Zioła na hemoroidy

Co drugi Polak cierpi na chorobę hemoroidalną. Są to stany zapalne guzków krwawniczych, tzw. hemoroidów. Określane są także jako żylaki odbytu i mogą wystąpić u każdego, niezależnie od wieku, czy też płci. O przyczynach i leczeniu hemoroidów pisaliśmy w artykule pt.: Co zrobić żeby hemoroidy się wchłonęły. Na podstawie informacji zawartych w nim wiemy, że domowe sposoby to niezwykłe wsparcie w leczeniu. Od wieków znane są lecznicze właściwości ziół, bowiem działają przeciwzapalnie. Regularne stosowanie naturalnych preparatów wspomoże działanie leków, a także zniweluje objawy wywoływane przez stany zapalne żylaków odbytu.

Reklama

Domowe sposoby na hemoroidy

W przypadku stanów zapalnych żylaków odbytu należy skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie leki do objawów i dolegliwości występujących. Warto znać jednak domowe sposoby, które można wykorzystać. Zioła na hemoroidy wykorzystywane są w tym celu od wieków, bowiem posiadają właściwości przeciwzapalne. Stosuje się je nie bez powodu, ponieważ mają za zadanie zmniejszyć dolegliwości bólowe, takie jak:

  • pieczenie;
  • świąd;
  • krwawienia okolic odbytu.

Oto kilka domowych sposobów, które są skuteczne w walce z hemoroidami!

Nasiadówki na hemoroidy

Niezbędną ulgę podczas stanów zapalnych skóry i błon w okolicy odbytu przyniosą nasiadówki! Stosuje się je w przypadku objawów takich, jak ból, czy też krwawienie, ponieważ wykazują właściwości łagodzące. Polegają one na moczeniu pośladków, jak i odbytu w ciepłej, lecz nie gorącej wodzie przez kilkanaście minut. Niezwykle skuteczna są te, do której dodasz sproszkowanej kory dębu, krwawnika pospolitego, czy też nagietka. Aby uzyskać wywar potrzebny do nasiadówki, należy gotować zioła w wodzie, a następnie odstawić do wystygnięcia. Nie należy zapominać o odpowiedniej higienie podczas wykonywania nasiadówek, jak i poza nimi. Dzięki temu masz większą szansę na uniknięcie zapalenia skóry i błon śluzowych. Świetnie się sprawdzają u osób, które mają podrażnienia w okolicy odbytu, zaparcia, bądź dostrzegają ślady krwi na swojej bieliźnie po wypróżnieniu.

Herbatki na hemoroidy

Stosowanie ziół podczas choroby hemoroidalnej jest konieczne, ponieważ mają one działanie przeciwzapalne, a także uszczelniają naczynia krwionośne. Żylaki odbytu są chorobą nawracającą, dlatego niezbędne są mieszanki ziół, które pomogą zniwelować stan zapalny w początkowym stadium. Leczenie hemoroidów może odbywać się na różnych płaszczyznach – wewnętrznie i zewnętrznie. W przypadku leczenia wewnętrznego stosowana jest farmakoterapia, a także herbatki ziołowe. Aby zrobić napar, należy zioła gotować w wodzie, a następnie zostawić je pod przykryciem do wystygnięcia. Taką herbatkę należy pić kilka razy dziennie, aby zioła miały możliwość skutecznego działania.

Co pić na hemoroidy leczenie domowe

W przypadku hemoroidów ściany naczyń włosowatych mają zmniejszoną przepuszczalność. Oprócz odpowiedniej higieny intymnej warto zacząć stosować zioła. Herbatka ziołowa nie tylko niweluje dokuczliwe objawy, lecz także wykazuje działanie przeciwzapalne, a także bakteriostatyczne. Napary ziołowe można zrobić samemu w domu, a ich przygotowanie nie zajmuje wiele czasu. Najlepiej jednak zrobić je odpowiednio wcześniej, aby móc spożywać je kilka razy dziennie. Do wody dodaj mieszankę ziół, a następnie gotuj je przez kilkadziesiąt minut, nie doprowadzając jednocześnie do ich wrzenia.

Reklama

Hemoroidy leczenie ziołami

Pacjenci walczący z hemoroidami prowadzą najczęściej nieodpowiedni tryb życia. Uboga w błonnik dieta, czy też niedostateczna higiena, mogą doprowadzić do powstawania hemoroidów. Mieszanki ziołowe działają kompleksowo i zmniejszają ból, wykazują działania ściągające naczyń krwionośnych, przez co są bardziej uszczelnione, a przepływ krwi jest uregulowany. Można je stosować w postaci okładów lub maści. Dostępne są także jako tabletki, czopki, czy też herbatki, w których główne składniki to zioła.

Jakie zioła na hemoroidy – skuteczne zioła na żylaki

Wyciągi z mieszanek ziołowych są najbardziej skuteczne, jeśli chodzi o naturalne preparaty wspomagające leczenie. Oprócz stosowania farmakoterapii, którą uzyskasz u lekarza, sprawdzą się także okłady, maści, nasiadówki, czy też napary ziołowe. Ze względu na zawarte w nich flawonoidy, a także garbniki, mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, czy też przeciwkrwotoczne.

Szałwia na hemoroidy

Jest to jedna z roślin, które stosowane są w leczeniu od dawien dawna ze względu na swe działanie przeciwbakteryjne. W przypadku hemoroidów wykorzystuje się jej liście do robienia nasiadówek bądź naparów, które stosowane są do jamy ustnej. W ten sposób szałwia działa wewnętrznie, jak i zewnętrznie na żylaki odbytu.

Arnika górska

W leczeniu żylaków stosuje się arnikę od zarania dziejów. Występuje najczęściej w postaci maści, lecz spotkać ją można także jako napar, który ma za zadanie działać od wewnątrz. Właściwości arniki górskiej nie tylko działają przeciwzapalnie. Owo ziele przyczynia się do lepszego krążenia, co także ma wpływ na naczynia krwionośne w odbycie.

Oczar wirginijski

Stosowanie oczaru wirginijskiego w celu wyleczenia choroby hemoroidalnej to podstawa! Dzięki działaniu flawonoidów, a także garbników stosowany jest jako dodatek do terapii farmakologicznej. Można go wykorzystać na różne sposoby. Jeśli wolisz kąpiele, wybierz nasiadówki z dodatkiem oczaru. Ziele, jakim jest oczar, można używać także poprzez picie naparów zrobionych z niego.

Kora dębu

Kora dębu zawiera flawonoidy, kwasy fenolowe, a także trójterpeny. Są one niezbędną pomocą w leczeniu hemoroidów. Dzięki zawartych w niej składnikom działa ona odkażająco, zwalcza bakterie, jak również zapobiega wyciekom z odbytu. Najczęściej występuje w postaci naparów z kory dębu, jednakże świetnie sprawdzi się także do nasiadówek. Zbiór kory dębu przypada na wczesną wiosnę.

Krwawnik pospolity

Achillea millefolium, czyli krwawnik pospolity jest zielem, które także wspomoże działanie leków w chorobie hemoroidalnej. W swym składzie zawiera nie tylko flawonoidy, czy garbniki, lecz także kwas mrówkowy, cholinę i sole mineralne. Stosuje się go najczęściej do wykonywania odwaru potrzebnego do nasiadówek. Oprócz kąpieli, które wspomogą gojenie, wykorzystać go możesz także do zrobienia naparu, który zadziała nie tylko ściągająco. Wspomoże on także wypróżnienia stolca.

Ruszczyk kolczasty

Jest to roślina, której nie może zabraknąć podczas leczenia hemoroidów. Posiada w swoim składzie saponiny, które odpowiadają za zwiększenie napięcia żył, a także uszczelniają naczynia włosowate. Wzmacnia on także układ krążenia, bowiem pobudza przepływ żylny, jak i ciśnienie krwi. Preparaty, do których można go wykorzystać, to różnego rodzaju maści. Swe zastosowanie znajdzie także w nasiadówkach.

Reklama

Kasztanowiec

Kasztanowiec zwyczajny jest rośliną leczniczą od wieków. Wpływa on na uszczelnienie naczyń włosowatych, jak i poprawia przepływ krwi. Wykorzystuje się go do robienia maści, lecz nie tylko. Można zrobić także wyciąg z kasztanowca, który ma na celu działać od wewnątrz. Do leczenia wykorzystuje się zarówno kwiaty, korę, jak i owoce kasztanowca.

Ziele nostrzyka

Ziele nostrzyka stanowi ważny element w leczeniu żylaków odbytu. Działa on nie tylko przeciwzapalnie, lecz także zmniejsza obrzęki i poprawia krążenie krwi. Z nasion tej rośliny można zrobić różnego rodzaju preparaty, takie jak maści, czy też herbatki ziołowe.

Rumianek na hemoroidy

Rumianek jest jedną z roślin, którą można wykorzystać na różne sposoby, jeśli chodzi o chorobę hemoroidalną. Możesz wykorzystać go do nasiadówek, a także zrobić z niego pyszną herbatkę, która ukoi dolegliwości bólowe. Guzki krwawnicze, w których dochodzi do stanu zapalnego, potrafią być bardzo bolesne, dlatego doraźnym sposobem jest zastosowanie olejku z rumianku, który złagodzi uczucie pieczenia i swędzenia.

Jak leczyć hemoroidy ziołami

Ból, pieczenie i swędzenie potrafią być bardzo bolesne i dokuczliwe. Nie warto bagatelizować swojego zdrowia, jak i życia, dlatego niezbędne jest zastosowanie różnego rodzaju mieszanek ziół. Zioła dodawane do preparatów przyniosą niezbędną do funkcjonowania ulgę. Przy hemoroidach można używać jednakowo odwary, okłady, czopki lub kremy. Pomogą one w leczeniu stanów zapalnych guzków – mają działanie ściągające, przeciwkrwotoczne, a także przeciwbakteryjne. Najlepiej, abyś swoją przypadłość skonsultował z lekarzem, ponieważ choroby jelit i odbytu potrafią być wysoce niebezpieczne.

Jakie zioła stosować – zioła na hemoroidy

Zioła, jakie powinieneś wykorzystać w celu wyleczenia hemoroidów, to:

  • Korę, kwiaty, jak i owoce kasztanowca;
  • kwiaty rumianku;
  • liście arniki;
  • liście kasztanowca;
  • nasiona ruszczyku;
  • korę oczaru;
  • nasiona ziela nostrzyka.

Choć choroba hemoroidalna to wstydliwa przypadłość, nie masz się czego obawiać. Zadbaj o swoje zdrowie i udaj się do lekarza, który dobierze odpowiednie leczenie do Twoich dolegliwości. Niemniej jednak, leki to nie wszystko. Pamiętaj także o regularnym stosowaniu ziół, bowiem wspomogą pracę Twojego organizmu w walce z chorobą. Nie zapominaj również o zasadach higieny intymnej. Jeśli dokuczają Ci hemoroidy, zrezygnuj z korzystania z detergentów i podmywaj się wodą z dodatkiem ziół. Preparaty roślinne dostępne są w różnych formach, dzięki czemu są niezwykle skuteczne w chorobie hemoroidalnej.

Reklama

Przyczyny hemoroidów są różne, jednak łączy je jeden wspólny mianownik – nieodpowiedni tryb życia. Nie zapominaj więc o odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej, bowiem regulują one pracę Twojego organizmu.