Tłuszczaki leczenie naturalne

Tłuszczaki są to niezłośliwe nowotwory niepowodujące bólu i powstające z tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj nie zagrażają zdrowiu, ale zdarzają się sytuacje, w których wymagana jest interwencja chirurga. Istnieją domowe sposoby na poradzenie sobie z pozbyciem się tłuszczaków w naturalny sposób.

Reklama

Tłuszczak – co to jest?

Tłuszczaki zazwyczaj pojawiają się na owłosionych częściach ciała, na przykład na głowie lub pod pachami. Wystąpić mogą także na plecach, tułowiu, kończynach górnych i dolnych. W niewielu przypadkach pojawiają się na twarzy lub w okolicach łonowych. Na skórze pojawia się charakterystyczny guzek, który zbudowany jest z torebek łącznotkankowych. Są to niewielkie zmiany, rzadko zdarza się, że tłuszczak osiąga więcej niż 6 cm. W środku znajduje się tłuszcz. Pojawienie się takiego guzka nie oznacza poważnej choroby, pojawiające się na ciele zmiany nie są zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Tłuszczaki powstają z tkanki tłuszczowej. Za przyczynę powstawania ich uznaje się czynniki genetyczne, nieprawidłowo funkcjonujący układ immunologiczny lub mechanizmy zapalne. Zmiany skórne w takiej formie zaliczane są do najczęściej występujących nowotworów tkanki miękkiej. Często tłuszczak jest mylony przez pacjentów z włókniakiem lub kaszakiem.

Jak pozbyć się tłuszczaków? – leczenie naturalne

Leczenie niezłośliwego guzka warto rozpocząć od naturalnych sposobów. Jest kilka produktów pochodzących z natury, które mogą pomóc w redukcji zmiany chorobowej. Leczenie w sposób naturalny polega na stosowaniu naturalnych olejków eterycznych. Pomocne może okazać się również picie naparu ze skrzypu polnego, który znany jest ze swoich właściwości oczyszczające oraz regenerujące.

Drzewo herbaciane

Aby pozbyć się zmiany chorobowej, nieinwazyjnie należy użyć olejku z drzewa herbacianego. Naturalne właściwości oleju sprawią, że przy regularnym wcieraniu w skórę zmniejszy się rozmiar guza, a następnie guz zniknie. Codzienne stosowanie chroni przed infekcją i stanami zapalnymi. Olej stanowi pomoc przy gojeniu się skóry, a także pomaga w zapobieganiu powstawania blizn.

Olejek rycynowy

Możesz zamienić olejek z drzewa herbacianego na olejek rycynowy. Przeciwzapalny oraz ściągający efekt w wyniku stosowania olejku rycynowego pomaga zwalczyć zmiany.

Żel z aloesu

Proces usuwanie zmian na skórze można przyspieszyć za pomocą aloesu, który znany jest ze swoich odżywczych właściwości. Aloes powoduje przyspieszenie procesu leczenia skóry i gojenie się ran.

Sól Epsom

Ukojeniem dla organizmu będzie także kąpiel w wodzie z solą Epsom. Sól Epsom jest to nieorganiczny związek chemiczny, który składa się z soli magnezu i siarki. Ten rodzaj soli jest często używany w medycynie.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy ma zastosowanie w kuchni, ale jest także skuteczny w przypadku leczenia tłuszczaka. Ocet jabłkowy ma właściwości antybiotyczne – przyspiesza redukcję stanów zapalnych i infekcji. Na zmianę chorobową nakłady gazę namoczoną octem jabłkowym. Opatrunek powinien pozostać na skórze przez 3 dni.

Mąka i miód

Tłuszczowe guzki można rozpuścić za pomocą mąki i miodu. Te dwa produkty mieszamy w równej proporcji i następnie nakładamy na guzek. Przykrywamy ręcznikiem i zostawiamy na 36 godzin. Zabieg z mąką i miodem przynosi efekty po 7 dniach stosowania.

Tłuszczak – metoda wycięcia

Jedną z metod usunięcia guzka jest wycięcie go za pomocą narzędzi chirurgicznych. Każde wykrycie zmiany na skórze powinno być skonsultowane z lekarzem. Bezpośrednim wskazaniem do usunięcia chirurgicznie guzka jest rozwijający się stan zapalny lub ucisk na nerw. Wycięta przez lekarza tkanka poddawana jest badaniu histopatologicznemu. Pacjencji często decydują się na wycięcie tłuszczaka ze względów estetycznych. Wycięcie pluszaka metodą chirurgiczną pozwala na całkowite pozbycie się guzów.

Metody niechirurgiczne – glikokortykoid

Tłuszczaki można usunąć w sposób niechirurgiczny, czyli poprzez podanie glikokortykoidów do organizmu w miejsce zmiany chorobowej. Glikokortyoid powoduje hamowanie wzrostu komórek, obumieranie oraz rozpuszczanie tkanki składającej się z komórek tłuszczowych. Niezbędne jest wykonywanie kilku serii powtórzeń. W eliminacji tłuszczaków pomaga także liposukcja. Metoda ta jest sposobem usuwania guzka za pomocą sondy odsysającej tłuszcz. Sondę wprowadza się bezpośrednio w miejsce występowania tłuszczaka. Następnie usuwana jest torebka łącznotkankowa.

Rodzaje tłuszczaków

Ze względu na różnorodność budowy tłuszczaków została stworzona klasyfikacja dzieląca je na kilka rodzajów:

  • Zimowiak – jest do guz, najczęściej pojawiający się u dzieci, za przyczynę jego pojawiania się uznawana jest nieprawidłowa temperatura ciała u dzieci i niemowląt.
  • Myelolipoma – w skład tego guzka wchodzą komórki tkanki mięśniowej oraz gładkiej.
  • Myolipoma – zmiana otoczona torebką łącznotkankową
  • Lipoma – tłuszczak zbudowany głównie z tkanki tłuszczowej, zazwyczaj ten rodzaj przekształca się w nowotwór złośliwy, który stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia.
  • Angiolipoma – oprócz tkanki tłuszczowej występują także widoczne naczynia krwionośne.
  • Tłuszczak wielopostaciowy oraz wrzecionowaty – tłuszczak, który w swoim składzie posiada drobne naczynia krwionośne oraz adipocyty, które są widoczne podczas badania histopatologicznego
  • Lipoblastoma – występuje najczęściej u małych dzieci.

W celu rozpoznania rodzaju tłuszczaka wykonuje się badanie z wykorzystaniem mikroskopu.

Reklama

Tłuszczaki – dlaczego powstają?

Przyczyny powstawania tłuszczaków nie są jeszcze dostatecznie zbadane. Nie istnieją jednoznaczne czynniki, które wpływają na rozwój tego typu zmian skórnych. Istnieją jednak przypuszczenia, że przyczyniać się mogą różnego rodzaju zapalenia w organizmie. Biorąc pod uwagę ryzyko wystąpienia tłuszczaków, wyróżnia się kilka czynników, które mogą wpływać na ich powstanie. Osoby w przedziale wiekowym 40 -60 lat znajdują się w największej grupie ryzyka, dodatkowo pacjenci, którzy chorowali na nowotwór lub w ich rodzinie są osoby, które chorowały. Niewątpliwie osoby z nadwagą zaliczają się do grupy ryzyka.

Tłuszczaki – objawy

Tłuszczaki nie powodują dolegliwości bólowych. Jednak zdarzają się przypadki, w których naciskają na tkanki i wtedy powodują dyskomfort. W miejscu zmiany może pojawić się obrzęk oraz niedokrwistość. Przy rozwoju tłuszczaka mogą wystąpić inne choroby, takie jak żółtaczka, nadciśnienie tętnicze, problemy z nerkami oraz z oddychaniem.

Jak uniknąć pojawienia się tłuszczaka?

Obecnie nie są znane skuteczne sposoby zapobiegania powstania tej choroby. Pacjenci narażeni są na rozwinięcie się guzów w każdym momencie życia i w każdym miejscu skóry. Należy jednak dbać o zdrowie, przede wszystkim kontrolować wagę. Wiadomo, że otyłość sprzyja powstawaniu zmian chorobowych. Dieta może stanowić jeden z najbardziej skutecznych metod przeciwdziałania rozwojowi tłuszczaka. Ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, dlatego pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości wody codziennie.