Chrońmy Pszczoły

Kiedy zabraknie pszczół, człowiekowi pozostaną cztery lata życia!

Tutaj jest miejsce na twoją reklamę

Nie zwlekaj, dowiedz się więcej jak możesz wypromować swoją firmę

previous arrow
next arrow
Slider

Miód to naturalny produkt, którego nie może zabraknąć w naszym odżywaniu. Jest bardzo pomocny w leczeniu wszelkiego rodzaju chorób i dolegliwości. Chyba każdy z nas choć raz pił herbatę z miodem – doskonały wybór na jesienne wieczory. Należy jednak pamiętać o jego właściwym przechowywaniu, gdyż tylko dzięki temu możemy zachować jego lecznicze właściwości. Wbrew pozorom przechowywanie miodu nie należy do najtrudniejszych rzeczy. Jedyne co musimy zrobić, to poznać kilka podstawowych zasad dotyczących trzymania miodu. Warto tutaj zaznaczyć, że okres gwarancji miodu to nawet 3 lata, a odpowiednio przechowywany miód będzie takiej samej jakości, jak w dniu zakupu. Co warto wiedzieć na temat przechowywania miodu? Sprawdź to w naszym artykule!

Jak przechowywać miód

Wiele osób nie wie, jak przechowywać miód. Jedną z najważniejszych zasad dotyczącą przechowywania miodu jest to, że należy go przechowywać w zacienionym miejscu. Idealnym przykładem takiego miejsca jest np. szafka kuchenna. Niezwykle ważne jest to, aby miód nie był narażony na promienie słoneczne.

Trzymanie miodu we właściwych warunkach jest bardzo istotne. Składnikiem, który znajdziemy w wielu potrawach, jest właśnie miód. Temperatura, w jakiej powinien być przechowywany miód, wynosi 8-10 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura osiągnie około 18 stopni, to miód zamieni się w produkt skrystalizowany. Natomiast trzymanie miodu w temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza będzie mieć wpływ na ograniczenie krystalizacji i zatrzymanie procesów chemicznych. Trzymanie miodu w temperaturze 25-35 stopni Celsjusza spowoduje jego upłynnienie. Innym rozwiązaniem jest zamrożenie miodu, choć należy tutaj podkreślić, że wpłynie to na jego właściwości. Zamrożony miód możemy przechowywać nawet kilka lat i będzie on trwalszy niż ten trzymany w szafce.

W czym przechowywać miód

Miód jest produktem naturalnym, który niezwykle łatwo chłonie obce zapachy. Jest to jeden z powodów, dla których odradza się przechowywanie miodu z produktami o silnym swoistym aromacie. Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie miodu w pomieszczeniu o niskiej temperaturze. Doskonałym miejscem, w którym możesz przechowywać miód, jest na przykład lodówka. Decydując się na przechowywanie takiego produktu w lodówce, powinniśmy umieścić go w szczelnie zamkniętym pojemniku – najlepszym rozwiązaniem będą szklane naczynia.

Oprócz tego warto wiedzieć, że każdy rodzaj miodu ma swoje konkretne właściwości, jak i oczywiście smak. Na przykład miód rzepakowy, który powstaje w procesie zapylania rzepaku, jest kremowy i niemalże biały. Jeśli natomiast chodzi o smak, to jest on niezwykle charakterystyczny – łagodny z wyczuwalną nutą kwiatów rzepaku.

Krystalizacja miodu

Krystalizacja miodu to naturalny proces, który występuje zawsze podczas jego przechowywana. Proces krystalizacji polega na szybszej krystalizacji glukozy, natomiast fruktoza pozostaje w otaczającym syropie. Warto wiedzieć, że niektóre miody krystalizują się od razu w całej masie, natomiast inne krystalizują wolno – rozpoczynając od dolnych warstw. Co jest najważniejsze – jest to proces wynikający z warunków i czasu przechowywania, ale nie ma żadnego wpływu na obniżenie jakości miodu.

Gdzie najlepiej trzymać miód

Zdecydowanie najwięcej osób decyduje się na trzymanie miodu w lodówce. Jest to najbardziej popularne miejsce do przechowywania takich naturalnych produktów. Oprócz tego dobrze, jeśli miód jest przechowywany w szklanym opakowaniu – idealny będzie do tego słoik. Co jest bardzo ważne – należy po każdym użyciu szczelnie zamknąć opakowanie z miodem. Warto tutaj podkreślić, że miód jest produktem, który łatwo i szybko chłonie obce zapachy, dlatego powinniśmy go przechowywać z dala od produktów mających silny aromat. Odradza się również trzymania miodu w metalowych pojemnikach, gdyż miód może zyskać metaliczny posmak.

Jest to produkt, który posiada także właściwości higroskopijne – łatwo przyswaja wodę i parę wodną. Z tego powodu tak ważne jest trzymanie go w szczelnym opakowaniu, gdyż jeśli miód będzie przechowywany w nieszczelnym opakowaniu, to na górnej warstwie najprawdopodobniej pojawią się drożdże, które wywołują proces fermentacji. Skutek – produkt nie nadaje do spożycia. Warto również wiedzieć, że trzymanie miodu w niezbyt dobrze nawilżonych miejscach może skutkować tym, że stanie się on bardzo suchy. Dlatego tak bardzo ważne jest przestrzeganie tych wszystkich zasad, aby produkt nadawał się do spożycia. Bardzo wiele osób często popełnia również duży błąd, wybierając miód w płynie. Takie miody występują przede wszystkim zimą, są podrobione i sprowadzone z Azji lub najzwyczajniej w świecie zostały przegrzane w celu zachowania płynnej postaci na znacznie dłuższy czas.

Czy miód może się zepsuć

Wiele osób zastanawia się – czy miody to produkty, które mogą się zepsuć? Miód posiada właściwości antybakteryjne, dlatego się nie psuje, aczkolwiek warto wiedzieć, że czasami ulega fermentacji. Zepsuty miód charakteryzuje się pianą, która pojawia się na wierzchu, a także mocnym zapachem, który przypomina drożdże. Procesowi fermentacji najczęściej ulegają miody zbyt wcześnie zebrane – wczesną wiosną lub późnym latem. Zbyt wcześnie zebrany miód nie jest w pełni dojrzały, a szybkie zamknięcie go w słoiku sprawia, że nadmiar wody nie mógł odparować. Jednak mimo to warto wiedzieć, że sfermentowany miód to nie katastrofa, gdyż możemy go wykorzystać do innych celów – np. do produkcji domowych nalewek.

Podziel się z innymi

Zobacz również

Zdrowie
8 września 2020
Od kilku lat na Świecie panuje trend na wszystko co naturalne, wiele osób narzeka na syntetyczne antybiotyki, które ...
Przepisy
27 września 2019
Dlaczego powinniśmy uzupełniać elektrolity?Podczas wysiłku fizycznego w organizmie zachodzą naturalne procesy ...
Zdrowie
15 kwietnia 2020
Nawet jeśli bardzo dbasz o zdrowie oraz codzienną higienę u siebie i Twoich bliskich, możesz nie ustrzec się przed ...
Dieta
23 kwietnia 2019
Zielona herbata znana też jako zielona herbata na odchudzanie jest uprawiana i pozyskiwana od tysięcy lat ze względu ...
Przepisy
28 maja 2020
Ocet ryżowy to w Polsce produkt wręcz egzotyczny i mało znany, jednak co raz częściej pojawia się w naszej kuchni i ...
Zdrowie
12 września 2019
Jak pomóc osobie w depresji? Choroby i zaburzenia psychiczne staja się coraz poważniejszym problemem w dzisiejszych ...
Przepisy
12 czerwca 2020
Czy lubicie jeść muffinki? My nie wyobrażamy sobie bez nich wakacyjnych deserów. Najbardziej lubimy te z jagodami, ...
Przepisy
1 kwietnia 2020
Każdy z nas z pewnością słyszał niejednokrotnie o fantastycznych zdrowotnych właściwościach ogórków. Jak potwierdzają ...
Przepisy
2 listopada 2020
Piołun w potocznym języku zwany panieńskie ziele, psia ruta, wermut albo absynt rośnie niemal w każdych warunkach i ...
Suplementy
1 października 2020
Co to są aminokwasy? Ile jest aminokwasów?Aminokwasy są to związki organiczne pochodzące od organizmów żywych. ...
Uroda i pielęgnacja ciała
20 listopada 2020
Wbrew pozorom trądzik to zmora nie tylko wieku nastoletniego. Coraz częściej pojawia się on u osób, które czas ...
Dieta
15 listopada 2020
Kolonoskopia to bardzo cenne badanie, które pozwala na uzyskanie wielu bardzo istotnych informacji dotyczących jelita ...