Tutaj jest miejsce na twoją reklamę

Nie zwlekaj, dowiedz się więcej jak możesz wypromować swoją firmę

Szybkie konsultacje lekarskie, E-Zwolnienie lekarskie (L4 lub e-ZLA)

Chrońmy Pszczoły

Kiedy zabraknie pszczół, człowiekowi pozostaną cztery lata życia!

previous arrow
next arrow
Slider

Leczenie zębów w gabinecie stomatologicznym większości z nas nie kojarzy się zbyt dobrze. Wiele osób ma złe wspomnienia z czasów dzieciństwa, kiedy stomatolodzy nie byli w ogóle delikatni podczas leczenia zębów, a ponadto rzadko stosowano znieczulenia. Mimo że wiele osób zmaga się z problemami związanym ze zdrowiem jamy ustnej, to i tak unikają oni wizyty w gabinecie stomatologicznym. Strach przed dentystą ma nawet swoją nazwę – dentofobia. Z dentofobią zmagają się zarówno młodsi, jak i starsi pacjenci. Jednak niepotrzebnie, gdyż już dzisiaj bezbolesne leczenie zębów w gabinecie stomatologicznym jest możliwe, dzięki nowoczesnym metodom.

Leczenie zębów bez bólu

Zapewne każdy z nas doskonale pamięta, jak wyglądały sprzęty dentystyczne w gabinetach stomatologicznych parę dekad temu. Bez chwili zawahania się możemy stwierdzić, że były one przerażające – zwłaszcza dla najmłodszych pacjentów. Jednak dawne wyposażenie gabinetów dentystycznych nie ma nic wspólnego z tym, co znajdziemy teraz. Obecnie praktycznie wszystkie gabinety stomatologiczne są wyposażone w najnowsze sprzęty i narzędzia, które umożliwiają wykonywanie usług na najwyższym poziomie.

Poszukiwania najlepszego dentysty są dość ciężkie, co wynika z tego, że znalezienie tego jedynego najlepszego należy do trudnych zadań, gdyż na rynku funkcjonuje bardzo wiele gabinetów dentystycznych. Jednak jest coś, czym powinniśmy się kierować podczas wyboru. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na podejście lekarza do pacjenta. Każdy stomatolog powinien mieć indywidualne podejście do każdego pacjenta tak, aby pacjent czuł się w pełni komfortowo.

W dzisiejszych czasach w leczeniu stomatologicznym wykorzystuje się narzędzia, dzięki którym możliwe jest leczenie zębów bez bólu. Nie bez znaczenia jest również to, że stomatolodzy stosują różnego rodzaju środki znieczulające. Coraz popularniejsze jest leczenie zębów pod narkozą. Cena narkozy uzależniona jest od czasu zabiegu. W większości gabinetów stomatologicznych spotkamy się z ceną w okolicach 900 zł za jedną godzinę.

Znieczulenia miejscowe – jakie wyróżniamy?

W stomatologii stosuje się między innymi znieczulenia miejscowe, które dzieli się na trzy grupy: powierzchniowe, nasiękowe i przewodowe. Jeśli chodzi o powierzchniowe znieczulenia miejscowe, to aplikuje je się za pomocą aerozolu, aczkolwiek niektóre z nich mają również postać żelu. Nasiękowe znieczulenia miejscowe natomiast wstrzykuje się pod błonę śluzową. Ostatnim rodzajem są przewodowe znieczulenia miejscowe, które aplikuje się bezpośrednio w okolice pnia nerwu.

Coraz częściej stosowane są również znieczulenia komputerowe. Jednak warto tutaj zaznaczyć, że oferuje je niewiele gabinetów stomatologicznych. W tym przypadku korzysta się z takich samych środków znieczulających. Podaje się je drogą tradycyjną – jedyna różnica to taka, że urządzeniem podającym steruje komputer, który dzięki specjalnym czujnikom kontroluje siłę wstrzykiwania środka do organizmu. Jest to niezwykle ważne, gdyż to właśnie od tego czynnika – siły jest zależne to, czy będziemy odczuwać jakikolwiek ból podczas iniekcji.

Czasem lekarz stomatolog decyduje się na podjęcie leczenia w towarzystwie gazu rozweselającego. Aczkolwiek ten rodzaj znieczulenia stosuje się głównie w sytuacjach, gdy zabieg stomatologiczny trwa długo, jest inwazyjne, a pacjent bardzo wrażliwy. Gaz rozweselający często stosuje się podczas leczenia zębów u dzieci.

Leczenie zębów pod narkozą

Oczywiście nie moglibyśmy nie wspomnieć o narkozie. Leczenie zębów pod narkozą przeprowadza się zazwyczaj w bardzo ciężkich przypadkach. Warto tutaj podkreślić, że nie wszystkie gabinety stomatologiczne oferują taką formę znieczulenia. Zanim zdecydujemy się na leczenie zębów pod narkozą, warto dobrze rozważyć tę decyzję. Warto także porozmawiać z lekarzem, dzięki czemu dowiemy się o wszystkich zaletach i wadach takiego znieczulenia.

Leczenie zębów pod narkozą nie zawsze jest możliwe. Wśród przeciwwskazań można wymienić między innymi ostre infekcje dróg oddechowych (np. ostre zapalenie gardła), nieustabilizowane przewlekłe choroby (np. nadciśnienie), nieuzyskanie zgody lekarza na ten rodzaj znieczulenia, reakcje uczuleniowe na stosowane leki podczas znieczulenia, a także wrodzone choroby metaboliczne.

Narkoza to znieczulenie, które stosuje się w wyjątkowych przypadkach. Jednak zdecydowanie możemy stwierdzić, że najczęściej stosuje je się u osób dorosłych. Leczenie zębów pod narkozą u dzieci nie należy do częstych sytuacji, ale warto wiedzieć, że jest możliwe. Mimo że wielu rodziców obawia się konsekwencji wynikających ze znieczulenia, to warto zaznaczyć, że każdy rodzaj znieczulenia wiąże się z jakimś ryzykiem. Wśród skutków ubocznych narkozy możemy wymienić wymioty, nudności, czy senność. Warto jednak zaznaczyć, że występują one bardzo rzadko.

Leczenie zębów pod narkozą u dzieci czasem jest jedynym rozwiązaniem. Dzieci bardzo często niedokładnie myją zęby, przez co te stają się zaniedbane, a w konsekwencji często dochodzi do powstania próchnicy, czy też stanów zapalnych, które mogą być niezwykle niebezpieczne, więc koniecznie trzeba je leczyć. Dlatego też, jeśli leczenie zębów pod narkozą okazuje się niezbędne, to nie powinniśmy się tego obawiać, gdyż przecież chodzi tutaj o zdrowie naszego dziecka.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Impladent Medical & Dental Clinic kierowanej przez dr n. med. Adama Ziemlewskiego https://www.ziemlewski.pl/oferta-zabiegi/znieczulenie-stomatologiczne/

Podziel się z innymi

Zobacz również

Dieta
13/11/2020
Według danych badań prowadzonych przez archeologów, stosowanie produktów pszczelich przez Egipcjan miało miejsce już ...
Dieta
23/10/2020
Grejpfrut nazywany jest magicznym owocem, co wynika z tego, że posiada cenne składniki i właściwości. To wartościowy ...
Akcesoria
14/01/2021
Przygotowanie zielonej herbaty jest łatwe, ale wymaga przestrzegania pewnych zasad, żeby wyciągnąć z niej jak ...
Przepisy
11/04/2020
Odpowiednia dieta to podstawa zdrowia nas i całej naszej rodziny. Jednym z produktów spożywczych, które spożywamy ...
Dieta
15/11/2020
Kolonoskopia to bardzo cenne badanie, które pozwala na uzyskanie wielu bardzo istotnych informacji dotyczących jelita ...
Dieta
13/04/2019
Gdy patrząc w lustro zaczniemy zwracać uwagę na nadmiar tkanki tłuszczowej, prędzej czy później zdecydujemy się na ...
Zdrowie
18/10/2020
Zioła na wzmocnienie organizmu Zaczęła się jesień, a wraz z nią notowane są pierwsze spadki temperatury. Sprzyja to ...
Dieta
01/05/2019
Sposoby na odchudzenie "oponki"Wiele osób zadaje sobie codziennie pytanie jakie są domowe sposoby na odchudzanie ...
Akcesoria
23/11/2020
Małe owady, które potrafią sprawić duży kłopot. Omacnica spichrzanka, znana jako mól spożywczy lub inaczej mól ...
Przepisy
01/10/2019
Ciasto bananowe z mąki kokosowej - zdrowie z nutą egzotykiSłodkie przekąski między posiłkami – któż ich nie lubi? ...
Zdrowy styl życia
22/04/2020
Sushi? Co to jest? Nie trzeba nikomu tłumaczyć. Intuicyjnie każdy wie z czego jest sushi i skąd pochodzi. Jednak mało ...
Dieta
23/04/2019
Zielona herbata znana też jako zielona herbata na odchudzanie jest uprawiana i pozyskiwana od tysięcy lat ze względu ...