Olej z ostropestu właściwości

Ostropest plamisty to roślina znana od wieków. Niegdyś nie zwracano na nią szczególnej uwagi, a wręcz traktowano jak chwast. Był to jednak duży błąd, gdyż ostropest to zioło bogate w cenne właściwości, które zawdzięcza sylimarynie. Sylimaryna jest to związek o działaniu przeciwzapalnym jak również antyoksydacyjnym. Nasiona ostropestu, z których tłoczony jest olej, posiadają zatem zastosowanie zdrowotne. Jak  więc stosować olej z ostropestu i na co on tak właściwie działa?

Reklama

Olej z ostropestu właściwości

Olej tłoczony z nasion ostropestu plamistego charakteryzuje się wysoką zawartością cennych bioaktywnych składników m.in. kwas linolowego i kwas oleinowy, fosfolipidów, steroli, białka, magnezu, cynku, selenu, manganu i błonnika. Jednak to nie wszystko. Na szczególną uwagę zasługuje zawarta w nim sylimaryna o właściwościach przeciwutleniających. Posiada ona właściwości rozkurczowe, ochrania wątrobę przed szkodliwymi związkami takimi jak trucizny.

Zastosowanie oleju z ostropestu:

Właściwości oleju z ostropestu sprawiają, że jest on wykorzystywany zewnętrznie w kosmetyce jak i wewnętrznie przy leczeniu czy zapobieganiu chorobom.

Olej z ostropestu plamistego w leczeniu skóry

Co tak właściwie dają nam te wszystkie składniki znajdujące się w oleju z ostropestu? Niefiltrowany olej z ostropestu ma silne działanie przeciwzapalne, regeneracyjne i odkażające, dzięki czemu ma znakomite działanie suchą skórę i na jej stany zapalne tj. oparzenia i stany alergiczne.

Olej z ostropestu na twarz

Substancje zawarte w ostropeście mają silne działanie odkażające, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, w związku z czym łagodzi wszelkie zmiany skórne. Olej z ostropestu polecany jest dla osób walczących z cerą suchą, wrażliwą, zwiotczałą i z przebarwieniami, a także tą z trądzikiem, egzemą, a nawet z łuszczycą.

Olej z ostropestu bogaty jest w antyoksydanty, które działają nie tylko przeciwzmarszczkowo, ale także wspomagają produkcję kolagenu, dzięki czemu skóra zyskuje naturalną jędrność i sprężystość.

Jak stosować z olej z ostropestu?

Produkt należy stosować wewnętrznie, przyjmując jedną łyżeczkę zimnego oleju dziennie. Jeśli jednak nie odpowiada Wam jego niecodzienny smak, jest na to rozwiązanie. Pielęgnacja ostropestem powinna odbywać się na oczyszczonej skórze, na którą wklepuje się odrobinę oleju, który pozostawia się do wchłonięcia. Naturalny olej ostropestu stanowić może także dodatek do drogeryjnych kremów i balsamów.

Olej z ostropestu a marskość wątroby

Ostropest plamisty to także suplement diety wspierający prawidłową pracę wątrobę. Zioła na wątrobę i trzustkę stosowane są od wieków jako produkty wspomagające i chroniące wątrobę. Wspiera jej komórki w walce z uszkodzeniami. Szybka regeneracja wątroby to także jeden z plusów stosowania oleju z nasion ostropestu plamistego. Produkt to naturalny środek polecany przy chorobach wątroby, czyli osobom cierpiącym na marskość wątroby, zaburzenia pracy dróg żółciowych, kamicę żółciową, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, alkoholowe stłuszczenie wątroby, a nawet przy zatruciu muchomorem sromotnikowym.

Stosowanie oleju z ostropestu przy cukrzycy

Olej wpływa korzystnie na zachowanie prawidłowej gospodarki insulinowej, dzięki czemu okazać się może pomocny w leczeniu cukrzycy typu drugiego.

Reklama

Olej z ostropestu plamistego a miażdżyca

Gospodarka sercowo-naczyniona także może skorzystać na jego spożywaniu. Olej ostropestowy działa przeciwzakrzepowo, wzmacniając tym samym ściany naczyń krwionośnych. Podwyższony poziom cholesterolu w organizmie może okazać się bardzo groźny dla naszego zdrowia. Zioła na obniżenie cholesterolu potrafią nas skutecznie przed tym chronić. Ze względu na właściwości oleju do obniżania jego poziomu, polecany jest dla osób borykających się z miażdżycą.

Olej z ostropestu na odchudzanie

Ostropest plamisty na odchudzanie działa także perfekcyjnie. Jest polecany przez farmaceutów jako dodatek do zbilansowanej diety i aktywności fizycznej, gdyż skutecznie wpływa na procesy trawienne i uczucie sytości, dzięki czemu unikamy podjadania między posiłkami, a nasz organizm jest w stanie walczyć ze szkodliwymi toksynami.

Olej z ostropestu na włosy

Każda włosomaniaczka wie, jak ważne jest stosowanie oleju na włosy. Wspiera to nie tylko włos, ale także zapewnia im zdrowy wygląd. Olej z ostropestu na włosy także działa zniewalająco. Przyjmowanie oleju dostarcza do organizmu kwas linolowy, który odpowiedzialny jest za wzmocnienie włosów. W ten sposób stają się one sprężyste i grubsze. Do uzyskania takiego efektu olej powinno wcierać się w nasadę włosów dwa lub trzy razy w tygodniu. Nakładany na ich końce ochrania, nadaje blask, a także jest w stanie wspomóc regenerację rozdwojonych końcówek.

Jak stosować olej z ostropestu- na czczo

Olej z ostropestu nadaje się jedynie do stosowania na zimno. Dodawany do gotowania lub smażenia traci swoje zasoby sylimaryny oraz kwasów tłuszczowych Omega-6 i Omega-9. Poleca się picie prosto z łyżeczki raz dziennie na pusty żołądek. Olej z ostropestu to także świetny dodatek do wszelkiego rodzaju koktajli, owsianek czy sałatek.

Dawkowanie oleju z ostropestu

Olej z ostropestu spożywać można w dwóch formach. Pierwszą z nich jest stosowanie doustne. W tej sytuacji nie zaleca się przekraczanie dawki 2 łyżeczek dziennie. Drugą formą jest dodatek do potraw w postaci sosów i dressingów.

Badania kliniczne wykluczają skutki uboczne ostropestu, jednak przekroczenie zalecanej dawki powodować może dolegliwości tj. biegunka, bóle głowy, wymioty, bóle brzucha i świąd.

Olej z ostropestu przeciwskazania

Gdy decydujemy się na kurację olejem z ostropestu, powinniśmy jednak pamiętać o kilku przeciwskazaniach. Ole z ostropestu plamistego może obniżać skuteczność niektórych leków, dlatego powinniśmy odczekać ok. 2 godziny od przyjęcia leku i dopiero go zastosować.

Reklama

Nie powstały nigdy badania odnoszące się do przyjmowania oleju z ostropestu plamistego przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią, wobec czego spożywanie oleju powinno być skonsultowane z lekarzem. Kolejną sytuacją, w której powinniśmy skonsultować się lekarzem, tym razem jednak pediatrą, jest sytuacja, w której planujemy podać olej dzieciom poniżej 12 roku życia, gdyż nie jest to dla nich wskazane. Przyjmowanie leków psychotropowych, leków antykoncepcyjnych i przeciwzakrzepowych jest przeciwskazaniem do zażywania oleju z ostropestu.