Wszystko, co musisz wiedzieć o witaminie E

Witamina E jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Odgrywa kluczową rolę w układzie odpornościowym i działa jako przeciwutleniacz, neutralizując wolne rodniki, które uszkadzają komórki na poziomie genetycznym. Kiedy warto ją suplementować? Jakie produkty są bogate w witaminę E? Jak objawia się jej niedobór? Odpowiadamy na najpopularniejsze pytania.

Reklama

Prozdrowotne działanie witaminy E

Jako przeciwutleniacz, witamina E jest często reklamowana ze względu na jej zdolność do zwalczania stresu oksydacyjnego, który na przestrzeni lat niszczy komórki. Niektórzy naukowcy uważają, że jej odpowiednia suplementacja może spowolnić lub zapobiec pewnym chorobom związanym ze starzeniem się, takim jak: choroby serca, cukrzyca, choroba Alzheimera czy rak. Co więcej, przeciwstarzeniowe właściwości ma nie tylko witamina E przyjmowana doustnie. Często występuje ona jako składnik produktów do pielęgnacji ciała, które mają służyć odmłodzeniu wyglądu.

Witamina E pomaga także w przekazywaniu sygnałów między komórkami nerwowymi mózgu i ciała. Z tego powodu niektórzy uważają, że witamina E pomaga w leczeniu zaburzeń układu nerwowego, takich jak wspomniana choroba Alzheimera, ataksja i epilepsja. Odpowiada również za zdrowie oczu, pomagając w samoregeneracji siatkówki, rogówki i błony naczyniowej. Jej stosowanie jest związane ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia zaćmy. Witamina E jest powszechnie przepisywana także w późnej ciąży w celu zmniejszenia ryzyka powikłań. Ponadto uważa się, że ma ona bardzo korzystny wpływ na płodność.

Witamina E a objawy niedoboru

Ponieważ witamina E (www.auraherbals.pl) nie może być syntetyzowana przez organizm i musi być pozyskiwana z pożywienia lub suplementów, jest jednym z kilku elementów określanych jako niezbędny składnik odżywczy. Zwykle nic nie stoi na przeszkodzie, by pozyskać całą potrzebną witaminę E ze zbilansowanej diety, są jednak sytuacje, w których suplementacja witaminy E może pomóc w zapobieganiu lub leczeniu niektórych chorób. Jej niedobór rozwija się w przypadku zaburzeń wchłaniania, takich jak np. choroba Leśniowskiego-Crohna, celiakia lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Reklama

Najczęstszymi objawami niedoboru witaminy E są problemy z koncentracją, permanentne zmęczenie, anemia, wypadanie włosów, pogorszenie wzroku czy problemy z zajściem w ciążę. Witaminę E można znaleźć w olejach roślinnych, jajach, mięsie, drobiu, zbożach, owocach i warzywach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by uzupełniać dietę także sprawdzonym suplementem. Warto jednak stawiać na produkty z czystym składem oraz zapoznać się ze sposobem dawkowania, aby suplementacja zapewniała jak najlepsze efekty.