Większość z nas ma świadomość istnienia laboratoriów, czasami się z nimi styka, wykonując np. rutynowe badania medyczne, natomiast niewielu z nas wie, jak wiele typów laboratoriów jest na rynku, nie zastanawia się, jak wiele czynników sprawia, że takie miejsca sprawnie działają. Laboratorium można pojmować na wiele sposobów.
ReklamaBardzo często laboratorium jest nazwane samo miejsce wykonywania tych badań, czyli pomieszczenie wraz z całym sprzętem, osprzętem oraz drobnicą laboratoryjną. W innym kontekście określenia laboratorium może być wykorzystane nie tylko jako miejsce wykonywania badań, ale również z uwzględnieniem całego personelu badawczego. Taki personel musi posiadać odpowiednie kompetencje i przygotowanie do pracy. Laboratoria z biegiem czasu bardzo się zmieniały. Dziesięciolecia temu nie było skomplikowanych urządzeń, aparatów i różnych elektrycznych elementów, a badacze starali się odkrywać nowe właściwości materiałów. Obecnie wiele z takich placówek to niesamowicie skomplikowane i nowoczesne miejsca, gdzie wykorzystuje się urządzenia będące „szczytem zaawansowanych technologii”.
Jakie naczynia laboratoryjne wykorzystywane są w laboratorium?
Niezależnie czy patrzymy wstecz, czy w przyszłość, w każdym laboratorium używane były i są naczynia laboratoryjne takie jak https://danlab.pl/nasze-produkty/szklo-laboratoryjne-i-drobny-asortyment-laboratoryjny/naczynia-laboratoryjne/. Nawet w momencie kiedy nie było tych skomplikowanych urządzeń, których nazwy czasami jest trudno zapamiętać, zawsze dany materiał musiał być przetrzymywany, składowany i przerabiany w jakimś naczyniu laboratoryjnym. Naczynia takie mogą być wykonane z wielu typów materiałów np. szkło, metal, porcelana, plastik. Naczynia laboratoryjne mogą być jednorazowe oraz wielorazowe. Naczynia jednorazowe zwykle utylizuje się po wykorzystaniu z zastosowaniem odpowiedniej techniki utylizacji. Czasem nie wystarczy zwykłe wyrzucenie do kosza, gdyż, szczególnie w laboratoriach medycznych, takie naczynie może być zanieczyszczone materiałem biologicznym. Naczynia i przyrządy wielorazowe po wcześniejszym zgrubnym oczyszczeniu i umyciu można poddać sterylizacji i ponownie użyć, lub w przypadku mniej wymagających i bezpiecznych aplikacji wystarczy zwykłe umycie naczynia. Często w laboratoriach wykorzystywane są specjalistyczne urządzenia do mycia naczyń laboratoryjnych, takie jak specjalistyczne zmywarki laboratoryjne, łaźnie ultradźwiękowe, sterylizatory.
Z czego wykonane są naczynia laboratoryjne?
Naczynia laboratoryjne są wykonane z odpowiednich surowców i dzięki odpowiedniej obróbce nabierają specyficznych cech jak np. odporność na wysoką temperaturę, na żrące substancje chemiczne, wysoka wytrzymałość na uszkodzenia i wahania temperatury, mogą posiadać właściwości dielektryczne (np. porcelana), są nieprzepuszczalne dla cieczy i gazów.
Możemy wyróżnić niezliczoną ilość różnych rodzajów naczyń laboratoryjnych, tak naprawdę ogranicza nas tylko „wyobraźnia”. W dawnych czasach, gdy nie było jeszcze seryjnej produkcji tego typu asortymentu, badacze często wykonywali samodzielnie jakieś naczynia, które obecnie nie możemy wpasować w żadne standardowe rozwiązania. Wśród tych standardowych rozwiązań najbardziej popularne są: cylindry, zlewki, kolby, krystalizatory, naczynka wagowe, szalki Petriego, probówki, eksykatory, wkraplacze, wymrażacze, tygle, krystalizatory i wiele innych.
ReklamaTechnologia i technika bardzo szybko posuwają się do przodu. Właściwie nie ma tygodnia, aby na rynku nie pojawiło się nowe, ulepszone urządzenie laboratoryjne lub jakieś nowoczesne rozwiązanie. Natomiast żadne laboratorium nie będzie istnieć bez podstawowego wyposażenia, do którego zalicza się naczynia laboratoryjne.