Zioła na ból głowy

Ból głowy doskwiera nam wszystkim. Naszą pierwszą reakcją zazwyczaj jest sięgnięcie po leki przeciwbólowe, jednak czy jest to nasz jedyny wybór? Możemy przecież użyć różnych naturalnych ziół, które są stosowane już od setek lat. Poniżej przedstawimy kilka z najpopularniejszych ziół dostępnych w polskich aptekach, które pomogę nam na ból głowy, a także podamy ich skutki działania, a także sposoby przyjmowania.

Reklama

Czy kozłek lekarski działa na ból głowy?

Kozłek lekarski (waleriana) jest jedną z najbardziej znanych roślin o działaniach uspakajających, nasennych i przeciwbólowych. Fragment tej rośliny, który nas interesuje to jej kłącze, czyli podziemna łodyga i korzeń, zwany potocznie korzeniem waleriany. Jest od wielu lat używany w medycynie konwencjonalnej, a od jeszcze dłuższego okresu w medycynie niekonwencjonalnej. Swoją popularność zawdzięcza głównie swojemu działaniu „wyciszającemu” nasz organizm i nasze nerwy. Dzięki czemu ułatwia nam uspokojenie się, a także łatwiejsze zaśnięcie. Pomaga w trakcie migreny, łagodząc bóle głowy i nasze zszargane nerwy. W przypadku kobiet to zioło pomoże także przetrwać bolesne miesiączki. Pomoże także podczas walki z migreną. Jest to możliwe dzięki jego wpływowi na zmniejszenie napięcia mięśni, co za skutkuje rozluźnieniem mięśni, a bóle ciała, jak i głowy mniej dokuczające.

W jaki sposób działa kozłek lekarski na ból głowy?

korzenie kozłka lekarskiego jest stosowany w bólach głowy

Głównymi substancjami aktywnymi znajdującymi się w korzeniu waleriany są olejki eteryczne i walepotriaty. Ich zawartość, a więc wartość zdrowotna zależy od produktu, jaki kupiliśmy. Roztwory na bazie alkoholu zawierają więcej substancji niż roztwory na bazie wody, wynika to z lepszej rozpuszczalności olejków i walepotriatów w alkoholu. To zioło można kupić także w formie tabletek zawierających sproszkowany korzeń. Cena za 100 g kropli to około 10 złotych, w przypadku tabletek cena wynosi około 11 złotych za 10 tabletek. Bardzo niska i przystępna cena za pozbycie się bólu głowy.

Na co stosować złocień maruna?

kiwiat złocienia maruna przynosi ulgę podczas bólu głowy

Złocień maruna jest ziołem do złudzenia przypominającą rumianek, przez co ludzie przez długi czas nie wiedzieli o jego niesamowitych właściwościach. Jeśli chodzi o zioła na ból głowy, jest to jeden z najlepszych możliwych wyborów. Jego substancja czynna, czyli partenolid blokuje działanie innych związków w naszym ciele, które odpowiadają za rozszerzanie i zwężanie naczyń krwionośnych. Pozwala to na złagodzenie bólu głowy i migreny. Lekarze stwierdzili, że za ból obecny podczas migreny odpowiada właśnie gwałtowne zwężanie się i rozkurczanie naczyń krwionośnych. Regularne stosowanie Złocieniu pozwala na zmniejszenie prawdopodobieństwa następnych migren.

Złocień także posiada inne niesamowicie przydatne skutki. Jak wynika z badań, jest on bardzo skutecznym lekiem przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Może być skutecznie używany do zbijania gorączki lub stosowany na różne rany i opuchlizny jako okład. Złocień także posiada działanie zmniejszające wydzielanie prostaglandyny, substancji odpowiadającej za obkurczanie macicy podczas miesiączki. Te właściwości zmniejszają bóle menstruacyjne. Jest idealny jako lek, jeśli chodzi o zioła na ból głowy. Często go stosujemy w mojej rodzinie.

Reklama

Jak przyjmować walerianę, żeby pomogła na bóle głowy?

Substancjami aktywnymi występującymi w złocieniu są głównie laktony seskwiterpenowe, lotne olejki i flawonoidy. Olejki hamują wzrost szkodliwych drobnoustrojów. Badania także sugerują, że złocień może pomagać podczas walki z nowotworami, zwiększając podatność komórek nowotworowych na chemioterapię czy radioterapię.

Złocień można kupić w wielu postaciach:

walerian to jedno z ziół stosowanych podczas bólu głowy wywołanych przez migrenę

  • Tabletek,
  • kapsułek,
  • kropli,
  • suszonych liści,
  • herbat.

Koszt opakowania kapsułek to około 20 złotych. Występują różne metody przygotowania tego zioła. Na migreny i bóle głowy stosuje się herbaty z tego zioła. Świetnym wyborem jest także napar z tego zioła. Wystarczy łyżeczkę suszonego ziela zalać wrzątkiem i zostawić pod przykryciem na piętnaście minut. Taki napar pity dwa razy dziennie pozwoli nam na długoterminowe złagodzenie bólu głowy, a zwłaszcza uchroni nas przed bólem wywołanym przez miesiączki i migreny. Dodatkowo olejek, który się wydzieli podczas parzenia, ma fantastyczny zapach!

Nalewka z walerianu na ból głowy, jak przygotować?

Także możesz wykonać nalewkę z tego zioła. Przygotowujemy ją w proporcjach 1:1 i zostawiamy na dwa miesiące. Taka mikstura niesamowicie nam pomoże w przypadku przeziębienia lub kiedy czujemy ból głowy. Jednak pamiętajcie, należy zachować umiar.

Reklama

Jak przygotować korę wierzby białej?

kora wierzby pomaga zminimalizować bóle głowy gdy dopadnie nas migrena

Wierzba jest jednym z najbardziej znanych drzew w całej Polsce. Często mijamy je drodze, wracając do domu. Tym bardziej szokujące jest jak mało osób ma, wiedzę na temat jej niesamowitych zastosowań. Kora wierzby jest roślinną aspiryną. W dawnych czasach do wytwarzania leków używano wszystkich części tego drzewa, aktualnie po wielu badaniach wiadomo, że to głównie kora zawiera większość substancji prozdrowotnych. Dalsze informacje na temat tego niesamowitego drzewa możecie znaleźć na naszej stronie, do czego zachęcam.

W swoim składzie posiadają glikozydy fenolowe, jest to naturalny odpowiednik kwasu acetylosalicylowy, czyli potocznie zwanej aspiryny. Substancje te, tak samo, jak aspiryna pomagają na różne schorzenia i problemy, w tym także ból głowy. Mają działania przeciwzapalne, przeciwbólowe, a także przeciwgorączkowe. Jest to idealny wybór, jeśli nie chcemy przyjmować twardych leków. Jej właściwości pozwolą nam łatwiej przeżyć przeziębienie i przyniosą ulgę. Naprawdę warto wypróbować napary i herbaty z tego ziela, zanim sięgniemy po jego syntetyczny odpowiednik. Pomoże nam na bóle głowy, zapalenia stawów i mięśni, a także możemy go użyć jako okład na rady. Jest dodatkowo dobrym wyborem, jeśli potrzebujemy czegoś na uspokojenie lub bezsenność, a także, i na nudności. Nawet migrena nie jest w stanie oprzeć się temu specyfikowi.

Wierzba biała i jej wpływ na ból głowy.

Substancją odpowiedzialną za działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i antybakteryjne są glikozydy fenolowe, głównie salicyna i salikortyna. Substancje te trawią się w naszym układzie żołądkowym i bardzo szybko na skutek krwi rozchodzą się po całym ciele. Za inne działania pozytywnie wpływające na problemy takie jak bezsenność, nerwobóle i pobudzenie nerwowe, odpowiadają sole mineralne, kwas elagowy, garbniki, katechina, flawonoidy. Pomogą one na okres migrenowy, jaki przypada zazwyczaj na zimę.

Korę wierzby możemy spotkać w aptekach w wielu postaciach. Czy to już gotowych tabletek, czy to pod postacią herbat, które możemy sobie zaparzyć. Cena za 100 g herbaty to około 3 złote. Dzięki czemu jest jednym z najtańszych i najłatwiej dostępnych naturalnych ziół.

Reklama

Dlaczego warto stosować zioła na ból głowy

Z aktualną wiedzą medyczną jesteśmy w stanie leczyć się na wiele sposobów. Twarde leki nie muszą być zawsze naszym pierwszym wyborem. Warto się zastanowić, czy nie lepiej zwrócić się w stronę leków naturalnych w postaci ziół. Wyżej podane rośliny posiadają wiele zastosowań już od wieków. Pozwalają wyleczyć migrenę, pomagają w bólach głowy, zmniejszają napięcie mięśni w trakcie miesiączek, a także skutecznie działają jako substancje przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Istnieje jeszcze wiele lekarstw należących do grupy leków naturalnych, chyba każdemu jest znana mięta, melisa, imbir i na sto procent masz je w domu.

Każdemu z podanych ziół towarzyszą różne inne specjalne działania, o których możecie się dowiedzieć z innych naszych artykułów. Pamiętajmy jednak, że należy zawsze skonsultować się z lekarzem czy podane przez nas zioła i środki nie będą się gryźć z innymi lekami, jakie przyjmujecie. Mam nadzieję, że artykuł pomógł wam i zwiększył waszą wiedzę na temat naturalnych leków. Zajrzyjcie do innych naszych artykułów, gwarantujemy, że znajdziecie wiele treści, które was zainteresują.

Powiązane tematy: