Co to jest hiperkalcemia?

Wapń to pierwiastek, bez którego trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jego niedobór będzie powodował wiele nieprzyjemnych objawów jak skurcze mięśni, mrowienie kończyn, zawroty głowy czy zwolnienie akcji serca. Wzrośnie również ryzyko złamań kości. To więc bardzo ważne, aby zadbać o odpowiednią ilość wapnia w diecie. Jednocześnie trzeba pozostać ostrożnym. Nadmiar tego pierwiastka również może być niebezpieczny!

Reklama

Hiperkalcemia – kiedy wapnia jest za dużo

Hiperkalcemia to termin służący na określenie zbyt dużego stężenia wapnia we krwi. Może ona mieć różną postać: łagodną, umiarkowaną lub ciężką. Za każdym razem jest ona powodem do niepokoju. Najczęściej przyczyną hiperkalcemii bywają nowotwory. Spowodować ją mogą także nadczynność przytarczyc, niewydolność nerek czy urazy wymagające długotrwałego unieruchomienia. Bywa ona także powiązana z nadmiarem witaminy D. Niedobór wapnia objawia się na wiele sposobów. Najczęściej zauważa się ogólne osłabienie, utratę apetytu, zwiększone pragnienie, problemy z koncentracją, zaparcia, nudności i wymioty, poczucie zmęczenia, osłabienie mięśni i zwiększenie wydalania moczu. W przypadku ciężkiej hiperkalcemii pojawić może się kamica układu moczowego lub ostre zapalenie trzustki. Leczenie schorzenia na ogół skupione jest więc na terapii choroby podstawowej. Choć nadmiar wapnia często jest oznaką poważnych problemów zdrowotnych, występuje on stosunkowo rzadko. Dużo częściej obserwuje się niedobór tego pierwiastka.

Hipokalcemia – kiedy wapnia jest za mało

Hipokalcemia to choroba wynikająca z niedoboru wapnia. Jej przyczyną często bywa dieta uboga w ten pierwiastek. Hipokalcemia może także mieć charakter wtórny i wynikać z takich problemów jak zaburzenia wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego, niedoczynność przytarczyc, ostre zapalenie trzustki czy niedobór witaminy D. Bywa skutkiem ubocznym nałogów. Przykładowo, nadmierne spożycie alkoholu czy kawy sprawia, że wapń jest szybciej wydalany wraz z moczem z organizmu. Niezależenie od przyczyny, należy zadbać o szybkie uzupełnienie występujących niedoborów. Niewystarczająca ilość wapnia w organizmie nie tylko prowadzi do szeregu nieprzyjemnych objawów, ale zwiększa także ryzyko rozwoju osteoporozy. Więcej o hipokalcemii można przeczytać na stronie https://calperos.pl/blog/sg/hipokalcemia-niedobor-wapnia-objawy-leczenie-i-profilaktyka/.

Jak zadbać o odpowiednią ilość wapnia w diecie?

Aby zadbać o odpowiednią ilość wapnia w diecie, warto poznać swoje zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Norma dla osoby dorosłej wynosi 1000 mg wapnia na dobę. Należy jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na wapń różni się w zależności od wieku, płci czy okoliczności. Przykładowo, kobieta w cięży czy osoba po złamaniu kości będzie potrzebowała więcej wapnia. Wszystkie niepokojące objawy należy zawsze konsultować z lekarzem. Zwłaszcza że stężenie wapnia we krwi można łatwo i szybko zbadać. W przypadku hiperkalcemii należy postawić na dokładną diagnostykę oraz dietę eliminacyjną. Hipokalcemia z kolei wymaga, aby wdrożyć w codzienną dietę większą ilość produktów bogatych w wapń. Ważne jest także to, aby zrezygnować z palenia papierosów, należy również ograniczyć spożycie soli, kawy, tłuszczów zwierzęcych i kolorowych napojów gazowanych. Warto też sięgnąć po suplementację. Polecany produkt to Calperos. Zawiera on wapń w formie zjonizowanej, która jest najlepiej przyswajana przez ludzki organizm. Calperos ma status leku, ale jest dostępny bez recepty.

Reklama

Wapń to podstawowy materiał budulcowy kości. Pierwiastek pełni także rolę aktywatora dla wielu enzymów, reguluje pracę układu hormonalnego i nerwowego, ma wpływ na pracę serca i mięśni. Bierze udział również w procesie krzepnięcia krwi. Zarówno niedobór, jak i nadmiar tego pierwiastka jest niebezpieczny dla naszego organizmu. Dlatego tak ważne jest, aby wykonywać badania kontrole i dbać o zdrową oraz zbilansowaną dietę. Warto także określić swoje indywidualne zapotrzebowanie na wapń.