Czerwone krostki na żołędziu jak leczyć

Czerwone plamki na prąciu mogą pojawić się zarówno na napletku, żołędziu, jego górnej części, jak również jedynie na skórze moszny. Zdarza się, iż towarzyszą im różne symptomy, które mogą być oznakami konkretnej choroby lub nieprawidłowości. Bez względu na źródło problemu zmian pojawiających się na penisie nie można lekceważyć. Najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z lekarzem oraz podjęcie odpowiedniego leczenia. Co warto wiedzieć o czerwonych krostkach na członku?

Reklama

Krostki na napletku — dlaczego się pojawiają?

Prącie narażone jest na działanie wielu najróżniejszych czynników, które mogą przyczynić się do powstania infekcji intymnych u mężczyzn. W dodatku mogą sprawić, iż na penisie zaczną pojawiać się czerwone lub białe krostki. W większości przypadków przyczyną tego wstydliwego problemu jest niewłaściwa higiena, przegrzewanie okolic intymnych, alergii kontaktowych, jak również wystąpienie stanów zapalnych, które wiążą się z drażnieniem wrażliwego, męskiego narządu np. zbyt ciasna bielizna lub odzież.

Innym powodem, który sprawia, że na penisie pojawiają się krostki, są choroby przenoszone drogą płciową. Krostki na środkowej części penisa, na żołędziu lub napletku mogą być również symptomem zakażeń o podłożu wirusowym, lub bakteryjnym, które wielokrotnie związane są z przygodnym seksem bez zabezpieczenia. Warto wiedzieć, że grzybica prącia to choroba, którą można zarazić się również na skutek seksu oralnego, gdy partnerka cierpi na grzybicę gardła lub jamy ustnej.

Czerwone krostki na penisie — przyczyny

Krostki na penisie, czy jakiekolwiek inne zmiany skórne na prąciu świadczą o nastąpieniu infekcji wirusowej, bakteryjnej, grzybiczej, czy też pasożytniczej. Warto wiedzieć, iż niektóre infekcje pozostawione same sobie mogą przyczynić się do wystąpienia poważnych powikłań.

W związku z powyższym tego typu zmian nie należy lekceważyć. Czerwone plamki na penisie, czy też krostki, mogą być oznaką rozwijania się na prąciu zmian przednowotworowych lub nowotworowych, które wymagają natychmiastowego wdrożenia leczenia. Wszelkie kosmetyki, środki do higieny intymnej, a nawet prezerwatywy mogą powodować wystąpienie alergii kontaktowej, której objawem są np. czerwone plamki na penisie. Co więcej, aktywność seksualna z wieloma partnerkami zwiększa ryzyko chorób narządów płciowych przenoszonych przez kontakt bezpośredni.

Przykładem takiej choroby jest zakażenie wirusem HSV. Objawem tego stanu mogą być krostki na penisie, bolesne pęcherzyki czy też owrzodzenia. Kolejnym patogenem przenoszonym drogą płciową jest treponema pallidum, zwany potocznie krętkiem bladym. Jest on odpowiedzialny za zakażenie się kiłą. We wczesnej fazie zakażenia bakteryjnego można zauważyć tzw. objaw pierwotny. W miejscu, w którym drobnoustrój wnika do organizmu, pojawia się owrzodzenie, które wraz z upływem czasu ustępuje. W kolejnym etapie można zaobserwować liczne krostki na penisie.

Czerwone i białe krostki na penisie mogą wystąpić również w efekcie przegrzewania męskich narządów płciowych i być skutkiem podrażnienia, które powoduje pot.

Czerwone plamy na żołędziu a wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) może przyczynić się do wystąpienia dokuczliwych objawów w obrębie żołędzi i napletka u tych mężczyzn, których układ immunologiczny jest osłabiony. Wtedy rozwijają się tzw. kłykciny kończyste, a więc wypukłe lub płaskie brodawki na penisie — dotyczy to najczęściej żołędzi i napletka. Jednak mogą również pojawić się na mosznie, w okolicy odbytu, w pachwinach, jak również wewnątrz cewki moczowej.

Reklama

Grzybica penisa — co warto wiedzieć?

Krostki na penisie wielokrotnie są symptomem zaistniałej grzybicy prącia. Jest to nieprzyjemna choroba, do której powstania przyczyniają się drożdże Candida albicans. Choć nie jest to jedyny ani najbardziej charakterystyczny objaw tej dolegliwości narządów płciowych, to plamki na penisie, bądź też ogólne zaczerwienienie prącia mogą świadczyć zarówno o grzybicy, jak i o zakażeniach wirusowych, czy też bakteryjnych. W przypadku, w którym przyczyną są grzyby, czerwone plamki na penisie można zaobserwować na napletku i żołędziu. Co więcej, za objaw grzybicy uznaje się biały nalot na prąciu. Niekiedy występują pęcherzyki, z których sączy się ropa i krew. Zdarza się, iż żołądź jest zarówno wysuszona, jak i zaczerwieniona. Symptomy skórne wiążą się z nieprzyjemnymi doznaniami — jak swędzenie i pieczenie prącia. Wyjątkowo brzydki staje się zapach wydzielin z prącia, wliczając w to woń ejakulatu.

Jak leczyć czerwone krostki na żołędziu

W zależności od przyczyny schorzenia, krostki na penisie można leczyć w różny sposób. W walce z alergią doskonale sprawdzi się wyeliminowanie czynnika uczulającego:

  • Zrezygnowanie z nowego proszku do prania,
  • zaprzestanie nowego preparatu do higieny intymnej,
  • zrezygnowanie ze stosowania prezerwatyw.

Warto także pamiętać o praniu nowych ubrań przed założeniem ich po raz pierwszy oraz o noszeniu bielizny, która nie zawiera w swoim składzie sztucznych barwników. W walce z alergią sprawdzą się także domowe sposoby, jak na przykład przemywanie penisa naparem z kwiatu nagietka lub rumianku. W przypadku, gdy plamki i krostki na penisie są skutkiem zakażenia kiłą, należy powierzyć terapię specjaliście. Zazwyczaj opiera się ona o domięśniowe podawanie penicyliny.

Warto wiedzieć, że w przypadku, w którym czerwone krostki na penisie powstały w wyniku rzeżączki, leczenie również opiera się o podanie penicyliny lub doksycykliny. Należy jednak pamiętać, iż leki powinien zażywać nie tylko chory mężczyzna, ale i jego partnerka.

Czerwone plamki na żołędziu czym leczyć

Decyzję o sposobie terapii należy zostawić specjaliście. Jeśli plamki na penisie są objawami infekcji grzybiczej, najlepiej rozpocząć leczenie od zastosowania środka zaradczego, jakim jest maść z substancją czynną — klotrimazol. Jest to preparat przeciwgrzybiczy o miejscowym działaniu, który przeciwdziałając syntezie ergosterolu — związku chemicznego uczestniczącego w tworzeniu błony komórkowej grzybów.

Innym środkiem, na grzybicę, który doskonale zwalcza plamki na penisie jest flukonazol. Jest to mocniejszy preparat, którego istota działania jest podobna, jak w przypadku maści. Przede wszystkim różni się sposobem przyjmowania — leki z flukonazolem podawane są w tabletkach.

Gdy czerwone plamki na penisie powstały na skutek innej infekcji niż grzybica penisa, na przykład kiły, wtedy najczęściej stosuje się antybiotykoterapię.

Reklama

Podrażniona skóra na członku — do kogo zwrócić się o pomoc?

Czerwone plamki na penisie, biały nalot na żołędzi, jak również krostki na penisie, to symptomy, z którymi można udać się do lekarzy kilku specjalności. Są nimi:

  • Urolog — specjalista od układu moczowo-rozrodczego;
  • wenerolog — specjalista od chorób wenerycznych;
  • internista — lekarz pierwszego kontaktu, który po dokonaniu wstępnej diagnozy, skieruje do właściwego specjalisty;
  • dermatolog — specjalista od chorób skóry;
  • androlog — specjalista od męskich narządów płciowych.