Parzenie zielonej herbaty

Przygotowanie zielonej herbaty jest łatwe, ale wymaga przestrzegania pewnych zasad, żeby wyciągnąć z niej jak najwięcej. Pozwoli to w pełni czerpać z przyjemności, jakie daje właściwie zaparzona herbata. Zielona herbata to zdrowy i bardzo smaczny napój. To, w jaki sposób należy parzyć zieloną herbatę, wydaje się oczywiste i proste, ale to nie do końca prawda. Chcąc przygotować zieloną herbatę, możesz popełniać błędy, z których nie zdajesz sobie sprawy. Niewłaściwe przygotowanie herbaty może negatywnie wpłynąć na jej właściwości. Powinieneś wiedzieć czego unikać w procesie parzenia zielonej herbaty.

Reklama

Właściwości zielonej herbaty

Zanim zaczniesz parzyć zieloną herbatę warto, żebyś poznał informacje o jej właściwościach. Zielona herbata od tysiącleci ceniona jest za swój smak i korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Mieszkańcy Chin i Japonii uznają herbatę za napój wydłużający życie.

Składniki odżywcze

Liście wysuszonej i świeżej herbaty

To zasługa ogromnej ilości cennych substancji zawartych w liściach zielonej herbaty. Pełne są antyoksydantów, bogate w polifenole i garbniki. W zależności od sposobu przygotowania herbaty możemy z niej pozyskać pobudzającą teinę, albo uspokajającą i relaksującą teaninę.

Czym jest zielona herbata

Zastanawiasz się pewnie, czym właściwie jest zielona herbata i czy w jakikolwiek sposób różni się od tej powszechnie stosowanej, czarnej. Zarówno czarna jak i zielona herbata to dokładnie ta sama roślina. Różnica polega na metodzie obróbki liści.

W przypadku zielonej herbaty liście przerabianie zostają od razu po zerwaniu. Chcąc stworzyć czarną herbatę, pozostawia się ją na dłużej tak, żeby proces fermentacji mógł zmienić jej kolor i uczynić bardziej intensywną. Zielone odmiany herbaty wciąż zachowują swoją świeżość i orzeźwiający aromat.

Reklama

Jak parzyć zieloną herbatę

Zabierając się za przygotowywanie naparu, musisz pamiętać o kilku zasadach. Zielonej herbaty nie można parzyć w zbyt wysokiej temperaturze. Czas parzenia znacząco wpływa na efekt końcowy. Bardzo ważna jest nie tylko jakość herbacianego suszu, ale i samej wody. Herbatę należy parzyć uważnie, dzięki temu napar odda cały swój aromat i pełnię treści.

Jaka powinna być temperatura wody

Parzenie herbaty to rytuał

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez herbacianych nowicjuszy jest złe dobranie temperatury wody. Zalanie suszu wodą o temperaturze 100 stopni Celsjusza będzie mieć druzgocący wpływ na jej smak.

Potraktowanie herbaty wrzątkiem to nie tylko pozbawienie jej smaku, ale przede wszystkim zniszczenie jej wszystkich dobroczynnych substancji. Witaminy i mikroelementy rozkładają się w wysokiej temperaturze.

Jaka jest właściwa temperatura wody dla parzenia zielonej herbaty? Zależy to od jej gatunku. Najczęściej jest to 80 stopni dla herbat chińskich, a 70 dla japońskich. Termometr okaże się bardzo przydatny w procesie powstawania naparu. Co jeśli nie masz pod ręką termometru? Zagotuj wodę i odczekaj około 15 minut. W tym czasie obniży swoją temperaturę o około 20 stopni Celsjusza.

Parzenie herbaty — jaki jest optymalny czas

Szczególnie istotne jest dobranie właściwego czasu zaparzania zielonej herbaty. Od tego zależy intensywność jej smaku i działanie. Parzenie przez 2-3 min pozwala uzyskać lekki, orzeźwiający napar, który działa pobudzająco na umysł i poprawia koncentrację. To efekt teiny, która wydziela się z krótko zaparzanych zielonych liści. Im więcej czasu upływa, tym mocniej teina ulega zneutralizowaniu przez garbniki. Powyżej 3-4 min herbata przybiera coraz bardziej gorzki smak. Staje się coraz mniej pobudzająca, zamiast tego ujawnia się efekt relaksujący i uspokajający. Zależnie od tego, jakie działanie zielonej herbaty chcesz pozyskać, musisz zdecydować, po ilu minutach przerwiesz zaparzanie. Na początek najlepiej parzyć ją przez około 3 minuty.

Dobór gatunku zielonej herbaty

Zabierając się do parzenia zielonej herbaty, należy wybrać odpowiedni jej rodzaj. Istnieje cała gama rozmaitych gatunków herbaty przede wszystkim z Chin i Japonii, ale jej liście zbierane są również w innych krajach.

W zależności od rodzaju herbata może różnić się smakiem i aromatem. Wybierając gatunek herbaty, znajdziesz bogactwo rozmaitych odmian. Może to być delikatna japońska herbata Gyokuro, albo cierpki Gunpowder z Tajwanu.

Reklama

Ważne, żeby napar okazał się dobrze dopasowany do twoich preferencji. Lepiej poświęcić nieco więcej czasu na wybór i trzy razy się zastanowić, żeby wybrać naprawdę dobrą herbatę, niż się zawieść. Wybierając się na zakupy, zobacz w internecie, jakie gatunki herbaty są polecane i uznawane za najlepsze. Możesz też kierować się pomocą sprzedawcy w sklepie.

Woda do parzenia zielonej herbaty

Chociaż może się wydawać, że woda to najbardziej prozaiczny element całego procesu, to wcale tak nie jest. Udane parzenie zielonej herbaty w znacznej mierze jest uzależnione od jakości i rodzaju wody. Pytanie brzmi, jaka woda jest najlepsza do parzenia herbaty?

Powinna być miękka i pozbawiona zanieczyszczeń. Zwyczajna woda z kranu pełna jest substancji wpływających na jej smak. To przez m. in. zawartość żelaza, wapnia i chloru. Liście herbaty zalane twardą wodą nie uwolnią pełni swojego aromatu.

Odpowiednią wodę można pozyskać dzięki urządzeniu, jakim jest filtr. Nawet najtańszy rodzaj filtra wystarczy, żeby zdecydowanie poprawić jakość wody. Nie oznacza to, że bez takiego urządzenia nie będziesz w stanie zaparzyć dobrej herbaty. Możesz skorzystać z butelkowanej wody mineralnej, będzie całkowicie odpowiednia do tego celu.

Ile razy można zaparzać te same liście

Jeżeli proces zaparzania herbaty nie był ci do tej pory bliski, może ci się wydawać, że liście zalewamy tylko raz. Nic bardziej mylnego. Zgodnie z najstarszymi regułami te same liście parzy się kilkukrotnie.

Niektórzy uważają nawet, że pierwsze parzenie nie nadaje się do picia. Ich zdaniem zielona herbata zalana po raz pierwszy pozbywa się dopiero szkodliwych substancji. Drugie parzenie listków smakuje najlepiej, wówczas mamy do czynienia z orzeźwiającym i świeżym smakiem. Każde kolejne zaparzanie sprawia, że herbata staje się trochę bardziej gorzka. Organizm coraz bardziej się relaksuje i uspokaja.

W zależności od tego jak długo parzysz herbatę, możesz wydobyć z niej mnóstwo różnych walorów smakowych. Te same liście można zachować i zaparzać przez około 12 godzin. Po tym czasie mogą rozwinąć się w nich szkodliwe grzyby. Dokonaj wtedy zmiany liści na świeże.

Sposoby parzenia zielonej herbaty

Zabierając się za parzenie zielonej herbaty masz do wyboru rozmaite sposoby na to jak to zrobić. Zależnie od twoich możliwości i dostępnych naczyń zaparz herbatę, a potem przelej ją do kubka lub filiżanki. Jeżeli masz do dyspozycji tylko czajnik, zaparz w nim herbatę, a potem odcedź przy użyciu sitka. Innym sposobem jest zaparzenie herbaty w jednym kubku, a następnie przelanie jej do drugiego. W przypadku gdy posiadasz zaparzacz do herbaty, korzystanie z tego typu przyrządu będzie bardzo przydatne przy parzeniu w naczyniu.

Dobra i zdrowa zielona herbata

Parzenie musi być dobrze przeprowadzone, żeby zapewnić herbacie możliwość pełnego ukazania swoich walorów. Zielona herbata wymaga poświęcenia jej chwili, przygotowania właściwego naczynia i dopilnowania każdego aspektu procesu parzenia.

Chcąc zadbać o siebie, warto jak najczęściej używać właściwości, jakie daje zielona herbata. Zastanów się kiedy ostatnio miałeś okazję delektować się pyszną herbatą. Z każdej filiżanki płynie nie tylko wspaniały smak, ale i ogromna ilość zdrowych substancji.