Jak kontrolować poziom cukru i lipidów

Wpływ cukru na cholesterol i zaburzenia metabolizmu lipidów

Zaburzenia gospodarki lipidowej są jedną z podstawowych przyczyn chorób układu krążenia. Problem ten dotyczy 60% dorosłych Polaków. Główną przyczyną tego schorzenia jest niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej. Dowiedz się, jak spożywanie cukru wpływa na poziom cholesterolu oraz w jaki sposób można kontrolować poziom cukru i lipidów.

Zaburzenia metabolizmu lipidów

Lipidy to szeroka grupa związków chemicznych, do których należą m.in.: cholesterol, triglicerydy (trójglicerydy) i fosfolipidy. W przypadku nieprawidłowego stężenia poziomu lipidów (tłuszczów) i lipoprotein we krwi mówimy o zaburzeniach metabolizmu lipidów (zaburzeniach lipidowych) – dyslipidemii. Przy zbyt wysokim poziomie cholesterolu całkowitego lub cholesterolu LDL dochodzi do hipercholesterolemii, przy podwyższonym poziomie triglicerydów – hipertriglicerydemii, a przy zwiększonym stężeniu triglicerydów i cholesterolu całkowitego lub cholesterolu LDL – hiperlipedemii mieszanej.

Reklama

Czym jest cholesterol – kontrolowanie jego poziomu

Cholesterol jest związkiem chemicznym należącym do grupy lipidów. Część wytwarzana jest w organizmie, a część przyjmowana wraz z jedzeniem. Cholesterol – jakie są normy oraz dieta i leczenie? Czym się różni dobry i zły cholesterol? Cholesterol całkowity tworzą 3 frakcje: HDL („dobry” cholesterol), LDL („zły” cholesterol) i VLDL (małe lipoproteiny). Gdy cholesterolu jest za dużo, odkłada się on na ściankach naczyń krwionośnych. W ten sposób dochodzi do zablokowania tętnic, co w efekcie może doprowadzić do udaru lub zawału serca. Choroby układu krążenia uznawane są za najczęstszą przyczynę śmierci na świecie.

W przypadku podejrzenia zaburzenia metabolizmu lipidów należy wykonać profil lipidowy, czyli pomiar stężenia: cholesterolu całkowitego, frakcji HDL i LDL oraz trójglicerydów (TG). Lipidogram robi się wyłącznie w punkcie diagnostycznym. W warunkach domowych można przeprowadzić szybki test na choresterol zakupiony w aptece. Wynik z krwi uzyskujemy po ok. 3 minutach. Kto powinien wykonać lipidogram? Przede wszystkim osoby palące papierosy, mające nadwagę, mało aktywne fizycznie, obciążone dziedzicznie.

Cukier a poziom cholesterolu

Na powstanie zaburzeń lipidowych wpływa głównie brak aktywności fizycznej oraz niewłaściwa dieta. Cukier (sacharoza, glukoza, fruktoza, laktoza, skrobia) obecny w diecie nie ma negatywnego wpływu na gospodarkę lipidową. Natomiast spożywanie cukru dodanego w nadmiarze podnosi poziom triglicerydów i LDL, obniżając jednocześnie HDL. Taki stan sprzyja powstawaniu miażdżycy i cukrzycy.

Kontrolowanie poziomu cukrów we krwi

Monitorowanie poziomu glukozy we krwi można wykonać, używając glukometru. Jest to bardzo proste przenośne urządzenie diagnostyczne w cenie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych do kupienia w aptekach. Żeby wykonać pomiar, trzeba dokupić odpowiednie testy paskowe. Diabetycy mogą skorzystać z glukometrów za darmo. Aby nie dopuścić do zaburzeń metabolizmu lipidów lub je zlikwidować, należy brać odpowiednie – najlepiej naturalne – suplementy regulujące gospodarkę naszego ciała. Profilaktyka chorób serca i krążenia – wapteka.pl. Poza tym warto pamiętać o zmianie codziennych nawyków – dla naszego zdrowia najlepiej jest, gdy:

  • dbamy o zachowanie właściwej masy ciała,
  • prowadzimy aktywny tryb życia,
  • stosujemy zbilansowaną dietę,
  • unikamy słodkości: czekoladek, ciastek z zawartością tłuszczy zwierzęcych.