Kiedy pić olej lniany rano czy wieczorem

Olej lniany w bardzo krótkim czasie zyskał miano leku na niemal wszystko. Zdrowotne aspekty picia go są potwierdzone, jednak ciągle odkrywane są nowe wartości odżywcze, przez co łatwiej jest zrozumieć jego wpływ na ludzki organizm. W związku ze wdrożeniem tego naturalnego produktu pojawia się pytanie — jaka pora dnia jest najlepsza na jego spożycie, rano czy wieczorem?

Reklama

Olej lniany — właściwości

Olej lniany zawiera w połowie kwasy alfa-linolenowe OMEGA 3,25% kwasów linolowych omega 6 oraz ostatnie 25% stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe OMEGA 9. Pierwsze z nich wspierają organizm w przeciwdziałaniu wystąpieniu nowotworów, dbają o prawidłowy rozwój mózgu oraz wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego. Dlatego wielu specjalistów zaleca, aby spożywać olej lniany na pusty żołądek.

Olej lniany zastosowanie

Olej lniany może być spożywany bez ograniczeń wiekowych. Tak więc niezależnie od wieku warto wdrożyć go do swojej codziennej diety. Dzieciom i młodzieży olej lniany pomoże w zapamiętywaniu i skupieniu, a przecież rozwój umysłowy jest niezwykle ważny, szczególnie w przypadku najmłodszych. W związku z powyższym warto wprowadzać nawyk picia oleju każdemu dziecku.

Olej lniany wywiera pozytywny wpływ na zdrowie dzięki niesamowicie wartościowemu składowi, który z pewnością docenią kobiety w ciąży oraz osoby w podeszłym wieku. Co więcej, olej lniany to również doskonały sposób na pozbycie się wzdęć i zaparć oraz najróżniejszych bólów brzucha.

Nie tylko spożywanie tego produktu jest doskonałym pomysłem i inwestycją w zdrowie, ale również nakładanie go na włosy może je odmłodzić, zregenerować oraz pobudzić do wzrostu. Innym ciekawym zastosowaniem oleju lnianego jest pielęgnacja cery. Powoduje on zatkanie porów, co sprawia, że wykorzystywany jest jako krem, a skóra twarzy staje się miękka i nawilżona, tym samym zachowując elastyczność. Ten zdrowy eliksir, również spowalnia procesy starzenia się, który dodatkowo możemy zminimalizować wykonując mioplastyczny masaż twarzy.

Kiedy pić olej lniany rano czy wieczorem

Olej lniany zaleca się spożywać przede wszystkim rano. A więc od razu po wstaniu. Dzięki piciu oleju na czczo, który jest tłoczony na zimno, organizm nie ma żadnych przeszkód w postaci innych składników do trawienia. Tym samym ma możliwość maksymalnego skupienia się na wchłanianiu oleju lnianego.

Olej lniany na czczo

Aby zauważyć znaczące zmiany w funkcjonowaniu organizmu, powinno się spożywać jedną łyżkę oleju lnianego każdego dnia. Najlepiej pić olej lniany na czczo, jednak najpopularniejszym sposobem jest łączenie go z białym serem twarogowym. Można więc przygotować pastę z twarogu i oleju lnianego, którą najlepiej będzie spożyć na czczo. Połączenie obu wspomnianych produktów jest wyjątkowo trafne, ponieważ mikroelementy i witaminy wzajemnie się uzupełniają, tym samym wzmacniając swoje działanie i poziom przyswajalności.

Reklama

Picie oleju lnianego na noc

Są osoby, które rekomendują picie oleju lnianego na noc. Pora dnia nie ma większego znaczenia. Najważniejsza jest systematyka. Zaleca się, aby wybierając najbardziej dogodną godzinę, nie zmieniać jej i spożywać olej lniany zawsze o podobnej porze. Picie go w innej porze niż rano na czczo to rozwiązanie dla osób, którym ten drugi sposób po prostu nie podchodzi.

Jak pić olej lniany

Picie oleju lnianego bez wątpienia wymaga przywyknięcia do jego smaku. Raczej mało komu smakuje jakikolwiek olej w czystej postaci, bez stosowania dodatków, ze względu na jego specyficzny smak. W przypadku gdy olej lniany tłoczony na zimno podany na łyżeczce jest wizją, która jest niewykonalna, warto spróbować inne opcje. Spożywanie oleju lnianego może opierać się o dodanie go do twarożku, sałatki czy też soku warzywno-owocowego. Istotne jest jedynie to, aby nie poddawać go obróbce termicznej. Warto również dowiedzieć się kiedy pić siemię lniane, co jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które jednak wolą uniknąć picia oleju.

Czy warto pić olej lniany

Właściwości prozdrowotne oleju lnianego są kompletne dzięki technologii tłoczenia go na zimno. Dzięki temu picie oleju lnianego na czczo i nie tylko kojarzone jest w wieloma właściwościami leczniczymi, tj.:

  • karioprotekcyjnymi,
  • antyoksydacyjnymi,
  • przeciwzapalnymi,
  • przeciwnowotworowymi,
  • zmniejszającymi parametry stresu oksydacyjnego,
  • wykazującymi działanie ochronne na tkankę kostną, jak również warunkującymi prawidłowy rozwój układu nerwowego.

Systematyczne picie oleju lnianego na czczo i w innych porach dnia, który tłoczony jest na zimno, ma korzystny wpływ na gospodarkę lipidową. Wszystko w związku ze zmniejszeniem cholesterolu całkowitego. Co więcej, picie oleju lnianego na czczo wykazuje właściwości odchudzające, gdyż reguluje on metabolizm i usprawnia spalanie tkanki tłuszczowej. Olej lniany pomaga również w zachowaniu równowagi hormonalnej w organizmie.

Właściwości kosmetyczne produktu warunkują kwasy omega 3, które znajdują się w oleju lnianym. Wspomniane kwasy tłuszczowe raz witamina E wykazują właściwości łagodzące objawy suchej skóry, atopowego zapalenia skóry czy łuszczycy bądź trądziku różowatym. Maseczki nawilżające z olejem lnianym doskonale sprawdzają się w pielęgnacji skóry twarzy,

Reklama

Przeciwwskazania do picia oleju lnianego

Mimo tego ile korzyści daje picie oleju lnianego, są osoby, które po prostu nie mogą go spożywać. Mowa tutaj przede wszystkim o osobach, które przyjmują lekarstwa rozrzedzające krew, obniżające poziom cholesterolu, redukujące poziom cukru we krwi, czy też niesteroidowe leki przeciwzapalne. Takie osoby powinny uzgodnić ewentualną suplementację tego produktu z lekarzem. Zdarza się, iż skutkami ubocznymi spożywania oleju lnianego są wzdęcia czy rozwolnienia. Dlatego warto w pierwszych dniach wdrażania tego składnika do diety obserwować swój organizm. W momencie pojawienie się jakichkolwiek efektów ubocznych warto rozważyć rezygnację z dalszego picia oleju lnianego.