Tutaj jest miejsce na twoją reklamę
Nie zwlekaj, dowiedz się więcej jak możesz wypromować swoją firmę
Nie zwlekaj, dowiedz się więcej jak możesz wypromować swoją firmę
Szybkie konsultacje lekarskie, E-Zwolnienie lekarskie (L4 lub e-ZLA)
Kiedy zabraknie pszczół, człowiekowi pozostaną cztery lata życia!
Medycyna pracy charakteryzuje się badaniem oraz monitorowaniem zdrowia wszystkich pracowników. Zadaniem lekarza medycyny pracy jest rozpoznanie zagrożeń, wynikających z miejsca, a także stanowiska pracy. Zawód ten pozwala na orzeczenie, czy pracownik może wykonywać daną pracę, czy też ma do niej określone przeciwwskazania. Ponadto lekarz medycyny pracy orzeka również o zdolności uczniów i studentów, czy ze względów zdrowotnych mogą wykonywać swój wymarzony zawód. Medycyna pracy polega m.in. na diagnozie oraz leczeniu pracowników. Obejmuje także profilaktykę przed działaniem szkodliwych czynników.
Skierowanie do lekarza medycyny pracy wystawia firma, w której pracuje dana osoba, bądź ma zostać w niej zatrudniona. Skierowanie powinno zawierać informacje o stanowisku oraz czynnikach pracy, w jakiej pracuje/będzie pracować dana osoba.
Kodeks pracy zawiera dokładne informacje o tym, jak często oraz kiedy pracownicy powinni być kierowani do lekarza medycyny pracy. Pracodawca ma obowiązek zapłaty swojemu pracownikowi za czas poświęcony na wykonanie badań oraz pokryć koszty jego dojazdu, jeśli badania są przeprowadzane w innym mieście. Badania powinny odbyć się w zwykłych godzinach pracy.
Należy je wykonać w następujących sytuacjach:
Wizyty u lekarza medycyny pracy są zależne od rodzaju wykonywanej pracy i odbywają się średnio co 1-5 lat. Osoby, pracujące wśród głośnych maszyn, powinny stawić się do laryngologa w celu sprawdzenia swojego słuchu. Z kolei nauczyciele chcący sprawdzić swoje struny głosowe są zobowiązani do wizyty u foniatry.
Pracownicy, którzy otrzymali skierowanie od pracodawcy, u którego nie występują substancje zagrażające zdrowiu lub życiu spędza u lekarza medycyny pracy 15-20 minut. Specjalista, do którego trafi osoba zatrudniona/szukająca pracy, zacznie od wywiadu zdrowotnego w celu zapoznania się ze stanem zdrowia, badanej osoby. Potem zacznie wypytywać o stanowisko pracy swojego pacjenta (zapyta m.in. o występujące warunki pracy, przyjmowane leki, choroby rodzinne oraz o nałogi). Możliwe, że zmierzy ciśnienie oraz przeprowadzi badania laryngologiczne lub okulistyczne. Po zebraniu odpowiednich informacje wystawi orzeczenie bądź skierowanie do innego lekarza, mającego odpowiednią specjalizację. Po otrzymaniu kompletnych zaświadczeń ze wszystkich potrzebnych wizyt lekarskich, lekarz medycyny pracy może wystawić pozwolenie na pracę w danym zawodzie.
Lekarz medycyny może przyjmować również prywatnie. Wówczas koszty poniesionego badania ponosi pracodawca po wcześniejszym podaniu przez jego pracownika numeru NIP, nazwy oraz adresu firmy. Jeżeli interesuje Ciebie badanie jakim jest medycyna pracy (Warszawa), zapraszamy do dalszej części artykułu.