Zioła na obniżenie cholesterolu

Podwyższony poziom cholesterolu we krwi to jedna z najczęściej dotykających nas przypadłości. Zaniedbywanie zdrowia i nieodpowiednia dieta bardzo szybko doprowadzi do powstania nadmiernej ilości tego związku w naszym organizmie. Wysoki cholesterol to prosta droga do chorób układu krążenia i miażdżycy. W najgorszym przypadku może doprowadzić nawet do zawału serca albo udaru mózgu. Całe szczęście, istnieją naturalne produkty pozwalające obniżyć poziom cholesterolu.

Reklama

Co jest skuteczne na obniżenie cholesterolu

Najczęściej za zbyt wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów odpowiedzialny jest niezdrowy styl życia. Czynniki takie jak niedobór aktywności fizycznej, tłusta dieta pełna przetworzonych produktów, nadwaga czy używki doprowadzą w końcu do nadprodukcji lipidów we krwi. Tak zwany „zły” cholesterol LDL, początkowo nie będzie dawał wyraźnych objawów, ale niepostrzeżenie wprowadzi ogromne szkody w organizmie. Jego nadmiar będzie się odkładał na ścianach naczyń krwionośnych, co pewnego dnia zakończy się tragicznie.

Należy przejść na świadomy i zdrowy tryb życia, uzupełniony wsparciem naturalnych produktów. Stosując zioła na obniżenie cholesterolu takie jak pokrzywa, kozieradka pospolita, karczoch zwyczajny czy ostropest plamisty, dajesz sobie szansę na dłuższe i spokojniejsze życie.

Obniżenie trójglicerydów – zioła

Cholesterol frakcji LDL i trójglicerydy, stanowiące główną przyczynę miażdżycy, mogą być regulowane stosowaniem preparatów roślinnych. Liczne zioła posiadają naturalne właściwości wykorzystywane do wyrównywania poziomu cholesterolu. Można je przyjmować w różnych formach, czasami są to napary, kiedy indziej kapsułki wzbogacone o ziołowy ekstrakt.

Warto stosować je również dlatego, że oprócz zwalczania złego cholesterolu mają wiele dodatkowych korzystnych efektów dla organizmu. Zioła wspomagają trawienie, pracę jelit, zwiększają odporność, mają dobroczynny wpływ na stan skóry i włosów.

Zioła na cholesterol – ostropest

Jedną z takich wielofunkcyjnych roślin jest, stosowany od starożytności, ostropest plamisty. Ta niewielka roślina jednoroczna przypominająca oset, znajduje zastosowanie w leczeniu wielu przypadłości. Dzięki zawartości awonolignanów okazuje się być bezcenna w procesie regeneracji wątroby. Zwiększając wydzielanie żółci, poprawia trawienie i stan błon śluzowych żołądka.

Spożywanie np. oleju z ostropestu to niezastąpiony sposób na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Ostropest plamisty nie tylko zahamuje powstawanie blaszek miażdżycowych na powierzchni serca i naczyń krwionośnych, ale również powiększy frakcję dobrego cholesterolu HDL. Warto sięgnąć po ten produkt w formie wygodnych kapsułek, pozytywnie wpłynie to na twój metabolizm i wątrobę.

Zioła na cholesterol i trójglicerydy

W terapii wykorzystującej substancje roślinne dużym uznaniem cieszą się wyciągi z kozieradki. Liczne badania potwierdzają bardzo dobre efekty, jakie ta roślina wywiera na poziom cholesterolu we krwi. Kozieradka jest bogata w saponiny steroidowe i trygonelinę – substancje pozwalające na utrzymanie właściwej gospodarki lipidowej. Dzięki spowolnieniu aktywności lipazy i wchłaniania się kwasów tłuszczowych kozieradka pozwala na obniżenie cholesterolu LDL i trójglicerydów.

To niejedyne właściwości, jakie to ziele wnosi do organizmu. Dodatkowo obniża poziom glukozy we krwi, co bardzo pomaga osobom z cukrzycą. Kozieradka pospolita pomaga na kłopoty trawienne, zwiększa apetyt i działa przeciwzapalnie dla żołądka.

Jak obniżyć cholesterol

Bardzo ważnym sposobem przydatnym w walce z podwyższonym cholesterolem LDL jest wykorzystanie właściwości, jakie dają nienasycone kwasy tłuszczowe. Dzięki ich działaniu spowolnione zostają zmiany miażdżycowe i zmniejsza się gromadzenie lipidów. Związki z grupy Omega 3 i Omega 6 to ważne elementy w każdej zdrowej diecie, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Reklama

Dobrym źródłem kwasów Omega 3 są ryby, owoce morza i oleje roślinne. Włącz te produkty do swojej diety, żeby skutecznie obniżyć podwyższony poziom cholesterolu we krwi. Odpowiednie przyjmowanie kwasu Omega 3 i Omega 6 pozytywnie wpłynie również na ciśnienie krwi i liczne choroby całego ciała. Olej lniany to doskonałe źródło tych cennych związków odżywczych.

Zioła na cholesterol

Siemię lniane to kolejne ziołowe lekarstwo, które możemy włączyć do kuracji na obniżenie niekorzystnego cholesterolu LDL. Nasiona lnu obfitują w pokłady kwasów tłuszczowych, błonnika i lignanów, które regulują wydzielanie się hormonów. Naukowcy stwierdzili, że wystarczy codziennie jeść siemię lniane, żeby obniżyć poziom cholesterolu aż o 15%. Dowiedz się kiedy pić siemię lniane rano czy wieczorem.

Dieta na obniżenie cholesterolu

Prawidłowe wydalanie tłuszczów z organizmu jest bardzo ważne. Siemię lniane skutecznie wspomaga pracę jelit, dostarczając im błonnika. Regularne wypróżnienia pozwalają oczyścić się z toksyn i zapewniają sprawne funkcjonowanie wszystkich narządów. Na drodze do obniżenia poziomu cholesterolu bardzo istotne jest wzbogacenie diety o pełnoziarniste pieczywo, otręby, płatki owsiane, nasiona i warzywa zawierające błonnik.

Produkty obniżające cholesterol

Rozmawiając z lekarzem, na pewno usłyszysz frazę: „jesteś tym co jesz”. To bardzo prawdziwe stwierdzenie. Od nawyków żywieniowych zależy cały organizm. Obniżenie poziomu cholesterolu nie jest możliwe bez zrezygnowania ze szkodliwych składników i zastąpienia ich zdrowymi odpowiednikami.

Wysokie stężenie cholesterolu można zmniejszyć dietą pozbawioną tłustych wyrobów mięsnych i mlecznych. Masło klarowane to bardzo dobry zamiennik zwykłego, obfitującego w tłuszcz masła. Zdrową dietę świetnie uzupełnią rośliny i zioła na obniżenie cholesterolu.

Jak obniżyć poziom cholesterolu we krwi

Preparaty ziołowe potrafią działać skuteczniej od wielu leków. Od wieków pomagają ludziom w radzeniu sobie z problemami zdrowotnymi. Ziele karczocha zwyczajnego należy do najbardziej cenionych roślin w medycynie naturalnej. Liść karczocha zawiera duże ilości cynarny i inuliny. Preparaty na bazie tych związków zwiększają produkcję i wydalanie żółci, a co za tym idzie, obniżają poziom cholesterolu we krwi.

Mieszanka ziół na cholesterol

Zioła na obniżenie cholesterolu można kupić w postaci mieszanki do zaparzania. Taka herbata pia codziennie korzystnie wpływa na zdrowie i hamuje nadmierne wytwarzanie lipidów i trójglicerydów. Najczęstsze składniki takiej herbaty to: babka płesznik, lucerna siewna, karczoch zwyczajny i korzeń imbiru. Picie wywaru z mieszanek ziół stanowi świetne uzupełnienie zdrowej diety.

Ziołowy lek na obniżenie cholesterolu

Imbir jest popularnym składnikiem w kuchni, nie wszyscy wiedzą, że mogą go wykorzystywać również do leczenia. Wyciąg z imbiru jest znany z działania przeciwgorączkowego i przeciwutleniającego. To sprawia, że warto go stosować do obniżania poziomu cholesterolu we krwi. Wzmacniając ściany naczyń krwionośnych, imbir nie dopuszcza do miażdżycy i innych chorób układu krążenia.

Kapsułki ziołowe na cholesterol

Osoby niemające doświadczenia w wykorzystaniu ziół do leczenia, często myślą, że to coś bardzo skomplikowanego. Wyobrażają sobie, że trzeba samemu zbierać rośliny, szukać nasion i wyrabiać z nich wywary w kociołku. Nic bardziej mylnego. Stosowanie preparatów roślinnych jest w dzisiejszych czasach banalnie proste.

Kapsułki z ziołowym ekstraktem zapewniają doskonałe wchłanianie i wygodę stosowania. Wiele tego typu produktów jest dostępne w aptekach. Ostropest plamisty czy karczoch pospolity spożywane jako ekstrakt w tabletkach tak samo skutecznie wpływają na obniżenie cholesterolu we krwi jak wywary ze świeżych ziół.

Czarnuszka pomoże obniżyć cholesterol

Wiele osób bardzo lubi jeść chleb pieczony z dodatkiem nasion czarnuszki o charakterystycznym smaku. Tę kuchenną przyprawę można wykorzystać również jako naturalny specyfik, który obniża poziom cholesterolu we krwi.

Olej z czarnuszki ma w sobie dużo stężenie kwasów Omega 3 i wykazuje działanie ochronne. Odpowiednia ilość tego produktu dodana do codziennej diety pomoże we wzmocnieniu frakcji dobrego cholesterolu HDL i korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Reklama

Herbata na cholesterol

Najprostszą zmianą w diecie, jaką możesz wykonać, chcąc zmniejszyć poziom cholesterolu we krwi, jest przestawienie się na picie zielonej herbaty. Ten napój jest nie tylko pyszny, ale również zawiera całą gamę substancji i minerałów, niezbędnych do zachowania zdrowia.

Działanie herbaty

Polifenole obecne w zielonej herbacie obniżają zły cholesterol LDL i działają przeciwmiażdżycowo. Herbata ma działanie antyoksydacyjne, zwalcza komórki wolnych rodników i wspiera działanie układu pokarmowego. Dla osób mających podwyższone ciśnienie krwi i wysokie stężenie cholesterolu herbata jest znacznie lepszym wyborem niż szkodliwa dla nich kawa.

Jak obniżyć cholesterol domowymi sposobami

Okazuje się, że zioła na obniżenie cholesterolu to tani i prosty sposób na radzenie sobie z tą przypadłością. Warto jak najszybciej się zbadać i w razie otrzymania złych wyników rozpocząć kurację. Według statystyk ponad 60% dorosłych polaków ma podwyższony stan cholesterolu we krwi. Nawet jeżeli teraz nie sprawia to żadnych problemów, z każdym kolejnym rokiem rośnie ryzyko bardzo groźnych powikłań.

Zadbaj o niski cholesterol

Skutkom zwiększonego cholesterolu również tym najtragiczniejszym jak zawał czy udar, można zapobiegać, stosując zioła na obniżenie cholesterolu i trójglicerydów. Naturalna terapia ziołowa i zdrowa dieta bogata w błonnik i kwasy Omega 3 to najlepszy sposób na wyrównanie stanu lipidów we krwi. Niski cholesterol to podstawa zdrowego życia.

Dbaj o zdrowie – badaj poziom cholesterolu

Regularne badania i profilaktyka to kluczowy element dbania o zdrowie, bez tego nie jest możliwa właściwa diagnoza i wykrycie problemów, które mogą doprowadzić do tragicznych skutków jak zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu.

Skonsultuj się z lekarzem od razu jeśli podejrzewasz, że twój styl życia może sprzyjać wytwarzaniu się zbyt dużej ilości złego cholesterolu we krwi. Brak ruchu, niezdrowa dieta pełna tłustych produktów, czy stosowanie alkoholu i papierosów, to niemal pewność wysokiego cholesterolu we krwi.