoda jest na pewno krótsza – już po wyjściu z gabinetu widzimy efekty. Druga metoda każe nam czekać na efekty 14 dni, ale jest z kolei tańsza. Dlatego właśnie wszystko zależy od naszych możliwości finansowych i zaufania do danej metody. Niezależnie od metody, wybierajmy zaufany gabinet — wtedy możemy mieć pewność, że wybielanie zębów u dentysty lub w domu jest całkowicie bezpieczne.