Wszelkie guzki i zgrubienia w miejscach intymnych wymagają szczególnej uwagi, zwłaszcza gdy rosną i powodują dyskomfort oraz ból. Wypryski na wargach sromowych mogą pojawiać się zarówno z błahych przyczyn, jak i przy poważnych chorobach i infekcjach, które nie znikną bez odpowiedniego leczenia.
ReklamaPrzyczyny powstawania guzka na wardze sromowej
Zmiany skórne i podskórne w postaci guzków, zgrubień i wyprysków w okolicach miejsc intymnych, sromu i przedsionku pochwy, występują z różnych powodów. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowa higiena narządów płciowych oraz niechlujna depilacja okolic intymnych. Sprzyja to namnażaniu się bakterii i powstawaniu podrażnień oraz stanów zapalnych. Każde mikrouszkodzenie błony śluzowej lub skóry w takich warunkach grozi tworzeniem się guzka, lub ropnia. Podrażnienia i powstawanie wyprysków na wargach sromowych powoduje także zbyt ciasna i syntetyczna bielizna ocierająca delikatne wargi sromowe. Zmiany mogą pojawiać się także w wyniku zmian infekcji wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych oraz przy zapaleniu gruczołu Bartholina.
Guzek na wardze sromowej większej od wewnątrz
Bolesny guzek na wewnętrznej stronie wargi sromowej większej może oznaczać zapalenie gruczołu Bartholina, który produkuje śluz nawilżający pochwę przy stosunku. Powstaje ono z powodu zablokowania przewodu odprowadzającego wydzielinę i wytworzenia się stanu zapalnego w wyniku działania bakterii. Objawy, które towarzyszą zapaleniu gruczołu Bartholina, oprócz guzka, to ogólne osłabienie, ból podczas stosunku oraz siedzenia, podwyższona temperatura, obrzęk i zaczerwienienie sromu. Guzek, potocznie nazywany czyrakiem, narasta, staje się bolesny i utrudnia funkcjonowanie, a przy tym problem może nawracać.
Kaszak na wargach sromowych
Niewielki guzek na wardze sromowej w kolorze skóry lub lekko żółtawy, który stopniowo się powiększa, może być kaszakiem. Kaszak, czy inaczej torbiel zastoinowa, powstaje w wyniku zatkania przewodów odprowadzających gruczołów produkujących wydzielinę pochwową. Przyczyną zatoru mogą być martwe tkanki, zbyt gęsta wydzielina lub miejscowy obrzęk.
Podłużne zgrubienie na wardze sromowej
Zgrubienia i guzki na wargach sromowych mogą być objawem choroby wenerycznej, np. kiły lub kłykcin kończystych. Kiłę powoduje bakteria krętka bladego. Po jego wniknięciu do organizmu na sromie pojawia się niebolesne, podłużne zgrubienie, które z czasem ulega owrzodzeniu. Po kilku tygodniach znika, ale nie oznacza wyleczenia i może nawracać. Kłykciny kończyste wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego i jest to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Pierwsze objawy mogą wystąpić nawet kilka lat po zakażeniu i początkowo przyjmują formę niepozornego guzka na wardze sromowej, który stopniowo przekształca się w wyrośla, przypominające kształtem kalafior.
Bolesny guzek na wardze sromowej
W najgorszym wypadku bolesny guzek na wardze sromowej może być zmianą nowotworową. Złośliwy rak sromu jest dość rzadki i dotyka kobiet w wieku powyżej 60 lat. We wczesnej postaci powoduje nieprzyjemne swędzenie i wygląda jak guzek z wyraźnym owrzodzeniem. Rozwinięty nowotwór warg sromowych może krwawić i utrudnia siedzenie oraz oddawanie moczu. Jeśli rak sromu zostanie odpowiednio wcześnie rozpoznany, to jego leczenie kończy się zwykle na operacyjnym wycięciu zmiany. Niestety, zlekceważenie guzka na wardze sromowej może doprowadzić do przerzutów, a w takiej sytuacji niezbędna będzie chemioterapia, a także usunięcie całych warg sromowych oraz łechtaczki.
Pryszcze na wargach sromowych
Pryszcze na wargach sromowych mogą występować jako pojedyncze krosty różnej wielkości i koloru, a także skupiska małych wyprysków, przypominające wysypkę. Towarzyszące im zwykle objawy to swędzenie, pieczenie, a nawet uczucie bólu i stan zapalny. Pojawienie się pryszczy i krost na wardze sromowej może mieć różne przyczyny. Gdy na wardze sromowej i w jej okolicy pojawiają się zaczerwienione i swędzące krostki, najprawdopodobniej jest to zapalenie mieszków włosowych. Wypryski w miejscach intymnych mogą być także reakcją alergiczną na mydło lub żel do kąpieli, tkaniny, z których zrobiona jest bielizna, na płyn do płukania tkanin lub proszek do prania, środki higieniczne, lubrykanty i prezerwatywy.
ReklamaW okolicach mieszków włosowych na wargach sromowych większych mogą tworzyć się także cysty zastoinowe. Tak zwane prosaki są problemem jedynie kosmetycznym i nie wymagają żadnego leczenia, a usuwa się je ze względów raczej estetycznych.
Jak leczyć krosty na wargach sromowych
W zależności od przyczyny pojawienia się pryszczy, guzków lub krost na sromie wymagane jest inne leczenie. Najczęściej jednak obejmuje ono zastosowanie odpowiednich maści, globulek dopochwowych i płukanek, rzadziej tabletek. W tym wypadku najlepiej udać się na wizytę lekarską u lekarza ginekologa. Jeśli źródłem wyprysków u pacjentki jest alergia, ważne jest wyeliminowanie czynnika uczulającego. W przypadku zapalenia mieszków włosowych konieczne może być zastosowanie miejscowych leków antyseptycznych. Z kolei leczenie chorób wenerycznych u kobiety wymaga odpowiedniej antybiotykoterapii i choć tutaj zmiany mogą znikać same, wcale nie musi oznaczać to wyleczenia.
Jak leczyć zapalenie gruczołu Bartholina?
Przy łagodnych objawach zapalenia zwykle wystarczy antybiotykoterapia i obserwacja dotkniętego zakażeniem gruczołu do momentu jego pęknięcia. W tym wypadku trzeba zadbać o to, by gruczoł został całkowicie opróżniony z wydzieliny. Jeśli jednak guzek na wargach sromowych nie pęka i nadal się powiększa, konieczny będzie zabieg chirurgiczny na oddziale ginekologii.
Kaszaki na wardze sromowej – leczenie
Zwykle do pęknięcia kaszaków dochodzi samoistnie, np. przy siadaniu. Jednak lepiej na to nie czekać, ponieważ wewnątrz zatkanego przewodu może wytworzyć się stan zapalny. W efekcie torbiel przybiera spore rozmiary, staje się czerwona i bolesna, a stan zapalny rozszerza się na sąsiednie tkanki. Jeśli na wardze sromowej powstał kaszak, lepiej od razu pójść do ginekologa, który przekłuje torbiel i oczyści ją z zastanej wydzieliny.
ReklamaPryszcze i guzki na wargach sromowych – jak leczyć ziołami?
W leczeniu takich dolegliwości, wszelkiego rodzaju guzków i infekcji warg sromowych pomocne mogą okazać się także preparaty domowe i ogólnodostępne zioła. Szczególnie przydatne są te, które mają działanie antybakteryjne, zwalczają infekcje i stany zapalne. Warto sięgać po takie zioła i rośliny jak rumianek, krwawnik, tymianek czy pokrzywa, a także te zawierające garbniki, np. szałwię i liście orzecha włoskiego. Więcej o zastosowaniu ziołolecznictwa przy zmianach na wargach sromowych można przeczytać w artykule pt. zioła na infekcje intymne.
Guzki i wypryski na wardze sromowej nie zawsze muszą oznaczać zagrożenie dla życia i zdrowia i wiązać się z dyskomfortem w postaci bólu, obrzęku, swędzenia czy stanu zapalnego. Bardzo często są to niewielkie zmiany, które znikają samoistnie. Warto jednak dla pewności każdorazowo udać się do ginekologa.