Niedobór żelaza objawy neurologiczne

Niedobór żelaza jest częstym problemem, który może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Jeśli nie masz wystarczającej ilości żelaza, twoje ciało nie może wytworzyć hemoglobiny, która jest odpowiedzialna za przenoszenie hemoglobiny we krwi. Może to prowadzić do anemii, która może sprawić, że będziesz zmęczony i słaby. Niedobór żelaza może również powodować problemy neurologiczne, takie jak trudności z koncentracją, drażliwość i depresja.

Reklama

Niski poziom żelaza we krwi objawy

Żelazo jest niezbędną częścią naszego ciała, zwłaszcza w czerwonych krwinkach. Czerwone krwinki przenoszą tlen z płuc do każdej części ciała, co jest niezbędne do naszego przetrwania. Niedobór żelaza może powodować uczucie zmęczenia, osłabienia i zawroty głowy. Mogą również wystąpić bóle głowy, bladość skóry i zaburzenia widzenia (w tym trudności z czytaniem lub zmniejszenie widzenia peryferyjnego).

Neurologiczne objawy nadmiaru żelaza we krwi

Jeśli masz zbyt dużo żelaza we krwi, możesz doświadczyć objawów neurologicznych, takich jak niepokój, dezorientacja, drażliwość, bóle głowy, bezsenność i depresja. W ciężkich przypadkach może powodować drgawki i śpiączkę. Żelazo jest niezbędnym minerałem dla organizmu, ale zbyt duża ilość może być toksyczna. Objawy te są spowodowane nadmiarem żelaza gromadzącym się w pewnych obszarach mózgu; zwykle ustępują one po usunięciu go z organizmu za pomocą diety lub leków. Nadmiar żelaza jest również problemem dla ludzi, którzy mieli transfuzje krwi, ponieważ mogli być narażeni na choroby innych ludzi w krwi, którą otrzymali. Wiele osób z hemochromatozą (zbyt dużą ilością żelaza) ma również cukrzycę lub choroby wątroby, lub trzustki. Nagromadzenie żelaza może wystąpić także po oddaniu krwi.

Co powoduje nadmiar żelaza?

Nadmiar żelaza w organizmie, nazywany też żelazicą lub hemochromatozą, może prowadzić do różnych powikłań. Żelazo jest niezbędnym składnikiem dla funkcjonowania naszego organizmu, ale jego nadmiar jest toksyczny. Oto niektóre skutki nadmiernego nagromadzenia żelaza w organizmie:

  • Uszkodzenie serca: Nagromadzenie żelaza w mięśniu sercowym może prowadzić do niewydolności serca, arytmii i innych zaburzeń kardiologicznych.
  • Uszkodzenie trzustki: Może prowadzić do cukrzycy, ponieważ żelazo może uszkodzić komórki trzustki produkujące insulinę.
  • Zaburzenia hormonalne: Mogą wystąpić problemy z tarczycą, gonadami i nadnerczami z powodu nadmiaru żelaza.
  • Zmiany w skórze: Nadmiar żelaza może powodować ciemnienie skóry, co jest nazywane „brązową cukrzycą”.
  • Uszkodzenie stawów: Może prowadzić do artretyzmu, co jest rodzajem zapalenia stawów.
  • Problemy neurologiczne: Takie jak wspomniane przez Ciebie objawy neurologiczne spowodowane nagromadzeniem żelaza w mózgu.

Jeśli chodzi o transfuzje krwi, istnieje ryzyko związane z nadmiernym przyjmowaniem żelaza, ponieważ przetoczone krwinki czerwone zawierają żelazo. Jednak procedury transfuzji krwi są teraz bardzo bezpieczne i ryzyko związane z chorobami przenoszonymi przez krew jest minimalne dzięki dokładnym testom i skryningowi krwi dawców.

Ważne jest, aby osoby z podejrzeniem nadmiaru żelaza konsultowały się z lekarzem i miały regularnie monitorowany poziom żelaza w organizmie. Istnieją metody leczenia nadmiaru żelaza, takie jak flebotomia (usuwanie krwi) czy chelatacja (stosowanie leków wiążących żelazo), które mogą pomóc w kontrolowaniu poziomu żelaza w organizmie.

Reklama

Niebezpiecznie niski poziom żelaza we krwi

Niebezpiecznie niski poziom żelaza we krwi może prowadzić do anemii, która jest stanem, w którym organizm nie ma wystarczającej ilości zdrowych czerwonych krwinek do przenoszenia tlenu do tkanek. Anemia może powodować zmęczenie, bladość skóry, duszności i inne objawy. Niedobór żelaza jest najczęściej spowodowany nieodpowiednim spożyciem żelaza z pożywienia lub w sytuacji, gdy wchłanianie żelaza jest upośledzone (np. podczas zażywania innych leków). Przyswajanie żelaza hamują również niektóre choroby, takie jak celiakia, czy choroba zapalenia jelit. Niedobór żelaza może również wystąpić w czasie ciąży, kiedy dziecko wyciąga żelazo z zapasów matki.

Niski poziom żelaza może być również spowodowany utratą krwi z powodu obfitych miesiączek, częstych krwawień z nosa lub krwawień w żołądku, lub jelitach (które mogą wystąpić przy wrzodach). Ponadto utrata krwi z powodu operacji lub przewlekłych zaburzeń krwawienia, takich jak hemofilia, może również powodować niski poziom żelaza.

Jeśli cierpisz na niedobór żelaza, dowiedz się jak szybko uzupełnić żelazo w organizmie.

Przyczyny anemii

Anemia może być spowodowana nieodpowiednią dietą lub słabym wchłanianiem pokarmu w przewodzie pokarmowym; może też wynikać z trudnego do wykrycia krwawienia w przewodzie pokarmowym. Anemia może być spowodowana albo brakiem żelaza, albo niedoborem witaminy B12.

Bez wystarczającej ilości żelaza, liczba czerwonych krwinek zmniejsza się, co znacznie ogranicza zdolność do przenoszenia tlenu w całym organizmie. Stan ten powoduje, że czujesz się zmęczony, słaby i znużony.

Anemia spowodowana niedoborem witaminy B12 może powodować objawy neurologiczne, takie jak dezorientacja, depresja, utrata równowagi i mrowienie w dłoniach i stopach.

Nietypowe objawy niedoboru żelaza

Niedobór żelaza może powodować wiele nietypowych objawów, które często są pomijane. Mogą one obejmować:

Skutki niedoboru żelaza

Żelazo jest niezbędnym minerałem, który odgrywa ważną rolę w wielu procesach fizjologicznych w organizmie człowieka. Jest zaangażowany w transport tlenu we krwi, produkcję energii i regulację wzrostu komórek. Niedobór żelaza może prowadzić do anemii, która jest stanem charakteryzującym się zmniejszeniem liczby czerwonych krwinek lub hemoglobiny we krwi.

Reklama

Niedobór żelaza — objawy skórne

Niedobór żelaza może również ujawnić się na skórze. Blada skóra to jedna z oznak, że możesz mieć niedobór — żelazo pomaga nadać Ci zdrowy blask, umożliwiając krwi przenoszenie tlenu do komórek skóry i nadając im różowy odcień. Jednak nasze ciała nie przechowują zbyt wiele żelaza — zaledwie 2-3 gramy — więc jeśli masz jego niedobór, twój organizm może zacząć pobierać potrzebne mu składniki z innych miejsc.

Kruche paznokcie, pękająca skóra i wypadanie włosów również mogą być przyczyną niskiego poziomu żelaza.

Objawy niedoboru żelaza — bóle mięśni

Niedobór żelaza w organizmie może powodować bóle mięśni. Powodem tego są problemy z krążeniem krwi, a także ze słabym ukrwieniem.

Przewlekła utrata krwi podczas menstruacji lub krwawienia z przewodu pokarmowego również może prowadzić do niedoboru żelaza. Gdy organizm nie wchłania wystarczającej ilości żelaza z krwiobiegu lub gdy nie otrzymujemy go w wystarczającej ilości w diecie, może to prowadzić do zbyt małej ilości żelaza w komórkach organizmu. Powoduje to ból mięśni w wyniku niskiego dopływu tlenu do komórek.

U mężczyzn ból mięśni spowodowany niedoborem żelaza może wystąpić podczas stosunku seksualnego, ponieważ komórki potrzebują tlenu do produkcji testosteronu, który stymuluje wzrost mięśni podczas seksu. U kobiet anemia spowodowana brakiem żelaza sprawi, że podczas seksu będą czuły się słabe, a nawet mogą mieć trudności z pobudzeniem się w ogóle.

Co powoduje niedobór żelaza

Jedną z najczęstszych przyczyn anemii z niedoboru żelaza jest utrata krwi. Może to nastąpić z krwawienia z przewodu pokarmowego, co jest często obserwowane w warunkach takich jak wrzody, lub z ciężkiego krwawienia miesiączkowego. Inne przyczyny obejmują nieodpowiednie spożycie żelaza w diecie, zaburzenia wchłaniania, takie jak celiakia, i przewlekła choroba nerek.

Reklama

Jak długo leczy się niedobór żelaza

Niedokrwistość z niedoboru żelaza to stan, w którym organizm nie ma wystarczającej ilości żelaza. Żelazo jest minerałem, który jest potrzebny organizmowi do wytwarzania hemoglobiny, białka w czerwonych krwinkach, które przenosi tlen z płuc do reszty ciała. Większość osób z niedokrwistością z niedoboru żelaza nie wymaga długiego leczenia — organizm będzie powoli wchłaniać więcej żelaza z żywności i suplementów w czasie. Jednak jeśli zdiagnozowano u Ciebie anemię, leczenie tego stanu może trwać kilka tygodni lub miesięcy.